بهترین روش های تیبل پیوت اکسل (Excel Table Pivot) برای بازاریابان جستجو

استفاده از تیبل پیوت اکسل و تبدیل آن به بولک شیت‌های QA یکی از مواردی است که همه بازاریابان برای آنالیز گزارش‌های کمپین‌های خود به آن نیاز دارند. در این مقاله، ما قصد داریم تا علاوه بر بیان نکات کاربردی در مورد اکسل چندین میانبر برای تقویت مهارت‌های جدول محوری شما ارائه دهیم تا به کمک آن‌ها بتوانید گزارش‌های دقیق‌تری را تهیه کنید.

 

اکسل همواره به‌عنوان یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ابزارهای دسته‌بندی و مرتب‌سازی داده‌های جستجو مورد استفاده بازاریابان قرار می‌گیرد. این برنامه همچنین با ویژگی‌های تیبل پیوت جذابی که به کاربران ارائه می‌دهد انتخاب اول بسیاری در این زمینه است. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم تا به شما انواع روش‌ها و میانبرهایی که ممکن است در استفاده از اکسل و به خصوص بخش تیبل پیوت آن به کارتان بیاید را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

استفاده از جدول های پیوت برای Bulk sheet QA

اغلب بازاریابان برای گزارش‌دهی عملکرد به سراغ پیوت تیبل‌های اکسل می‌روند و با روش‌های معمولی که می‌دانند کار خود را پیش می‌برند. اما آنچه ما در این مقاله قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، روش‌های خلاقانه‌تر و البته ساده‌تر برای استفاده از پیوت تیبل اکسل است.

از ابزارهایی که به‌خصوص برای بازاریابان جستجو بسیار کارآمد خواهد بود باید به جدول‌های پیوت در بولک شیت‌های QA اشاره کنیم. برای آغاز کار با این ابزار کاربردی، ابتدا باید یک Bulk sheet بسازید. (در این مقاله ما به آموزش ساخت بولک شیت نمی‌پردازیم اما پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده آسان‌تر از QA خلاصه‌ای از آنچه می‌خواهید در جدول بنویسید تهیه کنید.)

بهترین روش های تیبل پیوت اکسل (Excel Table Pivot) برای بازاریابان جستجو

هنگام ساخت و پر کردن Bulk sheet باید دو نکته مهم را در نظر داشته باشید:

در هر گروه تبلیغاتی (AD group) باید دقیقاً ۵ کلمه کلیدی قرار گیرد.

اولین ردیف گروه‌های تبلیغاتی باید به URL نهایی از صفحه اول، ردیف دوم به URL نهایی صفحه دوم و الی اخر لینک داده شود.

سلول‌هایی که در آن‌ها لینک داده شده باید با گروه تبلیغاتی روبه‌روی خود مطابقت داشته باشند تا شما بتوانید نتایج صحیح را دریافت کنید. اکنون پس از این که جزئیات و داده‌های مورد نظر را وارد برگه کردید، نوبت به ایجاد تیبل پیوت می‌رسد.

برای ایجاد پیوت تیبل، در قدم اول همه سطرها و ستون‌هایی را که در صفحه بولک وجود دارد برجسته ‌کنید تا چیزی از قلم نیوفتد. برای اطمینان از درستی و همخوانی اطلاعات وارد شده همچنین می‌توانید به کمک قابلیت count در Bulk sheet نیز کمک بگیرید.

هنگامی که فیلدهای غیرعددی را به قسمت Values بکشید، خروجی به‌جای مجموع، به‌طور خودکار به یک شمارش تبدیل می‌شود. لازم به ذکر است که جدول پیوت تنها ارزش‌های خاص را نشان نمی‌دهد بلکه همه آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. بنابراین بهتر است این نکته را نیز هنگام وارد کردن اعداد به خاطر داشته باشید زیرا بر نحوه طراحی دقیق شیت QA شما تاثیرمی‌گذارد.

در مرحله وارد کردن جزئیات عددی ما همچنین پیشنهاد می‌کنیم که شمارش را بر جزئی‌ترین عنصر کمپین متمرکز و سپس کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی را به قسمت ردیف‌های تیبل پیوت انتقال دهید. برای تنظیم نمای دیداری جدول خود می‌توانید روی قسمت Campaigns field راست کلیک کرده و از آنجا تنظیمات مورد را اعمال کنید تا جدول شما برای کپی کردن مرتب‌تر شود. برای کلمات کلیدی نیز اگر می‌خواهید متن کلمه را به دقت مورد بررسی قرار دهید، کافی است تا کلمات کلیدی را به ستون ردیف‌های زیر کمپین و گروه تبلیغاتی منتقل کنید.

تا به اینجای کار، ما نکات بخش اول از برگه QA یعنی قسمتی که باید ۵ کلمه کلیدی داشته باشد را پوشش دادیم. حال در بخش دوم از برگه QA باید اطمینان یابیم که گروه‌های تبلیغاتی در هر کمپین به صفحه فرود صحیح و مربوط به خود هدایت می‌شوند. در واقع یکی از مزیت‌های تیبل پیوت این است که انعطاف‌پذیر بوده و شما می‌توانید از مسیرهای مختلف به نتیجه برسید بنابراین تفاوتی ندارد اول کدام کارها را انجام می‌دهید زیرا در نهایت نتیجه یکسان خواهد بود.

بهترین روش های تیبل پیوت اکسل (Excel Table Pivot) برای بازاریابان جستجو

4 میانبر و روش برای آنالیز تیبل پیوت

متداول‌ترین استفاده جداول پیوت در بازاریابی جستجو، گزارش‌دهی مبتنی بر عملکرد است. به همین دلیل و به منظور بهینه سازی کیفیت تجزیه و تحلیل شما، قصد داریم چند نکته کلیدی در این حوزه را بیان کنیم تا به کمک آن آنالیز داده دقیق‌تری را به‌دست آورید.

1- از محاسبات اختصاصی شده ( Custom calculation) برای بالا بردن دقت استفاده کنید

فرقی نمی‌کند در حال تحلیل چه  نوع داده‌ای هستید برای آنالیز، دقت همواره بسیار مهم است. به همین منظور، برای بالا بردن ظرافت و دقت در جزئیات شما می‌توانید معیارهایی مانند CTR، CPC یا CVR را به جداول خود اضافه کنید تا محاسبات شما دقیق‌تر انجام شود.

ایجاد این معیارها در جدول پیوت به طرز شگفت‌آوری آسان است. برای اضافه کردن معیارهای محاسباتی، تنها لازم است هنگامی که تیبل پیوت خود را ایجاد کردید، به منوی تجزیه و تحلیل رفته و از آنجا به فیلدها، آیتم‌ها و مجموعه‌ها و در نهایت فیلد محاسبه بروید. در این قسمت، می‌توانید فیلدهای سفارشی را نام‌گذاری و ایجاد کنید. توجه داشته باشید این فیلدها با هر تغییری در فیلترها یا محتوای جدول پیوت، به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شوند.

تنظیمات این بخش به طور خودکار بر «Sum of» قرار دارد اما اگر تنظیمات آن متفاوت بود، شما می‌توانید برای این که از سردرگمی جلوگیری کنید این تنظیمات را تغییر داده و روی Sum قرار دهید.

2-داده ها را به جزئی ترین شکل ممکن در جدول بگذارید

یکی از زیبایی‌های اکسل و جداول پیوت، آماده بودن آن برای مدیریت مجموعه داده های نسبتاً بزرگ (حدود 1 میلیون ردیف) است. هنگام وارد کردن داده‌ها، آن‌ها را ابتدا در سطح کلمه کلیدی یا تبلیغ جمع‌آوری و سپس بخش‌ها (به عنوان مثال، دستگاه) را اضافه کنید. در صورتی که قصد دارید داده‌ها را در یک دوره زمانی جمع‌آوری کنید، بهتر است این دوره‌ها به صورت روزانه اضافه شوند. با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که می‌توانید بر محرک‌های اصلی تمرکز و به بررسی آن‌‌ها بپردازید.

3-گزارش های بلندمدت بسازید

داده‌های PivotTable را می‌توان به راحتی با استفاده از ویژگی Refresh feature به‌روزرسانی کرد. بنابراین بهتر است تا حد امکان گزارشات خود را برای بلند مدت طراحی کنید. بدین ترتیب برای مدت طولانی تنها لازم است داده‌های اولیه را به‌روزرسانی کرده و نمای عملکرد خود را روزانه تغییر دهید.

 

در صورتی که داده‌های شما برای بلند مدت طراحی شوند شما می‌توانید حداکثر استفاده را از فرمول‌ها و فیلترها ببرید. این کار ممکن است به نظر کمی سخت بیاید اما در واقع شما کار اصلی را یک بار انجام می‌دهید و در دفعات بعدی بدون نیاز به اضافه کردن دوباره فرمول‌ها، می‌توانید داده‌ها را تغییر دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که Refreshing a Pivot Table اطلاعات را در منبع داده اولیه که وارد کرده‌اید به‌روزرسانی می‌کند. بنابراین در صورتی که منبع داده را تغییر دادید، باید دوباره ردیف‌ها و ستون‌ها را نیز تعریف کنید. اگر انتظار دارید تعداد ردیف‌های مجموعه داده در طول زمان تغییر کند می‌توانید با استفاده از گزینه Change Data Source، از وجود تمامی ردیف‌ها و ستون‌ها در گزارش مطمئن شوید.

4- از میانبرهای پیوت تیبل  استفاده کنید

اکسل میانبرهای بسیاری دارد که استفاده از آن‌ها کار را برای شما بسیار ساده می‌کند. چند نمونه از میانبرها که می‌توانید استفاده کنید:

Alt + N + V + T: ایجاد یک پیوت تیبل

Alt + J + T: باز کردن منوی تجزیه و تحلیل پیوت تیبل (Analyze menu)

Alt + J + T + J + F: باز کردن فیلد محاسبات

Alt + J + T + F + R: ریفرش کردن پیوت تیبل

Alt + J + T + I + D: تغییر منبع داده‌های اولیه

Alt + J + T + C: باز کردن نمودار برای داده‌های جدول

Alt + J + T + E + C: پاک کردن محتویات جدول پیوت

بهبود مهارت های اکسل تنها با تمرین!

برای این که بتوانید در مورد آنچه در این مقاله توضیح دادیم، مسلط شوید، تنها یک راه وجود دارد و آن هم تمرین است. راه‌های بسیاری برای رسیدن به نتایج دلخواه در اکسل وجود دارد پس پیشنهاد می‌کنیم خودتان را به این مقاله محدود نکنید و برای آموزش بیشتر در مورد اکسل تلاش کنید. ابزار اکسل و به‌خصوص قابلیت پیوت تیبل آن جزو ابزارهای بسیار قدرتمندی است که کمک بزرگی برای شما در دسته‌بندی و آنالیز داده‌های کسب و کارتان خواهد بود پس از آموزش بیشتر و بیشتر در مورد آن دست نکشید.

 

 

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در گوگل ادز

101. هوش مصنوعی در گوگل ادز

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این

تفاوت تبلیغات گوگل ایران و خارج از ایران

در این قسمت از آفیس چیت چت، به بررسی تفاوت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در ایران و خارج از ایران می پردازیم. مدیرعامل مجموعه وی‌دیجی مارکتینگ که تجربه‌ی فعالیت در هر دو بازار را دارند، در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در هر محیط صحبت می‌کنند. همچنین، به بررسی استفاده از کمپین‌های شاپینگ و پرفورمنس مکس (Performance Max) در هر دو بازار پرداخته می‌شود. این گفت‌وگو نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های مناسب مدیریت کمپین‌ می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا در بازارهای مختلف بهترین نتیجه را کسب کنند.