5 مهارت اساسی که در بخش PPC تبلیغات گوگل الزامی است

ممکن است گمان کنید که من فردی خوش بین هستم ولی واقعیت این است که امکانات و فرصت های تبلیغاتی زیادی در زمان پرداخت تبلیغات گوگل برایتان مهیا خواهد شد. فرصتهایی که کم هم نیستند. اگر چنین نظری را قبول ندارید، پس بهتر است با ما همراه شوید تا چند و چون کار را با هم بررسی کنیم.

ما در این پست 5 مهارت کلی که  هر مدیر در تبلیغات جستجوی گوگل باید بداند را برایتان شرح می‌دهیم تا با دانش کاملی در مورد هزینه‌ تبلیغات اقدام نمایید. در واقع اینها پیش نیازهای یک مدیر مجرب است که باعث می‌شود تبلیغ موفقی داشته باشد.

 

 

5 مهارت اساسی که در بخش PPC تبلیغات گوگل الزامی است

 

1- ارتباطات

هر بازاریاب برای بقای خود نیاز به مهارتهای ارتباطی محکمی دارد. این مهارتها عبارتند از:

 • ارتباط کلامی
 • ارتباط نوشتاری
 • حس کنجکاوی و جستجوگر
 • تمایل به پرسیدن سوأل
 • توانایی گوش دادن

داشتن مهارت خوب نوشتن ضروری است، باید کلمات به درستی درک و تفسیر شوند.

ارتباطات نوشتاری بدرستی احساسات را بیان نمی‌کنند یا ممکن است افراد به راحتی تعبیری نا به جا از نوشته‌های شما داشته باشند. تعبیری که ممکن است نیت و قصد شما نبوده باشد.

ما باید در مورد چگونگی بازخورد ارتباط و پیامهای خود فکر کنیم.

یک ارتباط کلامی یا نوشتاری ضعیف می‌تواند منجر به اتلاف وقت و پول، همچنین ایجاد سوءتفاهم در افکار، اهداف و واقعیتها شود. بنابراین بسیار مهم است که نوشته شما اصل مطلب را به خواننده رساند.

2- داستان پردازی

یکی از مواردی که هنوز هم در تبلیغات جستجوی گوگل نادیده گرفته می‌شود توانایی بیان داستان گونه نحوه عملکرد و کارهایی است که ما انجام می‌دهیم و داده‌هایی که می‌توانیم بکار بگیریم. داستان سرایی تنها مختص برند شما یا تیم مارکتینگ محتوای شما نیست. همه ما داستانها را دوست داریم و رغبت زیادی به خواندن آنها داریم و این همان ارتباط انسانی و عاطفی در مارکتینگ است.

در واقع، وقتی شما داستانی را برای مردم بازگو می‌کنید بهتر در ذهن آنها باقی می‌ماند، بعبارتی می‌توان گفت که مغز ما چه زمانی که درباره یک تجربه می‌خوانیم یا خود آنرا تجربه می‌کنیم، بصورت مشابه عمل می‌کند.

در گزارشات ماهیانه خود، شما چیزی بیشتر از یک گزارش ارائه می‌دهید. در واقع شما در حال ارائه یک داستان درباره اتفاقات و نحوه وقوع آنها و بکارگیری داده‌ها هستید. شاید این امر یک داستان سرایی شخصی و عاطفی نباشد، اما بهتر است به گزارشدهی خود بصورت یک داستان نگاه کنید.

3- توجه به جزئیات

بعنوان یک مدیر تبلیغات ، توجه به جزئیات از اهمیت بالایی در تعیین هزینه تبلیغات گوگل برخوردار است.

گزینه‌ها و تنظیمات تأثیرگذار روی هزینه تبلیغات:

 • موقعیت جغرافیایی
 • ساعت تبلیغ در روز یا تعیین یک روز از هفته
 • بکارگیری همه گزینه‌های هدفمندسازی
 • گزینه‌های مزایده و بودجه بندی
 • مخاطبان و لیست‌ها
 • کلمات کلیدی
 • نوع تطابق در کلمات کلیدی

به شخصه بعنوان یک کارشناس تبلیغات گوگل توجه به جزئیات برای من بسیار حائز اهمیت است. اگر شما فردی هستید که توجه به جزئیات برایتان جذاب نیست، به شما فعالیت در این زمینه را پیشنهاد نمی‌کنم.

لازم نیست که به نحوی زندگی کنید که گویا یک چک لیست از تمامی اتفاقات را جمع آوری می‌کنید تنها کافی است جزئیات را نادیده نگیرید. برای اینکه مطمئن شوید حسابهای کاربریتان در بهترین حالت خود قرار دارد، بررسی جزئیات را نادیده نگیرید. این امر باعث می‌شود مرحله به مرحله کار خود را بهبود دهید. اگر به عنوان یک مدیر به جزئیات توجه نکنید، ممکن است کارتان به بدترین شکل ممکن پیش برود.

مثالهایی در این زمینه برایتان شرح می‌دهیم تا به اهمیت توجه به جزئیات پی ببرید:

در یک شرکت توزیع آب، مدیر بخش PPC با اشتباه در یک نقطه اعشار، یک بودجه تبلیغاتی 256 دلاری را بجای 2.56 دلار در حساب خود قرار داد. این یعنی تقریبا با 5 کلیک بودجه ماهانه آنها از دست رفت.

یا حتی شرکتی که تبلیغات بلک فرادی آن در ماه جولای و تبلیغات روز مادر شرکت، در فصل بازگشت به مدرسه فعال شد. این یعنی عدم توجه به جزئیات در درج زمان تبلیغات.

یا تبلغیات یک کمپانی فرانسوی که در سایت آمریکایی به صورت فرانسوی نشان داده شد چون که فراموش کرده بودند هدفگذاری موقعیت جغرافیایی یا همان Geotargeting را به روز رسانی کنند.

به یاد بسپارید که جزئیات کوچک بسیار مهم هستند.

4- تفکر تحلیلی

بهتر است بدانید داده‌ها همه جا هستند و به زودی از بین نمی‌روند.

بعنوان یک بازاریاب در عرصه تبلیغات جستجوی گوگل، به منظور بهینه سازی و بهبود فعالیتهای جستجوی خود، باید داده‌های مربوط به عملکرد خود را ریز به ریز زیر نظر داشته باشید.

به عنوان یک متخصص در زمینه تبلیغات جستجوی گوگل، داده‌های هرز زیادی در اطرافمان وجود دارد و باید به مهارت تجزیه و تحلیل داده‌ها دست یابیم تا بتوانیم در کار خود موفق ظاهر شویم.

شما باید کل داده‌ها را مدنظر بگیرید و از بین آنها نکات اساسی در موفقیت خود را بیرون بکشید.

غالبا ما آنقدر در عمق اطلاعات فرو می‌رویم که فراموش می‌کنیم برای درک تصویر بزرگتر کمی به عقب برگردیم.

بکارگیری اکسل

بعنوان یک کارشناس موفق در تبلیغات گوگل، در یک دهه گذشته در اکسل زندگی کردم و نفس کشیدم. این ابزار در تجزیه و تحلیل داده‌ها کمک زیادی به من نمود تا بتوانم داده‌ها را بصورت مجزا بررسی و تحلیل کنم.

برای اینکه در این امر موفق باشید باید به زبان XLS تسلط داشته باشید- کلیدهای میانبر، توابع، فرموهای حلقه و جدوال محوری.

حداقل فرمولهای زیر را بیاموزید:

مبانی ریاضی: میانگین، جمع، تفریق، منیمم و ماکسیمم گیری و جمع بندی

دستورات IF (به همراه شرطهای آن: SUMIF، SUMIFS، COUNTIF، COUNTIFS، IFERROR)

و…

تحلیل آماری

همه ما در زمان دانشگاه حتما با تحلیل آماری سرو کار داشتیم و به نوبه ای در آن حرفه‌ای شدیم. من که به شخصه در این امر خود را یک حرفه‌ای به حساب می‌آوردم. به عنوان یک فرد فعال در زمینه تبلیغات گوگل، اساس تفکر تحلیلی و درک داده‌ها و عملکرد کمپینها بخشی از زندگی روزمره ما به حساب می آید.

توانایی درک اهمیت آماری در ارزیابی عملکرد و در آزمونهای اجرایی مفید است. با چنین درکی می‌توانیم برنامه‌های آزمایشی ایجاد کنیم و از داده‌های خود استفاده کنیم تا متوجه شویم که یک آزمایش چه مدت جوابگو است و آیا از لحاظ آماری سودآور است. بعبارتی نتایج به هیچ عنوان اتفاقی روی نخواهند داد.

البته این بدان معنا نیست که هر کمپین یا تستی که انجام می‌دهید باید دارای اهمیت آماری باشد ولی خب درک درست مفهوم می‌تواند به شما کمک کند تستهای خود را اجرا کنید و به کیفیت تبلیغ خود پی ببرید و از طرفی پی ببرید چقدر ترافیک یا تبدیل مرتبط برای تبلیغتان روی خواهد داد.

برنامه نویسی پایه

داشتن مهارت در برنامه نویسی کار شما را بیشتر پیش خواهد برد. پیشنهاد می‌کنم در این زمینه مهارت نسبی بدست آورید تا بتوانید کارهای خود را اتوماسیون شده انجام دهید.

 1. یک ذهینت ترقی پذیر

مهارتهای فعلی و دانش شما، فقط نقطه شروع است، طرز فکر شما و نحوه درک توانایی‌هایتان در واقع همان بخش مهم در رشد و تقویت عملکرد و پیشرفتتان است.

مادامی که شما معتقد هستید هر فرد با توانایی‌ها، استعداد و صفات خاصی به دنیا می‌آید یعنی به طرز فکر ثابت هر فرد ایمان دارید، این استعدادها فارغ از تلاشی که انجام می‌دهید موفقیت ایجاد می‌کند.

همیشه به دنبال یادگیری باشید.

برای اینکه در حرفه خود همواره در صدر قرار بگیرید، به افزایش مهارتها، توانایی‌ها و دانش نیاز دارید.

بعنوان مدیر بخش PPC باید پذیرای یادگیری و اعمال تغییر باشید.

رشد مهارتها همسو با کانالهای دیجیتال

در طی دهه گذشته مهارتها هم راستا با پروسه خرید، شبکه‌ های سوشال، جستجوهای هزینه دار و نمایشی رشد نموده‌اند و فاصله بین آنها به مرور کم شده است.

زمانی بود که تبلیغات نمایشی گوگل به منظور دستیابی به مشتری بالقوه تنها بر روی یک تصویر ثابت متمرکز بود.

زمانی که در فیسبوک تنها پستهای کاملا ارگانیک به چشم می‌خورد.

زمانی که هزینه جستجوها بر مبنای کلمات کلیدی به صورت عبارات کاملا مطابق با کلمات کلیدی، عبارات توصیفی یا چند کلمه‌ای با تنها یک عنوان و دو خط توضیحات محاسبه می‌شد.

تمامی اینها بخشی از مهارتهای بازاریابی جستجو هستند. امروزه تبلیغات بومی با هدفمندسازی تبلیغات، مشتری مناسب را مورد هدف قرار می‌دهند.

نباید از تأثیر تبلیغات مبتنی بر تصویر غافل شد، متوسط بازاریابان حوزه تبلیغات جستجوی گوگل زمان زیادی صرف تفکر بر روی تبلیغات مبتنی بر تصویر نمی‌کنند، در حالی که یادگیری و کسب مهارت این نوع تبلیغ بسیار حائز اهمیت است.

 

 

ریسک‌پذیر باشید

شجاع باشید و تا زمانی شکست بخورید که از شکستهای خود درس بگیرید. بخشی از طرز فکر رشدپذیر، توانایی ریسک پذیری آن است.

این یک مهارت مهم برای مدیر بخش تبلیغات جستجو است زیرا کارهای خود را برمبنای آزمایش و تست استراتژی‌ها و دستیابی به یک ایده جدید انجام می‌دهد.

5 مهارت اساسی که در بخش PPC تبلیغات گوگل الزامی است

 

نتیجه گیری

شاید بپرسید که آیا اینها تنها مهارتهای اساسی یک مدیر جستجو است؟

نه، مهارتهای اساسی‌تری وجود دارد.

با این وجود ما مهارتهای اساسی که خودمان در حین استخدام و تشکیل تیم متخصص بازاریابی خود برایمان مهم بود را برایتان به اشتراک گذاشتیم.

یک مدیر مارکتینگ تبلیغات جستجو:

 • ظرفیت و تمایل به یادگیری خوبی از خود نشان می‌دهد.
 • مهارتهای ارتباطی محکمی دارد.
 • طرز فکر رشدپذیری دارد.
 • تجربه و قابلیت تحلیل داده‌ها را دارد.

برای اینکه در این کار خبره شوید، باید درک عمیقی از جزئیات کار بدست آورید و ریز به ریز روند را مورد بررسی قرار دهید و چیزی از چشمتان پنهان نماند.

 

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در گوگل ادز

101. هوش مصنوعی در گوگل ادز

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این

تفاوت تبلیغات گوگل ایران و خارج از ایران

در این قسمت از آفیس چیت چت، به بررسی تفاوت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در ایران و خارج از ایران می پردازیم. مدیرعامل مجموعه وی‌دیجی مارکتینگ که تجربه‌ی فعالیت در هر دو بازار را دارند، در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در هر محیط صحبت می‌کنند. همچنین، به بررسی استفاده از کمپین‌های شاپینگ و پرفورمنس مکس (Performance Max) در هر دو بازار پرداخته می‌شود. این گفت‌وگو نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های مناسب مدیریت کمپین‌ می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا در بازارهای مختلف بهترین نتیجه را کسب کنند.