نماد سایت وی‌دیجیتال مارکتینگ

استفاده از تبلیغات در گوگل برای کدام کسب وکارها مناسب نیست؟

استفاده از تبلیغات در گوگل برای کدام کسب وکارها مناسب نیست؟

استفاده از تبلیغات در گوگل مناسب کدام کسب و کارها نمی باشد؟

وی دیجیتال مارکتینگ بعنوان عضوی فعال در زمینه تبلیغات در گوگل، همواره به فعالیت در بستر گوگل معتقد است. در حقیقت اکثر فعالیتهای تجاری شرکت ما به کمک برای رشد شرکتها و کسب و کارها از طریق بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) اختصاص یافته است. به همان اندازه که ما طرفدار تبلیغات در گوگل هستیم، پذیرفتن این امر برای بسیاری از شرکتها ساده نیست.

ما در این پست سعی کردیم دلایلی که بهتر است برخی شرکتها از تبلیغ در گوگل استفاده نکنند را شناسایی کنیم. قبل از اینکه یک کمپین تبلیغاتی گوگل راه‌اندازی کنید، موارد ذکر شده در این پست را بررسی کنید تا بتوانید سرمایه خود را به طور جدی ذخیره کنید.

حتما بخوانید: تبلیغ در گوگل یکی از موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ

گاهی افراد به تبلیغات در گوگل تمایل منفی نشان می‌هند. از جمله این دلایل:

دلیل اول: جزء آن دسته از شرکتهایی هستید که بدنبال ترافیک رایگان هستند.

این دلیل یکی از رایجترین دلایل در استفاده نکردن از تبلیغات گوگل است. باید بدانید چیزی بعنوان ترافیک رایگان وجود ندارد!

معمولا وقتی از ترافیک رایگان صحبت می‌کنیم، افراد به بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا همان SEO می‌اندیشند، اما این مطلب را نمی‌توان انکار کرد که SEO رایگان نیست.

برای اینکه سایت شما در گوگل رتبه بالایی کسب کند باید زمان و پول زیادی را برای بهینه‎سازی صفحات وب خود هزینه کنید. بعبارتی شما یا باید زمان زیادی را برای بهینه سازی سایت خود صرف کنید و یا سازمانی را استخدام کنید که این کار را برای شما انجام دهد. می‌بینید که هیچ کدام از این دو رایگان نیست.

بنابراین تبلیغات در گوگل بسیار سریعتر از سئو، ترافیک هدفمند را بسوی سایت شما هدایت می‌کند. با این اوصاف اگر زمانی که صرف می‌کنید را در نظر بگیرید، سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات گوگل حداقل در کوتاه مدت گزینه بهتری برای هدایت ترافیک به سایت شما خواهد بود.

دلیل دوم: گمان می‌کنند کسی بر روی تبلیغات در گوگل کلیک نمی‌کند.

گاهی بسیار شگفت آور است وقتی برخی از افراد و صاحبان مشاغل این جمله را بکار می‌بر‌ند؛ درحالی که اکثر درآمد گوگل تا میلیاردها دلار از تبلیغات گوگل حاصل می‌شود. بعبارتی گوگل میلیاردها دلار از افرادی که بر روی تبلیغات گوگل کلیک می‌کنند دریافت می‌کند.

به روشنی واضح است که مردم روی آگهی‌های گوگل کلیک می‌کنند، بسیاری از مشاغل سالها بر روی تبلیغات در گوگل سرمایه‌گذاری می‌کنند که این نشان می‌دهد تبلیغات برای آنها سودآور است. اگر صاحبان شرکتها و سایتها سرمایه خود را از دست می‌دادند تبلیغات خود را متوقف می‌کردند و به بالا بودن سایت خود در گوگل نمی‌اندیشیدند.

دلیل سوم: تبلیغات در گوگل بسیار گران است.

می‌توان گفت این پاسخ تا حدودی قابل قبول است که چرا برخی صاحبان مشاغل تمایل کمتری به تبلیغات در گوگل نشان می‌دهند. به ویژه اینکه برای برخی سایتها هزینه هر کلیک بیش از ۱۰ دلار است. این نرخ در ابتدا گران بنظر می‌رسد.

با این حال تبلیغات را نباید به چشم هزینه‌ای که از دست می‌رود نگاه کرد. شما نباید به چشم اوراق بهادار یا سهام به تبلیغات نگاه کنید و بگویید “تبلیغات خیلی گران است” و دست از سرمایه‌گذاری بردارید؛ بلکه شما باید براساس بازده احتمالی و آمار موجود تصمیم‌گیری کنید.

بعنوان مثال اگر تخمین بزنید که ۲% از کاربران بر روی آگهی شما کلیک می‌کنند و متوسط ارزش هر مشتری ۱۰۰۰ دلار است، آنگاه حداکثر هزینه برای هر کلیک ۲۰ دلار خواهد بود.

حتما بخوانید: لیست تعرفه و هزینه تبلیغات در گوگل وی دیجیتال مارکتینگ

با این توصیف اگر بتوانید تبلیغات گوگل خود را برای هر کلیک کمتر از ۲۰ دلار خریداری کنید می‌توان گفت پیش بینی شما سودآور خواهد بود. در نگاه اول، ۱۰ دلار ممکن است گران بنظر برسد اما اکنون شما بدرستی می‌توانید تشخیص دهید که تنها نصفی از حداکثر سرمایه خود را صرف تبلیغات کرده‌اید.

دلیل چهارم: صاحبان کسب و کاری که می‌گویند من تبلیغات در گوگل را امتحان کردم ولی نتیجه‌ای به همراه نداشت.

اگر شما تبلیغات در گوگل را آزمایش کرده‌اید ولی نتیجه‌ای نگرفته‌اید، شاید دلیل معتبری دارد ولی باید بدانید که این امر به میزان قابل توجهی به روند انجام تبلیغات شما بستگی دارد.

با بررسی حساب کاربری تبلیغات گوگلِ صدها شرکت متوجه شدیم که کمپین‌های تبلیغاتی خود را بدرستی تنظیم نکرده‌اند و بدون هیچ دانشی سرمایه زیادی را در این رابطه از دست داده‌اند.

اگر می‌خواهید تبلیغات گوگل انجام دهید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمپین تبلیغاتی خود را بهمراه لیستی از کلمات کلیدی بررسی کنید.

ممکن است با این بررسی متوجه شوید که کمپین تبلیغاتی خود را بدرستی تنظیم نکرده‌اید و تنها با بکارگیری چند ترفند بر روی آگهی خود به سود زیادی دست یابید.

دلایلی که تبلیغات در گوگل برای شما مناسب بنظر نمی‌رسد:

دلیل اول: هیچ کس محصول یا خدمات شما را سرچ نمی‌کند.

یک موتور جستجو یک “پایگاه اطلاعاتی از اهداف” است، به این معنی که مردم از موتورهای جستجو  برای یافتن چیزی خاص استفاده می‌کنند. آنها موتورهای جستجو را مانند وب‌سایتهای خبری، فیس‌بوک یا توییتر مرور نمی‌کنند. اگر شما محصول جدیدی را به فروش می‌رسانید، شانس کمتری برای جستجوی محصول خود در گوگل از سوی کاربران دارید.

مدیر بازاریابی Tivo را در زمان راه‌اندازی آن درنظر بگیرید. چه کلماتی را می‌توانست در تبلیغات گوگل خریداری کند: “جایگزینی برای VCR”. اگر شما یک محصول جدید دارید و یا به زبان ساده‌تر، چیزی را به فروش می‌رسانید که مردم در گوگل آن را جستجو نمی‌کنند، آنگاه شما زمان زیادی را صرف ساختن یک کمپین تبلیغاتی در گوگل کرده‌اید که هرگز کلیک نمی‌خورد و بعنوان یک سرمایه‌گذار و صاحب یک برند و شرکت، زمان برای شما همان پول است.

بعنوان مثال فروشگاه‌های اینترنتی که بصورت سوپرمارکتی اقدام به فروش محصولاتی چون شامپو، پودر لباسشویی و سایر لوازم موجود در سوپرمارکت می‌کنند، تبلیغات گوگل برای آنها بصرفه نخواهد بود. فروشگاه‌هایی از این دست سود کمی دریافت می‌کنند و البته هزینه ارسال سفارشات هم برعهده می‌گیرند با این بررسی‌ها مطمئناً برای آنها پرداخت هزینه تبلیغات معقولانه نخواهد بود.

همیشه برای برندسازی، تبلیغات در گوگل گزینه مناسبی است. وب‌سایتهای موجود در لینک های بالای گوگل و برند آنها در ذهن کاربران ماندگاری بیشتری دارند، همین امر سرمایه‌گذاری مؤثری برای آنها خواهد بود. این فروشگاه‌ها می‌توانند از تبلیغات گوگل برای مطرح کردن نام خود استفاده کنند.

تبلیغات گوگل برای وب‌سایتهای فروشگاهی زمانی مناسب بنظر می‌رسد که  کالای خاصی برای ارائه دارند که وب‌سایتهای رقیب توانایی عرضه آن کالا را ندارند و در مقابل این کالا در بین کاربران بسیار پرطرفدار است.

شما بعنوان یک تبلیغ کننده باید روی کلمه کلیدی محصول خود تبلیغ کنید تا کاربران برای خرید محصول به وب سایت شما مراجعه کنند که همین امر باعث می‌شود تا سایر محصولات سایت توسط کاربران دیده شده و خرید بیشتری از سایت صورت گیرد. این تبلیغ در صورتی مفید و سودآور است که علاوه بر محصول خاص شما، محصولات دیگری هم بفروش برسد چرا که با سود کمی که همان تک محصول به شما می‌رساند تبلیغات گوگل بصرفه نخواهد بود، اما شما می‌توانید برای مطرح کردن نام فروشگاه و وب‌سایت خود و البته برندسازی از تبلیغات گوگل استفاده کنید.

دلیل دوم: اقتصاد شما به اندازه رقبای‌تان خوب نیست.

ادوردز بین تبلیغات‌کننده‌ها براساس المانهایی، تبلیغی را در یک جستجو برتر نشان می‌دهد. به زبان ساده‌تر اگر شما هزینه ۱ دلار را برای تبلیغ پرداخت کرده‌‌‌‌اید و ۱۰ تبلیغ‌کنندهِ رقیب دیگر ۲ الی ۱۰ دلار هزینه کرده‌اند به نظر بعید برسد که آگهی شما هیچ کلیکی با تبلیغ در گوگل دریافت کند.

اگر رقبا همان محصول و خدماتی که شما ارائه می‌دهید را با دو برابر حاشیه سود در هر تقاضا بفروش می‌رسانند، آنها قادر خواهند بود که در جستجوها روی دست شما بلند شوند. این بدان معنی است که شما با تبلیغات در گوگل کلیکی دریافت نمی‌کنید ویا فقط بر روی کلمات کلیدی که برای رقبای شما مهم نیست، کلیک دریافت می‌کنید. بطورکلی می‌توان گفت که تبلیغات در گوگل برای شما سودآور و قابل قیاس با رقبا نیست.

بنابراین می‌توان گفت تبلیغات گوگل در ایران برای صاحبان مشاغلی که سود بسیار کمی از خدمات خود دریافت می‌کنند یا رقابت با رقبا برای آنها سخت و دشوار است مناسب نیست. بعنوان مثال برای برخی آژانسها و تورهای مسافرتی تبلیغات گوگل بسیار سودمند و هیجان‌انگیز است البته برای آژانسهایی که تورهای خارجی چون تایلند و کربلا ارائه می‌دهند و سود بالایی بدست می‌آورند؛ از طرفی چون خود آژانس این تورها را ارائه می‌دهد تبلیغات در گوگل برای این آژانس‌های مسافرتی معقول و بصرفه است. در مقابل بلیت‌های  داخلی همچون تورهای تهران به مشهد، تهران به اصفهان و.. به علت رقابت زیاد و سود کم برای فروش هر بلیت و با توجه به دارا بودن رقبای بزرگی چون علی بابا، تبلیغات در گوگل برای آنها معقولانه و بصرفه نیست.

دلیل سوم: شما بازاریابی موتورهای جستجو را درک نمی‌کنید.

بازاریابی موتورهای جستجو کار آسانی است اما بازاریابی خوب، کار سختی است. اگر ایده شما این است که کلمات کلیدی و تبلیغات درست در گوگل را بررسی کنید و سپس کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کنید، احتمالا شما بازخورد مالی فوق العاده‌ای خواهید داشت.

نکات ریز و دقیق بسیاری برای اجرای یک برنامه مؤثر تبلیغاتی در گوگل وجود دارد. اگر شما در تیم کاری خود فرد یا آژانسی با سالها تجربه در زمینه بازاریابی ندارید، تقریباً از دست دادن پول زیادی را با تبلیغات در گوگل تضمین می‌کنید. اینجاست که مشاورین باتجربه‌ای همچون تیم بازاریابی وی دیجیتال مارکتینگ، انتخابی مناسب برای یک تبلیغات هدفمند در گوگل خواهند بود که می‌توانند شما را به سوی موفقیت در تبلیغات گوگل سوق دهند.

دلیل چهارم: لندینگ پیچ مناسبی ندارید. (صفحه ورود آگهی بعد کلیک کاربر، نامناسب است)

داشتن یک محصول عالی و یک وب سایت وحشتناک و بسیار بد مانند صرف کردن میلیونها دلار برای یک تبلیغ عالی است اما این در حالی است که وقتی کاربران بر روی آگهی شما کلیک می‌کنند با درهای بسته فروشگاه شما مواجه می‌شوند. برای اینکه در تبلیغات گوگل خود موفقیت کسب کنید نیازمند یک سایت و لندینگ پیج عالی هستید. متن موجود در تبلیغات گوگل، صفحه‌ای است که کاربر را مجاب می‌کند بر روی آگهی شما کلیک کند ولی صفحه‌ای که آگهی به آن لینک می‌خورد باید بتواند اطمینان مصرف‌کننده را جلب کند تا شما به خواسته خود از تبلیغات دست یابید.

بعنوان مثال باربری‌‌های سطح شهر را در نظر بگیرید که امروزه نه از طریق روزنامه همشهری و نه پیک برتر قابل دسترس نیستند و تنها راه دسترسی به آنها سرچ و جستجو در گوگل است. همانطور که قبلا اشاره شد برای اینکه کاربران به شما اعتماد کنند و از خدمات شما استفاده کنند دارا بودن لندینگ پیج و صفحه اصلی قابل اطمینان بسیار مهم است. باربری‌ها در سطح شهر باید بتوانند اطمینان کاربران را کسب کنند. تصور کنید که کاربر با کلیک بر روی تبلیغ گوگل یکی از باربری‌ها، به سایتی با ساختار تک صفحه‌ای و زشت با عکسها و نوشته‌های بی نظم و بدون جذابیت مواجه شود که در این صورت مطمئناً به آن باربری اطمینان نخواهد کرد. در مقابل رقبای آنها که دارای وب‌سایتی حرفه‌ا ی و شماره‌هایی ۴ رقمی هستند براحتی اعتماد و اطمینان کاربران را جلب می‌کنند. بدین ترتیب برای باربری‌های ضعیف تبلیغات در گوگل بصرفه نیست.

بسیاری از آژانسهای تبلیغاتی، نرخ تبلیغات را واضح به کاربران اعلام نمی‌کنند. اگر تاکنون از همکاری با آژانسهای تبلیغاتی خود راضی نبودید شاید بخاطر این بوده که آنها با شما شفاف کار نمی‌کردند و از همه‌ی مراحل تبلیغات خود آگاه نبودید. بسیاری از آژانس‌ها قیمت واقعی دلار را به مشتریان اعلام نمی‌کنند و کارمزدی غیر واقعی حدود ۷ الی ۱۰ درصد را به مشتریان خود اعلام می‌کنند این در حالی است که شما مبلغی حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر بابت دلار پرداخت می‌کنید. حتما قبل از قرارداد، قیمت دلار را از آژانس تبلیغاتی خود بپرسید. مهمتر ازهر چیزی، شما حتما نیاز به دسترسی مستقیم به ادمین گوگل و پنل انگلیسی خود دارید تا بدرستی بررسی کنید که هزینه‌ای که پرداخته‌اید کجا و چگونه صرف می‌شود. اگر آژانس از دادن دسترسی به شما خودداری می‌کند، شما همواره در تاریکی خواهید ماند و هیچگاه متوجه نمی‌شوید که پولی که پرداخت کرده‌اید کجا و چگونه صرف شده، آیا برای حرفه و کار شما مناسب بوده، آیا بازخورد مالی مناسبی داشته‌اید؟

دلیل پنجم: شما آفر خوبی برای ارائه به کاربران ندارید.

اگر رقبای شما محصولی را با قیمت ۵ دلار و ارسال رایگان بفروش می‌رسانند و شما همان  محصول را با ۱۰ دلار و هزینه ارسال ۵ دلار بفروش می‌رسانید، مطمئناً ترفند و استراتژی موفقی در تبلیغات گوگل نخواهد بود. بدین ترتیب بعید نیست که کاربر روی آگهی بعدی و سایت رقیب شما کلیک کند. نکته: اگر شما یک برند و نام تجاری عالی دارید، ممکن است بتوانید با آفرهای غیررقابتی کنار بیایید، اما حتی این امر هم یک چالش است!

تبلیغات در گوگل همچون گذشته دیگر راز نیست. شما شانس بالایی دارید چراکه شاید رقبایتان پیش از شما کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کرده‌اند. در نتیجه تبلیغات شما در این بازه، زمانی معقول خواهد بود که تبلیغات شما حداقل از نظر کیفی با رقبا برابر بوده  و یا حتی بهتر از آنها تبلیغات خود را برنامه‌ریزی و اجرا کنید.

سعی کردیم در این پست  فاکتورهای اصلی که برای رقابت با رقبای خود نیاز دارید را شرح دهیم تا بتوانید در تبلیغات گوگل خود موفق باشید. سؤالاتی را برای خود مطرح کنید همچون: آیا بودجه من مناسب است؟ بازاریابی درستی انجام می‌دهم؟ وب‌سا‌یت خوبی دارم؟ آفر یا تخفیف خوبی ارائه می‌دهم؟ اگر شما توانستید به همه این سوالات پاسخ مثبتی دهید، نه تنها در تبلیغات گوگل خود موفق خواهید بود، بلکه کسب و کاری موفق و فوق العاده خواهید داشت.

خروج از نسخه موبایل