7 اشتباه مخرب در تبلیغات گوگل

7 اشتباه مخرب در تبلیغات گوگل

در این مقاله قصد داریم در مورد 7 اشتباه مخرب در تبلیغات گوگل ادوردز و نحوه رفع آنها مطالبی را عنوان کنیم.

ما همیشه انتظار بازخورد بیشتری از آفرهای تبلیغاتی خود داریم. اگر هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز را براساس هزینه هر کلیک (PPC) تعیین نکنید تا تنها ترافیک هدفمند به صفحات اصلی‌تان هدایت شوند، ممکن است متحمل ضرر شوید.

حتما بخوانید: کیووردها و کاهش هزینه های گوگل ادوردز

برای دستیابی به گنجینه مقالات درباره گوگل ادوردز میتوانید به سایت وی دیجیتال مارکتینگ مراجعه فرمایید

طبیعی است که دریافت کلیکهای بیشتر، به بازدیدکنندگان بیشتر، تبدیل بیشتر و مشتریان مناسب برای کسب و کار شما منجر خواهد شد. این امر می‌تواند سریعتر از چیزی که فکر می‌کنید اتفاق بیافتد. زمانی که شما اشتباهات رایجی که سایر تبلیغ کنندگان انجام می‌دهند را تکرار نکنید و یاد بگیرید چگونه تنظیمات تبلیغات گوگل ادوردز خود را برای دستیابی به بیشترین بازدهی انجام دهید، مطمئناً به هدف خود دست خواهید یافت. 

حقیقت این است که اگر شما تنها روی بازاریابی محتوا تمرکز کنید، ایجاد محتوای رایگان به تنهایی به شما در دستیابی به بهترین نتیجه کمک نخواهد کرد.

در عوض کسب و کار خود را با بکارگیری دیجیتال مارکتینگ درست با سه هدف عنوان شده در تصویر زیر رونق دهید.

 

images

 

 

در این تصویر رسانه‌هایی که بدست می‌آورید، رسانه‌هایی که مالکش هستید و رسانه‌هایی که بابتشان هزینه پرداخت می‌کنید بدرستی نشان داده شده است با ترکیب این سه رسانه می‌توانید کسب و کار خود را توسعه دهید.

رسانه‌هایی که می‌توانید بدست آورید (به اشتراک گذاری)

 • منشن کردن یا ترفند اشاره کردن
 • سهام شامل محصولاتی که برای فروش در دست دارید
 • تکرار پستها
 • بررسی نظرات و بازدیدها

رسانه‌های شامل پرداخت هزینه ( تبلیغات)

 • پرداخت هزینه برای هر کلیک
 • تبلیغات نمایشی
 • هدفگذاری دوباره
 • هزینه‌ی عوامل تأثیرگذار
 • هزینه‌ی ارتقاء محتوا
 • تبلیغات رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌هایی که مالکشان هستید (ویژگیهای وب)

 • وب سایت
 • نمایش وب روی موبایل
 • بلاگ
 • کانالهای سوشال مدیا

نتایج حاصله از ترکیب این سه رسانه:

 • با به اشتراک گذاری مؤثر و تعامل در کنار صرف هزینه درست بهترین نتیجه حاصل خواهد شد. (ترکیب اشتراک گذاری و تبلیغات)
 • سئو و محتوای برندینگ باعث تحریک اشتراک گذاری و ترافیک سایت می‌شود. (ترکیب اشتراک گذاری و خواص مربوط به سایت)
 • کسب نتیجه بهتر با سئوی سایت و استفاده ازPPC (ترکیب خواص سایت و تبلیغات)
 • ترکیب این سه گزینه با هم، استراتژی بازاریابی جامعی را شکل خواهد داد.

 

گاهی برای مشتریان خود در وی دیجیتال مارکتینگ امکان بررسی رایگان PPC را فراهم می‌کنیم تا بتوانیم به آنها مشاوره دهیم. در بسیاری از موارد، کاربرانی را دیده ایم که  در کمپینهای تبلیغاتی PPC خود اشتباهات مهلکی را انجام داده‌اند؛ چه در قسمت کپی رایت خود، چه در قسمت صفحات اصلی‌شان، این اشتباهات به چشم می‌خورد. نمره کیفیت یا بعبارتی همان quality score که در پستهای قبل در موردش صحبت کردیم، بسیار پایین‌تر از پتانسل آنها است.

بعنوان مثال، بسیاری از تبلیغ کنندگان در گوگل ادوردز هنوز ترافیک خود را به صفحات اصلی‌شان هدایت می‌کنند بدون اینکه اطلاعات ایمیل بازدیدکنندگان را دریافت کنند و به فکر گسترش نتیجه حاصله خود باشند.

یکی دیگر از اشتباهات وحشتناکی که تبلیغ کنندگان در گوگل انجام می‌دهند عدم پیگیری ROI آنها است. تصور کنید تبلیغی را به مدت 7 روز بدون بررسی سودآوری آن برای کمپین تبلیغاتی خود نمایش دهید. آیا پول بیشتری برای این تبلیغ سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ بطور خلاصه پیگیری و اندازه گیری تبدیل تبلیغات شما بسیار ضروری است.

ما در این مقاله، عمیقاً به اشتباهاتی خواهیم پرداخت که تلاشهای شما حتی با صرف هزینه‌ در تبلیغات گوگل، هدر خواهد داد. علاوه بر آن، نشان می‌دهیم که چگونه هر یک از اشتباهات تبلیغات در گوگل ادوردز خود را رفع کنید، به طوری که شما بتوانید تبلیغات تأثیرگذاری ایجاد کنید تا منجر به هدایت کاربران برای خرید از شما شود.

اشتباه اول: عدم استفاده درست از تطابق در کلمات کلیدی

سه دسته از کلمات کلیدی وجود دارد که هر تبلیغ کننده در تبلیغات گوگل ادوردز باید با آنها آشنا شود:

 • Broad match (تطابق با کلمات کلیدی عریض)
 • Phrase match (عبارت مطابق با کلمه کلیدی)
 • Exact match (تطابق کامل)

کاربران اغلب اشتباهاً نوع کلمات کلیدی مطابق را اشتباه بکار می‌برند.

گوگل به شما اجازه می‌دهد تا تبلیغات گوگل خود را در هر یک از موارد تطابق کلمات کلیدی انجام دهید. این تنها وظیفه شماست که تصمیم بگیرد کدام دسته از کلمات کلیدی را استفاده کنید. بنابراین بیایید هر کدام از این دسته کلمات کلیدی را بشناسیم:

کلمات کلیدی مطابق عریض: هنگامی که کلمات کلیدی broad match را انتخاب می‌کنید، تبلیغات شما زمانی نشان داده می‌شود که کاربران کلمات کلیدی داده شده شما را جستجو کنند. در این صورت تبلیغات شما بدون درنظر گرفتن نظم کلمات در رشته کلمات در حال جستجو، نمایش داده خواهد شد.

بعنوان مثال، اگر کلمه کلیدی broad match شما best ogio bags باشد،آنگاه هر کدام از کلمات زیر سرچ شوند، تبلیغات شما نمایش داده خواهد شد:

best ogio bags، ogio bags best، best ogio bags to buy، ogio bags for best golf

وقتی کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی خود را هدف قرار می‌دهید، احتمال بیشتری در نمایش تبلیغات شما وجود دارد. به عنوان مثال، در صنعت سلامت و سلامتی، اگر این دسته کلمات کلیدی را انتخاب کنید، 94% بیشتر کلیک دریافت خواهید کرد.

کلمات کلیدی broad match بدان معنی است که کلمات کلیدی شما بدون توجه به اینکه هدف نهایی شما در دریافت کاربر چیست، نمایش داده می‌شود. حتی اگر کاربران قصد خرید محصول شما را نداشته باشند، تا زمانی که کلماتی از کلمه کلیدی عریض شما را جستجو می‌کنند تبلیغات شما برای آنها نمایش داده خواهد شد. بطور خلاصه، در هنگام ایجاد تبلیغات گوگل خود، قدرت این دسته از کلمات کلیدی را نادیده نگیرید.

برای وارد کردن کلمه کلیدی broad match، فقط خود کلمات را بیافزایید و از هیچ نوع نشانه‌گذاری همچون نقل قول، کوتیشن، پرانتز و غیره استفاده نکنید.

پس کلمات کلیدی عریض یا broad match به این معناست که بجای استفاده از کلمه کلیدی تنها مثل کفش نایک، کلید واژه‌های واضحی چون کفش سیاه نایک، کفش نایک آبی برای زنان و غیره را هدف قرار دهید.

عبارت مطابق با کلمه کلیدی (Phrase match keyword): هنگامی که شما عبارات مطابق با کلمه کلیدی خود را هدف قرار می‌دهید، تبلیغات شما زمانی نمایش داده می‌شود که عبارتی مطابق با کلمه کلیدی مدنظرتان توسط کاربر سرچ شود. بعنوان مثال اگر در این حالت کلمه کلیدی تبلیغات گوگل خود را بهترین پوشش الکتریکی انتخاب کرده‌اید، تبلیغات شما برای افرادی که بهترین پتوی الکتریکی را جستجو کرده‌اند نمایش داده خواهد شد.

تطابق کامل (Exact match keyword): در حالت تطابق کامل، تبلیغات گوگل شما تنها زمانی نمایش داده می‌شود که کلمه کلیدی شما دقیقا همانطوری که هست توسط کاربر جستجو شود. بعنوان مثال در عبارت بهترین پوشش الکتریکی تبلیغات شما برای افرادی که بهترین پتو الکتریکی را سرچ می‌کنند نمایش داده نخواهد شد.

برای افزودن یک کلمه کلیدی دقیق، بسادگی کلمه کلیدی مدنظر خود را در ستون مربع قرار دهید، مانند: بهترین پتو الکتریکی

براساس تحقیقات، کلمات کلیدی exact بهتر از کلمات کلیدی broad match و phrase match به تبدیل می‌انجامند اما تعداد جستجوی کلمات کلیدی بصورت ماهانه کمتر از دسته کلمات کلیدی broad match است.

بنابراین شما باید برای انتخاب کلمات کلیدی خود استراتژی مناسبی ارائه دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

پس برای انتخاب بهترین نوع از کلمات کلیدی باید چه تدبیری اندیشید؟ مهم این است که دسته کلمات کلیدی که استفاده می‌کنید تأثیر زیادی بر روی تبلیغات گوگل شما خواهد داشت. استفاده از کلمات کلیدی عریض تأثیر بیشتری دارند، اما در شرایطی هم ممکن است نتایج نادرستی به همراه داشته باشد و هنگام سرچ کلماتی که برای محصول و تبلیغ شما مناسب نیستند، نشان داده شوند.

بهترین انتخاب این است که ابتدا با کلمات کلیدی اصلی (exact match) شروع کنید و سپس در صورت نیاز از دونوع broad match و  phrase match استفاده کنید. اگرتبدیلها و بازدیدهای زیادی را با استفاده از کلمات کلیدی  دقیق خود بدست نیاوردید می‌توانید از کلمات کلیدی عریض و یا عبارات مشابه کلمات کلیدی استفاده کنید. می‌توانید هر نوع از کلمات کلیدی را بصورت جداگانه تست کنید تا نتیجه موردنظر خود را بدست آورید.

نکته طلایی: اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بدست آورید، این سه نوع کلمه کلیدی را با هم ترکیب کنید و استراتژی هزینه خود را براساس سیستم نرخ هزینه آبشاری تنظیم کنید.

نرخ هزینه آبشاری یک استراتژی خیلی ساده است که بسیاری از تبلیغات کنندگان با آن آشنا نیستند. در این سیستم پرداخت هزینه  کلمه کلیدی عریض کمترین مقدار هزینه، کلمه کلیدی دقیق و اصلی بیشترین مقدار هزینه و عبارات مشابه متوسط هزینه را به خود اختصاص می‌دهند. در جدول زیر نمونه ای از نرخ هزینه‌ها بصورت آبشاری (cascading bids) را برای‌تان نمایش می‌دهیم:

اشتباه دوم: عدم استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی و نوشتن تبلیغات ضعیف

شما ممکن است تبلیغات زیادی انجام دهید ولی نتیجه درستی دریافت نکنید.

یکی از دلایل این امر:

نداشتن یا عدم بهینه سازی تبلیغات توسط افزونه های تبلیغاتی است که هر دو از اشتباهات رایج در تبلیغات گوگل ادوردز است که می‌توان از آن اجتناب کرد.

گوگل  با استفاده از این افزونه‌ها، کپی بهتر از تبلیغات را برای شما آسانتر می‌سازد و با انجام تنظیمات این افزونه‌ها مطمئنا شما بهترین ROI را دریافت خواهید کرد. با افزونه‌های تبلیغاتی، شما می‌توانید از امکان قرار دادن لینک سایت، امکان تماس و قرار دادن مکان خود در تبلیغات گوکل استفاده کنید تا آگهی خود را ارتقاء دهید.

این ویژگی‌ها در تب AD Extensions در حساب کاربری تبلیغات گوگل ادوردز شما موجود است.

بعبارتی ساده شما می‌توانید بخشهایی از اطلاعات و لینکها را به تبلیغات گوگل خود اضافه کنید. بدین ترتیب به کاربران و مشتریان، دلایل بیشتری برای کلیک روی تبلیغات خود ارائه می‌دهید.

استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی در افزایش کلیک مؤثر خواهد بود. به کاربرد افزونه‌ها در مثال زیر نگاهی می‌اندازیم:

در مثال زیر از افزونه‌های تبلیغاتی مکان، تلفن و لینک سایت استفاده شده است.

افزونه‌های تبلیغاتی در نهایت، میزان کلیک شما را افزایش می‌دهند. چالش اینجاست که اطمینان حاصل شود که صفحه فرود شما بخوبی بازدید شده است، بطوری که وقتی بازدیدکنندگان آن را می‌بینند، براحتی چیزی را که می‌خواهند پیدا کنند.

این افزونه‌ها می‌توانند CTR شما را بهبود دهند، همچنین می‌توانند چندین فرصت برای ایجاد call to action برایتان مهیا سازند یا به کاربر در بازدید از سایتتان انگیزه دهد. افزونه لینک سایت می‌تواند امکان کنترل برنامه ریزی شده‌ای از ورود و خروجها بر روی سایتتان را در اختیارتان قرار دهد. گوگل تنوع وسیعی از افزونه‌های تبلیغاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و بدین ترتیب شما می‌توانید بخوبی حساب کاربری خود را مدیریت کنید.

استفده از کپی تبلیغات پر بازدید، بسیار شبیه به نوشتن یک عنوان پست وبلاگ است. اگر می‌خواهید تبلیغات قدرتمندی را بنویسید، باید یک تبلیغات کارآمد را برای خود الگو قرار دهید. بنابراین اگر می‌خواهید تبلیغات خلاقی را ایجاد کنید باید بدانید که چه چیزی مؤثر است.

شما باید از فرصتها و ابزارهایی که در دست دارید استفاده کنید. اگر شما روش بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو را انجام دهید، CTR خود را افزایش خواهید داد. بهترین گزینه برای استفاده خوب از PPC، کاربرد افزونه‌های تبلیغاتی است.

اطمینان حاصل کنید که از گزینه‌های مناسب استفاده کنید، زیرا استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی اشتباه نه تنها باعث جذب کاربران نمی‌شود بلکه ممکن است باعث دفع آنها شود.

اشتباه سوم: عدم درک حاشیه سود و تبدیلها

هنگامی که شما به کسب و کاری مشغول هستید –حتی در دنیای آفلاین- شما مجبور به پیگیری تبدیلها و حاشیه سود خود هستید. شما این پیگری را انجام می‌دهد چراکه می‌خواهید سود بیشتری نسیبتان شود و تنها به فکر سود کوتاه مدت نیستید.

همین امر در مورد تبلیغات PPC شما صدق می‌کند. شما باید تبدیل را به منظور طرح سوالات یا فروش از مسیر زیر تنظیم کنید:

به قسمت Tools and Analysis بروید. از منو آپشن گزینه افزودن تبدیل جدید را انتخاب کنید.

شما واقعا می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، هنگامی که شما می‌دانید چه مقدار هزینه می‌کنید و چه میزان تبدیل و بازدید بدست می‌آورید، برنامه ریزی بر روی بودجه راحتتر خواهد بود. شما براحتی می‌توانید با استفاده از یک فرمول ساده حاشیه سود بدست آمده از تبلیغات گوگل ادوردز خود را محاسبه کنید:

سعی می‌کنیم با استفاده از مثالی ساده نحوه محاسبه حاشیه سود با این فرمول ساده را به شما نشان دهیم:

هزینه هر کلیک (Cost per click): 1.00$

درآمد حاصل از هر کلیک (Revenue per click): 10.00$

حاشیه سود (Profit Margin): 0.3

تعداد کلیکها: 1000

هزینه اضافه شده: 149$

به خاطر بسپارید که حاشیه سود بالا ممکن است برای هر کسب وکاری محقق نشود. شما باید بدانید که چه دستورالعملی برای کسب و کار شما مؤثر است و برای اینکه اطمینان حاصل کنید، حتما آن را تست کنید. در مجموع اطلاع از حاشیه سودی که بدست می‌آورید، یک راه عالی برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق است.

اشتباه چهارم: عدم استفاده از کلمات کلیدی منفی

عدم استفاده از کلمات کلیدی منفی یکی از اشتباهات رایج در تبلیغات در گوگل ادوردز است.

گوگل هر روز بیش از 6 میلیون کلمه کلیدی را پردازش می‌کند و 15 درصد از آنها 100% کلمات کلیدی جدید هستند، یعنی کلمات کلیدی که تاکنون ثبت نشده‌اند.

این بدان معنی است که برخی کلمات کلیدی دارای کیفیت بالایی هستند، در حالی که برخی دیگر برای بودجه و هدف شما زیان آور است.

حتما بخوانید: آموزش حذف کلمات غیرمربوط سرچ شده در کمپین تبلیغات گوگل

با استفاده از کلمات کلیدی منفی، شما می‌توانید کلمات کلیدی که برای محصول و سرویسی که ارائه می‌دهید مناسب نیستند را حذف کنید. انجام این کار می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد و درآمد شما را افزایش دهد.

بسیاری از تبلیغ کنندگان گوگل اشتباهی رایج انجام می‌دهند و آن نادیده گرفتن اهمیت جمع آوری لیستی از کلمات کلیدی منفی است و سپس تعجب می‌کنند که چرا تبلیغاتشان به شیوه‌ای که آنها مدنظر دارند تبدیل نمی‌شوند.

کلمات کلیدی منفی ساده‌ترین راه برای رسیدن به مشتریان بیشتر و هدفمند، کاهش هزینه‌ها و افزایش ROI شما است. همچنین به شما کمک می‌کند تا نمره کیفیت تبلیغات گوگل ادوردز خود را افزایش دهید. به گفته دانشمندان با این روش نمره کیفیت مشتریان 60.1% افزایش و CPC 24.6% کاهش خواهد یافت.

تصور کنید یک وب سایت مرتبط با کاریابی دارید. شما می‌توانید کلمات کلیدی سودآور و تجاری همچون حرفه مهندسی، کاریابی فنی حرفه‌ای و کلماتی از این قبیل را مورد هدف قرار دهید.

شما برای این کلیکها هزینه می‌کنید و در مقابل سود خود را برداشت خواهید کرد.

هنگامی که شما یک کلمه کلیدی مانند “مشاغل” را هدف قرار می‌دهید، افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند ممکن است بدنبال کاری پاره وقت در حرفه معینی باشند. بنابراین، اضافه کردن کلمه “شغل” یا “مشاغل” به لیست کلمات منفی شما، این افراد را از سایت شما دور نگه می‌دارد.

1- ماهیت کلمات کلیدی منفی: چرا اجازه می‌دهید که تبلیغات گوگل شما به افرادی که علاقه‌ای به کسب و کارتان ندارند نشان داده شود؟ بنابراین مفهوم کلمات کلیدی منفی چگونه کار می‌کند؟

مثالی ساده در این زمینه: هنگامی که کلمه کلیدی “small busimess programs” یا برنامه‌های کسب و کار کوچک را در گوگل جستجو می‌کنیم، تبلیغاتی از یک نرم افزار تجاری Shopify نشان داده می‌شود.

کاملا مشخص است که این تبلیغات با کلمه کلیدی سرچ شده مرتبط نیست. مطمئنا افرادی که بدنبال برنامه‌های کسب و کار کوچک هستند احتمالا بدنبال خرید آنلاین نیستند.

هنگامی که برای کاریابی رایگان تایپینگ جستجو می‌کنیم، تبلیغات زیادی نمایش داده می‌شود. اما وقتی روی یکی از تبلیغات کلیک می‌کنیم مشاهده می‌شود که پیغام درخواست هزینه داده می‌شود. این درحالی است که بدنبال کاریابی رایگان تایپ بودیم.

آیا شما مایل هستید اولین تماس منجر به خرید از محصول شما شود؟ اگر چنین است کلمات کلیدی را انتخاب کنید که به محصول نهایی شما اشاره کند.

 

نکاتی درباره استفاده از کلمات کلیدی منفی:

 • بیش از حد از کلمات کلیدی منفی استفاده نکنید، زیرا ردیابی نتایج آنها دشوار است.
 • کلمات کلیدی منفی را در کل کمپینهای تبلیغاتی خود کپی و درج نکنید.
 • از صفحه‌ای مشخص برای پیگیری کلمات کلیدی و همچنین کلمات کلیدی منفی مرتبط استفاده کنید.

 

فرض کنید شما یک کتاب الکترونیکی درباره شروع کسب و کار بفروش می‌رسانید که به احتمال زیاد شامل کلمات کلیدی زیر است:

 • شروع یک کسب وکار
 • راهکارهای رایگان برای شروع یک کسب و کار
 • کسب و کار خود را در خانه شروع کنید.
 • شروع به کسب و کار ارزان
 • ایده‌های تجاری رایگان

 

اگر تبلیغات شما شامل کلماتی چون “ارزان یا رایگان” باشد، این بدان معنی است که تبلیغات شما زمانی نشان داده می‌شود که کاربران بدنبال کسب اطلاعات رایگان هستند و کلماتی حاوی عبارت “رایگان” را جستجو می‌کنند.

از سوی دیگر اگر کلمات کلیدی مشابه “رایگان، ارزان” را به لیست کلمات کلیدی منفی اضافه کنیم، تبلیغات شما به کاربرانی که این کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند نشان داده نخواهد شد.

2- تأثیر کلمات کلیدی منفی در شبکه‌های نمایشی: اگر تبلیغات گوگل ادوردز خود را برای نمایش در هر دو شبکه جستجو و نمایشی تنظیم کرده باشید، لیست کلمات کلیدی منفی به شما کمک می‌کند تا تبدیل‌های خود را افزایش دهید.

بعنوان مثال، پارتنرهای Adapt هزینه تبلیغات برای مشتریان خود را تا 40% کاهش دادند، در حالی که حجم تبدیل و نام تجاری خود را حفظ کردند. چگونه موفق به انجام این کار شدند؟

آنها بطور بسیار جدی از کلمات کلیدی منفی استفاده کردند، کلمات کلیدی را در شبکه نمایشی گوگل بهینه سازی کردند، تبلیغات خود را تست کردند و از تکنیکهای بودجه بندی استراتژیک  برای دستیابی به نتایج فوق العاده استفاده کردند.

برای اضافه کردن لیست کلمات کلیدی منفی، فقط روی علامت [-] کلیک کنید تا بتوانید آن را تعریف کرده و گسترش دهید.

کلمات کلیدی منفی خود را در فضای تعیین شده در تصویر زیر قرار دهید:

اشتباه پنجم: روی نام تجاری خود هزینه نکنید.

شما باید به منظور افزایش تبدیلها و بازدید خود، روی کلمات کلیدی مرتبط با نام تجاری خود هزینه کنید. با این وجود شما باید به ارزش برند خود توجه کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که 66 درصد از مشتریان در ایالات متحده، اگر تجربه مثبتی از یک نام تجاری داشته باشند، مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای تهیه محصول آن برند هستند.

تحقق تجربه مثبت مشتری می‌تواند از طریق سئو و تبلیغات PPC بدست آید. از هر فرصت و ابزار در دسترس برای برجسته کردن نام تجاری خود استفاده کنید، زیرا نام تجاری شما، متعلق به خود شماست.

 

اهمیت هزینه روی جستجوی نام تجاری:

دو تا لینک بهتر ازیک لینک است.   خیلی خوشایند است وقتی سایت شما در بالای نتایج جستجوی ارگانیک گوگل قرار می‌گیرد، اما اکنون سوأل اینجاست که چه سایتهای بالاتر از شما قرار دارند؟

هنگامی که روی کلمات و اصطلاحات مربوط به برند خود هزینه می‌کنید، می‌توانید با دو لینک مختلف به سایت خود اشاره کنید، چون مطمئنا ترافیک ایجاد شده از دو لینک بیشتر از یک لینک خواهد بود. یک لینک همان تبلیغات گوگل است که شما انجام می‌دهید و لینک بعدی آدرس سایت شماست که با انجام سئو سایت باعث بالا آمدن رتبه آن شده‌اید.

از رقبای خود پیشی بگیرید. هنگامی که بر سر نام تجاری شما رقابت پیش می‌آید، برای اینکه بالاتر نشان داده شوید چه تدبیری باید بیاندیشید؟ برای اینکه بتوانید فضای امنی برای خود ایجاد کنید، قبل از اینکه رقبا وارد حرفه شما شوند، یک کمپین تبلیغاتی با کلمات کلیدی برند خود راه اندازی کنید.

برندینگ بسیار مهم است. بزرگترین و پرطرفدارترین برندها و مارکهای موجود در هر صنعت، حضور خود را چه از طریق تبلیغات گوگل، چه از طریق نتایج جستجوی ارگانیک گوگل به نمایش می‌گذارند. این استراتژی برای موفقیت نام تجاری شما بسیار سودمند است.

ارتقاء استراتژی. استفاده از تبلیغات گوگل و ایجاد یک لینک در بالای نتایج گوگل به شما این فرصت را می‎دهد تا مصرف کنندگان و کاربران خود را به صفحاتی خاص که مدنظرتان است هدایت کنید. شما می‌توانید در تبلغیات گوگل خود عباراتی چون آفرهای محصولات جدید، آفرهای خاص و ویژه را بیافزایید تا کاربران را به کلیک روی تبلیغات خود ترغیب کنید.

کلمات کلیدی مربوط به برند مقرون به صرفه هستند. بطور معمول هزینه مربوط به کلمات کلیدی برند ارزانتر از کلمات کلیدی عمومی هستند. دارای بودن CPC پایین، کلمات کلیدی برند را مقرون بصرفه‌تر و مؤثرتر می‌سازد.

جستجوهای نام تجاری و برند نشان دهنده نیت خرید مشتری هستند. مصرف کنندگان به احتمال زیاد به دنبال کلمات کلیدی برند محصول یا خدمات در مرحله تحقق فرآیند خرید هستند. هنگامی که تصمیم خود را برای خرید گرفته‌اید، جستجو به کلمات برند تبدیل می‌شود. نام تجاری خود را در جستجوها در بالا و مرکز دید قرار دهید تا مصرف کنندگان هنگام خرید به روشنی بتوانند به شما دسترسی یابند.

کوکاکولا یک برند در فیسبوک است، زیرا آنها برند خود را با استفاده از هر ابزار موجود و همچنین فانکشنهای کنونی خود تبلیغ می‌کنند. شما باید برند خود را با توجه به شرایط موجود از طریق PPC تبلیغات در گوگل تبلیغ کنید.

هنگامی که شما روی برند خود هزینه می‌کنید، در واقع شما کسب و کار خود را توسعه می‌دهید، به رسانه‌های اجتماغی ومشتریان خود رسیدگی می‌کنید.

تبلیغ کنندگانی که برند خود را تبلیغ نمی‌کنند، نمی‌توانند محصولات برند خود را بفروش برسانند و ظاهر نامناسب محصول خود را دلیل دیده نشدن خود می‌دانند و دلایل زیر را عنوان می‌کنند:

 • کلمه کلیدی برند من ترافیک زیادی دریافت نمی‌کند.
 • حجم جستجوها در کلمه کلیدی نام تجاری من کم است.
 • برند ما در حال حاضر در رتبه یک جستجو قرار دارد، بنابراین نیازی به تبلیغ نداریم.

همه این موارد دلایل خوبی بنظر می‌رسند ولی همچنان می‌توانند مانع رشد کسب و کار شما و همچنین موفقیت در رقابت با سایرین شوند.  این امر لزوماً در مورد کلیکها، بازدیدکنندگان و برداشتها نمایان نمی‌شود، بلکه در درآمد خود می‌توانید بروشنی آن را مشاهده کنید.

کلمات کلیدی با نام تجاری و برند من، با یکسری کلمات کلیدی برند بی ثبات، دارای حجم جستجوی مناسب و معقولی است:

آیا در تصویر فوق متوجه شدید که کلمه کلیدی “marie forleo bschool” 110 بار در ماه جستجو می‌شود؟

Bschool مربی تعلیم گلف است. واقعیت این امر که افراد بدنبال او هستند، حاکی از آن است که افراد بدنبال کسانی هستند که درباره‌اش شنیده‌اند یا آن را می‌شناسند. این امر در مورد برند و محصولات هم صادق است.

بنابراین احتمال فروش در صورت شناخت کاربران از محصول و برند بالاتر است. احتمال فروش در صورتی که مردم شما را نشناسند حدود 5 الی 20 درصد است، این در حالی است که احتمال فروش در صورت شناخت کاربران از برندتان حدود 60 الی 70 درصد خواهد بود.

1- جلوگیری از هک شدن نام تجاری و برند خود توسط رقبا: زمانی که شما برند خود را تبلیغ می‌کنید، در واقع مانع از رقابت در کسب و کار خود می‌شوید. مهمتر از همه اینها، شما نام تجاری خود را قویتر می‌کنید.

حقیقت تلخ این است که اگر شما برند خود را حفظ نکنید، دیگران این کار را خواهند کرد و این افراد احتمالا رقبای شما خواهند بود که نمی‌توانند از تلاش شما برای بدست آوردن بازدید کنندگان و رسیدن به هدفتان چشم پوشی کنند و بدنبال راهی برای کشاندن کاربران شما به سایت خود هستند.

شما ممکن است با کلمه کلیدی اصلی خود در رتبه 1 گوگل باشید، اما اگر رقبای شما کلمه کلیدی برندتان را مال خود کنند، آنها می‌توانند در جستجوی ارگانیک و عامیانه از شما پیشی بگیرند.

یکی از خوبی‌های هزینه بر روی برند تجاری این است که شما اغلب هزینه کمتری نسبت به سایر کلمات کلیدی پرداخت می‌کنید و در عین حال بسیاری از کلیکهای هدفمند و بازدیدکنندگان را به صفحه موردنظر خود هدایت می‌کنید.

نکته: هنگامی که بر روی نام تجاری و برند خود هزینه می‌کنید، شما باید به بالاترین هدف خود بنگرید چرا که افرادی که نام تجاری شما را جستجو خواهند کرد، بیشترین تعداد بازدیدکنندگانی خواهند بود که به هیچ شیوه دیگری بدست نخواهید آورد.

به جای اینکه با صرف هزینه‌های ناچیز و کم بخواهید تنها نام تجاری خود را مطرح کنید و کاری انجام داده باشید، هزینه تبلیغات خود را افزایش دهید تا بتوانید بالاترین بازخورد را از تبلیغات خود دریافت کنید و اکثریت کلیکها را بدست آورید. روی جستجوی نام برند و مارک خود هزینه کنید، زیرا این کلمات کلیدی بسیار خوب کلیک می‌خورند و تبدیل می‌شوند.

2- کاهش گردش مالی مشتری: یکی دیگر از جنبه‌های مهم در تبلیغات روی کلمات کلیدی نام تجاری، پیشرفت خوبی است که در میزان گردش مالی مشتریان خود بدست می‌آروید.

امیت سی مورفی نویسنده کتاب پیشرو در لبه هرج و مرجها، به 10 عنصر کلیدی عامل موفقیت در زمانهای بحرانی اشاره دارد. او این حقیقت را یادآور شده است که هنگامی که 5% تخفیف روی محصولات خود قرار می‌دهید، حدود 25 الی 125 درصد سود بدست خواهید آورد.

اگر شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید و کلمات کلیدی معروفی چون بازاریابی اینترنتی، بازاریابی آنلاین و غیره را هدف قرار داده‌اید، انتظار می‌رود هزینه هر کلیک شما چیزی حدود 16.61 دلار شود.

در این حالت اگر 10 کلیک دریافت کنید، هزینه آن بیش از 160 دلار خواهد بود، 100 کلیک شما بیش از 1600 دلار هزینه لازم خواهد داشت. بدین ترتیب مطمئنا میزان بازدیدهایی که از “بازاریابی آنلاین” بدست می‌آروید بسیار کم خواهد بود.

بنابراین کلمات کلیدی خود را بدرستی تعریف نکرده‌اید. این کلمات هنوز در مرحله آشنایی مشتری در چرخه خرید، مورد جستجو قرار می‌گیرند و کاربران در این مرحله از جستجو هنوز آماده خرید نیستند.

از سوی دیگر، تا کنون روی بازاریابی آنلاین تمرکز کرده‌اید، نام تجاری شما کمی در بین کاربران مطرح شده است.

در نتیجه، کاربران آن را جستجو خواهند کرد. برای مثال، بجای پرداخت هزینه 16.61 دلار و بالاتر برای کلمات کلیدی مربوط به بازاریابی اینترنتی، می‌توانید روی کلمات کلیدی مربوط به محصول، وبلاگ یا نام تجاری خود هزینه کنید. به عنوان مثال:

به غیر از اولین کلمه کلیدی در تصویر بالا (وبلاگ جون چو)، سایر کلمات در کادر قرمز، کلمات کلیدی پول ساز هستند. افرادی که این کلمات کلیدی را سرچ می‌کنند، آمادگی بیشتری برای خرید دارند.

این کلمات کلیدی مربوط به محصولات ویدئویی جان است که توسط کلیک بانک و شبکه‌های دیگر به فروش می‌رسد. اگر چه کلمات کلیدی کمتر از 600 جستجو ماهانه دارند، اما همچنان ثابت می‌کند که جان می‌تواند مشتریان واجد شرایط و خریداران را به صفحه فروش خود هدایت کند.

قبل از اینکه تبلیغات گوگل بعدی خود را تنظیم کنید، می‌توانید برای یافتن کلمات کلیدی مربوط به برند و نام تجاری خود از کیورد پلنر گوگل ادوردز (Planner Keyword Adwords) که قبلا در مورد کار با آن به تفضیل پرداختیم، استفاده کنید.

حتما بخوانید: استفاده از کیوورد پلنر در ادوردز

به خاطر بسپارید زمانی که از کلمات کلیدی منفی استفاده می‌کنید، شما به گوگل می‌گویید که تبلیغات شما را به افرادی که در جستجوی آن کلمه کلیدی در هر نمایشگری هستند، نشان ندهد.

اما هنگامی که شما روی کلمات کلیدی برند خود هزینه می‌کنید، شما به گوگل می‌گویید که تبلیغات شما را به کاربرانی در هر دو شبکه جستجو نشان دهد که کلمات کلیدی برند شما را در محتوای مورد سرچ خود جستجومی‌کنند.

کارابران معمولا راحت طلب هستند. آنها خواهان برندهایی هستند که بروشنی معرفی شده‌اند و مراجعه مشتریان شما به رقبا، یکی از کابوسهای بزرگ در بازاریابی اینترنتی است.

اشتباه ششم: عدم آگاهی از طول عمر مفید مشتریان در سایت خود (CLV)

آیا می‌دانید ارزش ماندگاری یا طول عمر مشتریان  چیست؟ اگر میزان ماندن مشتریان در سایت و تبلیغات خود را ندانید، هم پول و هم زمان خود را هدر داده‌اید.

با خود اندیشیده‌اید که در تبلیغات گوگل ادوردز خود چه میزان برای یک مشتری می‌خواهید هزینه کنید؟ با حدس و گمان نمی‌توانید کار خود را پیش ببرید. در عوض با محاسبه زمان ماندن و رجوع مشتری به سایت خود، بجای حدس و گمان همه چیز دقیقتر پیش خواهد رفت.

CLV یک مشتری در واقع میزان پولی است که مشتری در زمان حضور خود در سایت شما برای خرید از برند شما هزینه خواهد کرد.

به گفته وودر ونر هیدن:

“CLV شاخص عملکرد کلیدی است که ارزش یک مشتری را تعیین می‌کند. در واقع تعیین می‌کند که شما چقدر می‌توانید برای جذب یک مشتری در بلند مدت با توجه به بازگشت خرید از سوی مشتری هزینه کنید.”

محاسبه طول عمر مفید یک مشتری در سایت خیلی پیچیده‌تر از ROI (بازده سرمایه‌گذاری) است، اما برای اینکه درآمد شما افزایش یابد، این دو به یکدیگر وابسته هستند.

وقتی که از ارزش ماندگاری مشتری و میزان بار مالی که برایتان به همراه می‌آورد آگاهی دارید، می‌توانید براحتی کمپینهای خود را راه اندازی و تنظیم کنید و براساس کلمات کلیدی مؤثر که کاربران را به سمت شما سوق دهد، بر روی تبلیغات گوگل و رسانه‌ای خود هزینه کنید.

دیوید اسکوک بعنوان یک سرمایه‌دار جسور می‌گوید یکی از بزرگترین دلایلی که استارتاپ‌ها خیلی زود با شکست مواجه می‌شوند این است که هزینه‌هایی که برای جذب مشتری صرف می‌کنند در مقابل طول عمر مفید مشتریان در سایت بصورت زیر است:

از دید این سرمایه‌گذار، واضح است که اگر بخواهید در کسب و کاری پابرجا بمانید، مبلغی که برای تبلیغات در گوگل با عنوان PPC برای جذب مشتریان و کاربران هزینه می‌کنید، باید در کمتر از 12 ماه به شما بازگردد.

به عبارتی دیگر اگر شما 270 دلار برای بدست آوردن یک مشتری هزینه کنید، باید استراتژی بازاریابی خود را به گونه‌ای چیده باشید که در کمتر از یک سال، 270 دلار یا بیشتر از آن مشتری درآمد کسب کنید.

این تنها راه ایجاد یک بازار خوب و سالم برای رشد کسب و کار شما خواهد بود.

اکثر برندهای بزرگ مانند MOZ، از یک استراتژی متفاوت استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هزینه‌های جذب مشتری خود را پوشش داده‌اند. پلن قیمت‌گذاری استاندارد برای نرم افزار MOZ، 99 دلار در ماه است.

برای صاحبان کسب و کار کوچک، پرداختهای ماهیانه ممکن است خیلی بصرفه نباشد. ولی این بررسی می‌تواند آموزشی برای انجام هر حرکتی در تبلیغات و خریدهای شما باشد.

بنابراین  MOZ گاهی اوقات بیش از 99 دلار برای جذب و خرید مشتریان خود هزینه می‌کند. اما آنها یک برنامه قطعی و کاربردی دارند تا بتوانند هزینه‌های اولیه خود را بهبود و پوشش دهند و در بلند مدت بیشتر کار کنند.

با تمام این اوصاف MOZ از یک استراتژی منحصر بفرد برای بدست آوردن مشتریان و صرف هزینه در این باره استفاده می‌کند. آنها با شرکتهای دیگرهمکاری می‌کنند تا بتوانند آفرهایی را به اعضای خود که کم یا زیاد به برنامه آنها وابسته هستند، ارائه دهند.

HubSpot نمونه ای کامل از ارزش طول عمر مفید مشتری فراهم کرده است که در آن هزینه‌های هر مشتری را به سه جزء تقسیم می‌کند:

 • هزینه بازدید مشتریان (CoCV)
 • هزینه سوق دادن مشتری به خرید (CoLA)
 • هزینه جذب مشتری برای خرید (CoCA)

با استفاده از نمونه‌های HubSpot، چگونگی محاسبه CLV را نشان می‌دهیم:

طبق مثال HubSpot، اینگونه بیان می‌کنیم که شما 1000 دلار برای PPC هزینه کرده‌اید که 500 بازدیدکننده را به سوی شما هدایت می‌کند. در این مرحله شما برای هر بازدیدکننده 2 دلار هزینه می‌کنید.

اگر 5 درصد از این بازدیدکنندگان به خرید تمایل پیدا کنند، هزینه هدایت مشتری برای خرید 40 دلار است. (2/5%)

اگر 10% از بازدیدکنندگان به مشتریان شما تبدیل شوند، هزینه خرید مشتری از شما 400 دلار است. (40/10%)

اکنون، بسته به نوع کسب و کارتان، 400 دلار می‌تواند هزینه‌ای فوق العاده بالا یا خیلی کم باشد که زیاد مهم نیست. نکته اینجاست که شما اکنون این اعداد و ارقام را در اختیار دارید، شما هزینه‌های مربوط به سه نوع عملکرد کاربران را به منظور دستیابی به مشتریان جدید در دست دارید که براساس آن می‌توانید:

 1. مسیرهای جدید و ارزان قیمت را برای دستیابی به بازدیدکنندگان جدید کشف کنید.
 2. روی بهینه‌سازی تبدیل بیشتر بازدیدکنندگان به مشتریان علاقمند کار کنید.
 3. بهبود فرآیند فروش برای تبدیل مشتریان علاقمند به خریداران از سایت

شما بخشی از ارزش طول عمر مفید کاربران در سایت را محاسبه کردید که به شما کمک می‌کند تا کمپین PPC تبلیغات در گوگل بهتری را ایجاد کنید. اگر شما 10 دلار بیشتر هزینه کنید، اما بجای 10 دلاری که هزینه کرده‌اید، 6 دلار دریافت کنید، بدین معنی است که شما هر 4 مشتری که بدست می‌آروید، 4 دلار از دست می‌دهید که کاملا ثابت نخواهد بود.

اشتباه هفتم: عدم تست موقعیت تبلیغات مطلوب

فرمول ساده‌ای که گوگل برای رتبه بندی تبلیغات استفاده می‌کند:

هزینه * کیفیت تبلیغات

به عبارت دیگر، اگر شما بیشتر از سایر تبلیغ کنندگان روی بعضی کلمات کلیدی هزینه کنید، تبلیغات شما بیشتر از سایر تبلیغات در بالا قرار خواهد گرفت، حتی اگر با رقیب خود دارای کیفیت تبلیغ مشابهی باشید.

کیفیت آگهی شما تا حد زیادی وابسته به کلمات کلیدی، نرخ کلیک و کلمات کلیدی هدفمند است. این نمره کیفی مشخص می‌کند که تبلیغات شما در کجا قرار می‌گیرد.

رتبه اول همیشه بهترین موقعیت نیست. درست است که رتبه بندیهای تبلیغاتی بالاتر بیشترین کلیک را دریافت می‌کنند، اما بیشترین میزان تبدیل را دریافت نمی‌کنند.

شما نباید برای تولید کلیکهای با کیفیت، رتبه یک را برای تبلیغات خود در نظر بگیرید. اگر هدف شما برندینگ است، کاملا قابل فهم است که چرا بر روی قرارگیری تبلیغات خود در رتبه‌های بالاتر گوگل پافشاری می‌کنید. اما اگر هدف شما دستیابی به نتایج بهتر است (کلیکهای با کیفیت، ترافیک و تبدیل)، قرارگیری در رتبه‌های 3 تا 5 برای شما بهتر خواهد بود.

فرض کنید شما در حال فروش محصولات آشپزخانه هستید و رقیب شما Home Depot با یک برند بزرگ و درآمد تبلیغاتی بالاست.

هدف شما نباید پرهزینه‌تر از رقبایتان باشد. در مقابل روی افزایش نمره کیفیت تبلیغات خود تمرکز کنید، چرا که دارا بودن نمره کیفیت بهتر، به شما در قرارگیری رتبه های بالاتر و بهتر کمک می‌کند.

7 اشتباه مخرب در تبلیغات گوگل

یکی دیگر از مزایای هدف قراردادن رتبه های 3 تا 5 این است: مردم همیشه در مورد موقعیت 1 تا 2 هیجان زده هستند زیرا  آنها را براحتی بازدید می‌شوند. بنابراین افراد ممکن است تصمیم بگیرند که تبلیغات و سایتشان در بالای صفحه قرار گیرد نه به این دلیل که خرید بیشتری در این رتبه‌ها صورت می‌گیرد بلکه بخاطر اینکه کاربران روی رتبه های بالاتر کنجکاوی بیشتری به خرج می‌دهند.

به منظور افزایش CLV، شما باید روی ایجاد رابطه با مشتریان تمرکز کنید. هر چه مشتریان بیشتر به شما اعتماد کنند، شما بیشتر قادر خواهید بود تا آنها را به انجام اقداماتی که باعث رشد کسب و کارتان می‌شود، سوق دهید.

هنگامی که صحبت از موقعیت تبلیغات در گوگل ادوردز می‌شود ، هیچ قاعده کلی وجود نخواهد داشت. شما باید تبلیغات خود را تست و آزمایش کنید. بسته به صنعت و تبلیغات شما، شاید بودن در رتبه یک برایتان بهتر باشد. اما بطور کلی مرتبه‌های 3 تا 5 در نتایج گوگل برای اکثر شرکتها مؤثرتر است زیرا بهترین بازده و سود سرمایه‌گذاری را بدست می‌آورند.

نکته طلایی: شما باید با کپی از تبلیغات خود تستهای مختلفی انجام دهید تا بهترین موقعیت و رتبه بندی را با کاهش یا افزایش هزینه خود یا CPC پیدا کنید.

وقتی شما هزینه تبلیغات خود را پایین می‌‎آورید، چه اتفاقی را مشاهده خواهید کرد. گوگل معمولا پیشنهادات ویژه ای را در مورد هزینه‌های تبلیغاتی خود ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای شروع از هزینه‌های پیشنهادی گوگل استفاده کنید یا مقداری آن را افزایش دهید. چک کردن موقعیت تبلیغات در گوگل خود را ادامه دهید.

Georgia Eye توانست CTR خود را از 0.95% در ماه سپتامبر به 2.80% در ماه آوریل افزایش دهد، که چنین پیشرفتی فقط 6 ماه طول کشید. این کار با استفاده از یک استراتژی هدفمند و بهینه سازی بودجه صورت پذیرفت و آنها همچنین توانستند هزینه CPC خود را از 4.90 دلار به 2.31 دلار کاهش دهند.

نتیجه گیری

تبلیغات گوگل شما باید به کاربران موردنظر شما نشان داده شوند. این امر باعث می‌شود تا ترافیک شما افزایش یابد، بازدیدها ودر نتیجه خرید مشتریان شما بهبود یابد.

شما باید یک هدف بلند مدت برای تبلیغات خود تعیین کنید و با دید یک عمل کوتاه مدت به کار خود نگاه نکنید. اگر هدف شما تنها دستیابی به کلیکهای پرکیفیت به صفحه اصلی سایتتان است، شما نتیجه اصلی را از دست می‌دهید.

به خاطر بسپارید که ارزش ماندگاری مشتری در سایت به نرخ تبدیل اولیه بستگی ندارد، اما پس از آمدن کاربران به سایتتان چه اتفاقی رخ می‌دهد.

تبلیغات گوگل مؤثر باعث می‌شود تا در کلمات کلیدی خود در جایگاه مناسبی قرار بگیرید، هزینه‌های تبلیغاتی برای جذب مشتری و راهنمایی‌شان به سایت شما کاهش یابد و بتوانید تبدیل‌ها را به سایت خود بهبود دهید.

اگر گمان می‌کنید که خطاهای دیگری می‌تواند در تبلیغات گوگل روی دهد که به آن نپرداخته‌ایم، می‌توانید اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارید و در کامنتها نظرات خود را بیان کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *