سیستم حراجی گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟

سیستم حراجی گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟

سیستم حراجی گوگل ادوردز AdWords چگونه کار می‌کند؟

قطعاً برای شما نیز پیش آمده که کلمه‌ای را در گوگل جست‌و‌جو کرده‌ اید و نتایج ابتدایی صفحه متفاوت‌ تر از سایر نتایج بوده و کلمه تبلیغ یا ad در کنار آن وجود دارد. تبلبغات گوگل نوعی از تبلیغات کلیکی یا CPC است که تنها به ازای کلیک بر تبلیغ، هزینه محاسبه می‌شود. مشتریان تبلیغات در گوگل ادوردز همیشه سوالات زیادی درباره‌ی شیوه عملکرد گوگل و هزینه‌ کمپین‌های از ما می‌پرسند. همکاران ما در وی دیجیتال مارکتینگ با آنکه تلاش می‌کنند سوالات کاربران را پاسخ دهند اما بهتر دیدیم در این پست درباره کارکرد سیستم حراجی گوگل ادوردز  AdWords و فرایند نرخ‌گذاری با فاکتورهایی همچون رتبۀ کیفیت (Quality Score) و هزینۀ هر کلیک (CPC Bid) توضیح دهیم.

گوگل AdWords چیست؟

گوگل AdWords سیستم تبلیغاتی گوگل است که در آن تبلیغ‌کنندگان بر کلیدواژه‌های مشخصی نرخ‌‌گذاری می‌کنند تا تبلیغاتشان در نتایج جست‌وجوی گوگل نشان داده شود. ازآنجاکه تبلیغ‌کنندگان باید برای این کلیک‌ها هزینه پرداخت کنند، بیشتر درآمد گوگل از همین راه به دست می‌آید.

حتما بخوانید: تبلیغ در گوگل یکی از موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ

سیستم حراجی گوگل

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که ۹۷% درآمد گوگل از تبلیغات است. چیزی حدود ۳۲٫۲میلیارد دلار درآمد. همه چیز در سیستم تبلیغات گوگل از یک کلمه یا مدخل ورودی شروع می‌شود. زمانی که شخص چیزی را در گوگل جست‌وجو می‌کند، گوگل به بخش تبلیغ‌کنندگان AdWords نگاه کرده و مشخص می‌کند آیا چیزی برای حراجی وجود دارد یا خیر.

اگر یک یا چند تبلیغ‌کننده برای یک کلیدواژه مبلغی را مشخص کرده باشند که گوگل تشخیص دهد با کلمه جست‌وجو‌شده مرتبط است، حراجی شروع می‌شود.

نکته: کلیدواژه‌ها همان جملات و عباراتی که کاربران جست‌وجو می‌کنند، نیستند! مثلاً ممکن است کاربری کلمه “تبلیغات در اینستاگرام” را جستجو کند، اگر شما کلیدواژه “تبلیغات اینستاگرام” را  درحالت کلی قرار داده باشید، کاربر با نوشتن این عبارت، تبلیغ شما را خواهد دید. این نکته را در پست دیگر برایتان به‌خوبی توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید: روش محاسبه هزینه هر کلیک تبلیغات در گوگل توسط کی ورد پلنر

چه چیزی در این حراجی‌ها وارد می‌شود؟

تبلیغ‌کنندگان کلیدواژه‌هایی را شناسایی می‌کنند و روی آن‌ها قیمت می‌گذارند. اینکه چقدر بخواهند هزینه کنند و همچنین گروه‌هایی که از این کلیدواژه‌ها ایجاد می‌کنند، باید با تبلیغات همخوانی داشته باشد. سپس گوگل کلیدواژۀ مرتبط را از حساب شما با بیشترین نرخ ممکنی که شما مشخص کرده‌اید، به درون حراجی می‌برد.

گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که هر تبلیغ باید کجا نمایش داده شود؟

زمانی که وارد حراجی شدید، گوگل به دو فاکتور کلیدی نگاه می‌کند تا مشخص کند تبلیغ شما باید کجا قرار گیرد: بیشترین نرخ درخواست شما و رتبۀ کیفیت شما (Quality Score).

رتبۀ تبلیغ  نرخ هزینۀ هر کلیک * رتبۀ کیفیت (Quality Score)

رتبۀ تبلیغ  (AD Rank)

موردی که به بهترین شیوۀ ممکن نرخ هزینۀ هر کلیک با رتبۀ کیفیت را در خود داشته باشد، بهترین موقعیت را نصیب خود می‌کند.

نرخ هزینۀ هر کلیک  (CPC Bid)

این بالاترین نرخی است که شما برای کلیدواژۀ خود مشخص می‌کنید.

رتبۀ کیفیت (Quality Score)

این معیاری است برای مشخص‌کردن اینکه تبلیغ شما چقدر برای کاربر مرتبط و مناسب است. هرچه رتبۀ کیفیت شما بالاتر باشد، بهتر است.

گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که هر تبلیغ باید کجا نمایش داده شود؟

گوگل چگونه تشخیص می‌دهد شما چه چیزی را پرداخت می‌کنید؟

شما حداقل مبلغی را پرداخت می‌کنید که می‌توانید درصورت برنده‌شدن تبلیغ کلیک‌شدۀ خود بپردازید.

رتبه کیفیت شما  + ۰٫۰۱ دلار

توجه کنید چگونه تبلیغ‌کنندۀ اول کمتر از بالاترین موقعیت ممکن می‌پردازد. این به‌خاطر رتبۀ کیفیت بالای اوست.

گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که هر تبلیغ باید کجا نمایش داده شود؟ 2

این حراجی در ماه میلیاردها بار تکرار می‌شود. نتایج بدین شکل است:

  • کاربران تبلیغاتی را پیدا می‌کنند که با چیزی که به دنبالش می‌گردند، مرتبط است؛
  • تبلیغ‌کنندگان با کمترین هزینۀ ممکن به مشتریان بالقوه متصل می‌شوند؛
  • گوگل میلیاردها دلار درآمد نصیب خود می‌کند.

نکات دیگر دربارۀ  Adwords

حراجی تبلیغ و شبکۀ نمایش

حراجی تبلیغ به شیوۀ مشابهی کار می‌کند؛ اما به‌وسیلۀ «مکان‌گذاری» یا صفحات موجود در Google AdSense فعال می‌شود. استفاده از شبکه نمایش گوگل در ایران کمتر استفاده می‌شود اما در آنجا نیز با اندکی تفاوت به شیوه حراجی تبلیغات نمایش داده می‌شود. منتشر کنندگان در واقع سایت‌های هستند که فضای تبلیغاتی را برای تبلیغ‌کنندگان AdWords مهیا می‌کنند.

اجزای رتبه‌بندی اصلی در اینجا به‌شدت مشابه هستند و تفاوت‌ها در موارد زیر است:

  • مرتبط‌بودن توسط مکان‌گزینی مشخص می‌شود تا مدخل ورودی؛
  • نرخ‌ها در سطح گروه تبلیغی مشخص می‌شود نه در سطح کلید واژه؛
  • شاید همچنین نرخ‌های CPM را مشخص کنید (با دیده‌شدن تبلیغ) که در این صورت، باید هم با نرخ CPM و هم با نرخ CPC رقابت کنید.

روش‌های جایگزین نرخ‌گذاری

گوگل به غیر از CPC، به روش‌های دیگری همچون CPM و CPA نیز اجازۀ فعالیت می‌دهد.

  • نرخ‌گذاری‌های CPM : اگر نرخ یک CPM در حراجی در کنار نرخ CPM و نرخ CPC وارد شود، eCPM برای مشخص‌کردن نرخ در نظر گرفته می‌شود.
  • نرخ CPA : زمانی که از بهینه‌ساز دگرگونی استفاده می‌کنید و برای یک CPA نرخ‌گذاری می‌کنید، گوگل بالاترین نرخ CPC را برای شما مبتنی بر داده‌های دگرگونی تاریخی استفاده می‌کند و سعی می‌کند نرخ میانگین یا بالاترین نرخ CPC که شما مشخص کرده‌اید، انتخاب کند.

تهیه شده توسط تحریریه وی دیجیتال مارکتینگ

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:

حسین افسان
حسین متخصص تبلیغات گوگل ماست و تجربه زیادی هم توی تبلیغات فیسبوک داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

85. معرفی و بررسی اجمالی گوگل مرچند سنتر

گوگل مرچند سنتر یک ابزار تحلیل و مدیریت داده است که به کسب و کارها امکان می‌دهد اطلاعات متنوع خود را مرتب کرده و تحلیل کنند. این سرویس از ابزارهای مختلف برای تجزیه و تحلیل داده، پیش‌بینی الگوهای رفتاری و ارائه گزارشات جامع برای بهبود تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌کند. گوگل مرچند سنتر کسب و کارها را در بهره‌وری و بهبود عملکرد کمک می‌کند.

65. بررسی قسمت Conversions زیرشاخه Measurement و مدیریت و دسته‌بندی کانورژن‌ها

قسمت Conversions در بخش Measurement اکانت گوگل، به شما امکان می‌دهد تا تعداد تبدیل‌ها و اهداف کمپین‌هایتان را مدیریت و دسته‌بندی کنید. با این قابلیت، می‌توانید به صورت دقیق عملکرد تبلیغات خود را اندازه‌گیری کنید و کانورژن‌ها را بر اساس اهداف خاص دسته‌بندی کرده و عملکرد کمپین‌های گوگل خود را بهینه کنید.

59. آشنایی با گوگل تگ منیجر و آنالیتیکس و کاربرد در کمپین گوگل ادز

گوگل تگ منیجر و آنالیتیکس ابزارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا ردیابی و تجزیه و تحلیل دقیقی از عملکرد کمپین‌های گوگل ادز داشته باشید. با این ابزارها، می‌توانید اطلاعات مهمی مانند ترافیک و رفتار کاربران را اندازه‌گیری کرده و بهینه‌سازی کمپین‌هایتان را بر اساس داده‌های به دست آمده انجام دهید. استفاده از این ابزارها از اهمیت بالایی برای بهبود عملکرد تبلیغات شما برخوردار است.