ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۰ را بشناسید

ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۰ را بشناسید

پاندمی کووید ۱۹ امسال تاثیر بسیار زیادی روی ترندهای دیجیتال مارکتینگ گذاشته است‌. البته هنوز تاثیر کامل آن دیده نشده است اما بیزینس‌های مختلف باید بر اساس برنامه‌های روزانه یا هفتگی بتوانند خود را با شرایط جدید وفق‌ دهند.

در این مقاله داده‌های بیش از ۲۰۰۰ وبسایت در زمینه‌های مختلف را که بیشترین بازدید در سال ۲۰۲۰ داشتند را توسط SEMRush جمع‌آوری و آنالیز شده است. مثل وبسایت‌های برتر در حوزه مد، وسایل الکترونیکی، سلامت و زیبایی تا به این موضوع پی ببریم که دیجیتال مارکتینگ دچار چه تغییراتی شده ‌است.

نتایج این تحلیل به ما نشان ‌داد که تجارت الکترونیک چه تغییراتی داشته و الگوهای خرید به چه شکلی در آمده‌اند:

در اولین ماه شیوع پاندمی میزان سرچ عبارت خرید آنلاین تقریبا دو برابر شده است، در تمام دسته‌بندی‌ها میزان جستجو برای این عبارت در ماه مارس ۲۰۲۰ بیش از ۲۷۵۰۰ و در فوریه ۲۰۲۰ بیش از ۱۴۸۰۰ بوده ‌است. با بررسی ترند سال به سال برای ماه ژوئن (۲۰۱۹و۲۰۲۰) میزان این جستجوها ۵۰ درصد افزایش یافته ‌است.

سرچ جهانی برای سرویس‌های تحویل غذا به صورت متوسط تا ۱۸۰ درصد رشد داشته و رشد متوسط ترافیک سال به سال سایت‌های تجارت الکترونیک به صورت متوسط حدود ۳۰ درصد بوده است.

ترندهای دیجیتال مارکتینگاینها چند تغییر کوچک هستند که در این چند ماه رخ داده‌اند. بیایید نگاه دقیق‌تری به نتایج مطالعات و داده‌های مربوط به ترندهای دیجیتال مارکتینگ بی‌اندازیم تا متوجه‌ شویم که چگونه می‌توانیم بیزینس خود را رو به جلو هدایت ‌کنیم.

فروش به صورت الکترونیکی و اینترنتی با نرخ‌های قابل توجهی رشد داشته است. در ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌شد که مجموعا ۳.۹۱۴ تریلیون دلار فروش در حوزه تجارت الکترونیک وجود داشته ‌باشد. با شیوع ویروس کرونا، مصرف کننده تمایل زیادی به خرید آنلاین در هر زمینه‌ای از ضروریات زندگی گرفته تا دیگر خریدها دارد. برگشتن به شرایط خرید حضوری پیش از دوره کرونا قطعا مدت زمان زیادی طول خواهد کشید.

ترندهای ترافیک تجارت الکترونیک

دیتاهایی که ودیجی مارکتینگ از یافته‌های SEMrush توسط ترافیک آنالیتیک‌ها جمع‌آوری کرده، نشان می‌دهد متوسط ترافیک تجارت الکترونیک بین تمام صنایع حدود ۱۷ بیلیون است. صعود در ماه‌های نوامبر و دسامبر قابل پیش بینی است زیرا مصرف ‌کننده علاقه زیادی به خریدهای آنلاین همچون بلک فرایدی دارد اما پاندمی کرونا باعث ایجاد تغییراتی در حوزه تجارت الکترونیک شده ‌است.

میزان اوج ترافیک در وبسایت‌های تجارت الکترونیک در فصل بهار بیشتر از مقدار مشابه در نوامبر و دسامبر است. به شکل قابل توجهی میزان ترافیک در ژوئن ۲۰۲۰ رشد داشته است:

ترندهای دیجیتال مارکتینگرشد ترافیک در ماه‌های شیوع پاندمی یعنی مارچ و ژوئن ۲۰۲۰ و در تمام دسته بندی‌های مربوط به تجارت الکترونیک روی مقدار ۳۶ درصد ثابت بوده ‌است. علاوه بر آمازون و والمارت و ای ‌بِی، سه دسته ‌بندی دیگر یعنی خانه و باغچه، غذا و خوار بار و ورزش و فعالیت بیرون از خانه نیز از نظر ترافیک دارای رشد سال به سال بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بوده‌اند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگمنابع ترافیک تجارت الکترونیک

افزایش ترافیک یک چیز است اما درک دلیل آن چیز دیگری است که اگر بیزینس‌ها می‌خواهند موفق باشند و مخاطب بیشتری داشته ‌باشند باید از آن و ترندهای دیجیتال مارکتینگ آگاه باشند. ما در مطالعات‌مان درباره منابع ترافیک به نتایج زیر رسیدیم:

ترافیک موبایلی تقریبا ۷۰ درصد کل بازدید سایت‌های تجارت الکترونیک را تشکیل داده ‌است. به همین دلیل بسیار مهم است که وبسایت برای موبایل بهینه ‌سازی شود.

حدود ۶۰ درصد کل ترافیک تجارت الکترونیک از نوع مستقیم است، که نشان دهنده تاثیر شناخت برند و وفاداری مشتری برای خرید آنلاین از یک بیزینس مشخص است.

ترندهای دیجیتال مارکتینگبخش‌های مد و سلامت و زیبایی وابستگی زیادی به شناخت مشتری دارند و سایت های مربوط به آن‌ها دارای بیشترین مقدار بیننده مستقیم بوده است (به ترتیب ۵۹ و ۶۱ درصد).

ما متوجه شدیم که در طی پاندمی میزان ترافیک جستجو سایت‌های تجارت الکترونیک در تمام دسته‌ بندی‌ها دارای رشد سال به سال ۱۷ درصدی بوده است. دسته بندی سلامت و زیبایی بیشترین نرخ رشد در ترافیک جستجو را یعنی ۲۴ درصد داشته است و جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته است.

ترافیک بر حسب برند نیز برای تمام دسته بندی‌های تجارت الکترونیک از نظر سال به سال رشد  داشته است. بیشترین افزایش در ترافیک بر حسب برند در بخش‌ سلامت و زیبایی بوده که توانسته نرخ رشد سال به سال ۱۶ درصد را تجربه کند.

دومین افزایش ترافیک بر حسب برند مربوط به صنعت مد است که آن هم توانسته در طول پاندمی رشد ۴ درصدی را تجربه ‌کند و جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ باشد. پس از آن نیز وسایل الکترونیکی بیشترین رشد را داشته‌اند و در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته اند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگبیشتر بخوانید: نحوه انتخاب کلمات کلیدی برای تبلیغ در گوگل با استفاده از گوگل ترند

ترندهای تبلیغاتی تجارت الکترونیک: فرصتی در میانه بحران

ترافیک پولی بزرگترین مولد ترافیک در تجارت الکترونیک نیست اما برای جذب مشتری و فعالیت در یک محیط رقابتی خرده فروش‌های بزرگ همواره به تبلیغات آنلاین علاقه دارند.

تبلیغات آنلاین در تجارت الکترونیک: یک نمای کلی

به صورت کلی تقریبا ۵۰ درصد از تمام تبلیغات تجارت الکترونیک و در دسته بندی ‌های مختلف بیش از ۱۰۰۰ دلار را ماهیانه در گوگل خرج می‌کنند، بنابراین این موضوع می‌تواند برای افرادی که بودجه زیادی در اختیار دارند یک تمرین خوب و ضروری محسوب شود. در آمریکا، ۳۰ درصد تبلیغات تجارت الکترونیک ماهیانه در محدوده ۱۰۰۰ دلار برای تبلیغات خرج می‌کنند. با افزایش رقابت بین صنایع مختلف میزان بودجه نیز افزایش یافته ‌است. مطابق داده‌های ما که از ادورتایزینگ تولکیت جمع آوری شده است، خرده فروش‌ها و فعالان حوزه مد بزرگترین جامعه تبلیغاتی را تشکیل می‌دهند و به عنوان حدودا ۵۰ درصد از جامعه مطالعاتی ما ماهیانه چیزی حدود ۱۵۰ هزار دلار خرج می‌کنند. بیایید نگاهی به این موضوع بی‌اندازیم که ویروس کرونا چگونه روی میزان این هزینه‌ها تاثیر گذاشته است:

ترندهای دیجیتال مارکتینگهزینه تبلیغات آنلاین در طول بحران کووید ۱۹

کاهش بودجه و گپ‌های رو به رشد

از داده‌های ما مشخص است که پاندمی کرونا تاثیر زیادی روی هزینه تبلیغات آنلاین و ترندهای دیجیتال مارکتینگ گذاشته است. با مقایسه داده سال به سال برای ماه‌های شیوع کرونا یعنی مارچ و ژوئن ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ما متوجه‌ شدیم که میزان بودجه تبلیغات، چه کوچک و چه بزرگ، به صورت متوسط ۲۰ درصد کاهش یافته است. در ابتدا آن‌ها به صورت ماهیانه بیش از ۱ میلیون دلار را روی تبلیغات آنلاین هزینه می کرده‌اند اما در ژوئن ۲۰۲۰ تمام تبلیغ کنندگان شروع به کاهش بودجه در زمینه تبلیغات دیجیتال کرده‌اند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگفرصت‌های از دست رفته

با کاهش بودجه تبلیغات، قیمت تبلیغات آنلاین نیز کاهش یافته است. به خاطر پاندمی، اغلب بخش‌های تجارت الکترونیک متوسط قیمت بر حسب کلیک یا CPC  را کاهش داده‌اند که می‌تواند به معنای آن باشد که تبلیغ کنندگان نسبت به هزینه‌شان می‌توانند سود بیشتری به دست بیاورند. این فرصت در بین تمام صنایع تجارت الکترونیک یکسان نیست. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع مطلب مدیریت تبلیغات گوگل در زمان ویروس کرونا و قرنطینه را مطالعه نمایید.

برانگیختن احساسات و CTAها در تبلیغات تجارت الکترونیک

یافتن یک نقطه احساس برانگیز برای تشویق کاربر برای کلیک کردن روی یک تبلیغ تفاوت میان تبلیغ موفق و یک تبلیغ شکست خورده را رقم می‌زند.

 برای مثال ارسال رایگان، برگشت رایگان و یا قابلیت ارسال از عبارت‌های موثر و تاثیر گذار است، تحقیقات ما نشان می‌دهد که ۳۲ درصد از تمام تبلیغات روی تحویل رایگان تاکید دارند. از آنجا که در طی پاندمی کرونا بیشتر خریداران تبدیل به خریداران آنلاین شده‌اند و بسیاری از خریدها را آنلاین انجام می‌دهند، این پیام بسیار محبوب شده است. یک رویکرد تک محوره نمی‌تواند برای تمام گروه‌ها مناسب باشد و هر صنعتی می‌تواند سیاست‌های مخصوص به خود را داشته باشد.

تبلیغات سلامت و زیبایی و خانه و باغچه معمولا فاکتورهایی منحصر به فرد به همراه CTAها را عرضه می‌کنند و جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرند.

پیام‌رسانی با کیفیت یک موضوع مهم برای بخش‌هایی مثل Pets  و وسایل الکترونیکی است و تبلیغات مد و ورزش و فعالیت‌های بیرون از خانه معمولا شاخص‌های نو گرایانه‌ای در CTA دارند، برای مثال خرید جدید و محصولات جدید  که در ۲۶ درصد از تمام تبلیغاتی که ما مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم وجود دارند.

تقاضای مصرف کننده در تجارت الکترونیکی

در اینجا ما الگوهایی را از تقاضای مصرف‌کنندگان و همچنین نحوه تغییر تقاضاها با توجه به حوادث اخیر نشان داده‌ایم. محبوب‌ترین محصولات در بین دسته‌بندی‌های مختلف داده‌های مربوط به حجم جستجو مربوط به نیمه اول 2019 تا نیمه اول 2020 حقایق جالبی را بیان می‌کند. دکتر فاچی می‌گوید که هر یک ساعت شستن دست‌ها می‌تواند اثر گذاری زیادی داشته باشد. امسال عبارت شستن دست یکی از 5 عبارت برتر جستجو شده در بخش سلامت بوده است. در کل جهان و در نیمه اول 2020 این عبارت به میزان 638400 بار جستجو شده در حالیکه در سال قبل این آمار برابر 74000 بود. بسیار جالب است که 5 عبارت برتر دیگر حوزه سلامت دارای آمار سال به سال مشابهی هستند و این مشخص می‌کند که این تغییر ناشی از پاندومی بوده ‌است و به همین دلیل جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ است.

از آنجا که با شیوع کرونا افراد بیشتری کارهایشان را در منزل انجام می‌دهند تقاضا برای خرید وبکم (در نیمه اول 2020 برابر با 3045000 و در نیمه نخست 2019 برابر با 1000000( افزایش یافته و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که بین وسایل الکترونیکی این محصول بیشترین تقاضا را داشته ‌است و این محصول نیز جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته است.

در مورد خانه و باغچه نیز آمار نشان می‌دهد که افراد بیشتر علاقه دارند به جای رفتن سر کار در خانه بمانند  (1254000 در برابر 417200(   این آمار مربوط به جستجوی خرید تشک در نیمه اول سال 2020 و سال 2019 است. جستجوها در دیگر صنایع نیز کم و بیش در دو بازه زمانی مقایسه ‌شده دارای تغییرات زیادی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید: مدیریت تبلیغات گوگل در زمان ویروس کرونا و قرنطینه چطور انجام می‌شود؟

محبوب‌ترین محصولات در خریدهای آنلاین در طول پاندومی

در طول پاندمی برخی از محصولات بسیار زیاد مورد جستجو قرار گرفته‌اند. ما گزینه‌های مختلفی را که دارای بیشترین نرخ رشد سال به سال و در تمام دسته بندی‌های تجارت الکترونیک را برای دوره شیوع کرونا ( مارچ و آپریل 2020 در مقایسه با بازه زمانی مشابه 2019) مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بهداشت دست

افزایش تقاضا برای ضد عفونی کننده دست در دوران شیوع کرونا قابل پیش‌بینی بود اما آمار آن بسیار خیره ‌کننده است: میزان جستجو برای ژل دست 19038 درصد افزایش داشته ‌است.

ترندهای دیجیتال مارکتینگترندهای دیجیتال مارکتینگ و فعالیت‌های بیرون از خانه

از آنجا که نسبت بسیار زیادی از افراد جامعه بیشتر اوقات خود را درون خانه می‌گذرانند وسایل مربوط به فعالیت‌های خانگی سهم زیادی از جستجوهای آنلاین را به خود تخصیص داده‌اند. جستجو برای صندلی باغچه و اسباب‌بازی‌های مخصوص بیرون از خانه به ترتیب تقریبا سه و حتی چهار برابر شده ‌است در حالیکه تقاضا برای وسایل ورزشی مثل لباس دوی مردانه بیش از 164 درصد و زیرانداز مخصوص یوگا بیش از 323 درصد رشد داشته است، به همین ترتیب جز ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته اند. برای مشاهده دیگر تغییرات در تقاضای مصرف کننده در طول پاندمی می‌توانید به این لینک  recent blog post مراجعه‌ کنید.

ترندهای دیجیتال مارکتینگبیزینس‌های تجارت الکترونیک: انطباق با شرایط جدید

بسیاری از بیزینس‌ها در طول پاندمی کرونا مجبور شدند که مسیر کاری خود را تغییر دهند، زیرا مصرف‌کننده و بازار با توجه به شرایط جدید به سمت بازار و خریدهای آنلاین تغییر جهت داده‌ است. در اینجا می‌خواهیم بررسی کنیم که در این دوران و برای اینکه یک شرکت بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق ‌دهد چه کارهایی می‌تواند انجام ‌دهد.

برترین پلتفرم‌های تجارت الکترونیک

تا پیش از شیوع کووید 19 بسیاری از کمپانی‌ها که قبلا نمی‌توانستند به صورت آنلاین فروش داشته باشند یا اینکه فروش خیلی محدودی داشتند، تبدیل به پلتفرم‌هایی شدند که در زمینه فروش آنلاین توانستند بسیار موفق ظاهر شوند و حتی در زمره ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار بگیرند.

در ماه مارچ 2020، شاپیفای شاهد افزایش بیش از 7.3 میلیونی بازدید از سایت نسبت به ماه قبلی بود. در یک چهارم اول 2020 ترافیک شاپیفای 29 درصد افزایش داشته (نسبت به بازه زمانی سال قبل) که دلیل اصلی آن افزایش 89 درصدی در جستجوی عبارت shopify free trial بوده است. ساخت یک فروشگاه آنلاین تنها بخشی از چالش است. اینکه می‌تواند ترافیک مناسب داشته باشد، بینندگان را به خریدار تبدیل کند و رقابت ‌پذیری با رقبا همگی جزو عوامل موثر در موفقیت هستند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگداشتن یک برنامه کاربردی برای بیزینس‌های تجارت الکترونیک

با بررسی Australian “retail apocalypse,”   که نشان ‌دهنده تعدادی از فروشگاه‌های شکست خورده در دوران پاندمی است، داده‌ها و اطلاعات semrush چندین نکته را بیان کرده برای افرادی که می‌خواهند در تجارت الکترونیک عملکرد موفقی داشته ‌باشند:

افزایش حجم ترافیک

 داشتن حجم ترافیک کافی مخصوصا در زمانی که مخاطب وقت زیادی ندارد و یا اینکه تمایل دارد قبل از خرید محصول و پرداخت پول محصول را ببیند، نکته‌ای ضروری است.

بهینه‌سازی جستجوهای بر حسب برند

 هر چه میزان شناخت دیگران از برند شما بیشتر باشد و در جستجو بر حسب برند شانس بیشتری داشته ‌باشید، توانایی شما برای رقابت با رقبایتان افزایش خواهد یافت و می تواند شما را در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار دهد.

هدف قرار دادن ترافیک پولی

 تخصیص بودجه برای تبلیغات گوگل و ایجاد تبلیغات آنلاین کافی می‌تواند میزان شناخت از سایت شما را افزایش ‌دهد و مخاطب بیشتری را به سایت شما جذب‌ کند.

با بررسی موارد استرالیایی Jeanswest, Bardot, and Colette سه گام مهم برای برندهای تجارت الکترونیک که می‌خواهند تازه کارشان را شروع‌کنند و همچنین می‌خواهند ماندگاری زیادی داشته‌ باشند را می‌توانیم به شکل زیر بیان‌ کنیم:

آنالیز ترافیک و استراتژی‌های رقبا

 بررسی استراتژی‌های رقبا اولین گام ضروری برای ساخت و بهبود یک برند آنلاین تجاری است. طبق یافته‌های semrush نقشه SEMrush’s Competitive Positioning که در گزارش Domain Overview قابل دسترس است می‌تواند یک دید کلی از ترافیک رقبا و تعداد کلمات کلیدی که آن‌ها را رتبه بندی می‌کند، به شما بدهد.

ترندهای دیجیتال مارکتینگ

به ‌صورت مشابه در گزارش Advertising Research tool می‌توانید تخمینی از تعداد کلمات کلیدی اصلی برند رقبا و مقدار هزینه آن‌ها در تبلیغات آنلاین را مشاهده ‌کنید.

ترندهای دیجیتال مارکتینگ

نکته مهم

همچنین semrush دریافت  SEMrush’s CI add-on می‌تواند یک دید کلی درباره بخش‌های مختلف بازار با نشان دادن اینکه چگونه برندهای مختلف در زمینه تعداد مخاطب و نرخ رشد ترافیک با هم رقابت می‌کنند به شما ارائه دهد.

ترندهای دیجیتال مارکتینگمشخص ‌کردن نقطه‌ای که رقبا در آن پیروز شده‌اند

 بعد از اینکه قوی‌ترین رقبا را مشخص‌کردید، می‌توانید با استفاده از SEMrush استراتژی‌های آن‌ها را به شکلی دقیق‌تر بررسی کنید. Keyword Gap tool می‌تواند با ارزیابی اینکه کدام کلمات کلیدی در رتبه بندی برند موثر بوده و کدام یک در SERPها بی تاثیر بوده‌اند، مشخص‌کند که کدام برند دارای شهرت بیشتری است.  این کار به بیزینس‌های تجارت الکترونیک کمک می‌کند تا فرصت‌های جدیدی ایجاد کنند و کلمات کلیدی‌ای را به کار ببرند که قبلا نادیده گرفته می‌شد و بدین شکل عملکرد خود را بهبود ببخشند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگابزار keyword gap tool  نشان دهنده عبارات کلیدی است که برندهای رقیب به دنبال آن هستند، بنابراین با ایجاد هماهنگی بین آن‌ها و حجم جستجو و مشخص‌ کردن اینکه کدام عبارت کلیدی برای تبلیغات استفاده‌ شود، بیزینس‌ها می‌توانند بخش زیادی از سهم ترافیک را به خود اختصاص دهند.

ترندهای دیجیتال مارکتینگنکته مهم

 استفاده از عبارات کلیدی بر حسب برند رقبا تا آنجایی مجاز است که از مارک تجاری آن‌ها استفاده نشود، بنابراین می‌توانید از این فرصت استفاده‌ کنید و توجه مشتری‌های رقیب را به خود جلب کنید.

ترندهای دیجیتال مارکتینگ و ساخت یک محتوای عالی

 عبارات کلیدی یافته ‌شده در گام قبلی باید در جاهایی مثل عنوان اصلی، توصیف محصول، نوشته اصلی و به شکلی منطقی استفاده ‌شود تا یک محتوای جذاب هم برای موتورهای جستجو و هم برای مخاطبان ایجاد شود و خدمات و محصولات شما را در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار دهد.

ابزار toic research tool  را می‌توان برای جمع‌آوری ایده‌های محتواها و بر حسب پیشنهادات برای رایج‌ترین سوالات و ایده‌های عنوان اصلی به کار رفته، جمع‌آوری نمود.

در زمینه متن رایتینگ جستجوهای پولی، می‌توانید کارهای قبلی رقبا را جستجو کنید تا به یک دید کلی دست پیدا کنید و متن قوی‌تر و تازه‌تری بنویسید.

ابزار ادورتایزینگ ریسرچ تول مربوط به SEMrush  گزارشی از کپی‌های تبلیغاتی گذشته و مدت زمان صرف ‌شده برای نوشتن آن‌ها را نشان می‌دهد که می‌تواند نشانگری از میزان کارآمدی باشد.

دیجیتال مارکتینگ در دنیای پسا کرونا

پاندمی کرونا باعث ترندشدن چیزهایی ‌شده که تا پیش از این موضوع در کانون توجهات نبوده‌اند و همچنین باعث ایجاد تغییراتی غیر منتظره در زمینه دیجیتال مارکتینگ شده ‌است.

تحقیقات  semrush نشان می‌دهد که تغییرات با سرعت زیادی روی داده‌اند و ممکن است برخی بیزینس‌ها نتوانند خود را با شرایط جدید وفق‌ دهند. در دنیای آلوده به کرونا هیچ بیزینسی نمی‌تواند به صورت آفلاین به فعالیتش ادامه ‌دهد مخصوصا آن‌هایی که رقبایشان توانسته‌اند بازار آنلاین مخصوص به خود را ایجاد کنند و در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ قرار بگیرند.

وارد شدن به حوزه تجارت الکترونیک و قابلیت در دسترس بودن به صورت آنلاین انتخاب و تصمیم مهمی است که در شرایط رقابتی امروز که می‌توانیم بگوییم با گذشته تفاوت زیادی دارد، هرچه زودتر باید گرفته‌ شود.

داشتن عملکرد مثبت در زمینه سئو، PPC و داشتن یک استراتژی محتوایی مناسب و درس‌گرفتن از پیشگامان صنعت از نکاتی است که بیزینس‌ها می‌توانند از آن استفاده‌ کنند تا خود را آماده رویارویی با هر تغییری که ممکن است روی دهد، کنند و جای خود را در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ باز کنند.

منبع:

semrush

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:

حسین افسان
حسین متخصص تبلیغات گوگل ماست و تجربه زیادی هم توی تبلیغات فیسبوک داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات وی دیجیتال مارکتینگ

۷۷. بررسی Change History

چقدر این پست مفید بود؟ ارسال بازخورد میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0 تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این