قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

هنگامی که رقبا از علامت تجاری شما در تبلیغ گوگل استفاده می‌کنند، اثرات سوء بسیاری از جمله کاهش نرخ بازدید (CTR) و افزایش هزینه برای هر کلیک (CPC) برای تبلیغات در گوگل شما و همچنین مشتریانتان وجود خواهد داشت. همچنین این موضوع برای هر بازاریاب دیجیتال آزار دهنده است که بخواهد با استفاده از علائم تجاری خود، رقیبان خود را نیز در بالای صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) مشاهده کند! قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها موضوعی است که باید در مورد آن بیشتر بدانید.

 قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها ممکن است چه مشکلی داشته باشد؟

پاسخ به این سوال بستگی به فرد جواب دهنده دارد. این موضوع معمولا برای افرادی که به تولید سخت‌افزار مشغول هستند ناخوشایند خواهد بود. شرکت‌ها تمایل دارند که یک علامت تجاری مخصوص و منحصر‌به‌فرد برای خود داشته باشند تا مشتریان هنگام جست‌و‌جو به ‌راحتی آن‌ها را پیدا کنند. از طرف دیگر، برخی مانند Joss & Main از دیدن استراتژی‌هایی مناقصه‌ای که برای مشخص کردن علامت تجاری برگزار می‌شد، خوشحال بودند (مثل نرم افزار Restorationhardware) و می‌توانستند تبلیغات خود را پیش از رقیب خود با اولویت اول بر روی SERP قرار دهند.

اما، گوگل در مورد همه این‌ها چه می‌گوید؟ آیا این کار مجاز است؟ یکی از قوانین علامت تجاری این است که گوگل به رقبا اجازه نمی‌دهد از اصطلاح‌هایی که برای علامت‌های تجاری به کار می‌رود در عنوان تبلیغ گوگل یا نسخه تبلیغ استفاده کنند. در مثال بالا، اگر Restoration Hardware تبلیغ را به این گونه نمایش می‌داد، احتمالاً گوگل آن را حذف می‌کرد. شما می‌توانید از یک نام تجاری (یا نام تجاری یک رقیب) در URL نمایش تبلیغات خود استفاده کنید.

با این حال، تفسیر قوانین علامت تجاری گوگل برای صاحبان برندها جهت محافظت از نام تجاری خود بسیار سخت‌گیرانه است. در این متن ما سعی کرده‌ایم مثال‌هایی را درباره موارد مجاز و غیر مجاز مطابق با قوانین علامت تجاری تبلیغ گوگل توضیح و نشان دهیم.

در سال 2019، گوگل اعلام کرد که قوانین علامت تجاری خود را در یک سیاست جهانی واحد ادغام می‌کند. اصل استثنا در سیاست جهانی این است که در مناطق اتحادیه اروپا و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA)، گوگل ممکن است استفاده از علائم تجاری را به عنوان یک کلمه کلیدی محدود کند. در اینجا ابتدا خط مشی تبلیغ گوگل برای برندهای جهانی را توضیح خواهیم داد و سپس درباره استثناء اتحادیه اروپا و EFTA بحث خواهیم کرد.

قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

 

علائم تجاری به عنوان کلید واژه‌ها

هر کسی می‌تواند برای برند تجاری خود یک علامت تجاری پیشنهاد دهد. قوانین گوگل بیان می‌کند:” ما علائم تجاری را مثل کلمات کلیدی بررسی و محدود نمی‌کنیم.”

در حالی که اگر یک شرکت رقیب از علامت تجاری شما استفاده کند، پیشنهادات تجاری می‌تواند ناامیدکننده و پرهزینه باشد، اما از طرفی دیگر می توانید از این شرایط به نفع خود استفاده کنید. با انجام مناقصه بر روی علامت تجاری خود می‌توانید به افزایش ترافیک جستجو،  تسلط بر SERP تلفن همراه و حفظ رقیبان و همکاران خود کمک کنید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که گوگل هرگز استفاده از علائم تجاری را مانند یک کلمه کلیدی محدود نمی‌کند.

از نمایش URL استفاده کنید.

هر کس می‌تواند از مارک تجاری شما در URL نمایشگر خود استفاده کند (URL وب سایتی است که با آگهی نشان داده می‌شود). به عنوان مثال، این نوع استفاده از علامت تجاری شرکت نایک در نشانی اینترنتی بر اساس قوانین علامت تجاری گوگل مجاز است:

کفش تنیس با قیمت‌های تخفیفی

تمام کفش‌های تنیس با تخفیف

قیمت کفش در Galore Outlet

http://www.shoesgalore.com/Nike

با این حال، در پاسخ به شکایتی درباره تبلیغات متنی گسترده، گوگل ممکن است یک مارک تجاری را از نمایش در زیر دامنه URL محدود کند. اگر آن‌ها آن را محدود کنند، این بدان معنی نیست که تبلیغ گوگل را از بین می‌برد، اما ممکن است زیر دامنه را از نمایش در URL صفحه نمایش حذف کند. گوگل توصیه‌ می‌کند که صاحبان علائم تجاری می‌توانند در صورت نگرانی در مورد URL‌های نمایش مستقیماً با تبلیغ کننده تماس بگیرند. یادگیری قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها بسیار ضروری تلقی می‌شود.

کپی آگهی

گوگل فقط به صاحب برند تجاری، فروشندگان و سایت‌های اطلاع ‌رسانی اجازه می‌دهد تا از علامت تجاری در عنوان یا متن تبلیغ گوگل استفاده کنند.

فروشندگان می‌توانند از مارک تجاری تا زمانی که صفحه آگهی در درجه اول به فروش محصولات یا خدمات متناسب با علامت تجاری اختصاص یابد، در نسخه آگهی استفاده کنند. این صفحه باید به وضوح فروش محصول را تسهیل کرده و اطلاعاتی از قبیل قیمت یا نرخ محصول یا خدمات را ارائه دهد.

اگر یک فروشنده کفش مانند Zappos هستید که محصولات مارک دار مانند Adidas را در وب سایت خود می‌فروشید، گوگل تا زمانی که شخصی در جستجوی کفش Adidas است را به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کند. یک مصرف‌کننده ممکن است ترجیح دهد یک جفت کفش آدیداس را به جای خرید مستقیم از طریق Adidas.com از طریق Zappos خریداری کند (شاید به دلیل خدمات عالی، تعهد و وفادارای به آن برند و یا هزاران دلیل دیگر).

قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

 

در مورد زیر نیز مشاهده خواهید کرد که Nordstrom، همچنین فروشنده کفش آدیداس است و این محصول را تبلیغ می‌کند. هر دو Nordstrom و Zappos در نسخه تبلیغاتی خود از علامت تجاری Adidas استفاده می‌کنند و هر دو از خط‌مشی‌ها و قوانین علامت تجاری مجاز تبلیغ گوگل بهره می‌برند.

در صورتی که هدف اصلی آگهی، ارائه اطلاعات آموزنده درباره محصولات یا خدمات مربوط به علامت تجاری باشد، سایت‌های اطلاعاتی می‌توانند از علائم تجاری در نسخه آگهی استفاده کنند.

محدودیت‌های گوگل در استفاده از علائم تجاری

همانطور که می‌دانید اطلاع از قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها امری الزامی است زیرا گوگل محدودیت‌هایی را در سایت‌های فروشنده و اطلاع رسانی اعمال می‌کند. موارد زیر تحت نظارت و سیاست اطلاعاتی مجاز نیستند:

تبلیغاتی که برای اهداف رقابتی از علائم تجاری استفاده می‌کنند

 بیشتر مواقعی که می‌بینیم یک علامت تجاری برای مقاصد رقابتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این است که یک شرکت از علامت تجاری یا برند شرکت دیگر در شرایط  مناقصه استفاده می‌کند و به‌ عنوان یک نماینده فروش یا یک سایت اطلاعاتی فعالیت ندارد.

به ‌عنوان مثال، در زیر می‌بینیم که Acuity Scheduling از علائم تجاری Calendly’s برای رقابت استفاده کرده‌ است.

آگهی‌هایی که قبل از نمایش علامت تجاری به کاربران نشان داده می‌شود اطلاعات گسترده‌ای را ارائه می‌دهند. ما معمولاً این تاکتیک را که به خصوص در صنعت بیمه و تأمین مالی مصرف کننده استفاده می‌شود، مشاهده می‌کنیم. با استفاده از ابزار نظارت بر جستجوی BrandVerity نمونه زیر را یافتیم. ZipQuote.com از علامت تجاری Hagerty Insurance در جستجوی نام تجاری آن‌ها استفاده می‌کند.

با کلیک بر روی آگهی تبلیغاتی، شما به صفحه‌ای برده می‌شوید که باید 6 فرم مختلف را کامل کنید.

این نوع آگهی می‌تواند نامزد مناسبی برای ارسال به گوگل باشد و ما انتظار داریم که این مشکلات از بین برود. برخی از آگهی‌ها درباره اینکه آگهی دهنده یک سایت فروشنده یا اطلاعاتی است واضح و مشخص نیستند.

تبلیغ‌کنندگان مجاز

گوگل همچنین به شرکای تبلیغاتی و شرکت‌های وابسته اجازه می‌دهد تا از علائم تجاری در نسخه تبلیغ گوگل استفاده کنند. اگر با شرکای خود موافقت نامه‌هایی دارید که فقط اجازه می‌دهد تا در شرایط خاصی از علائم تجاری شما استفاده شود، مسئولیت آن کاملا بر عهده شماست نه گوگل. اگر شرکای شما از این قوانین پیروی نکردند، مستقیما با آن‌ها تماس بگیرید و بر روی کارشان نظارت کنید.

 

قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

استثنائات دیگر برای تبلیغ گوگل

انواع تبلیغات زیر ممکن است از اصطلاح علامت تجاری در متن تبلیغ خود استفاده کنند:

برخی تبلیغات از اصطلاح توصیفی به معنای عادی آن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، “اپل” یک اصطلاح علامت تجاری است، اما یک فروشگاه مواد غذایی آنلاین می‌تواند از این نام در تبلیغات خود استفاده کند.

آگهی‌هایی که به کالاها یا خدماتی مربوط می‌شوند که با علائم تجاری مطابقت ندارند. نمونه کنفرانس Uber (یک سایت کنفرانس آنلاین) در مقابل Uber (برنامه‌ای برای حمل و نقل) این نکته را نشان می‌دهد. هر دو کلمه “Uber” به یک نام هستند اما کالاها و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. بنابراین، هر دو شرکت می‌توانند از “Uber” در متن تبلیغاتی خود استفاده کنند.

علائم تجاری به عنوان کلید واژه‌ها و تبلیغ گوگل

آگاهی از قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها برای تبلیغات هدفمند مناطق اتحادیه اروپا و EFTA، گوگل ممکن است استفاده از علائم تجاری به عنوان یک کلمه کلیدی را محدود کند. این اصلی‌ترین تفاوت بین سیاست‌های علامت تجاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

در پاسخ به شکایت، گوگل تحقیقات محدودی را در مورد اینکه آیا یک کلمه کلیدی (همراه با متن تبلیغ خاص) در مورد منشأ کالاها و خدمات تبلیغ شده گیج کننده است یا خیر، انجام خواهد داد. اگر این ترکیب را گیج کننده بدانند، لازم است که تبلیغ کننده دیگر از آن کلید واژه استفاده نکند.

در اتحادیه اروپا‌، انواع تبلیغات موجود در لیست زیر ممکن است از علامت تجاری به عنوان یک کلمه کلیدی استفاده کند، به شرطی که ترکیب کلمه کلیدی و متن تبلیغاتی گیج کننده نباشد. گوگل در صفحه راهنماي خط ‌مشي‌هاي تبليغاتي خود خاطر نشان مي‌كند كه اين فهرست جامع نیست و فقط مواردی را به عنوان نمونه بیان کرده ‌است.

  • تبلیغات با استفاده از یک اصطلاح توصیفی یا عمومی به جای مراجعه به علائم تجاری
  • تبلیغات مربوط به محصولات یا خدمات رقیب
  • تبلیغات برای فروش محصولات یا خدمات، قطعات جایگزین یا محصولات یا خدمات سازگار با مارک تجاری

آگهی‌هایی برای سایت‌هایی که اطلاعات آموزنده‌ای درباره محصولات یا خدمات مربوط به علائم تجاری ارائه می‌دهند.

قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها و ذکر محدودیت‌ها

فقط برای پسوندها و قالب‌های خاص تبلیغات

تبلیغاتی که به علائم تجاری مراجعه می‌کنند تا اطلاعات دیگری در مورد محصولات یا خدمات تبلیغی ارائه دهند.

امیدوارم این مطلب که در مورد قوانین تبلیغات گوگل برای استفاده از نام برندها بود به شما برای روشن شدن برخی از تفاوت‌های ظریف قوانین علامت تجاری تبلیغ گوگل کمک کرده‌ باشد. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از BrandVerity برای نظارت بر جستجوی پرداختی شما، این است که دیگر نیازی به استفاده از یک متخصص ندارید. ابزار  به طور خودکار نقض احتمالی را می‌یابد و تنها کاری که باید انجام دهید بررسی و ارسال آن‌ها است.

هر زمان که سؤالی دارید، تیم ما در دسترس شماست و ما خوشحال می‌شویم که بتوانیم در این فرآیند کمی سخت شما را راهنمایی کنیم.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *