به روز رسانی شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

شرایط-استفاده-از-خدمات-یوتیوب

در تاریخ یک ژوئن سال 2021 (11 خرداد 1400) شرایط استفاده از خدمات یوتیوب به‌روزرسانی می‌شود. در این به‌روزرسانی جلوگیری از جمع‌آوری اطلاعات بدون اجازه از افراد و همچنین شفافیت در خصوص نحوه کسب درآمد از یوتیوب به‌صراحت مورد توجه قرار گرفته است.

حقوق کسب درآمد از یوتیوب

کاربران فعال در یوتیوب این حق را برای یوتیوب قائل می‌شوند که بتواند از قبل محتوای تولیدی آن‌ها کسب درآمد کند. یوتیوب از طریق نمایش آگهی و اخذ هزینه از سایر کاربران می‌تواند از یک محتوای ویدئویی درآمد کسب کند. به‌موجب این توافق‌نامه هیچ پرداختی از محل این درآمدها به کاربران اعطا نمی‌شود. از تاریخ یک ژوئن به بعد هرگونه پرداختی تحت هر توافقنامه‌‌ای بین کاربران و یوتیوب به‌عنوان حق امتیاز تلقی می‌گردد. گوگل نیز می‌تواند در چارچوب قانون از محل این پرداختی‌ها، مالیات کسب کند.

چه مواردی در مصوبه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب مورد تأکید قرار گرفته است؟

در ادامه به بررسی تمام مواردی که در مصوبه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب ذکر شده است، می‌پردازیم. در آیین‌نامه یوتیوب، تمام کسانی که از خدمات این شبکه استفاده می‌کنند، مورد خطاب قرار گرفته‌اند. فهرست مطالبی که در این آیین‌نامه مورد بررسی قرار گرفته است، به شرح زیر است:

چه کسانی ممکن است از خدمات یوتیوب استفاده کنند؟

استفاده شما از خدمات سرویس یوتیوب

محتوا و رفتار شما

محدودیت، تعلیق و بستن حساب کاربری

درباره نرم‌افزار در خدمات یوتیوب

سایر خدمات قانونی

درباره توافق‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

در ادامه به تشریح آیین‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب می‌ پردازیم.

شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

چه کسانی ممکن است از خدمات یوتیوب استفاده کنند؟

حداقل شرط سنی برای استفاده از خدمات یوتیوب، 14 سال است. کودکان در سنین پایین‌ تر از 14 سال حتماً باید از خدمات یوتیوب در کنار یکی از والدین یا سرپرست قانونی استفاده کند و نمی‌تواند به‌تنهایی در این بستر فعالیت داشته باشد. همچنین نوجوانان و جوانان با سن کمتر از 18 سال نیز باید اجازه‌نامه رسمی از والدین یا سرپرست قانونی برای استفاده از یوتیوب داشته باشند.

یوتیوب به طور مستقیم والدین این دسته از افراد را مورد خطاب قرار می‌دهد و مسئولیت استفاده فرزندان‌شان از یوتیوب را به طور مستقیم متوجه آن‌ها می‌داند. البته یوتیوب ابزارهای نظارتی و مراقبتی مناسبی در اختیار والدین قرار می‌دهد.

افراد با سن بالاتر از 18 سال نیز برای استفاده از یوتیوب هیچ‌گونه محدودیتی ندارند. یک نکته دیگر در خصوص کاربران حقوقی یوتیوب وجود دارد. شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در یوتیوب فعالیت می‌کنند، باید یک نماینده حقوقی رسمی را از طرف خود به یوتیوب معرفی نمایند.

استفاده شما از خدمات سرویس یوتیوب

یوتیوب مسئولیت انتشار هرگونه محتوایی در بستر این شبکه را متوجه منتشرکننده آن می‌داند. از همین رهگذر از مخاطبان خود درخواست می‌کند تا در صورت مشاهده هرگونه محتوای نامناسب و ناقض ضوابط و چارچوب‌های انسانی، این موضوع را به اطلاع یوتیوب برسانند.

بدون ایجاد حساب کاربری در یوتیوب می‌توانید از بخشی از خدمات این شبکه برخوردار شوید. اما برای ایجاد کانال در یوتیوب، ابتدا نیاز به‌حساب کاربری در گوگل دارید. پس از آن می‌توانید در یوتیوب اقدام به ایجاد کانال شخصی خود کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود از تمام ظرفیت‌های موجود در یوتیوب استفاده کنید.

در خصوص حفظ امنیت حساب کاربری کانال‌ها در یوتیوب نیز اقدامات جدی انجام گرفته است. همچنین یوتیوب از صاحبان کانال‌ها درخواست کرده است تا از رمز عبور حساب‌های کاربری خود به‌دقت حفاظت کنند.

موارد ده‌گانه ممنوعیت فعالیت در یوتیوب

به طور کلی در شرایط استفاده از خدمات یوتیوب ذکر شده است که امکان انتشار هرگونه محتوا در یوتیوب وجود دارد؛ اما ده مورد به طور مشخص به‌عنوان محتواهای ممنوعه مورد تأکید قرار گرفته است. این ده مورد عبارت‌اند از:

1- دسترسی، تکثیر، بارگیری و توزیع هرگونه محتوایی که دارای حق نشر است، بدون اخذ مجوز از صاحب امتیاز و موافقت قبلی یوتیوب امکان‌پذیر نیست.

2- دور زدن و تقلب در رعایت چارچوب قوانین و آیین‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

3- استفاده از ابزارهای خودکار مانند ربات‌ها برای فعالیت در یوتیوب به هر نحوی ممنوع است.

4- جمع‌آوری اطلاعات هویتی کاربران فعال در یوتیوب به هیچ عنوان مجاز نیست.

5- استفاده از خدمات یوتیوب برای ارسال هرزنامه و لینک‌های اسپم ممنوع است.

6- استفاده از ابزارهای نامتعارف مانند پرداخت پول برای جذب بازدید و لایک برای کانال‌ها

7- استفاده غیرمنطقی از قابلیت گزارش محتوای نامناسب در بستر یوتیوب

8- برگزاری مسابقاتی در بستر یوتیوب که با قوانین و خط‌مشی‌های این شبکه در تعارض است.

9- پخش فیلم‌های سینمایی و ویدئو کلیپ‌های موسیقی به‌صورت غیر مجاز

10- استفاده از یوتیوب برای تبلیغات فعالیت‌های خارج از مجوزهای یوتیوب

یوتیوب به‌صورت دائمی مجموعه رخداد‌ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. به همین دلیل قوانین و چارچوب‌های استفاده از یوتیوب به طور دائم در حال بازنگری و به‌روزرسانی هستند. البته همواره قبل از ایجاد تغییرات در خط‌مشی‌ها، به کاربران فعال اطلاع‌رسانی‌های کافی صورت می‌پذیرد. تمام این اقدامات در جهت جلوگیری از سوءاستفاده از یوتیوب و ایجاد محیطی امن برای کاربران است.

شرایط استفاده از خدمات یوتیوبمحتوا و رفتار شما

در ادامه بررسی شرایط استفاده از خدمات یوتیوب، به بررسی محتوا و رفتار صاحبان کانال‌ها می‌رسیم. یوتیوب به طور مستقیم مسئولیت انتشار محتوا در این بستر را متوجه منتشرکننده آن می‌داند. این سایت در خصوص انتشار محتوای دارای مالکیت معنوی (حق نشر) حساسیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل از تمام صاحبان کانال‌ها درخواست می‌کند تا از انتشار این دسته محتواها بدون مجوز خودداری کنند.

همچنین یوتیوب خود را موظف می‌داند تا محتوایی که توسط صاحبان کانال‌ها تولید می‌شود را به صور کامل مورد حراست قرار دهد. همچنین صاحبان کانال‌ها با افتتاح حساب در یوتیوب، اجازه دخل و تصرف در محتوا را به یوتیوب می‌دهند تا در صورت نیاز اصلاحات لازم در آن‌ها اعمال گردد.

همچنین به‌موجب توافق‌نامه یوتیوب، محتوایی که در این بستر منتشر می‌شود؛ در اختیار تمام کاربران قرار می‌گیرد و نمی‌توان محدودیتی در این زمینه اعمال کرد. همچنین تمام موارد ذکر شده تا زمانی برقرار هستند که محتوا توسط صاحبان کانال‌ها حذف نشود. به‌محض حذف شدن، تمام قوانین ذکر شده ملغی می‌شوند.

همچنین خود یوتیوب نیز این حق را برای خود قائل است تا در صورت تشخیص هرگونه مغایرت میان محتوا و خط‌مشی‌های یوتیوب، آن را حذف نماید. البته دلیل این تصمیم‌گیری را حتماً به اطلاع منتشرکننده محتوا می‌رساند.

همچنین یوتیوب از همه تولیدکنندگان محتوا می‌خواهد تا در صورت مشاهده نقض مالکیت معنوی محتوای خود در بستر یوتیوب، این مسئله را به عوامل این مجموعه اطلاع‌رسانی کنند، تا اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

محدودیت، تعلیق و بستن حساب کاربری

این امکان وجود دارد که در هر زمان که صاحبان یک کانال در یوتیوب تصمیم به متوقف کردن فعالیت خود گرفتند، این کار را انجام دهند. به این ترتیب تمام سابقه فعالیت آن‌ها در یوتیوب پاک می‌شود.

همچنین در صورتی که یوتیوب تشخیص دهد که محتوای تولید شده توسط یک کانال ضمن نقض خط‌مشی‌های تعیین شده موجب ایجاد مشکل برای شخص ثالث شده است، می‌تواند تمام یا بخشی از فعالیت‌های یک کانال را محدود کند.

همچنین به‌موجب به‌روزرسانی شرایط استفاده از خدمات یوتیوب، در صورتی که ادامه همکاری با شما توسط یوتیوب غیراقتصادی تشخیص داده شود، این حق برای این شبکه وجود دارد که دسترسی شما را قطع کند.

البته یوتیوب به هر دلیل تصمیم به بستن یک کانال بگیرد، دلایل خود را به طور مفصل به اطلاع صاحبان کانال می‌رساند؛ مگر آنکه فعالیت‌ها به‌گونه‌ای باشد که عملکرد یوتیوب را به مخاطره بیندازد.

درباره نرم‌افزار در خدمات یوتیوب

برخی نرم‌افزارهای جانبی مانند برنامه YouTube Studio وجود دارد که در کنار یوتیوب برای تسهیل فرآیند استفاده از این بستر تعریف شده است. تمام قوانین ذکر شده در خصوص شرایط استفاده از خدمات یوتیوب، در خصوص این نرم‌افزار نیز صادق است. به‌علاوه کاربران یوتیوب به هیچ عنوان مجاز به کپی‌برداری یا مهندسی معکوس این نرم‌افزار نیستند؛ مگر آنکه مجوزهای لازم از شرکت یوتیوب اخذ شود.

سایر خدمات قانونی

یوتیوب این ضمانت را به کاربران خود می‌دهد که تمام خدمات خود را در بالاتری کیفیت ممکن ارائه دهد. یوتیوب در خصوص صحت و سقم محتوایی که در بستر این شبکه تولید می‌شود، کاملاً از خود سلب مسئولیت نموده است؛ بنابراین کاربران باید در خصوص انواع و اقسام روش‌های کلاهبرداری یا متقلبانه‌ای که ممکن است در بستر یوتیوب مورد استفاده قرار بگیرد، هوشیارانه برخورد کنند؛ چراکه یوتیوب مسئولیت هیچ‌گونه خسارتی که از این شبکه به کاربران وارد می‌شود را نمی‌پذیرد.

در داخل یوتیوب ممکن است با انبوهی از لینک‌هایی که به سایت‌های دیگر ارجاع داده می‌شوند، مواجه شوید. یوتیوب در خصوص هیچ‌یک از این لینک‌ها مسئولیتی را متوجه خود نمی‌داند. از عموم کاربران درخواست می‌کند که قبل از کلیک کردن روی این لینک‌ها، در خصوص صاحبان کانال‌ها و سرویس‌های آنلاین مورد اشاره به‌دقت تحقیق کنند.

درباره توافق‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

تا اینجا با بخش‌های مختلف توافق‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب آشنا شدیم. یوتیوب حق ایجاد تغییرات در این توافق‌نامه را همواره برای خود قائل است. به همین دلیل کاربران باید توجه داشته باشند که ممکن است ضوابط یوتیوب در آینده دستخوش تغییرات جدی شود.

یوتیوب همچنین این حق را برای خود محفوظ داشته است که بتواند روزی تمام زیرساخت‌های خود را به شخص ثالث دیگری واگذار کند. در این صورت هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص تصمیمات آن شخص ثالث متوجه یوتیوب نخواهد بود.

یوتیوب این نکته را نیز تذکر می‌دهد که ممکن است گاهی اوقات علی‌رغم مشاهده تخلفات از سوی کاربران، اقدامی انجام ندهد؛ اما این مسئله به هیچ وجه به منزله آن نیست که از حقوق قانونی خود چشم‌پوشی کرده است.

بار دیگر در نهایت لازم است به این نکته اشاره کنیم که آیین‌نامه شرایط استفاده از خدمات یوتیوب در روز 1 ژوئن 2021 (11 خرداد 1400) اجرایی خواهد شد.

سوالات متداول از نسخه به‌رزورسانی شده شرایط استفاده از خدمات یوتیوب

جدیدترین به‌روزرسانی شرایط استفاده از خدمات یوتیوب متمرکز بر موضوعاتی از قبیل داده‌های تشخیص چهره، حق کسب درآمد یوتیوب و تعهدات مالیاتی ایالات متحده آمریکا است. به‌روزرسانی شرایط استفاده از خدمات یوتیوب در آمریکا از نوامبر سال 2020 و در سایر کشورها از ابتدای ژوئن سال 2021 قابل اجرا هستند. در ادامه به بررسی پاسخ مهم‌ترین سؤالات کاربران در زمینه به‌روزرسانی جدید یوتیوب از شرایط استفاده از خدماتش می‌پردازیم.

چرا شرایط استفاده از خدمات یوتیوب تغییر می‌کند؟

یوتیوب همواره به‌صورت دوره‌ای شرایط استفاده از خدمات خود را بازنگری می‌کند. هدف از این کار ارتقای سطح شفافیت و پاسخ‌گویی خدمات آن به همکاران و کاربران خود است.

به‌عنوان مثال در به‌روزرسانی جدید محدودیت جمع‌آوری داده‌های تشخیص چهره کاربران یوتیوب اعمال می‌شود. همچنین توضیحات شفاف و کاملی در خصوص حقوقی که یوتیوب از محل تبلیغات در زمینه محتواهای تولید شده در این بستر برای خود قائل است، ارائه شده است. همچنین ضوابط مرتبط با گردش مالی و پرداخت‌های یوتیوب در چارچوب قوانین مالیاتی ایالات متحده آمریکا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

تغییرات اساسی در شرایط استفاده از خدمات یوتیوب شامل چه مواردی است؟

در اینجا خلاصه‌ای مهم‌ترین تغییرات اعمال شده در شرایط استفاده از خدمات یوتیوب را به‌صورت موردی بررسی می‌کنیم:

1- درگذشته هرگونه جمع‌آوری اطلاعات هویتی افراد در بستر یوتیوب بدون کسب اجازه از آن‌ها کاملاً ممنون بوده است. اما در به‌روزرسانی جدید شرایط استفاده از خدمات، در خصوص محدودیت‌های جمع‌آوری داده‌های تشخیص چهره کاربران به طور خاص و مفصل توضیح داده شده است.

2- یوتیوب به مرور زمان در حال استفاده از ظرفیت تبلیغاتی برخی ویدیوهای منتشر شده در کانال‌هایی است که تحت قرارداد کسب درآمد قرار ندارند. این اطلاع‌رسانی به عموم کاربران صورت گرفته است که از محل انجام این تبلیغات هیچ‌گونه درآمدی عاید صاحبان کانال‌ها نخواهد شد.

3- تمام پرداختی‌هایی که توسط یوتیوب به صاحبان کانال‌ها انجام می‌شود، بنا بر قانون مالیاتی کشور آمریکا، تمام پرداختی‌ها به‌عنوان حق امتیاز تلقی می‌گردد و مطابق با قوانین مالیات به آن تعلق می‌گیرد.

اجرای قوانین جدید یوتیوب روی درآمدزایی افراد از YouTube Partner Program (YPP) اثرگذار است؟

یوتیوب اعلام کرده است که تغییرات اعمال شده در شرایط استفاده از خدمات، هیچ تأثیری روی برنامه شراکت یوتیوب یا YouTube Partner Program (YPP) نخواهد داشت.

همچنین یوتیوب از تمام شرکای خارج از ایالات متحده خود درخواست کرده است تا هرچه سریع‌تر اطلاعات کامل مالیاتی خود را از طریق AdSense تکمیل کنند. اعمال مالیات روی پرداختی‌های یوتیوب از ابتدای جولای سال 2021 آغاز می‌شود. برای آگاهی از الزامات مالیاتی آمریکا برای بهره‌مندی از پرداختی‌های یوتیوب، اینجا کلیک کنید.

آیا شرایط جدید استفاده از خدمات یوتیوب با بخش‌نامه حق کپی‌رایت اتحادیه اروپا یا GDPR ارتباطی دارد؟

خیر این قوانین جدید هیچ‌گونه ارتباطی با بخش‌نامه حق کپی‌رایت اتحادیه اروپا یا GDPR ندارد.

تأثیر شرایط جدید یوتیوب روی حریم خصوصی و داده‌های کاربران چیست؟

هیچ تغییر در زمینه خط‌مشی‌های یوتیوب در مواجه با مسئله حریم خصوصی کاربران به‌موجب شرایط جدید استفاده از خدمات یوتیوب به وجود نیامده است.

 

منبع

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *