دیجیتال مارکتینگ و نجات کسب و کارهای سنتی

دیجیتال مارکتینگ و نجات کسب و کارهای سنتی

خرده فروشان همیشه از شورومینگ و دیجیتال مارکتینگ هراس داشتند؛ آیا می‌دانید شورومینگ چیست؟ به عملی که در آن مشتریان قبل از خرید آنلاین به فروشگاه‌های فیزیکی مراجعه می‌کنند تا کیفیت و قیمت محصول را از نزدیک مشاهده کنند و پس از بررسی محصول مورد نظر را به قیمتی پایین‌تر به صورت آنلاین جستجو و خریداری می‌کنند، شورومینگ گفته می شود. بدین صورت که مردم در فروشگاه‌ها با استفاده از موبایل‌های خود به جستجو یک محصول ارزان‌تر و بهتر در عرصه رقابتی در یک تجارت می‌پردازند.

حقیقت این است که مردم امروزه بیش از همیشه در فروشگاه‌ها با موبایل خود سر و کار دارند. در سال‌های اخیر جستجو از طریق تلفن همراه در فروشگاه‌ها 15 درصد رشد داشته است اما لزوما این خبر بدی تلقی نمی‌شود. برای اینکه به این راز پی ببریم که مردم در فروشگاه‌ها با موبایل خود به چه کاری مشغول هستند و به خرده‌فروشان کمک کنیم استراتژی بازاریابی مناسبی را به کار ببرند و به مشتریان خود کمک کنند، یک تحقیق جدید ترتیب دادیم.

دیجیتال مارکتینگ

ما در این تحقیق دریافتیم که مردم همانند گذشته برای خرید یک روند همیشگی و قابل پیش‌بینی را دنبال نمی‌کنند. در حال حاضر مردم در زمان خرید گزینه‌های خرید را با دقت بررسی می‌کنند. این مورد در مورد مشتریان فروشگاه فیزیکی شما نیز صدق می‌کند. اما چطور می‌توانید به مشتریانی که در زمان بازدید از فروشگاه شما در جستجوی اطلاعات نیز هستند کمک کنید؟ در اینجا چهار نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

پیش از ورود مشتریان به فروشگاه پاسخ سوالات احتمالی آن‌ها را بیابید

زمانی که یک مشتری تصمیم می‌گیرد به فروشگاه شما مراجعه کند، ابتدا برای برنامه‌ریزی خرید و انتخاب کالای مناسب به گوشی خود مراجعه می‌کند. او با این کار به بررسی برندهای پیشنهادی، موجودی کالاها و ساعات کاری سایر فروشگاه‌ها می‌پردازد.

مردم امروزه بیش از هر زمان دیگری با آگاهی به فروشگاه‌ها می‌روند. در بخش آنلاین فروشگاه خود دسترسی به این اطلاعات را برای مشتریان خود آسان کنید تا آن‌ها را برای خرید آماده و به اندازه کافی انگیزه داشته باشند. برای مثال 41 درصد از مشتریان مایل‌اند که فروشندگان برای اطلاع رسانی در مورد محصولات تولیدی قوی‌تر و با اطلاعات به روز شده عمل کنند.

 همچنین نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که مشتریان هنگامی که در فروشگاه شما هستند به بررسی سایر اجناس نیز می‌پردازند و مواردی مانند نام فروشنده و کوپن‌های تخفیف را جستجو می‌کنند و یا به بررسی بانک‌های اطلاعاتی همچون retailmenot می‌پردازند.

سوالات مشتریان

بر روی خود در زمینه دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنید، نه بر رقبایتان

یک اشتباه رایج مشتریان در زمان استفاده از موبایل در فروشگاه این است که این مشتریان تنها به دنبال این هستند که بدانند کدام یک از رقبای شما کالای مورد نظر را با پایین‌ترین قیمت به فروش می‌رسانند. اگرچه در هنگام خرید مقایسه صورت می‌گیرد اما باید بدانید که اکثر مشتریان در واقع به هنگام جستجوی آنلاین در جستجوی اطلاعاتی در مورد فروشگاه، برند و یا محصولاتی هستند که شما ارائه می دهید هستند و در نتیجه تمرکز آن‌ها بر روی شماست.

مشتریانی که به فروشگاه‌های فیزیکی مراجعه می‌کنند برای مقایسه محصولی که شما ارائه می‌دهید 4 برابر بیشتر از افرادی که به صورت آنلاین خرید می‌کنند در گوگل به جستجو می‌پردازند. همچنین میزان این جستجو برای کاسبان خرده فروش 6 درصد بیشتر از فروشندگانی همچون آمازون است.

تمرکز بر خود

به فروشندگان فروشگاه فیزیکی خود برای دیجیتال مارکتینگ حس قدرت بدهید

مردم به هنگام خرید معمولا به دنبال کمک‌های دیگری از جمله راهنمای زبانی نیز هستند. به همین جهت است که کمک‌هایی که از طریق ترجمه فراهم می‌شود به سرعت در حال رشد است. در تحقیقاتی که انجام داده‌ایم دریافتم که سالانه میزان جستجوی افرادی که در مغازه‌های فیزیکی google translate یا traducer (که در اسپانیایی به معنای مترجم است)  را جستجو می‌کنند در حال افزایش است. این نشان می‌دهد که مردم در حین خرید از طریق موبایل سعی در کسب اطلاعاتی در مورد ترجمه یک محصول دارند.

 ما همچنین دریافتیم که 50 درصد از مشتریان در هنگام حضور در فروشگاه از ویدیو آنلاین بهره می‌برند تا بتوانند پیش از صحبت با مسئول فروش، در مورد خرید خود و دیگر موارد اطلاعات لازم را کسب کنند.

حتما بخوانید: 5 تفاوت دیجیتال مارکتینگ در ایران و خارج از ایران

در چنین مواقعی یک فرصت بزرگ در اختیار بازاریابان قرار خواهد گرفت تا بتوانند با ارائه کمک و راهنمایی صحیح به مشتری سبب ایجاد حس قدرت و اعتماد به نفس در آن‌ها شوند تا در نهایت آن‌ها بتواند یک خرید خوب از فروشگاه فیزیکی داشته باشند.

هم‌اکنون طبق اظهارات برندهایی همچون best buy مشتریان پیش از ورود به فروشگاه فیزیکی و یا در زمان حضور خود در این فروشگاه‌ها همواره با موبایل خود به جستجو و تحقیق می‌پردازند. به همین جهت است که این برند عقیده دارد که تجارت آنلاین و فیزیکی بر روی یکدیگر تاثیر دارند و دیجیتال مارکتینگ امری مهم است. برای مثال best buy، از گروه‌های خدمات مشتری آنلاین blue shirt بهره می‌برد. این برند از این طریق راهنمای خرید در مورد موضوعات پیچیده همچون چگونگی خرید یک لنز مناسب برای دوربین DSLR را در وبسایت خود استفاده می‌کند و همچنین ویدئوهای آموزشی یوتیوب را منتشر می‌کند.

احساس قدرت در فروشندگان

فروشگاه فیزیکی خود را با اصول دیجیتال مارکتینگ به روز کنید

زمانی که مردم در فروشگاه شما هستند، به جز خرید کردن به نکات بسیار دیگری نیز توجه می‌کنند. این افراد به دنبال راه‌هایی هستند تا بتوانند در حین خرید وقت خود را بگذرانند و پاسخ مناسبی برای تمام سوالاتی که دارند بیابند. حتی جستجو در شبکه‌های اجتماعی و بررسی آب و هوا نیز در حین خرید کردن امری معمول است! مشتریان در حین خرید حتی در مورد اینکه می‌خواهند در وعده‌ی بعدی غذایی چه چیزی بپزند نیز فکر می‌کنند. در بسیاری از این تجارب خرید، جستجو در مورد غذا همچون “رستوران‌ها” یا “رستوران‌های نزدیک من” و یا “غذاهای نزدیک به من” در بین 20 مورد اولیه جستجوی مشتریان بوده است.

بازاریابان و متخصصان دیجیتال مارکتینگ از این مسئله بهره برده‌اند و با سرمایه گذاری در جنبه‌های تجربی خرید، به مشتریان دلیلی برای حضور و وقت‌گذرانی بیشتر در مغازه خود ارائه کرده‌اند. در واقع آن‌ها با این کار در پی آن هستند تا مشتریان صرفا به خاطر خرید در مغازه وقت نگذرانند بلکه از وقت گذراندن در آن فروشگاه لذت ببرند و تجربه خوشایندی داشته باشند.

حتما بخوانید: چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

رالف لاورن، برندی است که با ایجاد محیطی گرم و مواد خوراکی در فروشگاه‌ها سبب می‌شود تا مشتریان در مورد برند او تجربه‌ای خوب داشته باشند و راحت‌تر بتوانند ارتباط برقرار کنند. کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های رالف در بهترین فروشگاه‌های موجود در نیویورک، توکیو و هنگ‌کنگ به چشم می‌خورد و به مشتریان این امکان را می‌دهد تا در زمان خرید استراحت کنند و از بودن در آنجا لذت ببرند.

به روز کردن فروشگاه

زمانی که می‌خواهید استراتژی‌های همه‌جانبه‌ای را در فروشگاه خود به کار ببرید، توجه کنید که مردم قبل و بعد از مراجعه به فروشگاه شما به دنبال چه چیزهایی هستند. این موضوع می‌تواند مربوط به کمک کردن به آن‌ها برای پیدا کردن کالای مناسب، بررسی کدهای کوپن و یا حتی رفع گرسنگی آن‌ها باشد. پیش بینی کردن نیازهای مشتریان به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید این نیازها را رفع کنید و در زمینه دیجیتال مارکتینگ پیشرفت کنید.

منبع:

thinkwithgoogle

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در گوگل ادز

101. هوش مصنوعی در گوگل ادز

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این

تفاوت تبلیغات گوگل ایران و خارج از ایران

در این قسمت از آفیس چیت چت، به بررسی تفاوت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در ایران و خارج از ایران می پردازیم. مدیرعامل مجموعه وی‌دیجی مارکتینگ که تجربه‌ی فعالیت در هر دو بازار را دارند، در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در هر محیط صحبت می‌کنند. همچنین، به بررسی استفاده از کمپین‌های شاپینگ و پرفورمنس مکس (Performance Max) در هر دو بازار پرداخته می‌شود. این گفت‌وگو نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های مناسب مدیریت کمپین‌ می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا در بازارهای مختلف بهترین نتیجه را کسب کنند.