۴ راه برای انتخاب جامعه هدف در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

۴ راه برای انتخاب جامعه هدف در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

با این ۴ مرحله جامعه هدف در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام خود را انتخاب کنید

همۀ ما می‌دانیم که اینستاگرام چقدر برای به‌ اشتراک‌گذاشتن محتوای بصری، خلاق است؛ اما تبلیغات در اینستاگرام نیز راهی بسیار مؤثر برای افزایش فروش و ایجاد تعامل در کسب‌و‌کار محسوب می‌شود! استفاده از تبلیغات اسپانسر اینستاگرام  به عنوان یکی از هدفمندترین شیوه‌های تبلیغ در اینستاگرام در ایران نیز توجه صاحبان کسب‌وکار را به خود جلب کرده است.

درواقع، براساس گزارش‌های اخیر، ۷۵درصد از کاربران اینستاگرام پس از مشاهدۀ تبلیغات اسپانسر اینستاگرام، اقداماتی مانند بازدید از وب‌سایت یا خرید را انجام می‌دهند.

اما تنظیم آگهی‌ها در اینستاگرام و راه‌اندازی کمپین‌های اسپانسر اینستاگرام به تفکر زیادی نیاز دارد.

مخاطبان هدف شما باید چه چیزی را نگاه کنند؟ تبلیغ شما باید چه بگوید؟ چه تصویری را باید استفاده کنید؟ لازم نیست به جنبه‌های فنی بیشتر مثل دنبال‌کردن conversion ها اشاره کنیم.

در راهنمای کامل برای تبلیغات اسپانسر اینستاگرام، ما شما را در تمام مراحل ایجاد اولین کمپین تبلیغاتی خود در اینستاگرام همراهی خواهیم کرد: ایجاد آگهی‌های تبلیغاتی مؤثر و خلاقانه، هدف‌قراردادن مخاطبان مناسب و بهینه‌سازی کمپین خود در زمان اجرا.

یادآوری سریع: اینستاگرام از پلتفرم تبلیغاتی فیس‌بوک استفاده می‌کند. بنابراین حتی اگر این راهنما دربارۀ تبلیغات در اینستاگرام باشد، تمام تنظیمات تبلیغات، بودجه‌بندی، برنامه‌ریزی و ایجاد را فیس‌بوک انجام می‌دهد.

آنچه در این راهنما در انتظار شماست

ایجاد و اجرای اولین برنامۀ تبلیغاتی اینستاگرام برای شما بسیار دلهره‌آور است، درست است؟ برای ساده‌ترکردن کار، آن را به پنج مرحلۀ کلیدی تقسیم کرده‌ایم: تحقیق، هدف کمپین، هدف‌قراردادن مخاطب، خلاقیت و دنبال‌کردن.

۱. تحقیق: دربارۀ پیداکردن راهی برای الهام‌بخشیدن به تبلیغات خود در اینستاگرام با تحلیل آنچه رقبا و دیگر مدیران صنعت انجام می‌دهند.

۲. هدف کمپین: درواقع هدف یا نتیجۀ مطلوب کمپین تبلیغاتی اینستاگرام است که همان افزایش آگاهی از نام تجاری، ایجاد ترافیک یا افزایش فروش محسوب می‌شود.

۳. هدف‌قراردادن مخاطب: به‌معنای پیداکردن گروه‌های مخاطبی است که به احتمال زیاد در دستیابی به هدف کمپین تبلیغاتی‌تان به شما کمک می‌کنند.

۴. خلاقیت: به‌معنای ایجاد تصاویر، فیلم‌ها، شعارها و فراخوانی‌هایی است که کاربران اینستاگرام را تحریک کرده و آن‌ها را درگیر آگهی شما می‌کند.

۵. دنبال‌کردن: فرایند اندازه‌گیری نتایج و تأثیر تبلیغات اینستاگرام است که با‌توجه‌به هدف شما تعیین می‌شود.

قدم اول در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام: بررسی رقبا

قبل از شروع به ایجاد تبلیغ در اینستاگرام خود، باید وقت خود را صرف تحقیق دربارۀ رقبای خود کنید: کدام نوع آگهی‌ها در حال اجرا هستند؟  call-to-actionکه آن‌ها استفاده می‌کنند، چیست؟ آن‌ها با این روش چقدر تعامل ایجاد می‌کنند؟

یکی از راه‌های انجام بهتر این نوع تحقیقات رقابتی، بازدید از حساب کاربری اینستاگرام رقیب و کلیک روی وب‌سایت آن‌هاست.

سپس روی صفحۀ وب‌سایت آن‌ها اسکرول کرده و روی محصولات خاص کلیک کنید.

نمونه از تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

اگر این حساب کاربری اینستاگرام از یک پیکسل فیس‌بوک (نوعی تبلیغات که در آن شما افرادی را که قبلاً از وب‌سایت شما بازدید کرده‌‌اند، هدف قرار می‌دهید) برای بازاریابی استفاده کرده بود، هنگامی که شما به صفحۀ اینستاگرام خود باز می‌گردید، باید تبلیغات محصولاتی را که در صفحۀ آن‌ها دیده‌اید، پیدا کنید.

در اینجا یک آزمایش انجام شده است: اینستاگرام را در دستگاه تلفن همراه خود باز کنید و حساب کاربری @ article را ببینید. اکنون روی لینک موجود در صفحه کلیک کنید و سایت تلفن همراه آن‌ها را مشاهده کنید.

هنگامی که در صفحۀ آن‌ها هستید، از طریق اسکرول صفحات را ورق بزنید و روی محصولات خاص کلیک کنید. وقتی این کار را کردید، از سایت تلفن همراه خارج شوید و در همان دستگاه اینستاگرام را باز کنید.

آیا متوجه چیزی شدید؟ هنگامی که صفحۀ خود را می‌بینید، احتمال زیادی وجود دارد که یک تبلیغ در اینستاگرام از آن مقاله ظاهر شود!

نمونه از تبلیغات اسپانسر اینستاگرام -2شما می‌توانید این فرایند را چند بار با رقبای مختلف تکرار کنید تا بفهمید که چه نوع تبلیغاتی در حال اجرا هستند.

این روش یک راه عالی الهام‌گرفتن برای کمپین تبلیغاتی اینستاگرام خودتان است!

قدم دوم در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام : تعیین هدف کمپین تبلیغات

قبل از اینکه واقعاً تبلیغات اسپانسر اینستاگرام ایجاد کنیم، بیایید دربارۀ اهداف کمپین صحبت کنیم. هدف کمپین تبلیغاتی بررسی این موضوع است که شما می‌خواهید مردم هنگام دیدن تبلیغاتتان چه کاری انجام دهند؟

اینستاگرام چندین هدف تبلیغاتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را از یک فهرست از پیش‌ ساخته‌شده انتخاب کنید. هدفی که انتخاب می‌کنید بر نحوۀ بهینه‌سازی آگهی‌ها و نحوۀ پرداخت پول برای آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

برای مثال، اگر هدف شما پیداکردن فالوورهای (Follower) بیشتری باشد، کلیک بازدیدکنندگان روی تبلیغات شما اولویت زیادی ندارد.

تنظیمات تبلیغات اسپانسرممکن است همین الان هم از اهداف کمپین برای ایجاد تبلیغات در فیس‌بوک آگاه باشید. با‌این‌حال، تمام اهداف کمپین تبلیغاتی در فیس‌بوک، در اینستاگرام قابل استفاده نیست.

اهدافی که در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام می‌توانید انتخاب کنید عبارت است از:

آگاهی از برند: به افرادی که بیشتر به آگهی‌های شما توجه می‌کنند، دسترسی بیابید و آگاهی افراد را از نام تجاری‌تان افزایش دهید.

 حصول: تبلیغ خود را به حداکثر افراد نشان دهید.

ترافیک: تعداد کلیک روی وب‌سایت شما یا کلیک در app store برای برنامۀ شما.

نصب برنامه: افراد را به فروشگاهی که می‌توانند برنامۀ شما را خریداری کنند، راهنمایی کنید.

مشارکت: افراد بیشتری را برای دیدن و ارتباط با پست یا صفحۀ خود پیدا کنید. مشارکت شامل نظریات، به‌اشتراک‌گذاری‌ها، دوست‌داشتن (like) و پاسخ‌گویی به رویدادهاست.

نمایش ویدئویی: ویدئوهایی که فیلم‌های پشت صحنه، تولید محصولات یا نظریات مشتری را نشان می‌دهند تبلیغ کنید تا آگاهی از نام تجاری‌تان را افزایش دهید.

Conversions: افراد را به انجام اقدامات ارزشمند مثل اضافه‌کردن اطلاعات پرداخت یا خرید در وب‌سایت یا برنامۀ خود تشویق کنید.

تنظیمات کمپین اسپانسر اینستاگراماگر هدف شما فروش محصولات تجارت الکترونیک یا اجرای یک کمپین بازاریابی برای Conversions ها از وب‌سایتتان باشد، اول از همه باید یک فیس‌بوک پیکسل ایجاد و نصب کنید.

همان‌طورکه در بالا ذکر شد، فیس‌بوک پیکسل تکۀ کوچکی از کد است که می‌توانید در وب‌سایت خود برای ردیابی Conversions قرار دهید.

اگر در وب‌سایت خود فیس‌بوک پیکسل داشته باشید، وقتی کسی روی آگهی اینستاگرامتان کلیک کند، از وب‌سایتتان بازدید کند و یکی از محصولات شما را خریداری کند، پیکسل به فیس‌بوک می‌گوید که Conversions رخ داده است.

پس از آن فیس‌بوک مجموعه‌ای از افرادی را که روی تبلیغات اینستاگرام شما کلیک کرده‌اند و مجموعه‌ای که از شما خرید کرده‌اند (Conversions) با هم تطبیق می‌دهد تا شما بدانید که تعداد فروش واقعی شما از این آگهی چیست.

قدم سوم در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام: مخاطبان هدف خود را برای تبلیغات مشخص کنید

یافتن مخاطب هدف در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام به‌معنی تلاش برای پیداکردن بهترین افرادی است که تبلیغ شما برایشان مفید است. به این معنی که این افراد به احتمال زیاد پس از دیدن تبلیغ شما، اقدام مدنظر شما در تعیین هدفتان را انجام می‌دهند.

حتما بخوانید: جمعیت شناسی و لوکیشن در تبلیغات اینستاگرام

به‌عنوان مثال، اگر کسب‌ و‌ کاری دارید که جوراب‌های جالب و سرگرم‌کننده را به فروش می‌رساند، مخاطبان هدف شما افرادی هستند که احتمالاً محصولاتتان را خریداری می‌کنند.

نمونه از تبلیغات اسپانسرخوشبختانه، تبلیغات در اینستاگرام هدف‌هایی همانند تبلیغات فیس‌بوک دارند؛ ازجمله هدف‌قراردادن براساس جامعۀ آماری، موقعیت جغرافیایی، علاقه‌مندی‌ها، رفتار و… .

در ابتدا کمپین تبلیغاتی شما باید یک کشور خاص، جنسیت (درصورت ترویج یک پیشنهاد جنسیتی خاص) و گروه سنی را هدف قرار دهد. برای مثال، کمپین تبلیغاتی شما می‌تواند زنان و مردان ۱۸تا۴۰ سالۀ شیک‌پوش در شهرهای بزرگ را هدف قرار دهد.

مثلاً برای آریامدتور که قصد داشت خدمات جراحی بینی را به عرب زبانان معرفی کند ما در Vdigimarketing کمپینی با جامعه هدف‌ خانم‌های ۱۸ تا ۴۴ ساله‌، ساکن : امارات، بحرین، عراق، کویت، لبنان، عمان، قطر، یمن و اردن که می‌توانستند به‌راحتی ویزا گرفته و به ایران سفر کنند و علاقه‌مند به: جراحی بینی، مراکز جراحی پلاستیک، صفحات زیبایی در اینستاگرام و وب‌سایت‌های زیبایی نظیر ‌ BeautyAdvisor.comبودند را به‌عنوان جامعه هدف این کمپین قرار دادیم.‌

حتما بخوانید: گزارش تبلیغات در اینستاگرام آریامدتور

ست نمودن تبلیغات اسپانسر setup

اما بهتر است مخاطب هدف خود را به بازاریابی هدف خود محدود کنید! هرچه آگهی‌های شما هدفمندتر باشد و  برای مخاطبان خاصی در نظر گرفته شده باشد، احتمال بیشتری برای رسیدن به مخاطب هدف مدنظرتان وجود دارد.

همچنین می‌توانید برای دسترسی به افرادی که با کسب‌و‌کار شما اشتراک دارند، مخاطب سنتی ایجاد کنید. یا برای رسیدن به افرادی که شبیه مخاطبان ارزشمند شما هستند، یک lookalike audience ایجاد کنید.

استفاده از مخاطبان سنتی (Custom Audiences)

مخاطبان سنتی فیس‌بوک گروهی از افراد هستند که قبلاً از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند یا اطلاعات تماس خود را با شما به اشتراک گذاشته‌اند.

آگهی‌هایی که این گروه‌ها را هدف قرار می‌دهند بسیار خوب عمل می‌کنند؛ زیرا این تبلیغات قبلاً در کسب‌و‌کار شما توجه‌ آن‌ها را جلب کرده است!

هنگامی که در فیس‌بوک براساس موقعیت جغرافیایی، علاقه‌مندی‌ها، رفتارها یا هریک از گزینه‌های دیگری که فیس‌بوک در اختیار شما قرار می‌دهد، مخاطب هدف خود را انتخاب می‌کنید، مخاطبی عادی می‌سازید. همچنان که گزینه‌های هدف‌گذاری را انتخاب می‌کنید، متوجه خواهید شد که در قسمت تنظیمات مخاطب، دسترسی بالقوۀ شما به مخاطبان رشد می‌کند یا اینکه کوچک‌تر می‌شود.

هنگامی که شما مخاطبی سنتی ایجاد می‌کنید، هیچ‌کدام از گزینه‌های هدفمندسازی‌شدۀ فیس‌بوک را انتخاب نمی‌کنید.

در عوض، یک پایگاه داده از ایمیل‌ها یا شماره تلفن‌ها را بارگذاری می‌کنید و فیس‌بوک آن را با کاربران فیس‌بوک تطابق می‌دهد. پس از آن شما می‌توانید تبلیغات خود را با این مخاطب‌ها به اشتراک بگذارید.

با استفاده از مثال کسب‌و‌کار تجارت الکترونیک در بالا، اگر اطلاعاتی دربارۀ مخاطبان خود (ایمیل، شماره تلفن، نام و نام خانوادگی، شهر، استان، کشور و…) از طریق خبرنامه، نظرسنجی، مصاحبه یا… جمع‌آوری کنید، می‌توانید این اطلاعات را در بخش مدیریت آگهی فیس‌بوک آپلود کنید.

به عنوان مثال کلینیک لیزر و زیبایی گلدن پیج برای اعلام آفر لیزرکل بدن تمایل داشت تمام زنان ساکن منطقه ۳ تهران را به عنوان جامعه هدف قرار دهیم. بنابراین Vdigimarketing با آپلود دیتابیس شامل شماره تلفن خانم‌های ساکن این منطقه کمیپن تبلیغات اسپانسر اینستاگرام گلدن پیچ را اجرا کرد.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر setup2

به‌سادگی به قسمت مدیریت آگهی‌ها (Ads Manager) بروید، tools را باز کنید، روی گزینۀ ایجاد کلیک کنید و مخاطبان دلخواه خود را انتخاب کنید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر

سپس از فایل خود، add customers را انتخاب کنید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر 2

پس از آپلود اطلاعات خود، فیس‌بوک یک مخاطب سنتی جدید ایجاد می‌کند که شما می‌توانید در تبلیغات اینستاگرام خود، آن‌ها را هدف قرار دهید.

11

استفاده از شبه مخاطبان Lookalike

مخاطب  Lookalike در فیس‌بوک نوعی مخاطب سنتی است که به شما امکان می‌دهد به‌طور خاص برای تبلیغات خود، مخاطب هدف ایجاد کنید.

این مخاطبان می‌توانند به بازدیدکنندگان دائمی شما تبدیل شوند؛ زیرا آن‌ها بیشتر شبیه مشتری‌های قدیمی‌تان هستند!

درواقع، مخاطبان Lookalike به شما امکان می‌دهند مخاطبان سنتی خود را بیابید و سپس تبلیغات خود را به افرادی ارائه دهید که به آن مخاطب‌ها شبیه هستند.

فیس‌بوک ویژگی‌های رایج مخاطبان شما مانند جامعۀ آماری و علایق آن‌ها را شناسایی می‌کند و سپس افرادی را که شبیه این مخاطبان هستند، در کشور مدنظر شما پیدا می‌کند.

همچنین می‌توانید مخاطب lookalike را براساس افرادی ایجاد کنید که هم‌اکنون صفحۀ فیس‌بوک شما را دوست دارند. این موضوع می‌تواند به نتایج بهتری منجر شود؛ زیرا شما افرادی که کسب‌و‌کارتان را می‌شناسند و به آنچه شما پیشنهاد می‌کنید علاقه‌مندند، هدف قرار می‌دهید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر setup3

می توانید با جمع‌آوری اطلاعات هدفمند دربارۀ جامعۀ آماری و علایق و رفتارهای مخاطبان خود، بهتر به نتیجه برسید. بینش مخاطبان (Audience Insights) فیس‌بوک و گوگل آنالیز، دو ابزار مناسب برای انجام این کار هستند:

  1. Audience Insights

    یکی از ابزارهای فیس‌بوک است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات مخاطبان، ازجمله اطلاعات جمع‌آوری‌شده دربارۀ جغرافیا، جمعیت‌شناسی، رفتار خرید و موارد دیگر را جمع‌آوری کنید. شما می‌توانید از Audience Insights برای کمک به تصمیم‌گیری‌های تبلیغاتی دربارۀ اینکه شما باید چه افرادی را هدف قرار دهید، استفاده کنید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر setup4

  1. گوگل آنالیز (Google Analytics)

    اگر Google Analytics را برای ردیابی ترافیک در وب‌سایت خود به کار می‌برید، می‌توانید از آن برای جمع‌آوری اطلاعات جمعیتی دربارۀ مخاطبان مدنظر خود نیز استفاده کنید. در بخش مدیریت، به Property Settings برای تجزیه‌و‌تحلیل مدنظر خود بروید. سپس به بخش مجموعه داده‌ها (data collection) وارد شوید. در ادامه سوئیچ زیرAdvertising Reporting Features  را روشن کنید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر setup5

قدم چهارم در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام: تبلیغات خود را خلاقانه بسازید

ساختن آگهی خلاقانۀ اینستاگرام بخشی از هنر و بخشی از علم است. قبل از اینکه شروع به کار کنید، باید بدانید که هدفتان چیست، تلاش می‌کنید به چه کسی برسید و چه نوع پیام و لحنی فالوور‌های شما را درگیر آگهی‌تان می‌کند.

چهار نوع مختلف از تبلیغات وجود دارد که شما می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید: تبلیغات عکس، تبلیغات چندعکسی، تبلیغات اسلایدشو و تبلیغات ویدئویی.

عکس‌های تبلیغاتی اینستاگرام

با عکس‌های تبلیغاتی، می‌توانید داستان کسب‌و‌کار و محصولات خود را از طریق تصاویر چشمگیر و جذاب ارائه دهید. اگر به‌تازگی شروع به تبلیغات کرده‌اید، بهتر است با تبلیغات عکس شروع کنید. عکس‌ها ساده‌ترین راه برای مقدمه‌چینی و عملکرد مناسب هستند.

یک نمونه تبلیغ اسپانسر اینستاگرام - آریامدتور
یک نمونه تبلیغ اسپانسر اینستاگرام – آریامدتور

تبلیغات چندعکسی در اینستاگرام

هنگامی که لازم باشد برای نمایش محصولات چندگانه یا استفادۀ چندگانه از یک محصول، چند عکس ارائه دهید، تبلیغات با استفاده از چند عکس یک گزینۀ عالی است.

با استفاده از تبلیغات چندعکسی، کاربران اینستاگرام می‌توانند برای دیدن تصاویر اضافی، صفحه را جابجا کنند و یک دکمه (CTA) آن‌ها را به وب‌سایت شما می‌برد تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.

حتما بخوانید: قوانین محتوایی تبلیغات در اینستاگرام

برای مثال، یک رستوران جدید می‌تواند نشان دهد که برای پختن غذایی خوشمزه چگونه مواد تشکیل‌دهنده را ترکیب می‌کند. هنگامی که کاربر از طریق جابه‌جاکردن تصاویر به‌سمت راست حرکت می‌کند، می‌توانید از یک دکمه برای هدایت آن‌ها به صفحۀ رزرو در وب‌سایت خود استفاده کنید.

 

تبلیغات ویدئویی اینستاگرام

شما می‌توانید تبلیغات ویدئویی اینستاگرام با طول۶۰ ثانیه بسازید. اما با‌توجه‌به اطلاعات Wistia، ۳۰ ثانیۀ اول ویدئو در رسانه‌های اجتماعی مهم‌ترین بخش آن است. اگر شما بتوانید مخاطبان خود را در آن زمان نگه دارید، احتمال اینکه آن‌ها با کسب‌و‌کار شما ارتباط برقرار کنند بیشتر خواهد بود.

هنگام طراحی تبلیغات ویدئویی جدید، سعی کنید محتوایی ایجاد کنید که خوراک فالوورهایتان باشد.

ایدۀ مناسب این است که روی یک موضوع یا مطلب خاص تمرکز کنید. آخرین چیزی که باید انجام دهید این است که مخاطبان خود را غرق در اطلاعات زیاد کنید!

تبلیغات اسلایدی در اینستاگرام

با نمایش اسلایدهای تبلیغاتی، تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با مجموعه‌ای از عکس‌ها، تبلیغات ویدئویی ساده ایجاد کنند. به این ترتیب، کسب‌و‌کارهایی که برای ایجاد محتوای ویدئویی وقت یا منابع ندارند، می‌توانند به‌سرعت از عکس‌های خود استفاده کنند و ویدئوهای تبلیغاتی مدنظر خود را بسازند.

بعضی از کسب‌و‌کارها، با استفاده از محتوای تولید‌شده توسط کاربر (UGC) نتایج بسیار خوبی می‌گیرند. اگر در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام خود یک محصول را تبلیغ می‌کنید، سعی کنید آن را در موقعیت‌های واقعی که مخاطبان شما می‌توانند در آن قرار داشته باشند، نمایش دهید.

به‌عنوان مثال، برای کسب‌و‌کار تجارت الکترونیکی که جوراب به فروش می‌رساند، به نظر می‌رسد تصاویر افرادی مناسب است که محصولات شما را پوشیده‌اند.

اکنون که می‌دانید چطور اهداف خود را تعیین کنید، مخاطبان را هدف قرار دهید و با خلاقیت تبلیغات خود را بسازید. وقت آن است که اولین تبلیغ اینستاگرام خود را ایجاد کنید! با خواندن این مقالات به مرحله‌ی بعدی بروید. یا با کارشناسان تبلیغات اسپانسر اینستاگرام vdigimarketing تماس بگیرید.

ست نمودن تبلیغات اسپانسر 2

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *