گزارش کمپین تبلیغات اسپانسر اینستاگرام آریامدتور

گزارش کمپین تبلیغات اسپانسر اینستاگرام آریامدتور

[vc_row][vc_column][vc_column_text]با خواندن این مطلب اطلاعات کاملی درباره کمپین تبلیغات در اینستاگرام آریامدتور و فرایند تبلیغ در اینستاگرام به دست می‌آورید.

حتماً بخوانید: تبلیغات در اینستاگرام را هوشمندانه تجربه کنید

احتمالاً می‌دانید که ایران به‌عنوان قطب پزشکی در منطقه، پذیرای توریست‌های فراوانی از کشورهای خاورمیانه، آفریقا و حتی اروپاست. شرکت آریامدتور، فعال در حوزۀ توریسم‌درمانی، چند سالی است که امکانات مورد نیاز گردشگران سلامت را فراهم می‌کند.

آریامدتور بیمارستان، کلینیک یا آژانس گردشگری نیست، بلکه با هدف آسان‌کردن مدیکال توریسم در ایران، پزشکان و بیمارستان‌ها و آژانس‌های گردشگری و پکیج‌های سفر را به بیماران معرفی می‌کند.

مأموریت اصلی آریامدتور بازاریابی مناسب برای صنعت گردشگری سلامت در عرصۀ بین‌المللی با رویکرد تمرکز بر بازارهای هدف است. از‌ همین‌ رو از شیوه‌های مؤثر و هدفمند برای بازاریابی استفاده می‌کند.

همان‌طور‌که می‌دانید، ایران یکی از پنج کشور معتبر دنیا درزمینۀ جراحی بینی است و متقاضیان بسیاری از کشورهای مختلف اروپایی و عربی و همسایه برای انجام جراحی بینی به ایران سفر می‌کنند.

بر این اساس آریامدتور تصمیم به تبلیغات جراحی بینی در اینستاگرام و ارتباط با کاربران گرفت. اما مسیر تبلیغات و شیوۀ آن چگونه انتخاب و اجرا شد؟

ذهنیت ثابت همۀ ما از تبلیغ جراحی بینی یک عکسِ قبل و بعد از عمل با نواری مشکی بر چشم بیمار و آدرس، شماره تلفن و کلی پیام در پایین تصویر است. با کمی بدشانسی نیز احتمالاً هر هفته ایمیل‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنیم که با ادعاهای عجیب و غریب، کاربران را به جراحی بینی دعوت می‌کنند. با اندکی تفاوت، این ذهنیت و تجربه برای کاربران در کشورهای دیگر نیز درست است. اما آیا این شیوه و پیام اثربخش است؟ قطعاً خیر.

حتماً بخوانید: 20 سؤال متداول درباره تبلیغات در اینستاگرام

چه شیوه‌ای را برای تبلیغات در اینستاگرام انتخاب کردیم؟

ازآنجاکه هدف آریامدتور ارائۀ خدمات خود به دو گروه کاربران عرب‌زبان و غیرعرب‌زبان (انگلیسی) بود، بهتر دیدیم که دو کمپین مجزا برای آریامدتور تنظیم کنیم. در این حالت جامعۀ هدف، صفحۀ فرود، نوع تصویر و پیام با یکدیگر متفاوت بود.

آریامدتور صفحۀ نسبتاً غیرفعالی مخصوص عرب‌زبانان و انگلیسی‌زبانان در اینستاگرام داشت؛ بنابراین نرخ engagement بسیار پایین بود. برای تبلیغ خدمات جراحی بینی و معرفی آریامدتور به دو گروه هدف، چند راه وجود داشت:

  • می‌توانستیم یک پست تبلیغاتی در صفحات پرفالوئر عرب‌زبان و اروپا و آمریکا قرار دهیم.
  • می‌توانستیم از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ با چند فرد محبوب تماس برقرار کنیم یا یکی از آن‌ها را برای استفاده از خدمات جراحی بینی آریامدتور دعوت کنیم.
  • می‌توانستیم از تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای معرفی خدمات آریامدتور به گروه هدف استفاده کنیم.

از بین این سه گزینه، ما تبلیغات اسپانسر اینستاگرام را انتخاب کردیم؛ چراکه براساس محاسبۀ انجام‌شده، زمان مصرفی و میزان هزینۀ دو شیوۀ دیگر بسیار زیاد بود و درصد ارتباط دقیق با کاربر هدف پایین برآورد شد.

چگونه کمپین تبلیغات اسپانسر اینستاگرام را تنظیم کردیم؟

برای تنظیم هر کمپین اینستاگرام، به چند مفهوم ثابت نیاز داریم: جامعۀ هدف، نوع پست تبلیغاتی (تصویر/ویدئو)، تارگت (impression – engagement – click – video view)، نحوۀ نمایش (post – story)، میزان بودجه.

انتخاب جامعۀ هدف:

می‌توان به‌جرئت گفت که حدود ۹۰درصد از متقاضیان جراحی بینی، خانم‌ها هستند که در این میان، خانم‌های جوان از سن ۱۹ تا ۳۵ سال بیشتر به‌سمت جراحی بینی و مشاهدۀ نمونه‌کارهای پزشکان تمایل دارند.

با همین استدلال، زنان عرب‌زبان ۱۸ تا ۴۴ ساله و زنان انگلیسی‌زبان ۱۸تا۳۵ ساله را انتخاب کردیم؛ اما به‌ نظرمان کافی نبود. بنابراین به‌سمت فیلترکردن کاربران براساس علاقه‌مندی حرکت کردیم.

اگر به رفتار طبیعی کاربران علاقه‌مند به جراحی بینی و خدمات زیبایی نگاه کنید، قطعاً در میان لایک‌ها و کامنت‌ها و پیج‌های فالو‌شدۀ آن‌ها چند پیج خدمات زیبایی و پزشکی را می‌بینید. بنابراین با استفاده از امکانات داشبورد اسپانسر اینستاگرام، کاربرانی که به کلینیک‌ها و مراکز سلامت و زیبایی و پیج‌های زیبایی علاقه‌مند بودند یا از سایت‌هایی نظیر BeautyAdvisor.com ‌بیشتر دیدن می‌کردند، انتخاب کردیم.

نکتۀ مهمی که در جامعۀ هدف کمپین زنان عرب وجود داشت، قوانین سفت و سخت مربوط به دریافت ویزا و خروج از کشورشان بود. پس باید کشور را نیز بررسی می‌کردیم و جزء فیلدهای مهم در انتخاب جامعه هدف قرار می‌دادیم. بدین ترتیب کشورهای امارات، بحرین، عراق، کویت، لبنان، عمان، قطر، یمن و اردن انتخاب شدند و نهایتاً جامعۀ هدف این کمپین:

خانم‌های ۱۸ تا ۴۴ ساله‌، ساکن امارات، بحرین، عراق، کویت، لبنان، عمان، قطر، یمن و اردن، علاقه‌مند به جراحی بینی، مراکز جراحی پلاستیک، صفحات زیبایی در اینستاگرام و وب‌سایت‌های زیبایی نظیر‌ BeautyAdvisor.com که مجموعاً ۲.۸۰۰.۰۰۰ نفر شدند.

براساس آماری که در اختیار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که در میان زنان انگلیسی‌زبان، غالباً گروهی که هنوز مادر نشده‌اند به جراحی بینی تمایل بیشتری دارند؛ بنابراین فیلتر دیگری به این گروه اضافه کردیم که زنان ۱۸تا۳۵ ساله که فرزندی ندارند، جزء جامعۀ هدف این کمپین هستند.

نوع پست تبلیغات اسپانسر اینستاگرام:

طراحی پست اینستاگرامی برای کمپین‌‌های اسپانسر اینستاگرام در ظاهر ساده است؛ اما سیستم ارزش‌گذاری تبلیغات اسپانسر اینستاگرام به نحوی است که تنها طراحان خلاق می‌توانند در این مسابقه برنده شوند. استفادۀ حداقلی کلمات در پست‌ها، رعایت اصول گرافیکی، استفادۀ کم از افکت‌های فتوشاپی، انتخاب تصاویر زنده، به‌خصوص تصاویر حرفه‌ای‌عکاسی‌شده، به جذب مخاطب و افزایش امتیاز پست در سیستم اسپانسر اینستاگرام کمک می‌کند.

تصویر تبلیغات اسپانسر اینستاگرام آریامدتور برای عرب زبانان
یک نمونه تبلیغ اسپانسر اینستاگرام – آریامدتور

 

‌انتخاب و ویرایش این تصاویر با درنظرگرفتن سلایق و شباهت‌های فرهنگی ساکنان کشورهای عربی و سلیقۀ انگلیسی‌زبانان، توسط آریامدتور انجام گرفت. با آنکه در بسیاری از تبلیغ‌ها تصویر قبل و بعد از عمل استفاده می‌شود، جالب است بدانید که اسپانسر اینستاگرام این نوع تصاویر را به‌دلیل سوء‌استفاده‌های احتمالی قبول نمی‌کند.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای آریامدتور
تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای آریامدتور

 

تارگت کمپین تبلیغات در اینستاگرام آریامدتور

آریامدتور قصد داشت خدمات خود را به کاربران عرب‌زبان نشان دهد و به‌دنبال صرفاً کلیک یا engagement نبود. بنابراین بهتر دیدیم که براساس Estimated ad recall lift rate (به‌خاطر‌سپاری برند توسط کاربران) این کمپین‌ را راه‌اندازی کنیم. این تارگت برای برندینگ و معرفی خدمات (Brand Awareness) مناسب‌ است. اما برای کمپین زنان سراسر دنیا، به‌جز عرب‌زبانان، از تارگت کلیک استفاده کردیم.

نحوۀ نمایش تبلیغات در اینستاگرام آریامدتور

تصویر به‌صورت یک پست در صفحۀ home کاربران نشان داده شد.

میزان بودجه تبلیغات در اینستاگرام

آریامدتور برای کمپین زنان عرب‌زبان، بودجۀ ۹۵دلاری را به‌مدت یک هفته اختصاص داد؛ ازآنجاکه در این کمپین هدف آگاهی‌سازی از برند بود، به ازای هر کاربری که پس از دو روز آریامدتور را به‌ خاطر داشت ۱ سنت از بودجه آریامدتور کسر شد. برای کمیپن زنان انگلیسی‌زبان سراسر دنیا ۶۷ دلار و ۹۳ سنت هزینه شد و به ازای هر کلیک مبلغ ۶۴ سنت از حساب آریامدتور کسر گردید.

نتیجۀ کمپین تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای زنان عرب‌زبان:

۱۴٫۵۰۰ Result
۱۷۲٫۰۸۸Reach
۲۲۲.۹۶۶Impression
۸.۴۴درصدEstimated ad recall lift rate
۳Relevance score
۱ سنتCost per Result
۲۳۲Click
۶ فرمتکمیل فرم

نتیجۀ کمپین اسپانسر اینستاگرام برای زنان انگلیسی‌زبان:

۱۰۶Result
۶۹٫۶۱۲Reach
۶۶٫۳۷۸Impression
۱Relevance score
۶۴ سنتCost per Result
۱۰۶Click
۳ فرمتکمیل فرم

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

3 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *