سوالات متداول تبلیغات اینستاگرام

کمپین اسپانسر اینستاگرام چیست؟

کمپین اسپانسر اینستاگرام درواقع مجوزی است که ازسوی فیس‌بوک به صفحه کسب‌و‌کار شما داده می‌شود تا بتوانید محتوای تبلیغاتی خود را برای جامعه هدف دلخواه، با تارگت دقیق، تنظیم و مدیریت کنید. به این صورت که آن دسته از مخاطبان که تا‌به‌حال شما را ندیده‌اند، تبلیغ شما را در صفحه home یا در میان استوری‌های دیگر می‌بینند. در این تبلیغات شما می‌توانید لینک دلخواه خود را در تبلیغ قرار دهید. بنابراین شما می‌توانید امکان بازدید از سایت، خرید محصولات، دانلود اپلیکیشن، ثبت‌نام، مراجعه به کانال تلگرام و… را برای خود فراهم کنید.

آیا شرکت‌هایی که خدمات تبلیغات در اینستاگرام را در کشور ایران انجام می‌دهند، باید ازطرف اینستاگرام نمایندگی داشته باشند؟

خیر، برای این کار نیازی به دریافت نمایندگی نیست. درواقع هیچ شرکتی در ایران نمی‌تواند نماینده رسمی اینستاگرام باشد. هرچند متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که شرکت‌ها خود را نماینده رسمی اینستاگرام معرفی می‌کنند.

آیا می‌توان قبل از شروع تبلیغ از میزان هزینه هر کلیک دقیقاً اطلاع داشت؟

خیر، هیچ‌کس حتی خود فیس‌بوک از میزان دقیق هزینه‌ها اطلاع ندارد. البته در انتهای گزارش نهایی و بعد از چک‌کردن بازخورد تبلیغ، میزان و نحوه هزینه بودجه شما بابت تبلیغات در اینستاگرام اعلام می‌شود.

چرا این‌گونه تبلیغات برای ما نمایش داده نمی‌شود و کجا باید آن‌ها را دید؟

درواقع نمایش تبلیغات در اینستاگرام برای همان جامعه هدف که تنظیم شده، نمایش داده می‌شود. اگر تابه‌حال برای شما نمایش داده نشده، به این دلیل است که شما تا‌به‌حال جزء جامعه هدف هیچ کمپینی نبوده‌اید و یا جزء دیتابیس شماره تلفن‌های وی دیجیتال مارکتینگ قرار نداشته‌اید.

دقت در نمایش به جامعه هدف دقیقاً چند درصد است؟

به نوع انتخاب جامعه هدف بستگی دارد. اگر جامعه هدف در ایران باشد، به دلیل تحریم‌ها دقت جغرافیایی پایین‌تر خواهد بود؛ ولی در کشورهای دیگر با دقت بیشتری صورت می‌گیرد. مثلاً درخصوص جنسیت و سن افراد یا کد شهرستان‌ها می‌توان گفت میزان دقت بیش از 90درصد خواهد بود. ولی درخصوص مثلاً شماره مناطق تهران ممکن است با‌توجه‌به نقل مکان افراد، این دقت از درصد کمتری برای نمایش تبلیغات در اینستاگرام برخوردار باشد.

آیا تبلیغ محصولات و خدمات با افزایش فالوور ارتباط دارد؟

خیر، درواقع هدف از تبلیغ در اینستاگرام افزایش فالوئر و لایک نیست. اما گاهی مشاهده می‌شود که به دلیل کیفیت خوب تبلیغ و جذابیت محتوای آن، افراد جامعه هدف اقدام به دنبال‌کردن و پسندیدن صفحه مربوط می‌کنند.

آیا امتیاز کمپین با کیفیت عکس و نوع فونت و کپشن مربوطه به تبلیغ ارتباط دارد؟

بله، در اصل کیفیت عکس محتوای کمپین تبلیغات در اینستاگرام و همچنین نوع متن و کپشن باعث امتیازگرفتن از فیس‌بوک می‌شود؛‌ زیرا هریک از این موارد کمک می‌کند تا تبلیغ برای کاربران هدف جذابیت بیشتری داشته باشد و اصطلاحاً دچار بازخورد منفی نشوند و به‌راحتی از تبلیغ شما عبور نکنند؛ درنتیجه ممکن است کاربران تبلیغ شما را دیده و مثلاً روی آن کلیک کنند که اصطلاحاً به آن بازخورد مثبت گفته می‌شود.

جامعه هدف در کشورهای دیگر مثل عراق از طریق تعیین لوکیشن هست یا خیر؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت که با‌توجه‌به محدودیت‌هایی که در حال حاضر ازطرف فیس‌بوک برای کشور ایران ایجاد شده، تعیین دقیق مکان جغرافیایی در کشورهای دیگر، بخصوص کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس، دقیق‌تر و مؤثرتر از کشور ایران است. درواقع رعایت جمعیت‌شناسی و لوکیشن، در تبلیغات اینستاگرام بسیار مؤثر است.

البته باید به این نکته توجه کرد که ما در شرکت وی دیجیتال مارکتینگ با‌توجه‌به اطلاعات و دیتابیسی که در اختیار داریم و تهیه کرده‌ایم، تاحدودی این مشکل را برای کشور ایران حل کرده‌ایم.

تبلیغات در اینستاگرام برای چه نوع کسب و کاری مناسب است؟

تبلیغ اسپانسرینگ اینستاگرام برای تمام مشاغل و کسب‌وکارها و همه افرادی که قصد فروش محصولات یا خدمات خود را دارند و همچنین برای برندینگ و نیز دیده‌شدن خدماتشان کاربردی و مفید خواهد بود.

نقطه شروع و ایجاد کمپین تبلیغات در اینستاگرام از طریق شرکت وی دیجیتال مارکتینگ، از کجاست؟

بعد از مشاوره با کارشناسان ما در وی دیجیتال مارکتینگ، مرحله تولید محتوا از طریق خود یا با کمک شرکت صورت می‌گیرد. سپس با‌توجه‌به نوع کسب‌و‌کار و نیز هدف از تبلیغ، جامعه هدف و تارگتینگ تبلیغ در اینستاگرام مشخص خواهد شد. البته توصیه می‌کنیم که پیش از شروع کار، از مقالات و گزارش‌های ما در بخش نمونه تبلیغات در اینستاگرام بازدید کنید.

برای شروع یک کمپین تبلیغات چه کار باید کرد؟
  1. تعیین بودجه؛ 2. آماده‌کردن نمونه متنی و تصویری با‌توجه‌به قوانین محتوایی اینستاگرام؛ 3. تعیین دقیق بازار هدف و مشورت با تیم کارشناسان وی دیجیتال مارکتینگ؛ 4. انتخاب لندینگ پیج که درواقع یک صفحه فرود مناسب و پل ارتباطی بین کاربران هدف و کسب‌و‌کار شما خواهد بود.
آیا برای تبلیغات در اینستاگرام باید حتماً نام کاربری و رمز صفحه اینستاگرام و فیس‌بوک را به شرکت تحویل داد؟

بله، بدون داشتن نام کاربری ورمز عبور امکان تنظیم و ایجاد تبلیغ در اینستاگرام وجود ندارد. رمز عبور به‌عنوان امانت برای تبلیغات در اینستاگرام ازطرف کارفرما نزد شرکت وی دیجیتال مارکتینگ محفوظ می‌ماند.

می‌توان برای یک کمپین تبلیغاتی چند عکس با کپشن‌های متفاوت ایجاد کرد؟

بله، دقیقاً مانند یک پست معمولی می‌توان چند عکس به‌صورت صفحه‌صفحه ایجاد کرد.

در صورت انتخاب چند عکس، هزینه هر کلیک ازسوی اینستاگرام چطور محاسبه می‌شود و آیا تعداد عکس‌ها در قیمت‌گذاری متفاوت است؟

تعداد عکس و کپشن هیچ تأثیری در قیمت هر کلیک ازسوی اینستاگرام ندارد. اگر با‌توجه‌به نوع تجارت مورد تبلیغ، به تعداد بیشتری عکس و کپشن نیاز باشد، هزینه به همان صورت محاسبه خواهد شد.

کیفیت و سایز هر ویدئوی تبلیغاتی در کمپین اسپانسرینگ چقدر باید باشد؟

ویدئوها باید حداکثر در مدت زمان یک دقیقه و با کیفیت حداقل 500*262 پیکسل باشد. همچنین نسبت ابعاد یک فیلم ویدئویی برای کمپین اسپانسرینگ اینستاگرام باید بین 1.91:1 و 0.8:1 باشد.

در صورت فراموشی رمز فیس‌بوک چه اتفاقی برای کمپین تبلیغاتی خواهد افتاد؟

معمولاً برای راه‌اندازی کمپین نیاز است که یوزرنیم و پسورد مربوط به اینستاگرام و فیس‌بوک به‌طور صحیح در اختیار ما قرار بگیرد. در غیر این صورت بهتر است با استفاده از روش‌های مختلف، رمز فیس‌بوک بازگردانی شود. البته این کار جزو وظایف خود شماست. در غیر این صورت نمایش تبلیغ فوق برای شما ممکن نخواهد بود. فقط می‌توان با ساخت یک اکانت فیس‌بوک موقت از نمایش پست تبلیغاتی اطلاع داشت.

مدت زمان نمایش هر کمپین تبلیغاتی چقدر باید باشد؟

مدت زمان یک کمپین تبلیغات در اینستاگرام را خود شما تعیین می‌کنید. با‌توجه‌به نوع کسب‌و‌کار و هدف‌گذاری کمپین می‌توان مثلاً مدت کمپین را برای دو روز یا دو هفته تنظیم کرد.

آیا می‌توان در مدت زمان راه‌اندازی و اجرای کمپین تبلیغاتی اینستاگرام، محتوای تصویری و کپشن را تغییر داد؟

بله، در طول فعالیت و نمایش کمپین می‌توان در صورت لزوم محتوای آن را در هر زمانی تغییر داد. البته به دلیل رعایت اصول تبلیغات و ثبات تبلیغ، این کار توصیه نمی‌شود.

آیا تضمینی برای موفقیت یک کمپین تبلیغات در اینستاگرام وجود دارد؟

برای پاسخ به این پرسش باید مواردی را عنوان کرد. درواقع با تنظیم دقیق جامعه هدف و استفاده صحیح از ابزارهای تبلیغاتی موجود در داشبورد فیس‌بوک، تبلیغات شما به‌صورت هدفمند و کاربردی نمایش داده می‌شود. دلیل این موضوع هم گزارش نهایی کمپین تبلیغات در اینستاگرام است که در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما باید یادآور شد که بهتر است برای نتیجه‌گیری بهتر، تمام پیش‌بینی‌های مدنظر صورت گیرد. داشتن پشتیبانی قدرتمند محصولات و خدمات، ساخت لندینگ پیج مناسب، طراحی اصول محتوای کمپین و… همگی در نتیجه کار شما و کمپین شما تأثیرگذارند. البته تمام این امور را کارشناسان ما در شرکت وی دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهند.

آیا برای تبلیغات در اینستاگرام، داشتن وب‌سایت الزامی است و اینکه داشتن وب‌سایت چه تأثیری دارد؟

خیر، داشتن وب‌سایت جزو ملزومات کمپین اسپانسرینگ نیست. اما باید به این نکته اشاره کرد که داشتن وب‌سایت و مخصوصاً صفحه فرود مناسب موجب هدایت صحیح کاربران و مشتریان از طریق قیف فروش خواهد شد.

آیا می‌توان مخاطبان پیج‌های رقیبان و همکاران خود را تارگت تبلیغات خود در اینستاگرام قرار داد؟

خیر، تنها در صورتی می‌توان مخاطبان پیج‌های رقبا و همکاران را هدف قرار داد که دسترسی کامل به آن پیج‌ها برای شما میسر باشد؛‌ اما ظاهراً این امر ممکن نیست.

در صورت نیاز می‌توان تبلیغ را به دیتابیس پیشنهادی خودمان نمایش داد؟

بله، در صورت لزوم اگر کارفرما به‌صورت پیش‌فرض تعداد درخور توجهی از شماره تماس‌های مشتریان یا همکاران خود را داشته باشد، آن را در اختیار ما می‌گذارد تا در داشبورد فیس‌بوک علاوه بر تنظیمات معمول، همان دیتابیس را برای کمپین تبلیغاتی ایشان بارگذاری کنیم. ضمناً باید توجه کرد که دیتابیس مدنظر باید حداقل 100هزار شماره تلفن داشته باشد؛ زیرا کمتر از آن قابل تنظیم نخواهد بود.

آیا هزینه تبلیغات در استوری با هزینه تبلیغات در پست معمولی تفاوت دارد؟

خیر، هزینه تبلیغات در پست و استوری به یک میزان و طبق فهرست قیمت‌های موجود است. گفتنی است که تمامی قیمت‌های موجود در سایت کاملاً حدودی بوده و درنهایت به رتبه کیفی و جذابیت تبلیغات شما بستگی دارد.

در صورتی که رمز فیسبوک متصل به اینستاگرام را فراموش کرده باشیم چه راهکاری برای ادامه کار وجود دارد؟

در این صورت باید یا با لوگوی خود وی دیجیتال مارکتینگ تبلیغ را ادامه دهید و یا موقتا پیج خود را از حالت بیزینس خارج کنید و بعد از اتمام کار مجددا به حالت قبل برگردانید.

آیا تضمینی برای فروش محصولات و خدمات از طریق ایجاد کمپین اسپانسر اینستاگرام وجود دارد؟

در واقع کمپین اسپانسر اینستاگرام یک مدل هدفمند تبلیغ محصولات و خدمات می باشد که توسط ما برای جامعه هدف مورد نظر با بیشترین دقت ارسال می شود و شرکت وی دیجی مارکتینگ تضمینی بابت فروش نمیتواند بدهد. هرچند تمام ابزارها و ایده های کاربردی برای موفقیت کمپین توسط کارشناسان ما لحاظ می گردد.

تعداد کاراکترهای متن کپشن تبلیغاتی باید چقدر باشد؟

حداکثر تعداد کاراکتر برای متن تبلیغاتی کپشن باید حداکثر 2000 کاراکتر باشد.

در صورتی نخواهیم پیج اینستاگرام را از حالت بیزینس خارج کنیم، چه راهکاری برای ساخت کمپین با لوگوی خودمان هست؟

در این صورت باید آدرس همان فیسبوکی که دقیقا به پیج اینستاگرام شما متصل هست را بدهید تا یک درخواست از فیسبوک خودمان برای شما ارسال کنیم. بعد از تایید درخواست از سوی شما، میتوانیم کمپین را برای شما با لوگو و پیج خودتان استارت کنیم.

بعد از سفارش کمپین و تکمیل اطلاعات معمولا چه مدت زمانی طول میکشد تا کمپین تبلیغاتی ما در اینستاگرام استارت شود؟

معمولا بعد از تکمیل اطلاعات و پرداخت وجه حدود 24 تا 48 ساعت زمان لازم است تا کمپین ساخته و مورد تایید فیسبوک قرار بگیرد.

حداقل کیفیت ویدیو برای تبلیغ اینستاگرام چقدر باید باشد؟

حداقل کیفیت ویدئوی تبلیغاتی باید 500pixel باشد.

فرق استوری و پست در تبلیغات چیست؟

برای تبلیغات در اینستاگرام میتوان هم در استوری و هم در فید تبلیغ کرد.

به عبارتی بودجه ی شما بین استوری و فید تقسیم میشود.

ابعاد ویدئو در اینستاگرام باید چقدر باشد؟

برای پست کردن فیلم باید ابعاد 500*500 باشد و برای استوری باید ابعاد 889*500 باشد.