5 روشی که کارشناسان SEO و دیجیتال مارکترها می‌توانند از ChatGPT استفاده کنند

5 روشی که کارشناسان SEO و دیجیتال مارکترها می‌توانند از ChatGPT استفاده کنند

به دنبال راه هایی برای بهبود سئو و تلاش های بازاریابی خود با هوش مصنوعی هستید؟ در اینجا پنج مثال ChatGPT وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید
داستان علمی تخیلی به واقعیت تبدیل می شود! اکنون می‌توانیم با هم ارتباط برقرار کنیم و از چیزهایی استفاده کنیم که عادت داشتیم روزانه در فیلم‌ها ببینیم.

یکی از فناوری های انقلابی اخیر ChatGPT است که نحوه کار ما را بسیار تغییر خواهد داد
به عنوان یک برنامه نویس، در ابتدا باور نداشتم که بتواند کارهای پیشرفته را حل کند، اما از اینکه دیدم چقدر می تواند در زندگی روزمره من مفید باشد، شگفت زده شدم. بنابراین شروع کردم به بازی کردن و راه‌هایی را که آن را مفید می‌دانستم و می‌خواستم به اشتراک بگذارم پیدا کردم.

در اینجا پنج مثال ChatGPT و روش مفیدی وجود دارد که متخصصان سئو و مارکترها می‌توانند از آن برای کارهای بازاریابی روزانه استفاده کنند.

 

نوشتن عبارات منظم در گزارش تجزیه و تحلیل

از عبارات منظم می‌توان در تهیه گزارش‌های تحلیلی مانند کنسول جستجوی گوگل یا گوگل آنالیتیکس استفاده کرد. عبارات منظم یکی از خسته‌کننده‌ترین کارهایی است که من می‌شناسم و ممکن است واقعاً سرعت کار را کاهش دهد. برای بازاریابان، این حتی سخت‌تر است، زیرا آنها دانش فنی و تکنیکالی ندارند.

بیایید به نمونه‌ای از گزارش GSC نگاه کنیم که از فیلتر کردن توسط regexp پشتیبانی می‌کند.

Compose Regular Expressions In Analytics Reporting

اگر شما یک مارکتر بدون دانش فنی هستید، ممکن است استفاده از این ویژگی برای شما سخت باشد و خود را محدود به چند regexps اولیه کنید که می‌توانید با جستجو در انجمن‌های مرتبط با توسعه دهنده پیدا کنید.
اکنون ChatGPT را در اختیار دارید!
کافیست به ChatGPT بروید و بپرسید: «عبارت منظمی را بنویسید که با «How To» یا «What is» شروع می‌شود و با استفاده از RE2 حساس به حروف بزرگ نیست.

compose regular expression which starts with “How To” or “What is” case insensitive using RE2 syntax

آره!

(?i)^(?:How To|What is)

کار را فورا انجام داد. فقط کافی است در قسمت فیلتر GSC کپی و جایگذاری کنید، و تمام پرس و جوهایی را خواهید داشت که برای بهینه سازی اسکما سؤالات متداول یا نحوه انجام کار مناسب هستند.

optimize for FAQ or HowTo schema

خیلی آسان است، اینطور نیست؟

می‌توانید از آن برای نوشتن regexp برای گزارش های GA نیز استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید گزارشی را فیلتر کنید که در URL عبارت  «Samsung» و «phone» وجود دارد. فقط از ChatGPT  بپرسید «با استفاده از RE2 عبارت منظم بنویسید که حاوی کلمات «Samsung» و «phone» غیر حساس به حروف است.

فقط لازم به ذکر است که ذکر “RE2 syntax” در دستور بسیار مهم است، زیرا داشبوردهای گزارش گوگل از این شتیبانی می‌کنند.

 

فرمول های صفحه گسترده پیچیده را بنویسید

همه با Excel یا Google Sheets کار می‌کنند. این در زندگی کاری روزمره همه است، و می‌دانید که گاهی اوقات نوشتن فرمول‌های صفحه‌گسترده دشوار است، زیرا باید برای یافتن نام تابع مورد نیاز خود تحقیق کنید و سپس 10 تا 15 دقیقه برای یافتن چگونگی کارکرد آن صرف کنید.

اکنون فقط باید از ChatGPT فرمانی مانند: «فرمول Google Sheet که تمام ردیف‌هایی را از sheet1 کپی می‌کند و ستون «A» حاوی کلمه «iphone» است، بخواهید.

و خیلی طول نخواهد کشید تا راه حل پیدا شود

Compose Complex Spreadsheet Formulas

اما، فرمولی که داد =QUERY(Sheet1!A:Z، “SELECT * WHERE A CONTINS ‘iphone'”، “Sheet2!A1”) دارای یک خطای کوچک است. البته، ChatGPT همیشه پاسخ های 100٪ درست را ارائه نمی‌دهد. شما باید گاهی اوقات بررسی کنید و آن را به صورت دستی تعمیر کنید. فرمولی که من دریافت کردم 99٪ درست است، با این تفاوت که پارامتر سوم نباید وجود داشته باشد. بنابراین من آن را به صورت دستی حذف کردم و اکنون =QUERY (Sheet1!A:Z، “SELECT * WHERE A CONTINS ‘iphone'”) دارم که کاملاً کار می‌کند!

تبدیل سفارشی پیکسل را تنظیم کنید

اگر شما یک مارکتر یا یک متخصص سئو هستید که می‌خواهید زمانی که کاربران اقدامات خاصی را در وب‌سایت انجام می‌دهند، تبدیل‌های سفارشی را تنظیم کنید، اما از کمک توسعه‌دهنده وب برخوردار نیستید، در برخی شرایط می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. بله، شما می‌توانید در بسیاری از موارد زمانی که کاربران روی لینک کلیک می‌کنند از Google Tag Manager استفاده کنید، اما ممکن است به smth نیاز داشته باشید. متفاوت است، که یکی از ویژگی های داخلی GTM نیست.

 

به عنوان مثال، زمانی که یک رویداد در صفحه فرود شما قرار می‌گیرد و در 35٪ صفحه اسکرول می‌شود، باید یک رویداد تبدیل ارسال کنید. اکنون برای انجام کار نیازی به استخدام یک توسعه دهنده ندارید. فقط به ChatGPT بروید و بپرسید: “رویداد تبدیل سفارشی پیکسل فیسبوک را یکبار ارسال کنید تا کاربران 35 درصد صفحه را با استفاده از جاوا اسکریپت پیمایش کنند” و این کار جادویی را انجام می‌دهد!

Setup Custom Pixel Conversions

می‌توانید این کد را در تگ <head> HTML خود کپی و جایگذاری کنید و کارتان تمام است. اگر سایت وردپرسی دارید، می‌توانید از افزونه‌هایی مانند WPCode برای آسان‌تر کردن کار استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از تگ HTML سفارشی Google Tag Manager برای اضافه کردن کد جاوا اسکریپت خود در آنجا استفاده کنید.

در زمان شما صرفه جویی می‌کند تا یک توسعه دهنده برای کارهای کوچک روزانه که دارید یا حتی اگر یک توسعه دهنده دارید پیدا کنید. تیم، شما می‌توانید با انجام خودتان این کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

بهینه سازی پرسش‌های متداول و اسنیپت‌های سفارشی

متخصصان سئو ممکن است برای دریافت سوالات مرتبط از کاربران برای بهینه سازی محتوا برای یک کلمه کلیدی خاص به کمک نیاز داشته باشند. می‌توانید از ChatGPT برای دریافت این سؤالات مرتبط استفاده کنید تا محتوایتان مفیدتر باشد. اگر وبلاگ مسافرتی دارید، ممکن است بپرسید: سوالات مرتبط در مورد “شهرهای دنج در آلمان” و ChatGPT سوالات زیادی را به دنبال خواهد داشت که واقعا منطقی هستند.

Screenshot of ChatGPT performing keyword research, January 2023

البته، ممکن است مواردی وجود داشته باشند که منطقی نباشند، اما 90 درصد کار را انجام خواهند داد. سوالاتی که پیشنهاد می‌کند ممکن است حجم جستجو نداشته باشند، اما همچنان ارزش دنبال کردن آنها را دارد زیرا کلمات کلیدی با حجم جستجوی صفر ممکن است ترافیک قابل توجهی ایجاد کنند.

داده ها را از API ها و کدها فراخوانی کنید

فرض کنید یک فروشگاه WooCommerce دارید و می‌خواهید همه محصولاتی را که دارید با قیمت‌هایشان در یک برگه Google فراخوانی کنید. اکنون می‌توانید به سادگی بپرسید: «اسکریپت برنامه Google که همه نام‌های محصول و قیمت‌ها را از WooCommerce REST API فراخوانی می‌کند و به اکسل اضافه می‌کند» و کار تمام است.

 

یک کد کاملا کاربردی به من داد:

function fetchProducts(){
var url = "https://yourshop.com/wp-json/wc/v3/products";
var options = {
"method": "get",
"headers": {
"Authorization": "Basic " + Utilities.base64Encode("YOUR_CONSUMER_KEY:YOUR_CONSUMER_SECRET")
}
};
var response = UrlFetchApp.fetch(url, options);
var json = JSON.parse(response.getContentText());
for (var i = 0; i < json.length; i++) {
var name = json[i].name;
var price = json[i].price;
// Do something with the product name and price
}
var sheet = SpreadsheetApp.getActiveSheet();
for (var i = 0; i < json.length; i++) {
var name = json[i].name;
var price = json[i].price;
sheet.appendRow([name, price]);
}
}


گاهی اوقات ممکن است کدی با یک خطای کوچک ارائه کند که باید به صورت دستی آن را برطرف کنید، مانند مثال بالا در فرمول اکسل Google.

توانایی کدنویسی ChatGPT به ویژه هنگام کار با Zapier مفید خواهد بود. اگر تا به حال از Zapier استفاده کرده اید، می‌دانید که Zapier قسمتی به نام “کد سفارشی” دارد که برای کاربران پیشرفته است. اگر داده‌هایی با فرمت زشت خاصی دارید که اکنون باید اصلاح شود، می‌توانید فقط از ChatGPT بخواهید آن را برطرف کند و از آن در کد سفارشی Zapier برای پاک کردن داده‌ها استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

صحبت هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ChatGPT قرار است جایگزین انسان‌ها شود و بسیاری از حرفه‌ها در حال نابودی هستند. به نظر شخصی من این اتفاق نمی‌افتد، اما زندگی را در صنایع مختلف و زمینه‌های حرفه‌ای آسان‌تر می‌کند.

نظر شما درباره آینده شغلی چیست؟در قسمت نظرات، دیدگاه خود را بنویسید

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *