چرا تبلیغات در گوگل ادوردز برای هر کسب و کاری مناسب نیست!

چرا تبلیغات در گوگل ادوردز برای هر کسب و کاری مناسب نیست!

برای اینکه بدانید چرا تبلیغات گوگل ادوردز برای هر کسب و کاری مناسب نیست! ما چهار واقعیت تبلیغات در گوگل را به شما خواهیم گفت که گوگل دوست ندارد شما بدانید.

تبلیغات در گوگل به عنوان یک کانال بازاریابی طی دو سال گذشته ضربه محکمی به بازار وارد کرده است. در حالی که بسیاری از کاربران به سمت اینستاگرام رفته‌اند اما همچنان گوگل درآمد بسیاری را بدست می‌آورد. در حال حاضر آنها بیش از دو برابر درآمد خود را از طریق فیس بوک کسب می‌کنند (28.95 میلیارد دلار در برابر 13.73 میلیارد دلار در سه ماهه سوم سال 2018)

و همه این درآمدها  بخش کوچکی از فروشگاه‌های آنلاینی را در بر می‌گیرد که به وسیله گوگل تبلیغ می‌کنند.

حتما بخوانید: تبلیغ در گوگل یکی از موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ

اما این یک اقلیت است. فروش با تبلیغات گوگل شامل همه چیز نمی‌شود. این بدان معنا است که شما باید با پلتفرم‌های دیگر هم کار کنید و کسب و کار یا محصولات خود را در آنجا تبلیغ کنید. اگر فقط بر روی همین پلتفرم کار می‌کنید، گوگل احتمالات را به نفع شما تغییر نمی‌دهد. در حقیقت دقیقا برعکس عمل می‌کند. در این مقاله چهار مورد را با شما به اشتراک خواهم گذاشت که گوگل هرگز به آنها رسیدگی نمی‌کند، اما تاثیر زیادی بر عملکرد واقعی شما دارد.

واقعیت اول: تبلیغات در گوگل برای هر کسب و کاری مناسب نیست.

در حالی که دسترسی به تبلیغات گوگل بسیار آسان است اما تبدیل این تبلیغات به سودآوری چندان آسان نیست. اگر محصولات درستی را می‌فروشید، فروش با تبلیغات در گوگل ممکن است برای شما غیر ممکن بنظر برسد. بنابراین وقتی می‌گوییم که تبلیغ گوگل برای آن کسب و کار کار نمی‌کند، دلیل آن معمولا یکی از این سه چیز است:

مقدار متوسط سفارش: اگر مقدار سفارش متوسط شما خیلی پایین باشد، شما هیچ دلیلی برای هزینه روی کلیکهای گران‌قیمت ندارید. اگر هزینه هر کلیک برابر با ۰.۵ دلار باشد، فروش یک محصول ۶ دلاری غیر ممکن است.

حاشیه‌ها: این مورد به مقدار سفارش متوسط مرتبط است. اگر حاشیه سود ناخالص شما بیش از حد کوچک یا حاشیه سود بالایی باشد، اما مقدار متوسط سفارش پایینی داشته باشید چیزی برای هزینه روی تبلیغات باقی نخواهد ماند.

نرخ تبدیل: از آنجایی که CPC مشابهی با رقبای خود پرداخت می‌کنید، نرخ تبدیل شما نیز باید به طور تقریبی تخمین زده شود. اگر اینطور نباشد، رقبایتان به راحتی می‌توانند شما را از رده خارج کنند.

اینها قوانین مهم و محکمی نیستند. اما اگر کسب‌وکار شما با یک یا چند مورد بالا درگیر است، شما به سختی می‌توانید در گوگل تبلیغ کنید. تبلیغات خود را متوقف کرده و قبل از اینکه به جلو حرکت کنید روی بهبود اساس کسب‌وکار خود کار کنید.

واقعیت دوم : تبلیغات Google بیش از حد رقابتی است.

تبلیغات گوگل به مدت بیش از ۱۸ سال بوده و در طول این زمان هزینه تبلیغات به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. امروز شما باید خود را خوش‌شانس بدانید اگر تنها ۱۰ برابر این مقدار را پرداخت می‌کنید.

google ads1

در طول سال‌ها، کسب و کارهایی که از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند باهوش‌تر شده‌اند، آموخته‌اند که چه کارهایی را باید انجام دهند و چه کارهایی را نباید و رویکرد خود را تعدیل می‌بخشند و این به آنها یک فرصت عالی برای پیشبرد فروشگاه‌های آنلاین جدید می‌دهد.

بنابراین اگر می‌خواهید با آن‌ها به صورت سودآور رقابت کنید، باید بدانید که چگونه نقش خود را ایفا کنید.

حتما بخوانید: رقابتی تنگاتنگ با سرمایه‌گذاران بزرگ تبلیغات در گوگل ادوردز

کمی فضای برای تست و امتحان کردن کارها بوجود بیاورید. اگر می‌خواهید همین امروز تبلیغ گوگل را شروع کنید، چه کار می‌توانید بکنید؟ نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • از اتوماسیون استفاده کنید
  • از قدمهای کوچک شروع کنید
  • باهوش‌تر ظاهر شوید
  • از متخصصین در تبلیغات گوگل کمک کنید

بکارگیری اتوماسیون و کنترل خودکار

یادگیری پیچ و خم‌هایتبلیغات در گوگل مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد. اما خوشبختانه شما مجبور نیستید همه چیز را از روز اول یاد بگیرید. گوگل دارای یک نوع تبلیغاتی به نام Google Shopping است که در آن الگوریتم های بسیار سنگینی را کنترل می‌کنند. شما باید یک محصول از فروشگاه خود ایجاد کنید و google Shopping محصولات شما را با پرسشهای در حال جستجو مطابقت می‌دهد. در زیر نمونه‌ای از این تبلیغات آمده است.

چرا تبلیغات در گوگل ادوردز برای هر کسب و کاری مناسب نیست!

 

یکی از صاحبان کسب و کارهایی که من اخیرا در رابطه با راه اندازی فروشگاهش با او صحبت کردم، گفت: ” نمی‌توانم بگویم که در این مورد این موضوع احساس خوبی دارم، چرا که به نظر بسیار ساده می‌رسد.”

اما در واقع او همه چیز را درست انجام داده بود. این اکر نشان دادن این است که این کمپین‌ها چقدر  می‌توانند آسان باشند.

از قدمهای کوچک شروع کنید:

اگر صدها محصول را می‌فروشید، فورا همه آن‌ها را تبلیغ نکنید. مجموعه‌ای از محصولات و یا یک دسته را انتخاب کنید که سود بیشتری دارند. انتخاب دسته کوچکی از محصولات نیز هزینه کلی شما را کاهش می‌دهد. چون تا زمانی که ۱۰۰ درصد مطمئن نیستید که چه کار می‌کنید، بهتر است هزینه‌های خود را تحت کنترل داشته باشید. سپس زمانی که سفارشات و ارقام به یک حالت منطقی رسیدند، به آرامی محصولات دیگر را تبلیغ کنید.

باهوش‌تر ظاهر شوید:

یادگیری چیزهای جدید همیشه زمان‌بر است. خوشبختانه شما اولین کسی نیستید که گام جدیدی برمی‌دارید. بهترین راه برای یادگیری این است که عمل کنید. بنابراین اگر شما اولین کمپین خود را بر روی یک زیرمجموعه کوچک از محصولات اجرا کنید، در مورد چگونگی بهبود نتایج خود مطالعه کنید.

 مقالات و فیلم‌های رایگان در هر بخشی به شما کمک شایانی خواهند کرد.

  • راهنمای تبلیغات در گوگل
  • بهترین روش‌های تبلیغات در گوگل
  • کمپین‌های خرید گوگل: نکات و ترفندها
  • تبلیغات بازاریابی پویا

و اگر می‌خواهید روش‌های ساختاریافته تری یاد بگیرید، دوره‌های تبلیغاتی گوگل برای انجام این کار وجود دارند.

از متخصصان کمک بگیرید:

شما می توانید مترجمان و آژانس‌هایی پیدا کنید که در طول سال ها چیزی جز تبلیغات در گوگل انجام نداده اند. آن‌ها نمی‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند، اما اگر تجربه کافی داشته باشند، احتمالا در صنعت شما یا با محصولات شما کار خواهند کرد. این بدان معنی است که شما واقعا می‌توانید مدت زمان پیشرفت خود را میان‌بر بزنید.

این گزینه را به دلایلی خاص به عنوان آخرین پیشنهاد در لیست خود درج کردیم.

دستیابی به حس اطمینان و آگاهی درباره اینکه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند و نحوه دستیابی به نتایج مطلوب، شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد تا بتوانید بهترین فرد و کمپانی را برای تبلیغات گوگل ادوردز خود انتخاب کنید.

اگر درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید هیچ اطلاعاتی نداشته باشید و درستی از روند کار آگاه نباشید، ممکن است بخوبی نتوانید تبلیغات خود را تنظیم و اجرا کنید و در نتیجه زمان و پول زیادی را تلف کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

واقعیت سوم: بطور پیش فرض، تبلیغات شما در بازی های موبایل نمایش داده خواهد شد

دو واقعیت اول بسیار استراتژیک بودند و دو گزینه بعدی بیشتر تاکتیکی هستند.

این دو گزینه مورد استفاده بصورت پیش فرض، روشی نامطلوب و زنند است که گوگل از آنها استفاده می‌کند. این روشها باعث می‌شوند که گوگل درآمد بیشتری کسب کند ولی در مقابل کسب سود از تبلیغات گوگل ادوردز برای شما دشوارتر خواهد بود.

گوگل تبلیغات گوگل ادوردز شما را در دو مکان می‌تواند نشان دهد:

  • شبکه جستجو: صفحه نتایج جستجو
  • شبکه نمایش: مجموعه وب سایت‌ها، برنامه‌ها و YouTube

اینها دو مکان‌، دارای عملکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. در شبکه جستجو افراد برای دستیابی به خواسته خود، نیازشان را در موتور جستجوگر گوگل جستجو می‌کنند. در شبکه نمایشی گوگل (Display Network)  در واقع هنگامی که کاربران مشغول به کار دیگری در گوگل هستند تبلیغات در نمایشگر ظاهر می‌شوند و آنها را از ادامه کار باز می‌دارند. اغلب تبلیغ کنندگان تمایل دارند که تبلیغاتشان در نتایج گوگل نمایش داده شود و تمایلی به نمایش آن در ویدیوها، بازی‌ها و یا برنامه‌های کاربردی تلفن همراه ندارند. اما اگر در حین انجام تنظیمات تبلیغات گوگل ادوردز خود دقت نکنید ممکن است تبلیغات شما در این مکانها هم نمایش داده شود.

در اینجا چک باکسی آمده که باید گزینه تبلیغات نمایشی خاموش باشد ولی به طور پیش فرض روشن است:

چرا تبلیغات در گوگل ادوردز برای هر کسب و کاری مناسب نیست!

 

در حالی که ممکن است یک تفاوت کوچک در تنظیمات به نظر برسد، تغییر این گزینه باعث صرفه‌جویی در هزینه کلی تبلیغات شما خواهد شد.

واقعیت چهارم: کلمات کلیدی شما “کلمات کلیدی کاربردی” شما نیستند.

تبلیغات گوگل اغلب جاصل تبدیل کلمات کلیدی‌ای هستند که تبلیغ کنندگان می‌خواهند تبلیغات آنها با سرچ آن کلمات نشان داده شود. ما حتی شرکت‌هایی را ملاقات کرده‌ایم که در آن‌ها لیست‌های کلمات کلیدی در جلسات اجرایی مورد بحث قرار گرفته‌ است. زمانی که تبلیغات در گوگل شما با سرچ دسته‌ای متفاوت از کلمات کلیدی نمایش داده می‌شود کاملا تعجب آور است. چنین اتفاقاتی بخاطر استفاده از انواع تطابق در کلمات کلیدی رخ می‌دهد. در واقع تطابق حالتی است که کلماتی به کلمات کلیدی افزوده می‌شود و یا عباراتی مشابه کلمات کلیدی در نظر گرفته می‌شود و گوگل تصمیم می‌گیرد که کاربر در هنگام سرچ چه میزان به کلید واژه شما نزدیک شده است.

حتما بخوانید: 4 مورد از نقش کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

بزرگ‌ترین مشکل گوگل انتخاب پیش‌فرض گوگل است: کلمات کلیدی عریض یا Broad Match

کلمات کلیدی عریض گوگل: تبلیغات در گوگل ممکن است در جستجوهایی که حاوی کلمات اشتباهات، مترادف، جستجوهای مربوطه و سایر عبارات مرتبط هستند نشان داده شود. بنابراین اگر کلمه کلیدی شما “کلاه زنان” باشد، کسی که برای “خرید کلاه خانم‌ها” جستجو می کند ممکن است تبلیغات شما را ببیند.

اما واقعیت این است که گوگل در استفاده از این دسته کلمات کلیدی بسیار مشتاق‌تر از کلمات کلیدی واقعی و عبارات مشابه است. بطور مثال کلمه کلیدی “کلاه زنان” ممکن است تبلیغاتی با کلمه کلیدی “کلاه بیس بال زنان” یا حتی “کلاه بیس بال یانکی” و موارد مشابه را به شما نشان دهد.

یک راه‌حل ساده برای رفع این مشکل استفاده از انواع مختلف تطبیق مثل کلمات کلیدی عریض، عبارت مشابه یا انطباق دقیق است. عجیبتر از اینها زمانی است که شما سعی دارید کلمات کلیدی منفی را اضافه کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید گوگل آن کلمات را بعنوان کلید واژه منفی درنظر می‌گیرد و وقتی که در مرورگر گوگل جستجو می‌شوند تبلیغات شما را نمایش نمی‌دهند.

بعبارتی تبلیغات شما برای این کلمات کلیدی فیلتر می‌شود. حال اگر کاربر با اندکی تغییر این کلمات کلیدی را سرچ کند، تبلیغات شما دوباره برای او نمایش داده خواهد شد.

چگونه با تبلیغات در گوگل ادوردز کار کنیم؟

واضح است که برای کسب موفقیت در تبلیغات گوگل ادوردز، مشکلات بسیاری وجود دارد. اگر شما اطلاعات درستی در این زمینه ندارید و در این زمینه کاربلد نیستید، ممکن است در تبلیغات گوگل هزینه کنید ولی کمپین تبلیغاتی شما به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند. اما در مقابل اگر صبوری پیشه کنید و در این زمینه اطلاعات مناسبی کسب کنید، تبلیغات گوگل شما می‌تواند نتایج مطلوبی را در فروش آنلاین کسب کند.

استفاده از تبلیغات در گوگل مناسب کدام کسب و کارها نمی باشد؟

وی دیجیتال مارکتینگ بعنوان عضوی فعال در زمینه تبلیغات در گوگل، همواره به فعالیت در بستر گوگل معتقد است. در حقیقت اکثر فعالیتهای تجاری شرکت ما به کمک برای رشد شرکتها و کسب و کارها از طریق بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) اختصاص یافته است. به همان اندازه که ما طرفدار تبلیغات در گوگل هستیم، پذیرفتن این امر برای بسیاری از شرکتها ساده نیست.

ما در این پست سعی کردیم دلایلی که بهتر است برخی شرکتها از تبلیغ در گوگل استفاده نکنند را شناسایی کنیم. قبل از اینکه یک کمپین تبلیغاتی گوگل راه‌اندازی کنید، موارد ذکر شده در این پست را بررسی کنید تا بتوانید سرمایه خود را به طور جدی ذخیره کنید.

حتما بخوانید: تبلیغ در گوگل یکی از موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ

گاهی افراد به تبلیغات در گوگل تمایل منفی نشان می‌هند. از جمله این دلایل:

دلیل اول: جزء آن دسته از شرکتهایی هستید که بدنبال ترافیک رایگان هستند.

این دلیل یکی از رایجترین دلایل در استفاده نکردن از تبلیغات گوگل است. باید بدانید چیزی بعنوان ترافیک رایگان وجود ندارد!

معمولا وقتی از ترافیک رایگان صحبت می‌کنیم، افراد به بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا همان SEO می‌اندیشند، اما این مطلب را نمی‌توان انکار کرد که SEO رایگان نیست.

برای اینکه سایت شما در گوگل رتبه بالایی کسب کند باید زمان و پول زیادی را برای بهینه‎سازی صفحات وب خود هزینه کنید. بعبارتی شما یا باید زمان زیادی را برای بهینه سازی سایت خود صرف کنید و یا سازمانی را استخدام کنید که این کار را برای شما انجام دهد. می‌بینید که هیچ کدام از این دو رایگان نیست.

بنابراین تبلیغات در گوگل بسیار سریعتر از سئو، ترافیک هدفمند را بسوی سایت شما هدایت می‌کند. با این اوصاف اگر زمانی که صرف می‌کنید را در نظر بگیرید، سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات گوگل حداقل در کوتاه مدت گزینه بهتری برای هدایت ترافیک به سایت شما خواهد بود.

دلیل دوم: گمان می‌کنند کسی بر روی تبلیغات در گوگل کلیک نمی‌کند.

گاهی بسیار شگفت آور است وقتی برخی از افراد و صاحبان مشاغل این جمله را بکار می‌بر‌ند؛ درحالی که اکثر درآمد گوگل تا میلیاردها دلار از تبلیغات گوگل حاصل می‌شود. بعبارتی گوگل میلیاردها دلار از افرادی که بر روی تبلیغات گوگل کلیک می‌کنند دریافت می‌کند.

به روشنی واضح است که مردم روی آگهی‌های گوگل کلیک می‌کنند، بسیاری از مشاغل سالها بر روی تبلیغات در گوگل سرمایه‌گذاری می‌کنند که این نشان می‌دهد تبلیغات برای آنها سودآور است. اگر صاحبان شرکتها و سایتها سرمایه خود را از دست می‌دادند تبلیغات خود را متوقف می‌کردند و به بالا بودن سایت خود در گوگل نمی‌اندیشیدند.

دلیل سوم: تبلیغات در گوگل بسیار گران است.

می‌توان گفت این پاسخ تا حدودی قابل قبول است که چرا برخی صاحبان مشاغل تمایل کمتری به تبلیغات در گوگل نشان می‌دهند. به ویژه اینکه برای برخی سایتها هزینه هر کلیک بیش از ۱۰ دلار است. این نرخ در ابتدا گران بنظر می‌رسد.

با این حال تبلیغات را نباید به چشم هزینه‌ای که از دست می‌رود نگاه کرد. شما نباید به چشم اوراق بهادار یا سهام به تبلیغات نگاه کنید و بگویید “تبلیغات خیلی گران است” و دست از سرمایه‌گذاری بردارید؛ بلکه شما باید براساس بازده احتمالی و آمار موجود تصمیم‌گیری کنید.

بعنوان مثال اگر تخمین بزنید که ۲% از کاربران بر روی آگهی شما کلیک می‌کنند و متوسط ارزش هر مشتری ۱۰۰۰ دلار است، آنگاه حداکثر هزینه برای هر کلیک ۲۰ دلار خواهد بود.

حتما بخوانید: لیست تعرفه و هزینه تبلیغات در گوگل وی دیجیتال مارکتینگ

با این توصیف اگر بتوانید تبلیغات گوگل خود را برای هر کلیک کمتر از ۲۰ دلار خریداری کنید می‌توان گفت پیش بینی شما سودآور خواهد بود. در نگاه اول، ۱۰ دلار ممکن است گران بنظر برسد اما اکنون شما بدرستی می‌توانید تشخیص دهید که تنها نصفی از حداکثر سرمایه خود را صرف تبلیغات کرده‌اید.

دلیل چهارم: صاحبان کسب و کاری که می‌گویند من تبلیغات در گوگل را امتحان کردم ولی نتیجه‌ای به همراه نداشت.

اگر شما تبلیغات در گوگل را آزمایش کرده‌اید ولی نتیجه‌ای نگرفته‌اید، شاید دلیل معتبری دارد ولی باید بدانید که این امر به میزان قابل توجهی به روند انجام تبلیغات شما بستگی دارد.

با بررسی حساب کاربری تبلیغات گوگلِ صدها شرکت متوجه شدیم که کمپین‌های تبلیغاتی خود را بدرستی تنظیم نکرده‌اند و بدون هیچ دانشی سرمایه زیادی را در این رابطه از دست داده‌اند.

اگر می‌خواهید تبلیغات گوگل انجام دهید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمپین تبلیغاتی خود را بهمراه لیستی از کلمات کلیدی بررسی کنید.

ممکن است با این بررسی متوجه شوید که کمپین تبلیغاتی خود را بدرستی تنظیم نکرده‌اید و تنها با بکارگیری چند ترفند بر روی آگهی خود به سود زیادی دست یابید.

دلایلی که تبلیغات در گوگل برای شما مناسب بنظر نمی‌رسد:

دلیل اول: هیچ کس محصول یا خدمات شما را سرچ نمی‌کند.

یک موتور جستجو یک “پایگاه اطلاعاتی از اهداف” است، به این معنی که مردم از موتورهای جستجو  برای یافتن چیزی خاص استفاده می‌کنند. آنها موتورهای جستجو را مانند وب‌سایتهای خبری، فیس‌بوک یا توییتر مرور نمی‌کنند. اگر شما محصول جدیدی را به فروش می‌رسانید، شانس کمتری برای جستجوی محصول خود در گوگل از سوی کاربران دارید.

مدیر بازاریابی Tivo را در زمان راه‌اندازی آن درنظر بگیرید. چه کلماتی را می‌توانست در تبلیغات گوگل خریداری کند: “جایگزینی برای VCR”. اگر شما یک محصول جدید دارید و یا به زبان ساده‌تر، چیزی را به فروش می‌رسانید که مردم در گوگل آن را جستجو نمی‌کنند، آنگاه شما زمان زیادی را صرف ساختن یک کمپین تبلیغاتی در گوگل کرده‌اید که هرگز کلیک نمی‌خورد و بعنوان یک سرمایه‌گذار و صاحب یک برند و شرکت، زمان برای شما همان پول است.

بعنوان مثال فروشگاه‌های اینترنتی که بصورت سوپرمارکتی اقدام به فروش محصولاتی چون شامپو، پودر لباسشویی و سایر لوازم موجود در سوپرمارکت می‌کنند، تبلیغات گوگل برای آنها بصرفه نخواهد بود. فروشگاه‌هایی از این دست سود کمی دریافت می‌کنند و البته هزینه ارسال سفارشات هم برعهده می‌گیرند با این بررسی‌ها مطمئناً برای آنها پرداخت هزینه تبلیغات معقولانه نخواهد بود.

همیشه برای برندسازی، تبلیغات در گوگل ادوردز گزینه مناسبی است. وب‌سایتهای موجود در لینک های بالای گوگل و برند آنها در ذهن کاربران ماندگاری بیشتری دارند، همین امر سرمایه‌گذاری مؤثری برای آنها خواهد بود. این فروشگاه‌ها می‌توانند از تبلیغات گوگل برای مطرح کردن نام خود استفاده کنند.

تبلیغات گوگل برای وب‌سایتهای فروشگاهی زمانی مناسب بنظر می‌رسد که  کالای خاصی برای ارائه دارند که وب‌سایتهای رقیب توانایی عرضه آن کالا را ندارند و در مقابل این کالا در بین کاربران بسیار پرطرفدار است.

شما بعنوان یک تبلیغ کننده باید روی کلمه کلیدی محصول خود تبلیغ کنید تا کاربران برای خرید محصول به وب سایت شما مراجعه کنند که همین امر باعث می‌شود تا سایر محصولات سایت توسط کاربران دیده شده و خرید بیشتری از سایت صورت گیرد. این تبلیغ در صورتی مفید و سودآور است که علاوه بر محصول خاص شما، محصولات دیگری هم بفروش برسد چرا که با سود کمی که همان تک محصول به شما می‌رساند تبلیغات گوگل بصرفه نخواهد بود، اما شما می‌توانید برای مطرح کردن نام فروشگاه و وب‌سایت خود و البته برندسازی از تبلیغات گوگل استفاده کنید.

دلیل دوم: اقتصاد شما به اندازه رقبای‌تان خوب نیست.

ادوردز بین تبلیغات‌کننده‌ها براساس المانهایی، تبلیغی را در یک جستجو برتر نشان می‌دهد. به زبان ساده‌تر اگر شما هزینه ۱ دلار را برای تبلیغ پرداخت کرده‌‌‌‌اید و ۱۰ تبلیغ‌کنندهِ رقیب دیگر ۲ الی ۱۰ دلار هزینه کرده‌اند به نظر بعید برسد که آگهی شما هیچ کلیکی با تبلیغ در گوگل دریافت کند.

اگر رقبا همان محصول و خدماتی که شما ارائه می‌دهید را با دو برابر حاشیه سود در هر تقاضا بفروش می‌رسانند، آنها قادر خواهند بود که در جستجوها روی دست شما بلند شوند. این بدان معنی است که شما با تبلیغات در گوگل کلیکی دریافت نمی‌کنید ویا فقط بر روی کلمات کلیدی که برای رقبای شما مهم نیست، کلیک دریافت می‌کنید. بطورکلی می‌توان گفت که تبلیغات در گوگل برای شما سودآور و قابل قیاس با رقبا نیست.

بنابراین می‌توان گفت تبلیغات گوگل در ایران برای صاحبان مشاغلی که سود بسیار کمی از خدمات خود دریافت می‌کنند یا رقابت با رقبا برای آنها سخت و دشوار است مناسب نیست. بعنوان مثال برای برخی آژانسها و تورهای مسافرتی تبلیغات گوگل بسیار سودمند و هیجان‌انگیز است البته برای آژانسهایی که تورهای خارجی چون تایلند و کربلا ارائه می‌دهند و سود بالایی بدست می‌آورند؛ از طرفی چون خود آژانس این تورها را ارائه می‌دهد تبلیغات در گوگل برای این آژانس‌های مسافرتی معقول و بصرفه است. در مقابل بلیت‌های  داخلی همچون تورهای تهران به مشهد، تهران به اصفهان و.. به علت رقابت زیاد و سود کم برای فروش هر بلیت و با توجه به دارا بودن رقبای بزرگی چون علی بابا، تبلیغات در گوگل برای آنها معقولانه و بصرفه نیست.

دلیل سوم: شما بازاریابی موتورهای جستجو را درک نمی‌کنید.

بازاریابی موتورهای جستجو کار آسانی است اما بازاریابی خوب، کار سختی است. اگر ایده شما این است که کلمات کلیدی و تبلیغات درست در گوگل را بررسی کنید و سپس کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کنید، احتمالا شما بازخورد مالی فوق العاده‌ای خواهید داشت.

نکات ریز و دقیق بسیاری برای اجرای یک برنامه مؤثر تبلیغاتی در گوگل وجود دارد. اگر شما در تیم کاری خود فرد یا آژانسی با سالها تجربه در زمینه بازاریابی ندارید، تقریباً از دست دادن پول زیادی را با تبلیغات در گوگل تضمین می‌کنید. اینجاست که مشاورین باتجربه‌ای همچون تیم بازاریابی وی دیجیتال مارکتینگ، انتخابی مناسب برای یک تبلیغات هدفمند در گوگل خواهند بود که می‌توانند شما را به سوی موفقیت در تبلیغات گوگل سوق دهند.

دلیل چهارم: لندینگ پیچ مناسبی ندارید. (صفحه ورود آگهی بعد کلیک کاربر، نامناسب است)

داشتن یک محصول عالی و یک وب سایت وحشتناک و بسیار بد مانند صرف کردن میلیونها دلار برای یک تبلیغ عالی است اما این در حالی است که وقتی کاربران بر روی آگهی شما کلیک می‌کنند با درهای بسته فروشگاه شما مواجه می‌شوند. برای اینکه در تبلیغات گوگل خود موفقیت کسب کنید نیازمند یک سایت و لندینگ پیج عالی هستید. متن موجود در تبلیغات گوگل، صفحه‌ای است که کاربر را مجاب می‌کند بر روی آگهی شما کلیک کند ولی صفحه‌ای که آگهی به آن لینک می‌خورد باید بتواند اطمینان مصرف‌کننده را جلب کند تا شما به خواسته خود از تبلیغات دست یابید.

بعنوان مثال باربری‌‌های سطح شهر را در نظر بگیرید که امروزه نه از طریق روزنامه همشهری و نه پیک برتر قابل دسترس نیستند و تنها راه دسترسی به آنها سرچ و جستجو در گوگل است. همانطور که قبلا اشاره شد برای اینکه کاربران به شما اعتماد کنند و از خدمات شما استفاده کنند دارا بودن لندینگ پیج و صفحه اصلی قابل اطمینان بسیار مهم است. باربری‌ها در سطح شهر باید بتوانند اطمینان کاربران را کسب کنند. تصور کنید که کاربر با کلیک بر روی تبلیغ گوگل یکی از باربری‌ها، به سایتی با ساختار تک صفحه‌ای و زشت با عکسها و نوشته‌های بی نظم و بدون جذابیت مواجه شود که در این صورت مطمئناً به آن باربری اطمینان نخواهد کرد. در مقابل رقبای آنها که دارای وب‌سایتی حرفه‌ا ی و شماره‌هایی ۴ رقمی هستند براحتی اعتماد و اطمینان کاربران را جلب می‌کنند. بدین ترتیب برای باربری‌های ضعیف تبلیغات در گوگل بصرفه نیست.

بسیاری از آژانسهای تبلیغاتی، نرخ تبلیغات در گوگل ادوردز را واضح به کاربران اعلام نمی‌کنند. اگر تاکنون از همکاری با آژانسهای تبلیغاتی خود راضی نبودید شاید بخاطر این بوده که آنها با شما شفاف کار نمی‌کردند و از همه‌ی مراحل تبلیغات خود آگاه نبودید. بسیاری از آژانس‌ها قیمت واقعی دلار را به مشتریان اعلام نمی‌کنند و کارمزدی غیر واقعی حدود ۷ الی ۱۰ درصد را به مشتریان خود اعلام می‌کنند این در حالی است که شما مبلغی حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر بابت دلار پرداخت می‌کنید. حتما قبل از قرارداد، قیمت دلار را از آژانس تبلیغاتی خود بپرسید. مهمتر ازهر چیزی، شما حتما نیاز به دسترسی مستقیم به ادمین گوگل و پنل انگلیسی خود دارید تا بدرستی بررسی کنید که هزینه‌ای که پرداخته‌اید کجا و چگونه صرف می‌شود. اگر آژانس از دادن دسترسی به شما خودداری می‌کند، شما همواره در تاریکی خواهید ماند و هیچگاه متوجه نمی‌شوید که پولی که پرداخت کرده‌اید کجا و چگونه صرف شده، آیا برای حرفه و کار شما مناسب بوده، آیا بازخورد مالی مناسبی داشته‌اید؟

دلیل پنجم: شما آفر خوبی برای ارائه به کاربران ندارید.

اگر رقبای شما محصولی را با قیمت ۵ دلار و ارسال رایگان بفروش می‌رسانند و شما همان  محصول را با ۱۰ دلار و هزینه ارسال ۵ دلار بفروش می‌رسانید، مطمئناً ترفند و استراتژی موفقی در تبلیغات گوگل نخواهد بود. بدین ترتیب بعید نیست که کاربر روی آگهی بعدی و سایت رقیب شما کلیک کند. نکته: اگر شما یک برند و نام تجاری عالی دارید، ممکن است بتوانید با آفرهای غیررقابتی کنار بیایید، اما حتی این امر هم یک چالش است!

تبلیغات در گوگل ادوردز همچون گذشته دیگر راز نیست. شما شانس بالایی دارید چراکه شاید رقبایتان پیش از شما کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کرده‌اند. در نتیجه تبلیغات شما در این بازه، زمانی معقول خواهد بود که تبلیغات شما حداقل از نظر کیفی با رقبا برابر بوده  و یا حتی بهتر از آنها تبلیغات خود را برنامه‌ریزی و اجرا کنید.

سعی کردیم در این پست  فاکتورهای اصلی که برای رقابت با رقبای خود نیاز دارید را شرح دهیم تا بتوانید در تبلیغات گوگل خود موفق باشید. سؤالاتی را برای خود مطرح کنید همچون: آیا بودجه من مناسب است؟ بازاریابی درستی انجام می‌دهم؟ وب‌سا‌یت خوبی دارم؟ آفر یا تخفیف خوبی ارائه می‌دهم؟ اگر شما توانستید به همه این سوالات پاسخ مثبتی دهید، نه تنها در تبلیغات گوگل خود موفق خواهید بود، بلکه کسب و کاری موفق و فوق العاده خواهید داشت.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *