How Much Does Your Google Advertising Cost

در این پست قصد داریم درباره اینکه هزینه تبلیغات در گوگل شما چقدر است صحبت کنیم.

بخش اول- برای تبلیغات در گوگل چه بودجه‌ای در نظر دارید؟

یکی ازسوألات معقولانه و مهم تبلیغات در گوگل میزان هزینه‌ای است که برای این کار پرداخت می‌کنید، معمولا به تازه واردین توصیه می‌کنیم که هرگاه مایل به تبلیغات گوگل بودند در مورد هزینه‌ای که باید پرداخت کنند جستجو و تحقیق کنند.

در چنین شرایطی احتمالا افرادی که PPC جدید هستند بیشتر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتری در مورد هزینه‌های تبلیغات گوگل هستند تا بتوانند توانایی پرداخت خود را بسنجند.

متأسفانه پاسخ آسان و متناسب با توانایی هر فردی وجود ندارد. رایجترین پاسخ برای این سوأل این است: “که هزینه‌ها بشرایطی وابسته است”.

حتما بخوانید: چگونه اولین کمپین گوگل ادوردز خود را راه اندازی کنیم؟

هزینه تبلیغات گوگل به چندین متغیر بستگی دارد. در این مقاله، بخوبی روشن می‌کنیم که چگونه این متغیرها روی هزینه آگهی شما تأثیرگذار هستند و مفاهیمی که برای درک و شناسایی یک بودجه واقع بینانه برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی لازم است را بررسی می‌کنیم. (بعبارتی تعیین می‌کنیم که تبلیغات گوگل برای شما مناسب است یا نه؟!)

برخی از مفاهیمی که با هم در این پست مطالعه خواهیم کرد:

 • تبلیغات گوگل مبتنی بر سیسم حراج است که به کسب و کارهایی که کمپین تبلیغاتی سطح بالاتری دارند و البته به نسبت هزینه کمتری را پرداخت کرده و مکانهای تبلیغاتی مناسبی را برگزیده‌اند، پاداشی درخور ارائه می‌دهد.
 • شما می‌توانید کنترل دقیقتری بر نحوه صرفه‌جویی در بودجه تبلیغات در گوگل خود انجام دهید و این امر با استفاده از تاکتیکهایی مانند برنامه‌ریزی در تبلیغات، هدفگیری شیوه و مکان جغرافیایی تبلیغات میسر خواهد شد.
 • میانگین هزینه هر کلیک در تبلیغات گوگل بین ۱ تا ۲ دلار در شبکه جستجو (search network) است. متوسط CPC در شبکه نمایشی (Display Network) کمتر از یک دلار است.
 • گرانترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل و تبلیغات بینگ هزینه‌ای حدود ۵۰ دلار یا بیشتر در هر کلیک است. این کلمات کلیدی بطور کلی کلمات کلیدی رقابتی در صنایع محسوب می‌شوند که دارای ارزشهای بالایی در جذب مشتری هستند همچون کلماتی مانند بیمه، قانون و حقوق.
 • فروشندگان و تأمین‌کنندگان بزرگ می‌توانند تا سالانه بالای ۵۰ میلیون دلار را برای بدست آوردن امتیاز جستجو در تبلیغات گوگل هزینه کنند.
 • کسب و کارهای کوچک برای تبلیغات در گوگل بطور متوسط هزینه‌ای حدود ۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در ماه برای دستیابی به نتایج جستجوی گوگل پرداخت می‌کنند. این هزینه بین ۱۰۰۰۰۰دلار تا ۱۲۰۰۰۰ دلار در سال است.

اکنون نکاتی را درمورد هزینه تبلیغات گوگل بررسی می‌کنیم:

پلتفرم تبلیغات گوگل چگونه کار می‌کند؟

قبل از اینکه وارد عدد و ارقام تبلیغات در گوگل شویم بهتر است نحوه کار این پلتفرم را بشناسیم.

یکی ازبزرگترین تصورات غلط در تبلیغات گوگل این است که هر کسی که بیشترین پول را برای پرداخت هزینه تبلیغات دارد، مطمئناً بیشترین نفوذ را دارد. در حالی که دارا بودن بودجه تبلیغاتی بزرگ الزاماً باعث موفقیت نخواهد بود، تبلیغات در گوگل در حقیقت یک میدان بازی منطقی است که تبلیغ‌کنندگان جدید می‌توانند در این بازی، خود را نشان دهند.

تبلیغات گوگل اساساً همانند یک حراج عمل می‌کند. حال نحوه عملکرد این سیستم را بررسی می‌کنیم.

حتما بخوانید: چگونه گواهینامه پارتنر گوگل را دریافت کنیم؟

حراج تبلیغات

حراج تبلیغات زمانی شروع می‌شود که کاربری پرسشی را در قسمت جستجو وارد می‌کند، پس از آن گوگل تعیین می‌کند که آیا این پرسش شامل کلمات کلیدی که تبلیغ‌کنندگان دیگر استفاده می‌کنند هست یا نه؟!

W-C-A-G-1

 

اگر تبلیغ‌‌کنندگان برخی کلمات کلیدی که در جستجو توسط کاربر استفاده می‌‍شود را پیشنهاد کنند، اساساً حراج تبلیغات شروع می‌شود. هدف حراج در واقع تعیین رتبه آگهی یا جایی است که آگهی قرار می‌گیرد.

حراج محتویات و مکان قرارگیری آگهی را با توجه به فرمول رتبه‌بندی تبلیغات براساس دو فاکتور اصلی بیشترین بودجه پیشنهادی و نمره کیفی (Quality Score) تعیین می‌کند:

W-C-A-G-2

نکته:

ما نمی‌توانیم در مورد فرمول نمره کیفیت در این پست بپردازیم، اما اگر می‌خواهید در مورد تعیین Quality Score آگهی‌های خود در تبلیغات گوگل اطلاعات بیشتری بدانید، پست “Quality Score چیست و چه تاثیری در نتایج تبلیغات در گوگل دارد؟” را مطالعه کنید.

هنگامی که نمره کیفیت و رتبه تبلیغات شما محاسبه شد، گوگل از این اطلاعات برای تعیین هزینه‌ای که شما برای هر بار کلیک آگهی خود توسط کاربر می‌پردازید استفاده می‌کند. فرمول موردنظر بصورت زیر است:

W-C-A-G-3

توجه کنید که تبلیغ‌کننده شما چگونه می‌تواند بدلیل داشتن نمره کیفیتی بالاتر برای دستیابی به جایگاه بالاتر، هزینه کمتری پرداخت کند؟

اگر می‌خواهید در مورد سیستم حراجی گوگل اطلاعات بیشتری کسب کنید، پست “سیستم حراجی گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟” را مطالعه کنید.

چگونه بودجه تبلیغات گوگل من صرف می‌شود؟

سناریوی متداولی که بیشتر تازه واردان در دنیای تبلیغات با آن مواجه می‌شوند و شروع به جستجو در مورد نحوه‌ی صرف بودجه تبلیغات خود می‌کنند از آنجا شروع می‌شود که بودجه تبلیغاتی آنها بسیار سریعتر از زمان پیش بینی شده به اتمام می‌رسد.

کاملا قابل درک است که در چنین مواردی فرد شوکه خواهد شد. تبلیغ‌کننده ممکن است هزینه تبلیغ خود را به نحوی در نظربگیرید که تا مدت یک ماه طول بکشد ولی در مقابل تنها بودجه چند روز تبلیغات آنها را پوشش دهد. این امر می‌تواند باعث تصورات غلطی در مورد هزینه جستجو و تبلیغ گوگل شود و بپندارند که هزینه‌های تبلیغ بسیار بالاست. چنین اتفاقاتی لزوماً به معنای گران بودن تبلیغات نیست و تنها برخواسته از سوءتفاهم است.

مبانی بودجه‌بندی PPC

شما می‌توانید به بودجه تبلیغات به همان شیوه‌ای که در مورد هر بودجه دیگری فکر می‌کنید، بنگرید. شما با هزینه‌ای مشخص شروع می‌کنید که حداکثر بودجه تبلیغات شما را در بر می‌گیرد و در صورت تغییر شرایط ویا بروز هر اشتباهی اختیارات کمی را به شما می‌دهد. برای شروع، بودجه‌بندی حساب کاربری PPC براساس هر کمپین تبلیغاتی روشی مناسب بنظر می‌رسد.

هر کمپین تبلیغاتی تنظیمات منحصر بفرد خود را در تبلیغات گوگل داراست. این امر به شما اجازه می‌دهد تا پارامترهای خاص مربوط به هر کمپین تبلیغاتی را از دیگر کمپینهای موجود در حساب کاربری خود کنترل کنید.

هر کمپین تبلیغاتی باید بودجه روزانه خود را در نظر بگیرید، اگر بطور همزمان چندین کمپین تبلیغات گوگل را اجرا می‌کنید، باید اولویتها را برای خود مشخص کنید.

حتما بخوانید: کاهش هزینه های تبلیغات گوگل ادوردز (۴ راهکار عملی)

بعنوان مثال، کمپین تبلیغاتی که بهترین محصول شما را تبلیغ می‌کند بسیار مهمتر از کمپینهای تبلیغاتی دیگری است که برای ترویج محتوای شما برای دستیابی به مشتریان بالقوه در بالای کانال قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی ممکن است بخواهید بودجه روزانه بیشتری را به کمپین تبلیغاتی محصول خود اختصاص دهید. اگر شما بودجه PPC ماهانه‌ای را برنامه‌ریزی می‌کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با تقسیم بودجه خود، میزان بودجه روزانه را برای هر کمپین تبلیغاتی محاسبه کنید و بودجه خود را با توجه به اولویت هر کمپین تبلیغاتی اختصاص دهید.

نحوه مصرف بودجه روزانه

بعنوان مثال شما تبلیغاتی را با CPC برابر ۰٫۲۵ دلار دارید و تمایل دارید آگهی شما ۳۰۰ کلیک در روز دریافت کند. با استفاده از این ارقام می‌توانید بودجه روزانه تخمینی خود را محاسبه کنید:

۰٫۲۵*۳۰۰=۷۵ دلار

W-C-A-G-4

در این مثال، ۲۵ سنت حاکثر هزینه است که شما می‌توانید هزینه کنید و در واقع ۲۵ سنت بیشترین CPC شماست. با این وجود مبلغ واقعی که برای هر کلیک درنظر می‌گیرید می‌تواند بسته به متغیرهای هر حراج تبلیغاتی تغییر کند.

فقط به خاطر بسپارید که اگر شما حداکثر CPC خود را ۲۵ سنت در نظر بگیرید، شما هرگز نمی‌توانید بیشتر از این مقدار برای هر کلیک پرداخت کنید و تنها می‌توانید مقادیر کمتر را پرداخت کنید.

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند بر بودجه ppc تأثیر بگذارد و به مرور با آنها آشنا خواهید شد.

Dayparting

برای شناسایی تبلیغات، dayparting تمرینی برای تعیین زمانی است که شما می‌خواهید آگهی‌تان برای مشتریان آتی و جدید نمایان شود. اگرچه تبلیغات شما هنوز باید از طریق روند حراجی تبلیغات انجام شود، اما شما می‌توانید به گوگل بگویید چه زمانی تبلیغات شما نمایش داده شود.

W-C-A-G-5

این امر برای کسب و کارهای محلی که می‌خواهند مشتریان را از طریق تبلیغات خود به مکان فیزیکی‌شان هدایت کنند، بسیار مفید است. بطور مثال، وقتی تبلیغات یک نانوایی که ساعت ۷ بعدازظهر بسته می‌شود را اجرا می‌کنید، ممکن است بخواهید تبلیغات شما خارج از ساعت کاری نمایش داده نشود. در مقابل، شما حتی می‌توانید تبلیغات خود را بطور پیوسته در روز اجرا کنید، اما می‌توانید مقدار بیشتری از بودجه روزانه خود را به ساعاتی از روز اختصاص دهید که بازدید آگهی شما در آن ساعات بیشتر است.

Geotargeting (هدفگذاری جغرافیایی)

همانگونه که می‌توانید بیشتری از بودجه خود را به زمانهای خاصی اختصاص دهید، می‌توانید بیشتری از بودجه را در مناطق خاص جغرافیایی صرف کنید. این تکنیک بعنوان geotargeting شناخته شده است.

W-C-A-G-6

هدفگذاری جغرافیایی (geotargeting) به شما اجازه می‌دهد تا نمایش تبلیغات خود را جهت جستجو در مناطق خاصی اولویت‌بندی کنید. این مناطق می‌تواند به اندازه یک ایالت یا استان یا به شعاع سه بلوک از فروشگاه شما انتخاب شوند.

هدف گذاری جفرافیایی راهی عالی برای افزایش رشد ترافیک تلفن همراه و تأثیرگذاری بر روی عادات خرید روزانه مشتریان است و ممکن است فاکتوری درنظر گرفته شود که بر روی میزان بودجه تبلیغاتی روزانه شما تأثیرگذار است. بعنوان مثال، ممکن است بخواهید تا تبلیغات شما در کنار جستجوهای مرتبط در یک کشور خاص نمایش داده شود، اما شما حتی می‌توانید بودجه بیشتری را برای هدایت جستجوها در یک شهر خاص ویا حتی محله اختصاص دهید تا تبلیغات شما در این مناطق نمایش داده شود.

حتما بخوانید: راه های افزایش امتیاز کیفی تبلیغات گوگل (۵ مورد)

هدفگذاری دستگاه (Device Targeting)

در زمانهای گذشته روزهایی بودند که افراد منحصراً از طریق مرورگرهای دسکتاپی جستجو می‌کردند. امروزه مصرف‌کنندگان با استفاده از دستگاههای متعددی (در هرزمانی که مایلند) در وب جستجو می‌کنند، این بدان معناست که شما باید به این امر توجه کنید که باارزشترین تعداد بازدیدهای شما از کجا و چه دستگاهی حاصل می‌شود. اینجاست که مبحث هدفگذاری دستگاه (Device targeting) مطرح خواهد شد.

W-C-A-G-7

بهتر است اینگونه بیان کنیم که شما تمایل دارید تبلیغاتتان در نتایج جستجو از طریق دسکتاپ و موبایل ظاهرشود، اما ترافیک موبایل برای شما ارزشمندتر است. بدین ترتیب شما می‌توانید مشخص کنید که بخشی از بودجه برای دسکتاپ استفاده شود اما بخش بیشتری از بودجه تبلیغات به دستگاه‌های تلفن همراه اختصاص داده شود. شما حتی می‌توانید هزینه بیشتری را برای دستیابی به ترافیک بیشتر از انواع خاصی از تلفنهای همراه صرف کنید.

تنظیم نحوه صرف بودجه روزانه و درک چگونگی مصرف آن از مهمترین جنبه‌های بودجه‌بندی برای PPC است، بدین ترتیب موارد مهمی شناسایی خواهند شد که باعث می‌شود بودجه تبلیغات را بصورت هدفمند صرف کنید.

 

بخش دوم- هزینه هر کلیک معمولی در تبلیغات گوگل چقدر است؟

وقتی که دریافتید PPC چیست و چگونه کار جستجو را انجام می‌دهد، ممکن است سوأل دیگری در ذهن شما شکل بگیرد “چه میزان برای یک کلیک معمولی برای تبلیغات در گوگل هزینه می‌شود؟ (قیمت هر کلیک در تبلیغات گوگل چقدر است؟)

“همانگونه که در بخش اول این پست مطرح کردیم، پاسخ به این سوأل زیاد ساده نیست. (PPC= pay-per-click)

 

در برخی موارد، شما می‌توانید به تبلیغات PPC تقریباً همانند روند تبلیغات چاپی سنتی بنگرید؛ شما انتظار دارید که هزینه بیشتری را برای چاپ تبلیغات خود بصورت تمام صفحه براق در یک مجله ملی بپردازید تا نسبت به حالتی که تبلیغات شما در یک روزنامه محلی منتشر می‌شود. در بازاریابی اینترنتی، تمایزی در مورد قالب تبلیغات وجود ندارد، بلکه هدف تجاری و رقابت شما روی کلمات کلیدی موردنظر حائز اهمیت است. بعضی از کلمات کلیدی بسته به اینکه بازار رقابتی چگونه است بطور قابل توجهی گرانتر از کلمات کلیدی دیگر هستند، پس از رسیدن به پاسخ این امر، راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی PPC دارای اهمیت است.

در ایالات متحده، اگر از میان انواع مختلف کسب و کارها و کلمات کلیدی میانگین بگیریم،متوسط CPC در تبلیغات گوگل بین ۱ و ۲ دلار است. این ارقام در شبکه جستجو( Search Network) برآورد شده است. در شبکه نمایشی (Display Network) کلیکها ارزانتر بوده و میانگین آنها کمتر از یک دلار است.

با این وجود در بازارهای رقابتی، کلیکها می‌توانند بسیار مقرون بصرفه‌تر در نظر گرفته شوند. در ادامه به برخی از گرانترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل و بینگ نگاهی می‌اندازیم تا به این امر پی ببرید که تا چقدر می‌توان برای بدست آوردن یک کلیک هزینه کرد.

کلیدی‌ترین و گرانترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

از آنجایی که گوگل صاحب بزرگترین پلتفرم جستجو است، ما در ابتدا بر روی تبلیغات گوگل و ادوردز تمرکز می‌کنیم.

c-p-p-c-g-ads-1

در لیست زیر گرانترین دسته کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل قابل مشاهده است و متوسط هزینه هر کلیک کلمه کلیدی در لیست درج شده است. شایان ذکر است که که اینها دسته‌بندی کلمات کلیدی هستند و کلمات کلیدی واقعی نیستند – در بعضی موارد، CPC کلمات کلیدی در هر کسب و کار و هر دسته‌ای ممکن است بالاتر از این میانگینها بیان شود:

 1. بیمه – ۵۴٫۹۱ دلار
 2. وام – ۴۴٫۲۸ دلار
 3. وام مسکن – ۴۷٫۱۲ دلار
 4. وکالت – ۴۷٫۰۷ دلار
 5. اعتبار یا credit – ۳۶٫۰۶ دلار
 6. مشاور حقوقی – ۴۲٫۵۱ دلار
 7. هدیه دادن – ۴۲٫۰۲
 8. رتبه – ۴۰٫۶۱ دلار
 9. میزبانی وب – ۳۱٫۹۱ دلار
 10. مدعی – ۴۵٫۵۱ دلار
 11. کنفرانس تلفنی – ۴۲٫۰۵ دلار
 12. تجارت – ۳۳٫۱۹ دلار
 13. نرم افزار – ۳۵٫۲۹ دلار
 14. بازیابی – ۴۲٫۰۳ دلار
 15. گاز/برق – ۵۴٫۶۲ دلار
 16. کلاس – ۳۵٫۰۴ دلار
 17. درمان – ۳۷٫۱۸ دلار

گران قیمت‌ترین کلمات کلیدی در تبلیغات بینگ

همانطور که بازار تبلیغات در بینگ رشد یافت، تصمیم گرفتیم گرانترین کلمات کلیدی را در تبلیغات بینگ لیست کنیم.

c-p-p-c-g-ads-2

در لیست زیر گرانترین کلمات کلیدی را بهمراه متوسط هزینه هر کلیک در تبلیغات بینگ برایتان شرح می‌دهیم:

 1. وکلا – ۱۰۹٫۲۱ دلار
 2. وکالت – ۱۰۱٫۷۷ دلار
 3. خانه‌های پیش ساخته – ۷۸٫۳۹ دلار
 4. DUI – ۶۹٫۵۶ دلار
 5. درمان – ۶۷٫۴۶ دلار
 6. حقوق یا مقرری سالانه – ۶۷٫۳۱ دلار
 7. MBA – ۶۲٫۷۸ دلار
 8. تلفن- ۵۳٫۹۴ دلار
 9. حق بیمه – ۵۳٫۱۴ دلار
 10. دیپلم – ۵۲٫۷۳ دلار
 11. ابر – ۴۹٫۵۲ دلار
 12. حسابداری – ۴۴٫۸۲ دلار
 13. دفع حشرات – ۴۴٫۶۶ دلار
 14. موبایل – ۴۳٫۰۴ دلار
 15. کسب و کار – ۴۰٫۷۵ دلار
 16. تعمیر- ۳۹٫۸۰ دلار
 17. لوله کش – ۳۶٫۹۷ دلار

اینها تنها چند نمونه از صدها کلمات کلیدی هستند که صاحبان مشاغل در جهان با پرداخت هزینه‌های متفاوت از آنها برای تبلیغات استفاده می‌کنند. اگر حرفه شما دارای میانگین هزینه‌های بالایی برای هر کلیک است مانند خدمات بیمه و حقوقی، لزوماً به این معنا نیست که شما مجبور هستید این مبلغ را برای هر کلیک بر روی تبلیغ خود بپردازید.

علاوه براین توجه به ROI در حساب کاربری بسیار مهم است. این امر می‌تواند CPC بالایی را در بر بگیرد زیرا متوسط ارزش ماندگاری یک مشتری بسیار بالا است.

حتما بخوانید: حذف کلمات غیر مربوط سرچ شده

کلمات کلیدی چند کلمه‌ای

گاهی افراد تمایل دارند که در دسته‌بندی کلمات کلیدی بالا نشان داده شوند، که این نمونه‌ای قطعی برای گرانی PPC است. واقعیت این است که این دسته کلمات کلیدی تنها بخش کوچکی از کل جستجوها را تشکیل می‌دهند. کلمات کلیدی طولانی و چند کلمه‌ای در واقع برای اکثر مرورگرهای وب قابل استفاده هستند.

c-p-p-c-g-ads-3

بیایید نگاهی به دسته کلمات کلیدی تبلیغات بینگ بندازیم. کلمه کلیدی “دفع حشرات” دارای متوسط CPC، ۴۴٫۶۶ دلار است. در حالی که برخی کاربران ممکن است در صورت رویارویی با حشرات در منزل خود، عبارت “دفع حشرات در (در شهر خودشان)” را جستجو کنند، در مقابل کاربران دیگر ممکن است رویکرد متفاوتی از خود نشان دهند – بدین ترتیب فرصت مناسبی برای تبلیغات هوشمند ایجاد خواهد شد.

اگر فردی پرسشی طولانی چون ” چگونه می‌توانم مورچه‌ها را از آشپزخانه بیرون کنم؟” جستجو کند، آنها بدنبال مشاوره‌ای برای نحوه خلاص شدن آشپزخانه خود از دست مورچه‌ها هستند، اما ممکن است آگهی مربوط به یک دفع کننده حشرات را مشاهده کنند.( و اگر تاکنون تمام تلاشها را برای خلاصی از مورچه‌ها انجام داده باشند، این سناریو و آگهی بطور ناگهانی برایشان سودمندتر بنظر خواهد رسید)

این گزینه به نوعی فرصتی است تا تبلیغ‌کنندگان از کلمات کلیدی استفاده کنند که با اهداف طولانی مدت همراه هستند. علاوه بر این این کلمات کلیدی جستجوهای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند، کلمات کلیدی طولانی نیز اغلب به مراتب ارزانتر از کلمات کلیدی تک عضوی هستند و حتی می‌تواند به اندازه‌ای یا حتی بیشتر شما را به اهداف تجاریتان نزدیک کند.

کسب و کارهای معمولی چقدر هزینه برای PPC صرف می‌کنند؟

معمولا هنگامی که فردی در مورد میانگین هزینه هر کلیک در تبلیغات PPC سوأل می‌پرسد، سوأل بعدی‌شان این خواهد بود که کسب و کارهای معمولی چه هزینه‌ای را بعنوان بخشی از هزینه‌های بازاریابی آنلاین خود در PPC صرف می‌کنند. متأسفانه این سوأل هم از جمله پرسشهای بدون پاسخ ساده است. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توانیم اندکی اطلاعات در مورد میزان هزینه لازم در کسب و کارهای معمولی برای دستیابی به نتایج جستجوی بهتر را در اختیارتان قرار دهیم.

اگر به اطلاعات متوسط CPC در بالا نگاه کنید، بیشترین شرایط رقابتی بین کلمات کلیدی بیمه، خدمات مالی و شرکتهای حقوقی وجود دارد.

c-p-p-c-g-ads-4

در واقع با اندکی تأمل و جستجو کاملا مشخص است که شرکتهای مالی و بیمه در جهان بیشترین بودجه تبلیغات گوگل را حدود ۱٫۲ میلیارد دلار در سال صرف می‌کنند و پس از آنها شرکتهای خرده فروش در رده دوم قرار دارند. شرکتهای خصوصی اغلب در تبلیغات گوگل بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار در سال صرف می‌کنند. بعنوان مثال، آمازون بیش از ۵۰ میلیون دلار در سال صرف تبلیغات در گوگل می‌کند. به روشنی واضح است که سود حاصله از این هزینه‌ها بسیار چشمگیر است!

البته این داده‌ها جالب هستند اما برای تبلیغ‌کننده‌ای که هنوز تبلیغات گوگل را تست نکرده، این اطلاعات زیاد جذاب و مفید نیست چرا که هنوز بازخورد ممکن را دریافت نکرده است. برای هر فردی ممکن است تعداد محدودی از کلمات کلیدی و محصولات برای تبلیغ موجود باشد که احتمالا افرادی پیش از این با آن محصول و کلمه کلیدی تبلیغات در گوگل را تجربه کرده‌اند. با همه‌ی این توضیحات حدود ۱۴ میلیارد دلار از درآمد گوگل از طریق تبلیغات گوگل و بودجه های کوچک کسب و کارهای کوچکتر بدست می‌آید. بنابراین شما نیاز به صرف میلیونها دلار برای تبلیغات گوگل نخواهید داشت.

هزینه مورد نیاز در تبلیغات گوگل برای کسب و کارهای کوچک

از یکی از مدیران موفق کمپانی Wordstream در مورد میزان متوسط مشتریانی که هزینه PPC را در هر ماه می‌پردازند سوأل پرسیده شد.

همانطور که انتظار می‌رفت او بیان کرد که مبلغ پرداختی مشتریان برای PPC بطور گسترده‌ای متفاوت است. بعضی‌ها تنها حدود ۱۰۰۰۰ دلار در ماه هزینه می‌کنند که هنوز هزینه زیادی برای کسب و کارهای کوچک است، در حالی ک برخی دیگر ۳۰۰۰۰ دلار در ماه بابت PPC پرداخت می‌کنند مانند آژانسهای مدیریتی و.. .

با این حال این مدیر موفق اظهار داشت که متوسط مشتریان شرکت اغلب کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند که حدود ۹۸۱۳ دلار در ماه برای تبلیغات PPC صرف می‌کنند. (PPC= pay-per-click و CPC= cost-per-click)

بطور کلی CPC (هزینه هر کلیک) کلمات کلیدی در همه مشاغل معمولا بین ۱-۲ دلار است و از اعداد و ارقامی که در بالا برای تبلیغات گوگل و بینگ مطرح شد بسیار کمتر بنظر می‌رسد.

 

سایر هزینه‌‎های در گیر در PPC و پرداخت هر کلیک

بودجه تبلیغ شما همیشه بیشترین و تأثیرگذارترین هزینه مربوط به کمپینهای PPC شما خواهد بود. با این حال درست است که بودجه تبلیغ بسیار مهم است، ولی لزوماً همه پرداخت و محاسبه هزینه نمایش تبلیغات در سرچ به اینجا محدود نخواهد بود. عوامل و هزینه‌های بالقوه دیگری وجود دارد که می‌تواند بر روی این هزینه‌ها تأثیرگذار باشد. عواملی چون نوع کسب و کار شما، اهداف بازاریابی و شرایط فردی شما در تبلیغات.

 

آژانسهای تبلیغاتی برای کنترل هزینه‌ها

بعضی از شرکتهای کوچک تمایل دارند که خود آژانس، وظایف پرداخت کلیکها را برای آنها انجام دهد. این رویکرد مزایای متعددی دارد از قبیل حداقل صرف زمان و تلاش در راستای مدیریت حساب پرداختها. وی دیجیتال مارکتینگ از جمله آژانسهای تبلیغاتی موفق است که تجربه زیادی در مدیریت حساب پرداختها و  PPC دارد و می‌تواند به شما اطمینان دهد که بودجه شما درست و بجا صرف خواهد شد.

البته این امر هم باید در نظر بگیرید که آژانسها برای مدیریت حساب کاربری و تبلیغات شما، درصدی را بعنوان سود و درآمد خود در نظر می‌گیرند که معمولا حول ۱۰ درصد می‌چرخد و این درصد می‌تواند از آژانسی به آژانس دیگر متمایز باشد.

شما در هرشرایطی ملزم خواهید بود تا هزینه مربوط به آژانس را پرداخت کنید حتی اگر از نتیجه حاصله از کار راضی نبوده‌اید. مگر اینکه بطور صریح در قرارداد خود چیز دیگری را مطرح کرده باشید.

 

نرم افزار مدیریت PPC

تبلیغات گوگل ادوردز یک پلت‌فرم تبلیغاتی فوق‌العاده است. آژانسهای تبلیغاتی در سطح بالایی  از دانش تبلیغات فعالیت می‌کنند که کنترلهای دقیقی را برای حسابهای کاربری ارائه می‌دهند. بزرگترین شکایتی که از مشتریان خود می‌شنویم این است که با وجود تمام دانش و توانایی‌هایشان تبلیغات گوگل مخصوصاً برای تبلیغ‌کنندگان جدید می‌تواند تهدیدکننده باشد. بر همین اساس بسیاری از شرکتها از نرم افزار مدیریت PPC استفاده می‌کنند.

c-p-p-c-g-ads-5

بسیاری از کاربران تمایل دارند که به تنهایی حساب PPC خود را مدیریت کنند. بدین ترتیب می‌توانند تمامی بودجه خود را براحتی شمارش و مدیریت کنند. با این حال، اگر شما در مورد زمان و کاری که می‌خواهید انجام دهید تحت فشار هستید، استفاده از نرم افزار مدیریت PPC راهی عالی برای صرفه جویی در وقت، کاهش اشتباهات سنگین و در حقیقت کسب و کار شما است. نرم افزار PPC معمولا لایسنس است. این بدان معناست که اگر شما می‌خواهید از این نرم افزار برای مدیریت و بطور خودکار ساختن حساب کاربری خود در حساب ادوردز استفاده کنید، باید هزینه‌های اشتراک را پرداخت کنید.

قیمت مناسب

همانطوری که قبلاً گفته شد عوامل متعدد زیادی می‌توانند بر روی PPC و هزینه پرداختی هر کلیک تأثیر بگذارند. اما به خاطر داشته باشید که تقریباً هر کسب و کاری توانایی تبلیغات در گوگل را می‌تواند بدست آورد. شما می‌توانید هر سوأل یا نظری داشتید با مشاورین ما در وی دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

 

این پست مورد علاقه شما بود؟

برای امتیاز دادن انتخاب کنید

میانگین امتیاز / 5. امتیاز دهندگان:

مطالب آموزشی

HoseinAfsanAuthor posts

متولد 13آبان 1378 تهران دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر رشته نرم افزار دانشگاه گرمسار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *