راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

شروع تبلیغ در گوگل شاید به‌ظاهر بسیار ساده و دم دستی به نظر برسد‌ اما مانند استفاده از سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در ایران پیچیده است! چرا و داستان از کجا آغاز می‌شود؟ شما تصمیم می‌گیرید که برای افزایش بازدید و فروش خدمات خود از تبلیغات ادوردز استفاده کنید. در گوگل کلمه « تبلیغ در گوگل »؛ «تبلیغات ادوردز» یا «گوگل ادوردز» را جستجو می‌کنید. سایت‌های زیادی با امکانات متنوع خدمات تبلیغات گوگلی ارائه می‌کنند.

از آموزش تبلیغات ادورز گرفته تا مدیریت تبلیغات همه در اختیار شماست اما با نرخ‌های مختلف و ادبیات متنوع؛ تاحدی که گمان می‌کنید خدمات تبلیغ در گوگل از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ تا آژانسی دیگر به اندازه پیمودن یک قاره اختلاف است. اما اصل ماجرا یکیست. برای درک دقیق این گزاره پیشنهاد می‌کنم که مقایسه خدمات تبلیغات گوگلی آژانس‌های دیجتیال مارکتینگ در ایران را تا پایان بخوانید.

تبلیغات در گوگل چیست؟

سرویس تبلیغات گوگل، پلتفرمی بسیار هوشمند است که می‌توانید براساس استراتژی‌های متنوع با پرداخت مبلغ به گوگل سایت و برند خود را تبلیغ کنید. تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل، تبلیغات در شبکه نمایش گوگل، ریمارکتینگ، CPC ،CPA ،CPI، … کلماتی است که احتمالاً حین خواندن لیست خدمات آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ با آنها آشنا شده‌اید.

قصد ندارم که هر عبارت را برای شما در این مطلب توضیح دهم. اما به صورت کلی این موارد تماماً در سیستم تبلیغ در گوگل وجود دارد. استفاده درست از آنها به تجربه و دانش کافی نیاز دارد. اینکه دقیقاً چه خدمات و محصولی را می‌خواهید با چه هدفی به کاربر نمایش دهید و چطور با سایر رقبا رقابت کنید، در نوع قیمت‌گذاری(bid، Placement )و… تاثیر می‌گذارد.

اما لزوماً بکارگیری از این استراتژی‌ها موجب افزایش قیمت نمی‌شود و به‌عنوان خدمتی ویژه در مدیریت اکانت گوگل ادوردز تعریف شدنی نیست. شما در ازای پرداخت مبلغ و شارژ اکانت، می‌توانید از تمام امکانات تبلیغاتی گوگل استفاده کنید.

قیمت تبلیغات در گوگل چقدر است؟

شما باید بدانید که در ازای پرداخت x تومان چه خروجی (کلیک، نصب، مشاهده و..) دریافت می‌کنید بنابراین در اولین گام پیش از خرید تبلیغات در گوگل، کارشناس ادوردز باید به شما برآورد دقیقی از وضعیت رقبا، کلمات کلیدی و هزینه تقریبی هر کلیک ارائه کند. پس از دریافت این برآورد با پرداخت مبلغ معین تبلیغات آغاز می‌شود.

دلار آمریکا یا نیوزیلند؟ لیر یا درهم ؟

وجود جداول قیمت‌ براساس ارزهای متفاوت در ابتدا کاربران بسیاری را سردرگم می‌کند. 4 نکته مهم در این جداول قیمت‌ وجود دارد که با دانستن آن می‌توانید صادق‌ترین آژانس دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کنید.

ارزش ارز در سرویس تبلیغات در گوگل چگونه ارزیابی می‌شود؟

ارز معیار در گوگل دلار آمریکاست و سایر ارزها براساس ارزش آنها در مقایسه با دلار آمریکا محاسبه می‌شود. بنابراین اگر اکانت گوگل ادوردز با درهم شارژ شود، فردی که واحد پولی درهم داشته باشد در شرایط مساوی و جایگاه یکسان با رقیب دیگر که به‌ازای هر کلیک 1 دلار آمریکا می‌پردازد، بایستی 5.66 لیر هزینه کند.

برای دیدن ارزش ارزها می‌توانید به سایت xe.com مراجعه کنید. بخاطر داشته باشید که استفاده از دلار آمریکا یا ارزی دیگر چندان مهم نیست چرا که شما براساس نرخ روز هر ارز اکانت خود را شارژ می‌کنید و این تبدیل در سرویس گوگل انجام می‌شود. اگر فردی واحد ارزی اکانت را به‌عنوان امتیاز به شما معرفی کرد، در انتخاب آن شرکت مراقب باشید!

نرخ ارز روز در ایران :

با آنکه نوسانات قیمت ارز در ایران نسبتاً زیاد است اما سایت‌های آنلاین ارائه قیمت ارز همیشه در دسترس هستند. پیش از آنکه دکمه خرید اکانت ادوردز را کلیک کنید به پلن‌های تبلیغ در گوگل نگاه دوباره بیاندازید. آیا قیمت ارز را اعلام کرده‌اند؟ قیمت ارز نوشته شده با قیمت واقعی چقدر اختلاف دارد؟

اگر قیمتی درج نشده است. لطفاً به یکی از سایت‌های نرخ ارز بروید و ماشین حساب گوشی‌تان را باز کنید. حالا قیمت به تومان پلن را تقسیم بر میزان نرخ ارز در پلن کنید. عدد چند شد؟!

برای مثال جدول نرخ ارز در تاریخ 10 تیر 98 به قرار زیر بود :

جدول نرخ ارز

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

جدول زیر مربوط به یکی از شرکت‌های تبلیغات در گوگل است

 

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

 

نرخ روز درهم 3560 تومان است اما در این جدول درباره نرخ درهم هیچ اطلاعاتی به کاربر ارائه نشده است. مجموع کارمزد دریافت شده از کاربر حدود 63 درصد است! که این مورد نیز در هیچ بخش از تعرفه به کاربر اعلام نمی‌شود.

178.000 = 50 * 3560 (نرخ واقعی برای 50 درهم)
112.000 = 178.000- 290.000 (مابه التفاوت قیمت پلن با قیمت درهم؛ 63% کارمزد)

مراقب کارمزد ارز و گران فروشی ارز باشید.

حقیقت تلخ : برخی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تبلیغات گوگلی دلار را گران‌تر به شما می‌فروشند اما با پیچیده کردن جداول قیمت و ایجاد سردرگمی کاربران هیچگاه این حقیقت را اعلام نمی‌کنند. این گروه از افراد به دلیل نداشتن اکانت‌های معتبر و نداشتن امکان واریز پول به‌صورت مستقیم، هزینه خود را از شما دریافت می‌کنند! بدتر آنکه در ظاهر کارمزد مدیریت اکانت را کم اعلام می‌کنند اما ارز را تا 3 برابر گران‌تر به شما می‌فروشند.

از طرفی با افزودن ردیف‌های زیاد (قابلیت‌های اساسی سرویس تبلیغات گوگل که بسیار ساده است) در جدول قیمت موجب سردرگمی کاربران می‌شوند. به تعبیری دیگر قصد دارند با پر کردن چشم مشتری خود را برجسته‌تر از سایرین نشان دهند و ذهن را از محاسبات قیمت ارز و ارزش اکانت دور کنند.

نرخ هر کلیک فقط 1 سنت!!

تبلیغات در گوگل مانند تبلیغات بنری در پلتفرم‌های ایرانی نیست بنابراین نرخ ثابتی برای هر کلیک تعریف نمی‌شود. سیستم تبلیغات گوگل براساس فاکتورهای مختلفی نظیر Quality Score، رقابتی بودن کلمات کلیدی هدف و… نرخ هر کلیک را محاسبه می‌کند.

اگر در تعرفه قیمت تبلیغات ادوردز با دیدن عبارت هر کلیک 1 تا 5 سنت خوشحال شده‌اید لطفاً کمی تامل کنید. این یک استراتژی برای شروع تمام تبلیغات است. اغلب اوقات در روز اول تبلیغات، نرخ کمی برای کمپین‌ها تعریف می‌شود اما با گذشت یک روز نرخ‌ها تغییر می‌کند.

 

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

 

 

متاسفانه برخی از آژانس‌ها از این شیوه برای جلب نظر مشتری استفاده می‌کنند اما واقعیت چیز دیگری است.

کوپن تخفیف یا شارژ رایگان می‌دهید؟

اگر با دنیای گوگل ادوردز چندان آشنا نباشید احتمالاً اطلاعات کافی درباره کوپن تخفیف ادوردز ندارید. البته به نفع بسیاری از شرکت‌های تبلیغات در گوگل نیست که درباره کوپن تخفیف با شما صحبت کنند اما این مورد وجود دارد.

گوگل به گوگل پارتنرها براساس میزان هزینه‌کرد اکانت، کوپن تخفیف بصورت دوره‌ای ارائه می‌کند. این کوپن تخفیف حق مسلم کاربران و مشتریان هر شرکتی است و اساساً گوگل از این سیاست تشویقی برای افزایش تبلیغات ادوردز و کمک به کاربران استفاده می‌کند.

به جرات می‌توانم بگویم که قریب به 90 درصد از شرکت‌های رده اول تبلیغات گوگلی و پارتنرهای گوگل در ایران کوپن‌ تخفیف دارند اما شاید 10% از آنان این کوپن را با شما به اشتراک می‌گذارند و الباقی آنرا به شما در قالب خرید اکانت می‌فروشند!

جدول زیر مربوط به یکی از معدود پارتنرهای رسمی گوگل در ایران است که کوپن تخفیف را به کاربران ارائه کرده است.

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

دسترسی من به اکانت گوگل چطور است؟

دسترسی مستقیم به اکانت گوگل ادوردز حق شماست. هیچ شرکتی تحت هیچ قانونی نمی‌تواند دسترسی مستقیم و کامل را از شما سلب کند یا آنرا منوط به رسیدن به حدنصاب مبلغ معینی از شارژ نماید. حتی اگر قصد ندارید که ساخت کمپین‌ها، تغییر در قیمت‌گذاری کمپین را به‌عهده بگیرید همچنان باید به اکانت خود دسترسی داشته باشید.

در نگاهی گذرا به شرایط برخی از شرکت‌ها با مواردی مانند تصویر زیر مواجه شدم که دسترسی به اکانت را به‌عنوان خدماتی ویژه در قبال شارژ بیشتر اعلام کرده بودند.

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

متاسفانه برخی از شرکت با ساخت رابط کاربری فرعی در ظاهر دسترسی مستقیم به شما می‌دهند اما اینطور نیست. ظاهر اکانت و دسترسی مستقیم بدین شکل است :

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

 

برای ایجاد این دسترسی، شرکت باید جیمیل شما را دریافت کند و دسترسی مستقیم به شما بدهد. با استفاده از vpn به اکانت گوگل ادز مراجعه می‌کنید و اطلاعات کامل اکانت و کمپین قابل مشاهده و ویرایش است.

پارتنر گوگل هستید؟

اگر تا چند سال پیش گوگل پارتنر بودن در ایران شبیه یک جادو یا معمای حل نشده بود اما این روزها گرفتن گواهینامه گوگل پارتنر و مشاهده تاییدیه آن بسیار شفاف است. با این حال بسیاری از شرکت ها بدون نداشتن این گواهینامه بخش زیادی از کاربران را فریب می‌دهند.

چطور فریب نخوریم؟

گوگل به کارشناسان تبلیغات خود پس از گذراندن دوره‌ها و امتحانات، گواهینامه‌ای گوگل پارتنر اعطا می‌کند. این گواهینامه با کلیک بر تصویر زیر به شرط روشن بودن فیلترشکن قابل مشاهده است.

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

 

*توجه داشته باشید که عنوان گواهینامه‌ای که در صفحه می‌بینید باید با عنوان مجموعه یکی باشد. برخی از شرکت‌ها با استفاده از گواهینامه شرکت‌های دیگر و توجیهاتی نظیر تحریم ایران ممکن است این مغایرت را برای شما عادی جلوه دهند، اما اینگونه نیست.

*این گواهینامه در سایت گوگل قرار داد. بنابراین پس از کلیک بر تصویر به بخش آدرس بار خود نگاه کنید. اگر چیزی به غیر از آدرس زیر در مرورگر شما ظاهر شد، متاسفانه آن شرکت به شما دروغ گفته است.

 

راهنمای کامل انتخاب بهترین شرکت برای تبلیغ در گوگل

از آنجایی که در این مطلب نام هیچ شرکتی را عنوان نکرده‌ام، تمایلی به اعلام مدارک تقلبی شرکت‌های معروف ندارم. لطفاً با رعایت موارد بالا حتماً از صحت و سقم ادعای گوگل پارتنر بودن باخبر شوید.

چرا گوگل پارتنر بودن مهم است؟

استفاده از امکانات سرویس تبلیغات گوگل نیاز به دانش تخصصی و تجربه کافی دارد. این تخصص با دیدن ساعت‌ها مشاهده ویدیو آموزشی یا انجام چند ده کمپین به دست نمی‌آید. بخاطر داشته باشید که انجام تبلیغات در گوگل به تنهایی موجب فروش محصول یا افزایش ترافیک هدفمند نمی‌شود. نداشتن اطلاعات و تجربه کافی مجری ادوردز می‌تواند تبلیغات گوگلی را به جهنمی برای شما تبدیل کند.

اما پارتنر رسمی گوگل می‌تواند به شما کمک کند که چطور با سایرین رقابت کنید، چه استراتژی برای دریافت نتایج حداکثری بکار ببندید، نرخ هر کلیک را کم کنید و تبلیغات در گوگل را به ابزاری قدرتمند برای افزایش فروش و دستیابی به اهدافتان تبدیل کند.

اگر قصد دارید تبلیغات در گوگل بازوی قوی برای کسب‌وکار شما باشد فقط به پارتنرهای گوگل اعتماد کنید و تبلیغات را به آنان بسپارید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد آرا: 11

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

3 Responses

 1. عااالی بود
  کمتر میشه وقت کنم و برای محتوایی نظر بذارم. اما واقعا قدرنشناسی بود اگر نسبت به این محتوا، بی تفاوت میبودم
  موفق باشید
  یا علی

 2. با سلام
  واقعا مرسی از مطلب خوبتون و جای همچین مقاله ای در اکوسیستممون کم بود
  من مطالب شما رو تو لینکدینم می ذارم که افراد بیشتری ببینن
  و برای کارم از شرکنی که این مواردو شفاف کرده (یعنی شما) خرید می کنم
  مرسی

  1. خیلی خوشحالیم که این مطلب به شما کمک کرده. لطفا در صورتی که در لینکدین بازنشر کردید آقای فربد وزیری رو منشن کنید تا مطلب شمارو باز نشر کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *