گرایش‌های طراحی سایت در سال ۲۰۱۷

گرایش‌های طراحی سایت در سال ۲۰۱۷

ما همگی واقفیم که طراحی سایت ، هنری داینامیک بوده و همچون دیگر اشکال هنر، دائم درحال تغییر است و برای جذب نظر بیننده، سبک‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. حتماً شما نیز در حین وب‌گردی و یا مشاهده نمونه‌کارهای شرکت‌های طراحی سایت این تغییرات را لمس کرده‌اید. وزیری دیجیتال مارکتینگ با نگاه به گرایشات روز طراحی سایت، تلاش می‌کند این نکات و تغییرات را به کاربران منتقل کند. در ادامه‌ی این مطلب نکاتی را مرور کرده‌ایم که در سال ۲۰۱۷ تمایلات عموم به‌سمت آن‌ها سوق پیدا کرد.

بارگزاری دیرهنگام( Lazy Loading )

بارگزاری دیرهنگام مدتی‌ است که در طراحی سایت به کار گرفته می‌شوند و ثابت کرده‌اند که لود‌شدن سایت‌ها را سریع‌تر انجام می‌دهند؛ اما هنوز کارهای زیادی برای هرچه بهتر‌کردن آن نیاز است.

با تکنولوژی بارگزاری دیرهنگام که روی تصاویر سایت‌ شما به کار گرفته می‌شود، عکس‌ها تنها در زمان نمایش‌داده‌شدن روی نمایشگر بازدید‌کننده باز می‌شوند. این برای بعضی از کاربران که صفحه را به پایین اسکرول نمی‌کنند، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. بازدیدکنندگان می‌بایست چند ثانیه منتظر بمانند تا عکس‌ها به‌طور کامل لود شوند.

اجرایی‌کردن این ویژگی‌ها وب‌سایت‌ها را قادر می‌سازد که تصاویر را درست به هنگام نیاز و دیده‌شدن توسط بازدیدکننده لود کرده و تجربه‌ی کاربری شگفت‌انگیزی را برای کاربر ایجاد کنند.

Parallax  بیشتر با گرافیک‌های متنوع

Parallax به بازیگر عمده‌ای در طراحی سایت تبدیل شده است و دلیل خوبی هم برای این کار وجود دارد. این ویژگی باعث ایجاد افکت‌های تازه‌تر و جدید می‌شود و در‌عین‌حال ارزش بیشتری به سایت‌ها ارائه می‌کند. این ویژگی با هر بار اسکرول‌کردن چشم بیننده را به خود جلب می‌کند. Parallax همچنین از نقص‌ها و مشکلاتی نیز برخوردار است که کار‌ با آن را کمی سخت کرده است؛ اما این یکی از آن مسائلی است که در سال ۲۰۱۷ تغییر کرد.

گرافیک‌های متنوع در طراحی سایت

کاربران اکنون می‌توانند با نمایشگرهای امروزه‌ی رتینا، نمایشگرهای با کیفیت خوب و سرعت‌های بالای اینترنت، تجربه‌ی بسیار بهتری در فضای آنلاین داشته باشند. امروزه گرافیک‌ها ۵۰درصد یا بیشتر از فضای وب را در اختیار گرفته‌اند و در سال ۲۰۱۷ بسیار بهتر شد. گرافیک‌های متنوعِ بیشتر، با رنگ‌های متنوع و تصاویر عالی، به‌شدت به جذب مخاطب کمک خواهند کرد و تجربه‌ی کاربری را بسیار افزایش خواهند داد.

طراحی‌های مسطح

در گذشته طراحان قصد داشتند با پرکردن سایت‌ها با تصاویر متحرک و انیمیشن‌های عجیب و غریب و طراحی‌های پیچیده، مهارت‌های خود را به نمایش بگذارند. طراحی مسطح دقیقاً برخلاف این قضیه است. طراحی مسطح با در‌نظرگرفتن تجربه‌ی کاربری، تمامی تلاش خود را بر ساده‌سازی متمرکز کرده است. طراحی مسطح در سال ۲۰۱۷ توسط طراحان بیشتر و بیشتری به کار گرفته شد و با همان اختصار مینیمالیستی، راه خود را ادامه داد. گوگل، فیس‌بوک و دیگر غول‌های دنیای اینترنت این مفاهیم را با هم ادغام و ترویج کردند و آیفون و اندروید از آن برای کارهای روزمره بهره برد. این مورد در سال ۲۰۱۷ شاهد تغییر گسترده‌ای بود و در ارتباط با طراحی، به موضوع مهمی تبدیل شد.

طراحی سایت - طراحی وب سایت - طراحی سایت ارزان

فهم بهتر و به‌کارگیری استراتژی «اول موبایل»

هر روز افراد بیشتری در سراسر دنیا به موبایل دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده می‌کنند. این تمایل در سال ۲۰۱۷  نیز به همان میزان رشد کرد.

اینجا بعضی از آمارهای جالب را با هم مرور کنیم:

•  بیشتر از ۱٫۲میلیارد کاربر موبایل در سراسر جهان وجود دارد؛

•  در ایالات‌متحده ۲۵درصد از کاربران موبایل، فقط از دستگاه‌های موبایل استفاده می‌کنند؛

•  بیشتر از ۱۰٫۹میلیارد اپلیکیشن تابه‌حال دانلود شده است؛

•  فروش دستگاه‌های موبایل در سراسر جهان با داراشدن قابلیت اتصال به اینترنت بیشتر از ۸۵درصد رشد داشته است.

این بدان معنی است که کل تمرکز از دسکتاپ به موبایل منتقل شده و وب‌سایت‌ها با تمرکز اولیه بر موبایل‌ها طراحی و توسعه داده خواهند شد. در سال ۲۰۱۷ وب‌سایت‌ها بیشتر از همیشه جذاب و خوش‌قیافه شدند و روی دستگاه‌های موبایل، طرف‌داران بیشتری جذب کردند.

استفاده‌ی گسترده از ابزارهای نمونه‌سازی در طراحی سایت

امروزه بیشتر از همیشه وب بر تجربه‌ی کاربری متمرکز است و ابزارهای نمونه‌سازی، در این مهم بسیار عالی عمل کرده‌اند. نمونه‌سازی به راه استانداردی تبدیل خواهد شد که طراحان با آن ایده‌های خود را به نمایش بگذارند (هرچند انجام این کار بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است) و این مهم به طبیعی‌ترین راه برای نزدیک‌شدن به فاز طراحی پروژه‌ها تبدیل شد.

درحال حاضر ابزارهای بسیار متنوعی برای نمونه‌سازی وجود دارد. این تنوع به ما می‌گوید که چقدر این ابزارها مفید و انعطاف‌پذیر شده‌اند. در سال ۲۰۱۷ استفاده از این ابزارها بیشتر از همیشه گسترده شد و طراحان هرچه بیشتر و بیشتر از این ابزارهای فوق‌العاده استفاده کردند.

انیمیشن‌های بیشتر و بهتر

همه از انیمیشن‌های خوب خوششان می‌آید و مدت‌زمان بسیاری است که از انیمیشن به‌عنوان ابزاری برای جلب توجه بازدیدکننده در صفحه‌ی وب استفاده می‌شود. خوشبختانه بعد از معرفی HTML5 و انیمیشنcanvas ، اوضاع بسیار تغییر کرده است. اکنون آن‌ها می‌توانند بدون هیچ نرم‌افزار نصب‌شده‌ای روی کامپیوتر مخاطب، لود شوند و همچنین برای نمایش تجربه‌ی متفاوت، به راه بسیار امنی تبدیل شده است.

در سال ۲۰۱۷ انیمیشن‌ها بیشتر از همیشه در طراحی سایت استفاده شد و بسیار چشم‌نوازتر طراحی شدند. مادامی‌که طرح‌ها بیشتر و بیشتر به‌سمت الگوهای طراحی مسطح می‌روند، انیمیشن‌ها با آن همکاری می‌کنند و بازدید‌کننده با سرعت بیشتری می‌تواند صفحات ما را پردازش کند.

پیش‌زمینه‌های ویدئویی

هر روز شاهد این مسئله هستیم که ویدئوها بیشتر از پیش دیده می‌شوند. در سال ۲۰۱۷ نیز استقبال کاربران از ویدیوها بیشتر شد. ویدئوها راه خود را در سال جدید به شیوه‌ی متفاوتی پیدا کردند؛ اما پیش‌زمینه به شیوه‌ی بسیار مناسبی برای نمایش‌دادن صفحات خدمات و شرکت‌ها تبدیل شده است. عصر تصاویر آماری به‌عنوان پیش‌زمینه در وب‌سایت‌ها درحال تغییر است و از وقتی که اینترنت ویدئوها را با سرعت بیشتری لود می‌کند، بسیاری چیزها مقدور شده‌ است که در گذشته انجام آن‌ها غیرممکن بود.

چارچوب‌های بهتر

ما همگی درباره‌ی بوت‌استراپ، Foundation و دیگر چارچوب‌ها آگاهی داریم. تا زمانی که مرورگرها موتورهای خود را به‌روز می‌کنند، ویژگی‌های بیشتر و بیشتری از CSS موجود خواهد شد و چارچوب‌ها بیشتر از همیشه در پروژه‌ها به کار گرفته خواهند شد. چارچوب‌های وب کارها را ساده‌تر می‌کنند و با استانداردکردن کدها کار را برای تیم به‌منظور ایجاد صفحات، راحت‌تر کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ چهارچوب‌ها با پشتیبانی از Flex-box و دیگر ویژگی‌های CSS ارائه شد. ویژگی‌هایی که واقعاً شیوه‌ی دیدن وب‌سایت‌ها را دگرگون کردند و مطمئناً به ابزار مهم دیگری برای استانداردکردن طراحی تبدیل خواهند شد.

نتیجه

طراحی سایت در سال ۲۰۱۷ زنده و سرپا شد و برای مدت‌زمان زیادی همین‌طور خواهد ماند. به‌عنوان نوعی هنر، طراحی بسیار بهتر، سریع‌تر و قدرتمند‌تر خواهد شد و با گذر زمان، اینترنت به مکانی مناسب‌تر و بهتر برای همه‌ی ما تبدیل خواهد شد. تمرکز بر دستگاه‌های موبایل هیچ‌وقت به اندازه‌ی حال حاضر نبوده است و ما شاهد قدرتمند‌شدن این فاز هستیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر، عضو خبرنامه ما شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حنا ابن علی
حنا ابن علی هستم، فارغ التحصیل دانشگاه هنر تهران در رشته طراحی فرش. در رشته های هنر مثل گرافیک و عکاسی تجربه دارم و برای تجربه و رشد در مسیر جدید وارد دیجیتال مارکتینگ شدم و با یادگیری گوگل ادز شروع کردم، با توجه به علاقه ام به هنر با طراحی سایت آشنا شدم و به UI/UX علاقه مند شدم و دوره های آموزشیش رو گذروندم، در حال حاضر به عنوان کارشناس گوگل ادز در وی دیجی مارکتینگ مشغول به کارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *