5 اشتباه رایج دیجیتال مارکترها در مورد تبلیغات در فیسبوک

5 اشتباه رایج دیجیتال مارکترها در مورد تبلیغات در فیسبوک

اشتباهات رایج در هدف گذاری مخاطب براساس علایق

هدف گذاری برای تبلیغات در فیسبوک

هدف گذاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید قبل و حین اجرای تبلیغات در به آن توجه داشته باشید. این مسئله به شما کمک می‌کند مخاطبان خود را با دقت بالایی انتخاب کنید. لازم است بدانید که نکته مهم در امر تبلیغات در فیسبوک دانستن چگونگی انجام این هدف گذاری است!

شما می‌توانید مشتریان موجود در حرفه‌ی خود را هدف قرار دهید، یکی از معروف‌ترین راه‌های هدف گذاری در فیس بوک چیزی است که “هدف گذاری مبتنی بر علاقه” نامیده می‌شود. در این نوع هدف گذاری تبلیغات در فیس بوک بر اساس موضوعات خاصی که افراد مختلف به آن‌ها علاقه دارند انجام می‌شود. به عبارتی دیگر کمپین تبلیغات در فیسبوک شما باید مرتبط با موضوعات مورد علاقه‌ی جامعه هدف انجام شود.

با این حال، افراد و دیجیتال مارکترها 5 اشتباه مهم در مورد هدف گذاری مبتنی بر علاقه را مرتکب می‌شوند. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی این اشتباهات بپردازیم.

صادقانه باید بگوییم که همه‌ی ما این اشتباهات را انجام داده‌ایم. ما با انجام این اشتباهات موارد و نکات زیادی را یاد گرفته‌ایم و حالا می‌دانیم چگونه آن‌ها را برطرف نماییم. بنابراین شما نیز از تجربیات کسب شده  بهره ببرید تا هرچه زودتر موفقیت را  تجربه کنید.

1- عدم تشخیص صحیح علاقه افراد

اکثر تبلیغ کنندگان نمی‌دانند که فیس بوک چگونه علاقه‌ی افراد را تشخیص می‌دهد. شما باید علایق مخاطبان را به درستی تشخیص دهید تا بتوانید آن را مورد هدف قرار دهید. به عبارتی باید این سوال را از خود بپرسید چه کسانی علاقه دارند تبلیغات مرا ببینند؟

دوست داشتن یک صفحه فیس بوک تنها بخشی از تبدیل شدن آن به علاقه‌مندی یک فرد است!

شما باید با توجه به همین موضوع صفحات فیس بوک را مقایسه نمایید. برخی از افراد بعضی از صفحات را دوست دارند و برخی دیگر هیچ علاقه‌ای به آن صفحات ندارند. به عبارتی دیگر برخی صفحات علاقه‌مندان بیشتری نسبت به سایر صفحات دارند. پس در نظر گرفتن این موضوع بسیار مهم است.

دلیل این امر این است که فیس بوک از داده‌های زیاد و گوناگونی استفاده می‌کند تا علایق افراد را به صفحات گوناگون تشخیص دهد. حتی اگر در گذشته افراد صفحه خاصی از فیس بوک را دوست نداشته‌اند، اکنون یا در آینده این احتمال هنوز وجود دارد که آن صفحه خاص را دنبال کنند.

با خواندن مقاله :  ” پیکسل فیسبوک چیست و چگونه در تبلیغات استفاده می‌شود؟ با یکی از بهترین امکانات فیسبوک برای رصد مخاطبان آشنا شوید.

علاقه به تبلیغات در فیس بوک و صفحات فیس بوک کاملا با هم متفاوت است.

اینجاست که برخی تبلیغ کنندگان در مورد این دو موضوع متفاوت، اشتباه می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند، می‌توانند به طرفداران یک صفحه خاص در فیس بوک دسترسی پیدا کنند، اما این موضوع امکان پذیر نیست. شاید در گذشته افراد می‌توانستند دسترسی پیدا کنند ولی حالا این امکان وجود ندارد. فیس بوک سعی می‌کند این مسئله را محدود کند. حتی ممکن است در بین دنبال کنندگان آن صفحه‌ی خاص، افرادی وجود داشته باشند که علاقه‌ای به صفحه ندارند ولی همچنان آن را دنبال می‌کنند.

2- همه علایق با هم برابر نیستند

بسیاری از تبلیغ کنندگان فکر می‌کنند همه علایق یکسان هستند.

در حقیقت، می‌توان گفت تفاوت زیادی بین آنها وجود دارد!

چند مثال را با هم بررسی کنیم!

برای نمونه شما قصد دارید بازی گلف را به عنوان علاقه هدف قرار دهید، زیرا در حال فروش چیزی در رابطه با  بازی گلف هستید.

به نظر شما چه کسی این تبلیغات را خواهد دید؟

شاید فکر می‌کنید قرار است این تبلیغ توسط افرادی که گلف باز هستند، دیده شود یا شاید افرادی که مسابقات گلف را از تلویزیون تماشا می‌کنند؟و  یا شاید افرادی که در این بازی مهارت دارند؟ تبلیغ را مشاهده کنند.

هیچ چیز دقیقی نمی‌توان گفت!

باید خیلی عمیق در مورد افراد و علاقه‌مندی هایشان فکر کنید.

مثلا Tiger Woods را هدف بگیرید.

آیا فکر می‌کنید هر کسی که طرفدار Tiger Woods است، در واقع بازی گلف انجام می‌دهد؟ احتمالا نه. او بسیار مشهور است. حتی در خارج از موضوع بازی گلف!

در حقیقت او گلف باز شماره یک جهان است و افرادی زیادی او را دنبال می‌کنند. حتی  ممکن است فیسبوک افرادی را به عنوان دنبال کننده تشخیص دهد و این افراد حتی اطلاعات خاصی در مورد بازی گلف ندانند!

بنابراین برای تشخیص درست، بهتر است یک سطح عمیق‌تر برویم. مثلا شما قصد دارید فیل میکلسون را هدف قرار دهید. او هنوز یک گلف باز معروف است، اما به خوبی شناخته شده نیست. پس به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که هواداران او و دنبال کنندگان او در فیس بوک اغلب افرادی هستند که او را به خاطر علاقه مندی‌ به بازی گلف دنبال می‌کنند  نه به خاطر شهرت او در زمینه بازی گلف درست است؟

باز هم باید عمیق‌تر به این موضوع فکر کنیم و به تحلیل آن بپردازیم، اگر شما Bubba Watson را هدف قرار دهید، افرادی را که در واقع علاقه بیشتری به گلف دارند پیدا خواهید کرد، زیرا Bubba Watson به اندازه‌ی افرادی که در مثال‌های بالا ذکر کردیم معروف نیست!

به طور کلی اکنون متوجه شدید که هرچه هدف شما مشهورتر باشد، پیدا کردن علاقه مندان مشترک به حوزه تبلیغات شما در فیس بوک دشوارتر خواهد بود.

اگر آرنولد شوارتزنگر را هدف قرار دهید، فقط بدنسازی را هدف قرار نداده‌اید. اگر می‌خواهید برخی از افراد مرتبط با یک علاقه را، هدف قرار دهید، باید توجه کنید که آن‌ها چقدر مشهور هستند. چون ممکن است برخی از افراد آن‌ها را فقط به خاطر شهرتشان دنبال کرده باشند و به موضوع اصلی مثل بازی گلف و بدنسازی علاقه چندانی نداشته باشند.

هرچه هدف شما مشهورتر باشد، هدف قرار دادن مخاطبان و پیدا کردن علائق مشترک برای تبلیغات در فیسبوک سخت‌تر خواهد شد.

آیا می‌دانید زمان مناسب برای تبلیغات در فیسبوک کی هست؟! اینجا را کلیک کنید

3- به دنبال بدیهی ترین علایق بودن

شما “بازی گلف” را هدف قرار می‌دهید، زیرا نمی‌دانید چه چیز دیگری را باید هدف قرار دهید. این بزرگترین اشتباهی است که می‌توانید برای تبلیغات در فیسبوک مرتکب شوید!

اگر فقط به دنبال موارد آشکار بروید. به این معنی است که شما با دیگران در سکوی تبلیغات در فیس بوک می‌جنگید.

اگر اهدافی را که همه افراد دیگر دنبال می‌کنند شما نیز دنبال می‌کنید، پس شانسی برای موفقیت نخواهید داشت!

برای کسب بهترین نتیجه در تبلیغات فیس بوک همیشه باهوش‌تر و دقیق‌تر از دیگران باشید.

3  راه برای این کار وجود دارد

– به دنبال افراد مشهور و برندهای معروف داخلی باشید

افراد مشهور و برندهای معروف داخلی معمولا به عنوان هدف گذاری مورد علاقه مناسب محسوب می‌شوند.

– از خود بپرسید “مشتری ایده آل شما چه چیز دیگری می‌خواهد؟” در جستجو سایر علائقش باشید.

تنها به تبلیغ آنچه مشتری شما به آن علاقه مند است اکتفا نکنید. فراتر از هدف اولیه تبلیغات در فیس بوک و علاقه مندی‌های او فکر کنید.

افراد علاقمند به ماهیگیری احتمالاً به فعالیت‌هایی که در فضای باز انجام می‌شوند نیز علاقه دارند مانند کمپینگ و پیاده روی. عمیق‌تر فکر کنید. به موارد جانبی نیز توجه کنید. ببینید آیا بازارهای مرتبطی وجود دارند که به مشتریانی که هدف شما هستند خدمات ارائه دهند؟ ببینید آیا می‌توانید حتی آن افراد را نیز هدف قرار دهید؟

– برای انجام این کار از ابزارهای هوشمند استفاده کنید

اگر می‌خواهید به عنوان مدیر تبلیغات فیس بوک خود یک کلمه کلیدی را در جستجو وارد کنید، احتمالاً فقط 20 نتیجه را خواهید دید. استفاده از ابزاری مانند ConnectExplore کار را برای شما آسان‌تر و بهینه‌تر می‌کند.

همچنین ابزار‌هایی رایگان برای جستجوی علاقه‌‌مندی‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. این ابزارها به شما کمک می‌کند به کلمات کلیدی بیشتری نسبت به یک مدیر عادی تبلیغات در فیسبوک پیدا می‌کنید.

این ابزارها به شما کمک می‌کنند علائمی‌ را که بدون ابزار قادر به یافتن آن‌ها نبودید، پیدا کنید.

به یاد داشته باشید:  اگر نمی‌خواهید در رقابتی سخت گرفتار شوید، آشکارترین علایق را هدف قرار ندهید. اگر هنگام انتخاب علایق فکر خلاقانه‌ای داشته باشید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

از خود می‌پرسید تبلیغات فیسبوک بهتر است یا گوگل؟ ما به این سوال شما پاسخ داده‌ایم، برای دیدن جزئیات اینجا را کلیک کنید

4- علایق را تقسیم کنید

افرادی که تبلیغات در فیس بوک را برایتان انجام می‌دهند ممکن است، چندین علاقه مختلف را به تبلیغات شما بیفزایند. برخی از این موارد ممکن است برای کسب و کار شما مناسب باشد، در حالی که برخی دیگر می‌توانند باعث از بین رفتن پول شما شوند. با این کار تبلیغات کلی شما خراب می‌شود و ممکن است ضرر کنید. در این صورت ممکن است تبلیغات را قطع کنید، یا تغییر دهید. همه‌ی موارد ذکر شده باعث اتلاف وقت شما می‌شود و ممکن است به هزینه‌های اضافی برای شما منجر شود.

توصیه‌ی ما تقسیم علایق است. علایق مختلف را به صورت جداگانه بررسی و آزمایش کنید از هر کدام که نتیجه بهتری گرفتید آن را انتخاب کنید.

5- عدم استفاده از لایه بندی

در فیس بوک، می‌توانید افراد علاقه مند را هدف قرار دهید. به عنوان مثال کوکاکولا را هدف قرار دهید. شما همچنین می‌توانید بگویید، “من می‌خواهم هرکسی را که در صفحه کوکا کولا یا پپسی قرار دارد هدف قرار دهم. ”

استفاده از لایه بندی به این معنی است که وقتی دو یا چند علاقه به هم می‌پیوندند، قسمت همپوشانی را هدف قرار می‌دهید. به عبارت ساده‌تر شما نمی‌گویید من هر کسی را که به کوکاکولا یا پپسی علاقه دارد را هدف قرار می‌دهم. شما می‌گویید من هر کسی را که به نفع کوکاکولا فعالیت می‌کند هدف قرار می‌دهم.

همیشه به سطوح پایین‌تر و عمیق‌تر نیز فکر کنید. به سه یا چهار سطح پایین‌تر نیز توجه داشته باشید.

به دنبال همپوشانی جادویی در یک علاقه باشید!

از طریق لایه بندی تبلیغات در فیس بوک مخاطبان شما بیشتر و بهتر هدفمند می‌شوند. می‌توانید این کار را از طریق بستر تبلیغات Facebook یا از طریق داشبورد مناسب ConnectExplore انجام دهید.

شما با رعایت موارد ذکر شده بهترین بازدهی را از تبلیغات در فیسبوک خواهید داشت.

با خواندن گزارش‌های تبلیغات در فیسبوکی که اخیراً انجام داده‌ایم، اطلاعات کاربردی بیشتری را یاد بگیرید

» گزارش …………….

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در گوگل ادز

101. هوش مصنوعی در گوگل ادز

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این

تفاوت تبلیغات گوگل ایران و خارج از ایران

در این قسمت از آفیس چیت چت، به بررسی تفاوت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در ایران و خارج از ایران می پردازیم. مدیرعامل مجموعه وی‌دیجی مارکتینگ که تجربه‌ی فعالیت در هر دو بازار را دارند، در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در هر محیط صحبت می‌کنند. همچنین، به بررسی استفاده از کمپین‌های شاپینگ و پرفورمنس مکس (Performance Max) در هر دو بازار پرداخته می‌شود. این گفت‌وگو نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های مناسب مدیریت کمپین‌ می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا در بازارهای مختلف بهترین نتیجه را کسب کنند.