تبلیغ در گوگل یا سئو، کدام بهتر است؟

تبلیغ در گوگل یا سئو، کدام بهتر است؟

تبلیغ در گوگل بهتر است یا سئو سایت؟

 

این روزها دنیای دیجیتال مارکتینگ با افزایش تنوع کلمات کلیدی در همه کسب و کارها و موضوعات مختلف، بیش از گذشته تحول یافته است. در این میان سئو و تبلیغ گوگل نیز بیش از هر ابزار و قابلیت دیگری در دنیای مارکتینگ آنلاین ایفای نقش می‌کند.

گفتنی است که گوگل مدت زیادی است که در حال جداسازی نتایج جستجو به دو صورت طبیعی (ارگانیک) و تبلیغات پولی است. اما هنوز هم این دو بسیار به یکدیگر نزدیک و وابسته هستند.

جالب است بدانید که اکثر کاربران هنگام جستجو در گوگل به نتایج ارگانیک اعتماد بیشتری دارند و عمدتا گوگل ادوردز را نادیده می‌گیرند. با این حال بخش عمدۀ درآمد گوگل از تبلیغات کلمات کلیدی ادوردز تامین می‌شود. با پیشرفت بیشتر گوگل و هوشمندتر شدن کاربران برای انتخاب نتایج ارگانیک شاید به این فکر کنید که شاید سئو سایت نسبت به تبلیغ در گوگل روش بهتر و دائمی‌تری باشد. اما بهتر است قبل از هر چیزی به تفاوت‌های عمده سئو و تبلیغات در گوگل بپردازیم.

گوگل ادوردز یکی از بهترین راه‌ها برای کسب و کارهایی که می‌خواهند با سرعت بیشتر به درآمدزایی برسند.

سئو یا بهینه‌سازی برای موتور جستجو گوگل به معنای افزایش بازدید سایت به‌صورت آنلاین توسط کاربران است. سئو سایت از طریق تولید محتوای باکیفیت و استفادۀ درست از کلمات کلیدی میسر می‌شود. لازم به ذکر است که نتایج ارگانیک معمولاً پایین تبلیغات گوگل نمایش داده ‌می‌شوند.

نحوه محاسبه هزینه به ازای هر کلیک در گوگل ادوردز

گوگل ادوردز هزینه تبلیغات سایت را به ازای هر کلیک محاسبه می‌کند. ممکن است حتی این کلیک منجر به خرید از سایت هم نشود. بسیاری از کسب و کارها به تبلیغات در گوگل وابسته هستند. به این ترتیب می‌توانند در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی رقابتی بهتر دیده شوند. اما خوب است بدانید که هدف نهایی اکثر مشاغل، قرارگیری در رتبه‌بندی کلمات کلیدی به‌صورت ارگانیک در درازمدت است.

ممکن است چندین بار به نتایجی از گوگل برخورده باشید که در میان آن‌ها تبلیغات گوگل وجود نداشته باشند. در این موارد همه 10 لینک صفحه ابتدایی گوگل به‌صورت کاملا ارگانیک با حفظ کیفیت محتوا و کلمات کلیدی به این جایگاه‌ها راه پیدا کرده‌اند. سایر نتایجی که در صفحه‌های دوم و بعدی می‌بینید نیز سعی دارند تا با تولید محتوای باکیفیت به جایگاه صفحه اول برسند.

البته این موضوع را هم مد نظر داشت باشید که دریافت جایگاه کلماتی نظیر “وکیل” یا “پزشک” بسیار دشوار است و برای رسیدن به آن می‌بایست از کلمات کلیدی فرعی هم برای سئو سایت استفاده کنید.

به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب و کارها، تبلیغات در گوگل را به‌عنوان ورق تقلب در نظر می‌گیرند و تصور می‌کنند تنها با پرداخت پول به بالاترین رتبه گوگل دست پیدا خواهند کرد.

البته در نظر داشته باشید که برای رسیدن به رتبه اول گوگل علاوه ‌بر تبلیغ در این موتور جستجو، می‌بایست سایتتان را از نظر سئو تا حدی بهینه‌سازی کنید.

حالا سوال اصلی اینجاست آیا استفاده از گوگل ادوردز توسط بعضی از کسب و کارها نسبت به سایرین که به‌صورت ارگانیک در تلاشند تا به رتبه بالای گوگل برسند، منصفانه است؟

پاسخ این است که قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل در هر دوی این موارد کاملاً منصفانه و درست است. در هر دو مورد شما باید با استفاده از دانش تخصصی به شکلی مطلوب کاربر را تشویق به کلیک روی سایت خود کنید.

حتما بخوانید:ساخت یک کمپین تبلیغ گوگل در کلاس آموزشی 2 ساعته

گوگل ادوردز مناسب کدام کسب و کارهاست؟

تبلیغ در گوگل یکی ازسریع‌ترین راه‌هایی است که شرکت‌های کوچک و استارتاپ به‌کمک آن می‌توانند بهتر دیده شوند. گوگل ادوردز این امکان را به شرکت‌های کوچک می دهد تا به طیف وسیعی از مخاطبان دست پیدا کنند و بتواند هرچه سریع‌تر به درآمد بالا برسند. با راه‌اندازی تبلیغات در گوگل، شرکت‌ها می‌خواهند راه خود را به صفحه اول سوق دهند و فروش خود را آغاز کنند. همچنین، درآمد حاصل از فروش به‌کمک گوگل ادوردز می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مجدد در این حوزه یا سئو سایت استفاده شود.

البته این را هم در نظر داشته باشد که همه کلیک‌ها روی سایت منجر به فروش نمی‌شوند. شما می‌بایست درصدی را برای افرادی در نظر بگیرید که تبدیل به مشتری نخواهند شد. آمارها نشان می‌هد که کم‌تر از 5 درصد تبلیغات ادوردز به نرخ تبدیل تعلق دارد. ولی خبر خوب اینکه تبلیغ در گوگل نسبت به سایر بسترهای بازاریابی آنلاین مانند شبکه‌های اجتماعی، بک‌لینک و غیره مشتریان جدید برای شما ایجاد می‌کند.

به‌د‌لیل پایین بودن نرخ تبدیل تبلیغات در گوگل نه از آن دست بکشید و نه هزینه‌های خیلی پایین در نظر بگیرید. بلکه اگر یک صفحه فرود کاربردی و مناسب تهیه کرده‌اید از آن برای گوگل ادوردز استفاه کنید.

نقش گوگل ادوردز و سئو سایت در بازاریابی آنلاین

سئو سایت و تبلیغ در گوگل هر دو نقش مهمی در بازاریابی آنلاین دارند. سئو با ترکیب محتوای باکیفیت تصویری و متنی به جذابیت سایت اضافه می‌کند. در این میان گوگل ادوردز هم مطابق با اصول عملکردی خود مانند اعتبار و امتیاز سایت، کمک می‌کند تا کسب و کار بهتر دیده شود.

در بسیاری از موارد ترافیک ارگانیک به مخاطبانی ختم می‌شود که صرفاً برای جستجوی عمومی آمده‌اند و به دنبال محصول خاصی نیستند. این در حالی است که کلیک بیشتر روی تبلیغات گوگل، مربوط به مخاطبانی است که به دنبال خرید محصول یا خدمات خاصی می‌گردند. در هر دو صورت به کارگیری کلمات کلیدی صحیح مهم است.

در این میان کسب و کارهایی موفق‌تر خواهند بود که در کنار سئو سایت از تبلیغات در گوگل هم استفاده می‌کنند. از این طریق می‌توانند هر دو دسته مخاطبان را که به دنبال جتسجوی محتوای خاصی در گوگل می‌گردند و کاربران که برای خرید محصول یا خدمات در گوگل جستجو می‌کنند را جذب کنند.

چگونه از گوگل ادوردز و سئو به‌صورت همزمان کمک بگیریم؟

گوگل از همه کسب و کارها می‌خواهد که علاوه‌بر سئو سایت از تبلیغات در گوگل نیز استفاده کنند. همه برندها می‌بایست علاوه‌بر تولید محتوا و سئو سایت با توجه به استراتژی‌های بازاریابی آنلاین، از تبلیغات گوگل هم برای افزایش بازدید در کلمات کلیدی مشخص کمک بگیرند. در این صورت امکان جذب مخاطبانی که از جستجوی ارگانیک و تبلیغات گوگل آمده‌اند به‌طور همزمان وجود دارد.

کلمات کلیدی که منجر به افزایش نرخ تبدیل می‌شوند، نسبت به دیگر کلمات کانونی ارجحیت دارند. بنابراین به یاد داشته باشید که به‌صورت دائمی می‎بایست کلمات کلیدی کسب و کارتان را بررسی کنید.

بهینه‌سازی تبلیغات ادوردز بر اساس بودجه تبلیغاتی

خبر خوب اینکه گوگل ادوردز طیف وسیعی از همه تبلیغات و کلمات کلیدی کسب و کارهای مختلف را در خود جای داده است. به این ترتیب در این بستر از کم‌ترین تا بیشترین بودجه برای راه‌اندازی تبلیغات گوگل وجود دارد. پس قبل از هر کاری، ابتدا بودجه کسب و کارتان را برای تبلیغ در گوگل مشخص کنید.

تبلیغات گوگل در همه بسترهایی که متعلق به این شرکت هستند، مانند گوگل پلی استور و غیره قابل انتشار است. گوگل ادوردز به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا بودجه‌های متفاوتی برای تبلیغات در موبایل، کامپیوتر و تبلیت در نظر بگیرند و  این موضوع نمایانگر آزادی عملکرد فرد هنگام تنظیم تبلیغ در گوگل کرد.

نکته مهم هنگام تنظیم گوگل ادوردز توجه و بررسی کلمات کلیدی است. شما می‌بایست کلمات کلیدی مهمی که می‌خواهید کمپین روی آن‌ها فعال شود را بررسی کنید در غیره این صورت بودجه زیادی از دست خواهید داد.

گوگل ادوردز برای کسب و کارهایی که با دقت بیشتری کمپین خود را تنظیم می‌کنند، اعتبار و ارزش بیشتری قائل است. پس علاوه‌بر توجه به کلمات کلیدی، در نظر داشته باشید که کدام دسته از تبلیغات برای شما کارآمدتر است. تبلیغاتی نمایشی، فروشگاهی یا غیره؟

در نظر داشته باشید که علاوه‌بر تبلیغات در گوگل که به‌صورت سایت (تبلیغات متنی) در لینک‌های ابتدایی دیده می‌شود، شما می‌توانی از تبلیغات گوگل مپ نیز برای بهتر دیده شد کسب و کارتان استفاده کنید.

تبلیغات متنی اصلی‌ترین تبلیغات گوگل محسوب می‌شود. البته این بدان معنا نیست که سایر تبلیغات قدرت کمتری دارند.

به‌طور کلی گوگل ادوردز شامل سه عنوان با دو توصیف (دسکریپشن) 90 کاراکتری و سه عنوان 30 کارکتری است. به این ترتیب سرعت نرخ تبدیل کسب و کار و ارائه اطلاعات کاربردی کسب و کار بیشتر خواهد بود.

نوع دیگر تبلیغات گوگل که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است، تبلیغاتی است که در آن کسب و کارها می‌توانند با قرار دادن تصویر، محتوای متنی و لوگو کمک به جذب مخاطبان بیشتری کنند.

استراتژی سئو سایت

الگوی اصلی سئو، تداوم در تولید محتوا و به کارگیری اصول سئو است. تولید محتوای باکیفیت و تداوم در سئو سایت، شانس بهتر دیده شدن را به همراه خواهد داشت. البته در نظر داشته باشید که برای افزایش بازده می‎بایست از استراتژی‌های اصولی‌تری کمک بگیرید.

لینک‌سازی

لینک‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که یک وبسایت لینک شما را در سایت خود قرار دهد. در این میان یکی از معیارهای گوگل نیز برای بررسی و ارزش‌گذاری سایت تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که به سمت سایت می‌آید. هرچه لینک‌های داده شده به وبسایت اعتبار و ارزش بیشتری داشته باشند، گوگل رتبه شما را افزایش خواهد داد. این امر یکی از اصولی‌ترین استراتژی‌های سئو است.

موثرترین روش برای دریافت بک لینک، وبسایت‌هایی است که مطالب مرتبط با کسب و کار شما را دارند و در وبلاگ خود به سایت شما لینک می‌دهد. علاوه‌براین، شما می‌توانید در صفحه‌های سایت خود به محتواهای باارزش و مرتبط نیز لینک بدهید که نتیجه آن بهبود رتبه سایت در گوگل خواهد بود.

نکته مهم: دادن لینک به صفحه‌ها و محتواهایی که با زمینه فعالیت سایت تفاوت بسیاری دارد و فرد صرفا برای گرفتن لینک از آن استفاده کرده‌ اشتباه است و باعث جریمه از سوی گوگل می‌شود.

داده‌های متا ارزشمندترین اطلاعاتی هستند که توسط موتورهای جستجو به کاربران نمایش داده می‌شوند. داده‌های متا اطلاعات خود را از طریق توضیحات متا و عنوان بدست می‌آورند. شما به عنوان صاحب کسب و کار و سایت می‌توانید از پلاگین یواست برای بررسی کیفیت این موارد کمک بگیرید.

استفاده از کلمات کلیدی دم‌دراز

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد رقابت میان کلمات کلیدی کوتاه مانند «وکیل» و «پزشک» بسیار دشوارتر از کلمات کلیدی طولانی‌تر است. پس برای سئو سایت، بهتر است از کلمات دم‌دراز که بسیار ساده‌تر سئو می‌شوند استفاده کنید. جالب است بدانید که نرخ تبدیل و تعامل کاربران با کلمات کلیدی طولانی بیشتر است.

هزینه تبلیغ در گوگل بیشتر است یا سئو سایت؟

نکته قابل تامل این است که تبلیغ در گوگل و سئو کردن سایت هر دو نیاز به تخصیص زمان و هزینه دارد.

هنگام مقایسه تبلیغات در گوگل و سئو سایت باید به این موضوع اشاره شود که نتیجه سئو کردن سایت در بلندمدت دیده می‌شود. اما ممکن است در چند ماه اول پس از پرداخت هزینه‌های سنگین پشیمان و دلسرد شوید. پس قبل از انجام هر کاری در نظر داشته باشید که کدام روش یا روش‌ها نتیجه بهتری برای شما به‌دنبال دارد.

این دقیقا همان نقطه‌ای است که یک متخصص سئو به کمک شما خواهد آمد. البته شما می توانید خودتان هم با بررسی و تحقیقات، بهترین روش‌های راه‌اندازی کمپین ادوردز یا سئو سایت را انتخاب کنید؛ اما ممکن است در این راستا نیاز به مشاوره و کمک گرفتن از ابزارهای آنلاین باکیفیت داشته باشید که با حضور یک متخصص آسان می‌شود.

گفتنی است که گوگل قادر به بررسی 200 فاکتور برای سنجش عملکرد و رتبه‌بندی سایت‌هاست. از جمله قابلیت‌های آژانس‌های دیجیتال‌مارکتینگ و سئو آشنایی به این اصول برای رفع مشکلات صاحبان کسب و کارهاست.

اگر سایت شما به درستی سئو شود، مطمئن باشید که چندین برابر هزینه‌هایی که پرداخت کرده‌اید به شما باز خواهد گشت. مهمترین مواردی که در زمینه سئو به کمک شما می‌آید، شامل لینک‌سازی، تولید محتوای باکیفیت و مداوم در کنار سئو فنی است.

اگرچه تبلیغ در گوگل نیاز به پرداخت هزینه زیاد دارد اما بازگشت سرمایه شما را نیز به کمک این تبلیغات سریع‌تر خواهد بود. این موضوع مستلزم آن است که تبلیغات به درستی تنظیم شده باشند و کلمات کلیدی کاملا دقیق و کاربردی در نظر گرفته شوند. پس از آن‌جایی که شما بودجه زیادی برای گوگل ادوردز اختصاص داده‌اید ترجیحا از افرادی کمک بگیرید که کاملا حرفه‌ای هستند. به این ترتیب هزینه تبلیغات شما از بین نمی‌رود.

چه بخواهید سایتتان را سئو کنید یا از تبلیغات در گوگل کمک بگیرید، شما نیاز به پرداخت هزینه خواهید داشت. اما در نظر داشته باشید که مزایای سئو سایت در بلندمدت دیده خواهد شد. اگر شما به کمک سئو سایت بتوانید به رتبه بالای گوگل دست پیدا کنید دیگر نیازی به پرداخت هزینه گوگل ادوردز برای حفظ جایگاه نخواهید داشت.

پیشنهاد ویژه به شرکت‌های کوچک و استارتاپ

زمانی که شما شروع به راه‌اندازی و تولید محتوا برای وبسایتتان می‌کنید، دغدغه شما افزایش بازدید سایت و فروش بیشتر محصولات یا خدمات است. از آن‌جایی هم که سایت شما دارای محتوای محدودی است، ترغیب کاربران به بازدید به‌صورت ارگانیک از سایت بسیار سخت‌تر خواهد بود. بهترین گزینه برای شما افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی برند از طریق تبلیغات در گوگل است.

شاید در ماه یا سال‌ها ابتدایی شروع کسب و کار دغدغه شما معرفی خودتان باشد اما هرچه بیشتر پیش بروید باید تلاش کنید تا سایت خود را برای کلمات کلیدی بیشتری سئو کنید.

این دغدغه با استفاده از گوگل ادوردز تا حدی حل خواهد شد.

اگر به دنبال سئو سایت هستید در ابتدای کار قطعا لیست کاملی از کلمات کلیدی که می‌خواهید برای آن‌ها تولید محتوا کنید و روی آ‌ن‌ها کار کنید، نخواهید داشت. اما اگر از تبلیغ در گوگل استفاده کنید، نه‌تنها می‌توانید ایده اولیه برای کلمات اصلی سایت پیدا کنید، بلکه می‌توانید از همان کلمات برای سئو سایت و قرار گرفتن در رتبه بالای گوگل نیز کمک بگیرید.

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *