تبلیغ فیسبوک یا تبلیغ گوگل کدام بهتر است؟

تبلیغ فیسبوک یا تبلیغ گوگل کدام بهتر است؟

تا چندی پیش، بسیاری از تبلیغ کنندگان تبلیغات در گوگل و تبلیغ فیسبوک را کاملا مخالف با یکدیگر می‌دانستند. رقابت دیرینه این دو شرکت توسط رسانه‌های فناوری، کاملا دراماتیک شده بود، شواهد غیر قابل انکاری وجود داشت که نشان می‌داد این دو پلتفرم در رقابت مستقیم با یکدیگر قرار گرفته‌اند و همین امر صاحبان کسب و کار را وامی‌داشت تا برای استفاده از هر کدام از این پلتفرمها تصمیم مشخصی بگیرند. این دو پلتفرم بستر مناسبی برای تبلیغات بودند.

اگرچه این دو پلتفرم غالباً به عنوان رقیب درنظر گرفته می‌شوند، اما هیچ جیز نمی‌تواند حقیقت عملی را پنهان کند و از آن فراتر رود. بسیاری از صاحبان مشاغل به منظور دستیابی به حداکثر بازدید، افزایش تبلیغات، افزایش فروش و پیدا کردن مشتریان جدید، نقاط قوت تبلیغات در گوگل و تبلیغ فیسبوک را بصورت هماهنگ به کار می‌گیرند، استراتژی‌های مختلفی را اتخاذ می‌کنند که با عملکرد هر پلتفرم مطابقت داشته و بدین ترتیب شاهد بازده قابل توجهی در تبلیغات خود خواهند بود.

در این مقاله ما بررسی می‌کنیم که چه چیزی تبلیغات در گوگل ادز و تبلیغ فیسبوک را از یکدیگر متمایز می‌کند، چگونگی عملکرد این دو پلتفرم تبلیغاتی و اینگه چرا باید استفاده از هر دو پلتفرم را بعنوان بخشی از استراتژی بازاریابی گسترده دیجیتال مارکتینگ خود درنظر بگیرید.

تفاوتهای بین تبلیغات در گوگل ادز و تبلیغات فیسبوک چیست؟

قبل از اینکه به نقاط قوت و ویژگی‌های مختلف تبلیغات گوگل ادز و تبلیغ فیسبوک بپردازیم، درک تفاوت اصلی بین دو پلتفرم تبلیغاتی بسیار مهم است.

تبلیغات گوگل ادز: Paid Search(جستجوی پولی)

تبلیغات گوگل ادوردز بزرگترین و محبوبترین پلتفرم تبلیغاتی PPC در جهان است. ادوردز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و با اصطلاح “جستجوی پولی یا هزینه دار” مترادف شده است.

google-vs-facebook-adwords-concept

رابط کاربری تبلیغات گوگل ادز

جستجوی هزینه دار بر هدفمندی کلمات کلیدی و استفاده از تبلیغات مبتنی بر متن متمرکز است. تبلیغ کنندگانی که از ادوردز برای کلمات کلیدی استفاده می‌کنند – کلمات و عباراتی خاص که در بخش جستجو توسط کاربران گوگل وارد شده‌اند – به این امید دارند که تبلیغات آنها در کنار جستجوی این کلمات و سوألات نمایش داده شود. هر بار که کاربر روی یک تبلیغ کلیک کند، به تبلیغ کننده مبلغ مشخصی برای پرداخت تعلق می‌گیرد، از این رو به آنها تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک می‌گوییم. در اصل تبلیغ کنندگان برای پیدا کردن مشتریان جدید براساس کلمات کلیدی و اصطلاحات مورد جستجوی آنها در گوگل، هزینه‌های بالقوه‌ای را پرداخت می‌کنند.

تبلیغات فیسبوک: (Paid Social)سوشال پولی یا هزینه دار

تبلیغات فیسبوک یک نمونه اصلی بعنوان “شبکه های اجتماعی پولی یا هزنیه دار” است و بعبارتی عملکرد تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد. با بیشترین تعداد کاربر فعال ماهانه (MAU) در بین شبکه های اجتماعی در جهان، فیسبوک به یک عنصر بسیار رقابتی و سودآور در بین استراتژیهای تبلیغاتی سوشال مدیا در بین مشاغل تبدیل شده است.

تبلیغ فیسبوک یا تبلیغ گوگل کدام بهتر است؟انواع کلیدی تبلیغات فیسبوک

اگرچه می‌توانیم چنین تصور کنیم که تبلیغات در فیسبوک شبیه تبلیغات گوگل است، اما جایی که تبیلغ کنندگان از هر دوی این پلتفرمها برای تبلیغ استفاده می‌کنند، بعبارتی کسب و کارها مشاغل خود را در بستر اینترنت ارتقا می‌دهند و این درست جایی است که شباهتهای این پلتفرمها به پایان می‌رسد. بر خلاف تبلیغات در گوگل، که به کسب و کارها کمک می‌کند تا مشتریان جدیدی را از طریق کلمات کلیدی پیدا کنند، تبلیغات فیسبوک به کاربران کمک می‌کند تا کسب و کارها را براساس چیزهایی که به آنها علاقمند هستند و رفتار آنلاین آنها در بستر اینترنت بیابند.

هنگامی که به تفاوت اصلی بین تبلیغات گوگل و تبلیغات فیسبوک می‌پردازیم، می‌توانید به این فکر کنید که ادوردز به شما در یافتن مشتریان جدید کمک می‌کند، در حالی که فیسبوک به مشتریان جدید کمک می‌کند تا شما را پیدا کنند.

اکنون که تفاوت اصلی بین تبلیغات گوگل ادز و تبلیغات فیسبوک را مطرح کردیم، بیایید در مورد نقاط قوت هر یک از پلتفرمها و نحوه بهره گیری از این ابزار بازاریابی آنلاین صحبت کنیم.

نقاط قوت و مزایای تبلیغات در گوگل ادز

گوگل بعنوان محبوبترین و پرکاربردترین موتور جستجوی جهان و پیشرو در تبلیغات آنلاین به حساب می‌آید. هر روز بیش از  3.5 میلیارد جستجو در گوگل صورت می‌گیرد، گوگل به تبلیغ کنندگان امکان دسترسی به مخاطبان بالقوه جدید و کاربرانی که بطور فعال در پی کالا و خدماتشان هستند را می‌دهد.

تبلیغ فیسبوک یا تبلیغ گوگل کدام بهتر است؟پرس و جوها در جستجو براساس پلتفرم (از طریق Adobe)

آفرهای تبلیغاتی گوگل در دو شبکه اصلی در گوگل تقسیم می‌شود: شبکه جستجو و شبکه نمایشی گوگل. شبکه جستجو شامل کلیت گوگل بعنوان موتور جستجو است و تبلیغ کنندگان می‌توانند میلیونها کلمه کلیدی و عبارات را برای هدف قرار دادن مشتریان آینده پیشنهاد داده و هزینه لازم را پرداخت کنند.

شبکه نمایشی گوگل، به تبلیغ کنندگان آفرهایی برای تبلیغات بصری مانند تبلیغات بنری ارائه می‌دهد که تقریباً 98% از شبکه جهانی وب را دربر می‌گیرد، این گزینه برای تبلیغ کنندگانی که می‌خواهند به اهداف بازاریابی خود دست یابند که لزومی ندارد همانند تبلیغات PPC تبدیل محور باشند، بسیار مناسب است. مانند زمانی که می‌خواهیم کاربران خود را با نام برند خود در مقیاس وسیعتر آشنا کنیم، تبلیغات بنری گزینه مناسبی خواهد بود.

مخاطبان گسترده در گوگل

یکی از مهمترین مزایای استفاده از گوگل به عنوان یک بستر تبلیغاتی، دسترسی بی حد و اندازه آن است. گوگل هر ثانیه بیش از 40000 سوأل جستجو شده را کنترل می‌کند، در کل بیش از 1.2 تریلیون جستجو سالانه انجام می‌شود. با افزایش روزافزون کاربران گوگل و البته میزان سطح آگاهی و استفاده از هوش مصنوعی در زندگی، طبیعی است که پتانسیلهای دستیابی تبلیغ کنندگان به مشتریان جدید هم افزایش می‌یابد.

به عبارت ساده‌تر، هیچ موتور جستجوی دیگری نمیتواند مخاطب بالقوه گوگل را ارائه دهد. این منبع بعنوان پتانسیل وسیعی از مستریان جدید باعث می‌شود گوگل به استراتژی بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ شما تبدیل شود. وقتی با نتایج جستجوی دقیق گوگل جستجو انجام دهید، براحتی می‌توانید بفهمید که چرا ادوردز محبوبترین و پرکاربردترین پلتفرم PPC در جهان است.

یکی از بزرگترین تصورات غلط در میان تبلیغ کنندگان PPC این است که هر کس بیشترین بودجه تبلیغاتی را دارد به نوعی بطور خودکار در تبلیغات گوگل برنده می‌شود. خوشبختانه هیچ چیز نمی‌تواند حقیقت را بد جلوه دهد، چرا که گوگل ادوردز در درجه اول روی کیفیت و اهمیت تبلیغات متمرکز است، نه مبلغی که تبلیغ کنندگان هزینه می‌کنند.

هر چه تبلیغ برای کاربر مهمتر باشد، تجربه‌ای که احتمال دارد کاربر از تبلیغ داشته باشد بهتر است و بنابراین احتمال ادامه استفاده از گوگل به عنوان موتور جستجوی خود را بیشتر می‌کنند. به همین دلیل گوگل ادوردز ارزش  کیفیت تبلیغ را بالاتر از هر چیزی مدنظر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که تبلیغ کنندگان هوشیار با تبلیغات مناسب، بهینه شده و با کیفیت بالا به ندرت مجبورند به اندازه تبلیغ کنندگان با تبلیغات ضعیفتر هزینه کنند.

برخی از کلمات کلیدی ممکن است بیشتر از سایر کلمات هزینه داشته باشند، اما اینکه تبیلغ کنندگان چه میزان باید هزینه پرداخت کنند، تا حد زیادی به کیفیت و اهمیت تبلیغات آنها بستگی دارد. برخی از معیارها برای ارزیابی کیفیت و ارتباط مؤثر برای گوگل از اهمیت بیشتری برخوردار است، مانند نرخ کلیک که یک نشانه معتبر از کیفیت و جذابیت کلی یک تبلیغ محسوب می‌شود.

google-vs-facebook-quality-score

ارتباط + تجربه کاربر = امتیاز کیفیت (Quality Score)

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درمورد Quality Score، سیستم ارزیابی کیفیت تبلیغات گوگل بدانید می‌توانید لینک زیر  را مطالعه کنید.

حتما بخوانید: Quality Score چیست و چه تاثیری در نتایج تبلیغات در گوگل دارد؟

طیف گسترده فرمتهای تبلیغاتی

هنگامی که گوگل ادوردز برای اولین بار در سال 2000 راه اندازی شد (با تعداد فقط 350 تبلیغ کننده)، تبلیغات مبتنی بر متن که گوگل در کنار نتایج جستجو آن را ارائه می‌داد، بسیار کم اهمیت بود؛ آنها حاوی بسیاری از آیتمهایی بودند که در تبلیغات امروز قابل مشاهده است.

تبلیغ فیسبوک یا تبلیغ گوگل کدام بهتر است؟یک تبلیغ PPC موبایل از نیویورک هیلتون میدتون

 

اگرچه تبلیغات PPC در ادوردز همچنان مبتنی بر متن است، اما تبلیغ کنندگان می‌توانند از تعداد قابل توجهی آیتمها استفاده کنند تا تبلیغات خود را برای مشتریان آینده جذابتر کنند. افزونه‌های تبلیغاتی، لینکهای سایت، هدفگیری موقعیت مکانی، تبلیغات خرید و بسیاری از ویژگی‌های دیگر در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار گرفته است و سطح بی‌نظیری از شخصی سازی و کنترل تبلیغ را برای تبلیغ کنندگان ارائه می‌دهد. گوگل حتی فرمتهای تبلیغاتی متناسب با نیازهای منحصر بفرد برخی از مشاغل همچون تولیدکنندگان وسایل نقلیه و هتلها را معرفی کرده است که بسیار فراتر از تبلیغات مبتنی بر متن است و عناصر بصری غنی مانند تصاویر با وضوح بالا و داده‌های مناسب را در خود جای داده است.

مهم نیست چه چیزی را می‌فروشید یا به چه کسی، شانس شما زمانی خوب است که یک فرمت تبلیغاتی وجود داشته باشد که کالاها یا خدمات شما را در بازار هدف جذابتر کند. گوگل بطور مداوم فرمتها و ویژگیهای تبلیغاتی جدید را پیاده سازی می‌کند و به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهد تا به مخاطبان جدید برسند و مشاغل جدیدی را تحت پوشش بگیرند.

نقاط قوت و مزایای تبلیغات فیسبوک

در مقایسه با تبلیغات گوگل ادز، تبلیغات فیسبوک تازه در این عرصه حضور یافته است، اما در حقیقت فیسبوک چندین سال است که راه حل تبلیغاتی خود را اصلاح و بهبود می‌بخشد. امروزه، تبلیغات فیسبوک در حوزه تبلیغات شبکه اجتماعی هزینه دار، پیشگام است و به بخش اصلی بسیاری از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارها تبدیل شده است.

مخاطبان بی نظیر فیسبوک

بطور مشابه با گوگل ادز، فیسبوک مخاطبان جهانی گسترده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. با بیش از 1.55 بیلیون کاربر فعال ماهانه- بیش از یک پنجم کل جمعیت جهان و البته حسابهای غیرفعال و یا حسابهایی که به ندرت مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، همگی نشان می‌دهند که وسعت مخاطبان این پلتفرم بسیار زیاد است و رقیبی ندارد. در نتیجه تبلیغ کنندگان می‌توانند از این مخاطبان گسترده استفاده کنند، قدرت واقعی کاربران فیسبوک در انبوه بودن آنهاست و تبلیغ کنندگان می‌توانند کاربران فیسبوک را هدف قرار دهند.

google-vs-facebook-lookalike-audience-concept

مخاطبان چشمگیر فیسبوک تبلیغات را به یک سطح گرانول غیر قابل مقایسه می‌برند

مردم تقریباً همه جزئیات قابل تصور از زندگی خود را در فیسبوک به اشتراک می‌گذارند. از ملاقات و ازدواج با پارتنر خود گرفته تا تولد فرزندان یا تجلیل از عملکردهای جدید شغلی. کاربران فیسبوک هر روز شادی‌ها و موفقیتهای نقاط عطف زندگی را با دوستان و شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند. آنها حتی به جستجو و کاربرد محتوای متناسب با طیف گسترده‌ای از علایق شخصی، اعتقادات، ایدئولوژی و ارزشهای خود می‌پردازند و به تبلیغ کنندگان فرصتی بی نظیر می‌دهند تا بتوانند پیامهای تبلیغاتی خود را متناسب با مخاطبان خود شکل دهند.

یکی از کاربردهای مهم این پلتفرم، توانایی تبلیغ کنندگان در شناسایی مخاطبان واقعی است. تبلیغ کنندگان می‌توانند اطلاعات مشتری را از پایگاه داده‌شان در فیسبوک بارگذاری کنند، سپس فیلتر را براساس داده‌های خود و اطلاعات ارائه شده توسط آنها اعمال می‌کند. این امر باعث می‌شود مخاطبان واقعی از بین کاربران ایجاد شود، به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهد تا با هدف قرار دادن مشتریان جدید از بین کاربران که علایق و رفتاری مشابه با مشتریان فعلی آنها دارند، میزان موفقیت و فروش بالقوه از طریق تبلیغات خود را دو برابر کنند.

بسیاری از مبتدیان در امر تبلغیات، پس از پرداخت هزینه آن این سوأل را از خود می‌پرسند که “آیا تبلیغات فیسبوک کارآمد است؟” شاید تا الان پاسخ این سوأل برایتان روشن شده باشد. بله، تبلیغ فیسبوک کارآمد است و بطرز باورنکردنی خوب است. با این وجود، بجای اینکه فیسبوک را بعنوان بزرگترین بیلبورد تبلیغاتی بالقوه دنیا مشاهده کنید، باید بعنوان تبلیغ کننده فیسبوک را راهی برای نزدیک شدن به مشتریان ایده آل خود درنظر بگیرید.

یک پلتفرم ذاتاً دیداری

برخلاف تبلیغات PPC مبتنی بر متن و نسبتاً با ظاهر خشک و جدی، تبلیغ فیسبوک بسیار قدرتمند هست. تبلیغات فیسبوک از طریق ویدیوها، تصاویر و سایر محتوای بصری در اخبار سایت کاربران به یکپارچه سازی می‌رسند و این امر به تبلیغ کنندگان امکان می‌دهد که نه تنها از آیتمهای تبلیغات بصری برای قانع کردن مخاطب استفاده کنند بلکه این روش را به نحوی انجام دهند که بیننده گویی آرزوهای خود را مشاهده می‌کند. در حقیقت فیسبوک پیام رسانی است که تبلیغات با کیفیت بالا را بسیار جذاب می‌نماید.

google-vs-facebook-facebook-ad-example

نمونه‌ای از یک تبلیغ فیسبوک قدرتمند از طرف Uber

همانند گوگل که دائما در حال تست فرمتهای تبلیغات PPC مبتنی بر متن خود است، فیسبوک هم دائما در حال ارزیابی این امر است که چگونه می‌تواند به تبلیغ کنندگان یک پلتفرم بازاریابی بهتر ارائه دهد و کاربران آنلاین خود را راضی و خشنود نگه دارد.  در گذشته فیسبوک اعلام می‌کرد که تنها 20% از فضای تبلیغات را متن می‌تواند شامل شود، محدودیتی که اکنون کمتر شده است. بنابراین با وجود این تغییر قابل توجه در سیاست کاری خود، فیسبوک همچنان یک پلتفرم دیداری ذاتی است که نقطه عطف فروش برای بسیاری از تبلیغ کنندگان است.

 

ROI باورنکردنی

کسب و کارها و تبلیغ کنندگانی که تبلیغات فیسبوک را تست می‌کنند، غالبا تحت تأثیر گزینه‌های هدفمند و ابزارهای زیادی که برای ایجاد تبلیغات زیبا و جذاب در اختیار دارند قرار می‌گیرند.  یکی از عناصر تبلیغات فیسبوک که می‌تواند برای جذب مشتریان بالقوه جدید سوپرایز خوبی باشد، آفرهای تبلیغاتی در فیسبوک است که تبلیغ کنندگان باهوش می‌توانند با بودجه محدود بازده بالقوه سرمایه گذاری خود را به وضوح مشاهده کنند.

google-vs-facebook-facebook-budget-example

بودجه بندی تبلیغاتی مقرون بصرفه در فیسبوک = ROI بالقوه بالا

اگرچه بودجه موردنظر برای یک کمپین تبلیغاتی در فیسبوک بسته به طیف وسیعی از فاکتورها از جمله قلمرو تبلیغاتی، پیام رسانی و اهداف کلی کمپین متفاوت خواهد بود، اما تبلیغات در فیسبوک به طرز چشمگیری مقرون به صرفه هستند، بویژه که با توجه به تأثیر احتمالی آنها بر روی مخاطب و میزان قابل توجهی که تبلیغ کنندگان را به هدفشان می‌‌رسانند کاملا ایده آل به نظر می‌رسند. میزان بودجه بندی رقابتی و مناسب در فیسبوک باعث می‌شود تا تبلیغات فیسبوک علاوه بر برندهای بزرگ با بودجه بازاریابی گسترده، یک پیشنهاد بسیار جذاب برای مشاغل کوچک و شرکتهایی با منابع محدود باشد.

تبلیغ فیسبوک و تبلیغ گوگل : از کدام یک باید استفاده کرد؟

تبلیغات در گوگل و تبلیغات فیسبوک هر دو پلتفرمهای تبلیغاتی قدرتمندی هستند که تقریباً در هر نوع تجارتی فعالیت می‌کنند. با ارزیابی نقاط قوت و عملکرد این پلتفرمها، کاملا بدیهی است که این دو پلتفرم باید به روشی مکمل و نه مخالف با هم فعالیت کنند. برخی افراد اصرار دارند که تبلیغات فیسبوک را با شبکه نمایشی گوگل مقایسه کنند، در حالی که این دو پلتفرم شباهتهایی به هم دارند ولی آیتمهایی این دو پلتفرم را مستقل از یکدیگر نشان می‌دهد.

بهره برداری از هر دو پلتفرم تبلیغاتی در کنار یکدیگر، یک استراتژی تبلیغاتی مؤثر است. با این وجود باید استراتژی بازاریابی خود را به نحوی بچینید که با نقاط قوت هر یک از بسترهای تبلیغاتی مطابقت داشته باشد. باید تبلیغات شما با هر دو فضای تبلیغاتی سازگار باشند. درک چگونگی استفاده بهتر از هر پلتفرم برای دستیابی به حداکثر ROI و رشد بیشتر تجارت شما امری حیاتی است.

حال بحثی که مطرح می‌شود محدودیتهایی است که فیسبوک بعنوان یک پلتفرم تبلیغاتی در ایران دارد. از این رو تبلیغات فیسبوک به خوبی نتوانسته در ایران نقش ایفا کند. ولی اینستاگرام بعنوان زیرمجموعه‌ای از فیسبوک به خوبی توانسته این مهم را پوشش دهد. تبلیغات در اینستاگرام به تمامی اهداف تبلیغاتی فیسبوک در ایران به نحو احسنت جامع عمل پوشانده است. شما می‌توانید برای دستیابی به مخاطبان بالقوه و البته بازده سرمایه خود، تبلیغات اینستاگرام را در کنار تبلیغات در گوگل در برنامه بازاریابی خود قرار دهید.

 

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در گوگل ادز

101. هوش مصنوعی در گوگل ادز

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این

تفاوت تبلیغات گوگل ایران و خارج از ایران

در این قسمت از آفیس چیت چت، به بررسی تفاوت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در ایران و خارج از ایران می پردازیم. مدیرعامل مجموعه وی‌دیجی مارکتینگ که تجربه‌ی فعالیت در هر دو بازار را دارند، در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت کمپین‌های گوگل در هر محیط صحبت می‌کنند. همچنین، به بررسی استفاده از کمپین‌های شاپینگ و پرفورمنس مکس (Performance Max) در هر دو بازار پرداخته می‌شود. این گفت‌وگو نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های مناسب مدیریت کمپین‌ می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا در بازارهای مختلف بهترین نتیجه را کسب کنند.