تبلیغات در گوگل برای هر کسب و کاری مناسب نیست!


برای اینکه بدانید تبلیغات در گوگل برای هر کسب و کاری مناسب نیست! ما چهار واقعیتی تبلیغات در گوگل را به شما خواهیم گفت که گوگل دوست ندارد شما بدانید.

تبلیغات در گوگل به عنوان یک کانال بازاریابی طی دو سال گذشته ضربه محکمی به بازار وارد کرده است. در حالی که بسیاری از کاربران به سمت اینستاگرام رفته‌اند اما همچنان گوگل درآمد بسیاری را بدست می‌آورد. در حال حاضر آنها بیش از دو برابر درآمد خود را از طریق فیس بوک کسب می‌کنند (28.95 میلیارد دلار در برابر 13.73 میلیارد دلار در سه ماهه سوم سال 2018)

و همه این درآمدها  بخش کوچکی از فروشگاه‌های آنلاینی را در بر می‌گیرد که به وسیله گوگل تبلیغ می‌کنند.

حتما بخوانید: تبلیغ در گوگل یکی از موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ

اما این یک اقلیت است. فروش با تبلیغات گوگل شامل همه چیز نمی‌شود. این بدان معنا است که شما باید با پلتفرم‌های دیگر هم کار کنید و کسب و کار یا محصولات خود را در آنجا تبلیغ کنید. اگر فقط بر روی همین پلتفرم کار می‌کنید، گوگل احتمالات را به نفع شما تغییر نمی‌دهد. در حقیقت دقیقا برعکس عمل می‌کند. در این مقاله چهار مورد را با شما به اشتراک خواهم گذاشت که گوگل هرگز به آنها رسیدگی نمی‌کند، اما تاثیر زیادی بر عملکرد واقعی شما دارد.

واقعیت اول: تبلیغات در گوگل برای هر کسب و کاری مناسب نیست.

در حالی که دسترسی به تبلیغات گوگل بسیار آسان است اما تبدیل این تبلیغات به سودآوری چندان آسان نیست. اگر محصولات درستی را می‌فروشید، فروش با تبلیغات در گوگل ممکن است برای شما غیر ممکن بنظر برسد. بنابراین وقتی می‌گوییم که تبلیغ گوگل برای آن کسب و کار کار نمی‌کند، دلیل آن معمولا یکی از این سه چیز است:

مقدار متوسط سفارش: اگر مقدار سفارش متوسط شما خیلی پایین باشد، شما هیچ دلیلی برای هزینه روی کلیکهای گران‌قیمت ندارید. اگر هزینه هر کلیک برابر با ۰.۵ دلار باشد، فروش یک محصول ۶ دلاری غیر ممکن است.

حاشیه‌ها: این مورد به مقدار سفارش متوسط مرتبط است. اگر حاشیه سود ناخالص شما بیش از حد کوچک یا حاشیه سود بالایی باشد، اما مقدار متوسط سفارش پایینی داشته باشید چیزی برای هزینه روی تبلیغات باقی نخواهد ماند.

نرخ تبدیل: از آنجایی که CPC مشابهی با رقبای خود پرداخت می‌کنید، نرخ تبدیل شما نیز باید به طور تقریبی تخمین زده شود. اگر اینطور نباشد، رقبایتان به راحتی می‌توانند شما را از رده خارج کنند.

اینها قوانین مهم و محکمی نیستند. اما اگر کسب‌وکار شما با یک یا چند مورد بالا درگیر است، شما به سختی می‌توانید در گوگل تبلیغ کنید. تبلیغات خود را متوقف کرده و قبل از اینکه به جلو حرکت کنید روی بهبود اساس کسب‌وکار خود کار کنید.

واقعیت دوم : تبلیغات Google بیش از حد رقابتی است.

تبلیغات گوگل به مدت بیش از ۱۸ سال بوده و در طول این زمان هزینه تبلیغات به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. امروز شما باید خود را خوش‌شانس بدانید اگر تنها ۱۰ برابر این مقدار را پرداخت می‌کنید.

google ads1

در طول سال‌ها، کسب و کارهایی که از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند باهوش‌تر شده‌اند، آموخته‌اند که چه کارهایی را باید انجام دهند و چه کارهایی را نباید و رویکرد خود را تعدیل می‌بخشند و این به آنها یک فرصت عالی برای پیشبرد فروشگاه‌های آنلاین جدید می‌دهد.

بنابراین اگر می‌خواهید با آن‌ها به صورت سودآور رقابت کنید، باید بدانید که چگونه نقش خود را ایفا کنید.

حتما بخوانید: رقابتی تنگاتنگ با سرمایه‌گذاران بزرگ تبلیغات در گوگل ادوردز

کمی فضای برای تست و امتحان کردن کارها بوجود بیاورید. اگر می‌خواهید همین امروز تبلیغ گوگل را شروع کنید، چه کار می‌توانید بکنید؟ نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • از اتوماسیون استفاده کنید
  • از قدمهای کوچک شروع کنید
  • باهوش‌تر ظاهر شوید
  • از متخصصین در تبلیغات گوگل کمک کنید

بکارگیری اتوماسیون و کنترل خودکار

یادگیری پیچ و خم‌هایتبلیغات در گوگل مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد. اما خوشبختانه شما مجبور نیستید همه چیز را از روز اول یاد بگیرید. گوگل دارای یک نوع تبلیغاتی به نام Google Shopping است که در آن الگوریتم های بسیار سنگینی را کنترل می‌کنند. شما باید یک محصول از فروشگاه خود ایجاد کنید و google Shopping محصولات شما را با پرسشهای در حال جستجو مطابقت می‌دهد. در زیر نمونه‌ای از این تبلیغات آمده است.

google ads2

یکی از صاحبان کسب و کارهایی که من اخیرا در رابطه با راه اندازی فروشگاهش با او صحبت کردم، گفت: ” نمی‌توانم بگویم که در این مورد این موضوع احساس خوبی دارم، چرا که به نظر بسیار ساده می‌رسد.”

اما در واقع او همه چیز را درست انجام داده بود. این اکر نشان دادن این است که این کمپین‌ها چقدر  می‌توانند آسان باشند.

از قدمهای کوچک شروع کنید:

اگر صدها محصول را می‌فروشید، فورا همه آن‌ها را تبلیغ نکنید. مجموعه‌ای از محصولات و یا یک دسته را انتخاب کنید که سود بیشتری دارند. انتخاب دسته کوچکی از محصولات نیز هزینه کلی شما را کاهش می‌دهد. چون تا زمانی که ۱۰۰ درصد مطمئن نیستید که چه کار می‌کنید، بهتر است هزینه‌های خود را تحت کنترل داشته باشید. سپس زمانی که سفارشات و ارقام به یک حالت منطقی رسیدند، به آرامی محصولات دیگر را تبلیغ کنید.

باهوش‌تر ظاهر شوید:

یادگیری چیزهای جدید همیشه زمان‌بر است. خوشبختانه شما اولین کسی نیستید که گام جدیدی برمی‌دارید. بهترین راه برای یادگیری این است که عمل کنید. بنابراین اگر شما اولین کمپین خود را بر روی یک زیرمجموعه کوچک از محصولات اجرا کنید، در مورد چگونگی بهبود نتایج خود مطالعه کنید.

 مقالات و فیلم‌های رایگان در هر بخشی به شما کمک شایانی خواهند کرد.

  • راهنمای تبلیغات در گوگل
  • بهترین روش‌های تبلیغات در گوگل
  • کمپین‌های خرید گوگل: نکات و ترفندها
  • تبلیغات بازاریابی پویا

و اگر می‌خواهید روش‌های ساختاریافته تری یاد بگیرید، دوره‌های تبلیغاتی گوگل برای انجام این کار وجود دارند.

از متخصصان کمک بگیرید:

شما می توانید مترجمان و آژانس‌هایی پیدا کنید که در طول سال ها چیزی جز تبلیغات در گوگل انجام نداده اند. آن‌ها نمی‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند، اما اگر تجربه کافی داشته باشند، احتمالا در صنعت شما یا با محصولات شما کار خواهند کرد. این بدان معنی است که شما واقعا می‌توانید مدت زمان پیشرفت خود را میان‌بر بزنید.

این گزینه را به دلایلی خاص به عنوان آخرین پیشنهاد در لیست خود درج کردیم.

دستیابی به حس اطمینان و آگاهی درباره اینکه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند و نحوه دستیابی به نتایج مطلوب، شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد تا بتوانید بهترین فرد و کمپانی را برای تبلیغات گوگل ادوردز خود انتخاب کنید.

اگر درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید هیچ اطلاعاتی نداشته باشید و درستی از روند کار آگاه نباشید، ممکن است بخوبی نتوانید تبلیغات خود را تنظیم و اجرا کنید و در نتیجه زمان و پول زیادی را تلف کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

واقعیت سوم: بطور پیش فرض، تبلیغات شما در بازی های موبایل نمایش داده خواهد شد

دو واقعیت اول بسیار استراتژیک بودند و دو گزینه بعدی بیشتر تاکتیکی هستند.

این دو گزینه مورد استفاده بصورت پیش فرض، روشی نامطلوب و زنند است که گوگل از آنها استفاده می‌کند. این روشها باعث می‌شوند که گوگل درآمد بیشتری کسب کند ولی در مقابل کسب سود از تبلیغات گوگل ادوردز برای شما دشوارتر خواهد بود.

گوگل تبلیغات گوگل ادوردز شما را در دو مکان می‌تواند نشان دهد:

  • شبکه جستجو: صفحه نتایج جستجو
  • شبکه نمایش: مجموعه وب سایت‌ها، برنامه‌ها و YouTube

اینها دو مکان‌، دارای عملکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. در شبکه جستجو افراد برای دستیابی به خواسته خود، نیازشان را در موتور جستجوگر گوگل جستجو می‌کنند. در شبکه نمایشی گوگل (Display Network)  در واقع هنگامی که کاربران مشغول به کار دیگری در گوگل هستند تبلیغات در نمایشگر ظاهر می‌شوند و آنها را از ادامه کار باز می‌دارند. اغلب تبلیغ کنندگان تمایل دارند که تبلیغاتشان در نتایج گوگل نمایش داده شود و تمایلی به نمایش آن در ویدیوها، بازی‌ها و یا برنامه‌های کاربردی تلفن همراه ندارند. اما اگر در حین انجام تنظیمات تبلیغات گوگل ادوردز خود دقت نکنید ممکن است تبلیغات شما در این مکانها هم نمایش داده شود.

در اینجا چک باکسی آمده که باید گزینه تبلیغات نمایشی خاموش باشد ولی به طور پیش فرض روشن است:

google ads3

در حالی که ممکن است یک تفاوت کوچک در تنظیمات به نظر برسد، تغییر این گزینه باعث صرفه‌جویی در هزینه کلی تبلیغات شما خواهد شد.

واقعیت چهارم: کلمات کلیدی شما “کلمات کلیدی کاربردی” شما نیستند.

تبلیغات گوگل اغلب جاصل تبدیل کلمات کلیدی‌ای هستند که تبلیغ کنندگان می‌خواهند تبلیغات آنها با سرچ آن کلمات نشان داده شود. ما حتی شرکت‌هایی را ملاقات کرده‌ایم که در آن‌ها لیست‌های کلمات کلیدی در جلسات اجرایی مورد بحث قرار گرفته‌ است. زمانی که تبلیغات در گوگل شما با سرچ دسته‌ای متفاوت از کلمات کلیدی نمایش داده می‌شود کاملا تعجب آور است. چنین اتفاقاتی بخاطر استفاده از انواع تطابق در کلمات کلیدی رخ می‌دهد. در واقع تطابق حالتی است که کلماتی به کلمات کلیدی افزوده می‌شود و یا عباراتی مشابه کلمات کلیدی در نظر گرفته می‌شود و گوگل تصمیم می‌گیرد که کاربر در هنگام سرچ چه میزان به کلید واژه شما نزدیک شده است.

حتما بخوانید: 4 مورد از نقش کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

بزرگ‌ترین مشکل گوگل انتخاب پیش‌فرض گوگل است: کلمات کلیدی عریض یا Broad Match

کلمات کلیدی عریض گوگل: تبلیغات در گوگل ممکن است در جستجوهایی که حاوی کلمات اشتباهات، مترادف، جستجوهای مربوطه و سایر عبارات مرتبط هستند نشان داده شود. بنابراین اگر کلمه کلیدی شما “کلاه زنان” باشد، کسی که برای “خرید کلاه خانم‌ها” جستجو می کند ممکن است تبلیغات شما را ببیند.

اما واقعیت این است که گوگل در استفاده از این دسته کلمات کلیدی بسیار مشتاق‌تر از کلمات کلیدی واقعی و عبارات مشابه است. بطور مثال کلمه کلیدی “کلاه زنان” ممکن است تبلیغاتی با کلمه کلیدی “کلاه بیس بال زنان” یا حتی “کلاه بیس بال یانکی” و موارد مشابه را به شما نشان دهد.

یک راه‌حل ساده برای رفع این مشکل استفاده از انواع مختلف تطبیق مثل کلمات کلیدی عریض، عبارت مشابه یا انطباق دقیق است. عجیبتر از اینها زمانی است که شما سعی دارید کلمات کلیدی منفی را اضافه کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید گوگل آن کلمات را بعنوان کلید واژه منفی درنظر می‌گیرد و وقتی که در مرورگر گوگل جستجو می‌شوند تبلیغات شما را نمایش نمی‌دهند.

بعبارتی تبلیغات شما برای این کلمات کلیدی فیلتر می‌شود. حال اگر کاربر با اندکی تغییر این کلمات کلیدی را سرچ کند، تبلیغات شما دوباره برای او نمایش داده خواهد شد.

چگونه با تبلیغات در گوگل ادوردز کار کنیم؟

واضح است که برای کسب موفقیت در تبلیغات گوگل، مشکلات بسیاری وجود دارد. اگر شما اطلاعات درستی در این زمینه ندارید و در این زمینه کاربلد نیستید، ممکن است در تبلیغات گوگل هزینه کنید ولی کمپین تبلیغاتی شما به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند. اما در مقابل اگر صبوری پیشه کنید و در این زمینه اطلاعات مناسبی کسب کنید، تبلیغات گوگل شما می‌تواند نتایج مطلوبی را در فروش آنلاین کسب کند.

این پست مورد علاقه شما بود؟

برای امتیاز دادن انتخاب کنید

میانگین امتیاز / 5. امتیاز دهندگان:

گوگل ادوردزمقالات

دانیال قالیبافAuthor posts

سلام دانیال هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *