محاسبه قیمت هر کلیک در تبلیغات گوگل (بخش دوم)

محاسبه قیمت هر کلیک در تبلیغات گوگل (بخش دوم)

بخش دوم- هزینه هر کلیک معمولی در تبلیغات گوگل چقدر است؟

وقتی که دریافتید PPC چیست و چگونه کار جستجو را انجام می‌دهد، ممکن است سوأل دیگری در ذهن شما شکل بگیرد “چه میزان برای یک کلیک معمولی برای تبلیغات در گوگل هزینه می‌شود؟ (قیمت هر کلیک در تبلیغات گوگل چقدر است؟)

“همانگونه که در بخش اول این پست مطرح کردیم، پاسخ به این سوأل زیاد ساده نیست. (PPC= pay-per-click)

حتما بخوانید: هزینه تبلیغات در گوگل شما چقدر است؟! (بخش اول)

در برخی موارد، شما می‌توانید به تبلیغات PPC تقریباً همانند روند تبلیغات چاپی سنتی بنگرید؛ شما انتظار دارید که هزینه بیشتری را برای چاپ تبلیغات خود بصورت تمام صفحه براق در یک مجله ملی بپردازید تا نسبت به حالتی که تبلیغات شما در یک روزنامه محلی منتشر می‌شود. در بازاریابی اینترنتی، تمایزی در مورد قالب تبلیغات وجود ندارد، بلکه هدف تجاری و رقابت شما روی کلمات کلیدی موردنظر حائز اهمیت است. بعضی از کلمات کلیدی بسته به اینکه بازار رقابتی چگونه است بطور قابل توجهی گرانتر از کلمات کلیدی دیگر هستند، پس از رسیدن به پاسخ این امر، راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی PPC دارای اهمیت است.

در ایالات متحده، اگر از میان انواع مختلف کسب و کارها و کلمات کلیدی میانگین بگیریم،متوسط CPC در تبلیغات گوگل بین ۱ و ۲ دلار است. این ارقام در شبکه جستجو( Search Network) برآورد شده است. در شبکه نمایشی (Display Network) کلیکها ارزانتر بوده و میانگین آنها کمتر از یک دلار است.

با این وجود در بازارهای رقابتی، کلیکها می‌توانند بسیار مقرون بصرفه‌تر در نظر گرفته شوند. در ادامه به برخی از گرانترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل و بینگ نگاهی می‌اندازیم تا به این امر پی ببرید که تا چقدر می‌توان برای بدست آوردن یک کلیک هزینه کرد.

کلیدی‌ترین و گرانترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

از آنجایی که گوگل صاحب بزرگترین پلتفرم جستجو است، ما در ابتدا بر روی تبلیغات گوگل و ادوردز تمرکز می‌کنیم.

c-p-p-c-g-ads-1

در لیست زیر گرانترین دسته کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل قابل مشاهده است و متوسط هزینه هر کلیک کلمه کلیدی در لیست درج شده است. شایان ذکر است که که اینها دسته‌بندی کلمات کلیدی هستند و کلمات کلیدی واقعی نیستند – در بعضی موارد، CPC کلمات کلیدی در هر کسب و کار و هر دسته‌ای ممکن است بالاتر از این میانگینها بیان شود:

 1. بیمه – ۵۴٫۹۱ دلار
 2. وام – ۴۴٫۲۸ دلار
 3. وام مسکن – ۴۷٫۱۲ دلار
 4. وکالت – ۴۷٫۰۷ دلار
 5. اعتبار یا credit – ۳۶٫۰۶ دلار
 6. مشاور حقوقی – ۴۲٫۵۱ دلار
 7. هدیه دادن – ۴۲٫۰۲
 8. رتبه – ۴۰٫۶۱ دلار
 9. میزبانی وب – ۳۱٫۹۱ دلار
 10. مدعی – ۴۵٫۵۱ دلار
 11. کنفرانس تلفنی – ۴۲٫۰۵ دلار
 12. تجارت – ۳۳٫۱۹ دلار
 13. نرم افزار – ۳۵٫۲۹ دلار
 14. بازیابی – ۴۲٫۰۳ دلار
 15. گاز/برق – ۵۴٫۶۲ دلار
 16. کلاس – ۳۵٫۰۴ دلار
 17. درمان – ۳۷٫۱۸ دلار

گران قیمت‌ترین کلمات کلیدی در تبلیغات بینگ

همانطور که بازار تبلیغات در بینگ رشد یافت، تصمیم گرفتیم گرانترین کلمات کلیدی را در تبلیغات بینگ لیست کنیم.

c-p-p-c-g-ads-2

در لیست زیر گرانترین کلمات کلیدی را بهمراه متوسط هزینه هر کلیک در تبلیغات بینگ برایتان شرح می‌دهیم:

 1. وکلا – ۱۰۹٫۲۱ دلار
 2. وکالت – ۱۰۱٫۷۷ دلار
 3. خانه‌های پیش ساخته – ۷۸٫۳۹ دلار
 4. DUI – ۶۹٫۵۶ دلار
 5. درمان – ۶۷٫۴۶ دلار
 6. حقوق یا مقرری سالانه – ۶۷٫۳۱ دلار
 7. MBA – ۶۲٫۷۸ دلار
 8. تلفن- ۵۳٫۹۴ دلار
 9. حق بیمه – ۵۳٫۱۴ دلار
 10. دیپلم – ۵۲٫۷۳ دلار
 11. ابر – ۴۹٫۵۲ دلار
 12. حسابداری – ۴۴٫۸۲ دلار
 13. دفع حشرات – ۴۴٫۶۶ دلار
 14. موبایل – ۴۳٫۰۴ دلار
 15. کسب و کار – ۴۰٫۷۵ دلار
 16. تعمیر- ۳۹٫۸۰ دلار
 17. لوله کش – ۳۶٫۹۷ دلار

اینها تنها چند نمونه از صدها کلمات کلیدی هستند که صاحبان مشاغل در جهان با پرداخت هزینه‌های متفاوت از آنها برای تبلیغات استفاده می‌کنند. اگر حرفه شما دارای میانگین هزینه‌های بالایی برای هر کلیک است مانند خدمات بیمه و حقوقی، لزوماً به این معنا نیست که شما مجبور هستید این مبلغ را برای هر کلیک بر روی تبلیغ خود بپردازید.

علاوه براین توجه به ROI در حساب کاربری بسیار مهم است. این امر می‌تواند CPC بالایی را در بر بگیرد زیرا متوسط ارزش ماندگاری یک مشتری بسیار بالا است.

حتما بخوانید: حذف کلمات غیر مربوط سرچ شده

کلمات کلیدی چند کلمه‌ای

گاهی افراد تمایل دارند که در دسته‌بندی کلمات کلیدی بالا نشان داده شوند، که این نمونه‌ای قطعی برای گرانی PPC است. واقعیت این است که این دسته کلمات کلیدی تنها بخش کوچکی از کل جستجوها را تشکیل می‌دهند. کلمات کلیدی طولانی و چند کلمه‌ای در واقع برای اکثر مرورگرهای وب قابل استفاده هستند.

c-p-p-c-g-ads-3

بیایید نگاهی به دسته کلمات کلیدی تبلیغات بینگ بندازیم. کلمه کلیدی “دفع حشرات” دارای متوسط CPC، ۴۴٫۶۶ دلار است. در حالی که برخی کاربران ممکن است در صورت رویارویی با حشرات در منزل خود، عبارت “دفع حشرات در (در شهر خودشان)” را جستجو کنند، در مقابل کاربران دیگر ممکن است رویکرد متفاوتی از خود نشان دهند – بدین ترتیب فرصت مناسبی برای تبلیغات هوشمند ایجاد خواهد شد.

اگر فردی پرسشی طولانی چون ” چگونه می‌توانم مورچه‌ها را از آشپزخانه بیرون کنم؟” جستجو کند، آنها بدنبال مشاوره‌ای برای نحوه خلاص شدن آشپزخانه خود از دست مورچه‌ها هستند، اما ممکن است آگهی مربوط به یک دفع کننده حشرات را مشاهده کنند.( و اگر تاکنون تمام تلاشها را برای خلاصی از مورچه‌ها انجام داده باشند، این سناریو و آگهی بطور ناگهانی برایشان سودمندتر بنظر خواهد رسید)

این گزینه به نوعی فرصتی است تا تبلیغ‌کنندگان از کلمات کلیدی استفاده کنند که با اهداف طولانی مدت همراه هستند. علاوه بر این این کلمات کلیدی جستجوهای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند، کلمات کلیدی طولانی نیز اغلب به مراتب ارزانتر از کلمات کلیدی تک عضوی هستند و حتی می‌تواند به اندازه‌ای یا حتی بیشتر شما را به اهداف تجاریتان نزدیک کند.

کسب و کارهای معمولی چقدر هزینه برای PPC صرف می‌کنند؟

معمولا هنگامی که فردی در مورد میانگین هزینه هر کلیک در تبلیغات PPC سوأل می‌پرسد، سوأل بعدی‌شان این خواهد بود که کسب و کارهای معمولی چه هزینه‌ای را بعنوان بخشی از هزینه‌های بازاریابی آنلاین خود در PPC صرف می‌کنند. متأسفانه این سوأل هم از جمله پرسشهای بدون پاسخ ساده است. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توانیم اندکی اطلاعات در مورد میزان هزینه لازم در کسب و کارهای معمولی برای دستیابی به نتایج جستجوی بهتر را در اختیارتان قرار دهیم.

اگر به اطلاعات متوسط CPC در بالا نگاه کنید، بیشترین شرایط رقابتی بین کلمات کلیدی بیمه، خدمات مالی و شرکتهای حقوقی وجود دارد.

c-p-p-c-g-ads-4

در واقع با اندکی تأمل و جستجو کاملا مشخص است که شرکتهای مالی و بیمه در جهان بیشترین بودجه تبلیغات گوگل را حدود ۱٫۲ میلیارد دلار در سال صرف می‌کنند و پس از آنها شرکتهای خرده فروش در رده دوم قرار دارند. شرکتهای خصوصی اغلب در تبلیغات گوگل بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار در سال صرف می‌کنند. بعنوان مثال، آمازون بیش از ۵۰ میلیون دلار در سال صرف تبلیغات در گوگل می‌کند. به روشنی واضح است که سود حاصله از این هزینه‌ها بسیار چشمگیر است!

البته این داده‌ها جالب هستند اما برای تبلیغ‌کننده‌ای که هنوز تبلیغات گوگل را تست نکرده، این اطلاعات زیاد جذاب و مفید نیست چرا که هنوز بازخورد ممکن را دریافت نکرده است. برای هر فردی ممکن است تعداد محدودی از کلمات کلیدی و محصولات برای تبلیغ موجود باشد که احتمالا افرادی پیش از این با آن محصول و کلمه کلیدی تبلیغات در گوگل را تجربه کرده‌اند. با همه‌ی این توضیحات حدود ۱۴ میلیارد دلار از درآمد گوگل از طریق تبلیغات گوگل و بودجه های کوچک کسب و کارهای کوچکتر بدست می‌آید. بنابراین شما نیاز به صرف میلیونها دلار برای تبلیغات گوگل نخواهید داشت.

هزینه مورد نیاز در تبلیغات گوگل برای کسب و کارهای کوچک

از یکی از مدیران موفق کمپانی Wordstream در مورد میزان متوسط مشتریانی که هزینه PPC را در هر ماه می‌پردازند سوأل پرسیده شد.

همانطور که انتظار می‌رفت او بیان کرد که مبلغ پرداختی مشتریان برای PPC بطور گسترده‌ای متفاوت است. بعضی‌ها تنها حدود ۱۰۰۰۰ دلار در ماه هزینه می‌کنند که هنوز هزینه زیادی برای کسب و کارهای کوچک است، در حالی ک برخی دیگر ۳۰۰۰۰ دلار در ماه بابت PPC پرداخت می‌کنند مانند آژانسهای مدیریتی و.. .

با این حال این مدیر موفق اظهار داشت که متوسط مشتریان شرکت اغلب کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند که حدود ۹۸۱۳ دلار در ماه برای تبلیغات PPC صرف می‌کنند. (PPC= pay-per-click و CPC= cost-per-click)

بطور کلی CPC (هزینه هر کلیک) کلمات کلیدی در همه مشاغل معمولا بین ۱-۲ دلار است و از اعداد و ارقامی که در بالا برای تبلیغات گوگل و بینگ مطرح شد بسیار کمتر بنظر می‌رسد.

 

سایر هزینه‌‎های در گیر در PPC و پرداخت هر کلیک

بودجه تبلیغ شما همیشه بیشترین و تأثیرگذارترین هزینه مربوط به کمپینهای PPC شما خواهد بود. با این حال درست است که بودجه تبلیغ بسیار مهم است، ولی لزوماً همه پرداخت و محاسبه هزینه نمایش تبلیغات در سرچ به اینجا محدود نخواهد بود. عوامل و هزینه‌های بالقوه دیگری وجود دارد که می‌تواند بر روی این هزینه‌ها تأثیرگذار باشد. عواملی چون نوع کسب و کار شما، اهداف بازاریابی و شرایط فردی شما در تبلیغات.

 

آژانسهای تبلیغاتی برای کنترل هزینه‌ها

بعضی از شرکتهای کوچک تمایل دارند که خود آژانس، وظایف پرداخت کلیکها را برای آنها انجام دهد. این رویکرد مزایای متعددی دارد از قبیل حداقل صرف زمان و تلاش در راستای مدیریت حساب پرداختها. وی دیجیتال مارکتینگ از جمله آژانسهای تبلیغاتی موفق است که تجربه زیادی در مدیریت حساب پرداختها و  PPC دارد و می‌تواند به شما اطمینان دهد که بودجه شما درست و بجا صرف خواهد شد.

البته این امر هم باید در نظر بگیرید که آژانسها برای مدیریت حساب کاربری و تبلیغات شما، درصدی را بعنوان سود و درآمد خود در نظر می‌گیرند که معمولا حول ۱۰ درصد می‌چرخد و این درصد می‌تواند از آژانسی به آژانس دیگر متمایز باشد.

شما در هرشرایطی ملزم خواهید بود تا هزینه مربوط به آژانس را پرداخت کنید حتی اگر از نتیجه حاصله از کار راضی نبوده‌اید. مگر اینکه بطور صریح در قرارداد خود چیز دیگری را مطرح کرده باشید.

 

نرم افزار مدیریت PPC

تبلیغات گوگل ادوردز یک پلت‌فرم تبلیغاتی فوق‌العاده است. آژانسهای تبلیغاتی در سطح بالایی  از دانش تبلیغات فعالیت می‌کنند که کنترلهای دقیقی را برای حسابهای کاربری ارائه می‌دهند. بزرگترین شکایتی که از مشتریان خود می‌شنویم این است که با وجود تمام دانش و توانایی‌هایشان تبلیغات گوگل مخصوصاً برای تبلیغ‌کنندگان جدید می‌تواند تهدیدکننده باشد. بر همین اساس بسیاری از شرکتها از نرم افزار مدیریت PPC استفاده می‌کنند.

c-p-p-c-g-ads-5

بسیاری از کاربران تمایل دارند که به تنهایی حساب PPC خود را مدیریت کنند. بدین ترتیب می‌توانند تمامی بودجه خود را براحتی شمارش و مدیریت کنند. با این حال، اگر شما در مورد زمان و کاری که می‌خواهید انجام دهید تحت فشار هستید، استفاده از نرم افزار مدیریت PPC راهی عالی برای صرفه جویی در وقت، کاهش اشتباهات سنگین و در حقیقت کسب و کار شما است. نرم افزار PPC معمولا لایسنس است. این بدان معناست که اگر شما می‌خواهید از این نرم افزار برای مدیریت و بطور خودکار ساختن حساب کاربری خود در حساب ادوردز استفاده کنید، باید هزینه‌های اشتراک را پرداخت کنید.

قیمت مناسب

همانطوری که قبلاً گفته شد عوامل متعدد زیادی می‌توانند بر روی PPC و هزینه پرداختی هر کلیک تأثیر بگذارند. اما به خاطر داشته باشید که تقریباً هر کسب و کاری توانایی تبلیغات در گوگل را می‌تواند بدست آورد. شما می‌توانید هر سوأل یا نظری داشتید با مشاورین ما در وی دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *