چگونه از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner) به‌ طور مؤثر استفاده کنیم؟

استفاده موثر از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner)

شاید فکر کنید که راه‌اندازی کمیپن‌های تبلیغات کلیکی گوگل یا همان گوگل ادوردز تنها نیاز به یک کارت اعتباری یا حساب معتبر خارجی دارد. اما اصلاً اینطور نیست. ساخت و مدیریت یک کمپین گوگل ادوردز بیشتر از هر چیز نیاز به دانش تخصصی بالا در استفاده از ابزارهای گوگل ادوردز، تسلط بر استراتژی‌ها، دانش خوب در زمینه بازاریابی و فروش، تولید محتوای خاص و تبلیغاتی و… نیاز دارد. بخشی از کاربران ما در وی دیجیتال مارکتینگ دوست داشتند درباره ابزار کیورد پلنر (Keyword planner)  و چگونگی استفاده از آن بیشتر بدانند. ما در این پست به آموزش استفاده از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner) پرداخته‌ایم.

در اولین گام شما باید یاد بگیرید که چگونه از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner) طوری استفاده کنید که بتوانید زیرساخت مناسبی را برای یک کمپین موفق در گوگل ایجاد کنید. سعی کنید با استفاده از ابزار کیورد پلنر AdWords تجربۀ خود را بهبود بخشید.

Google Keyword Planer

ابزار کیورد پلنر (Keyword planner) در گوگل AdWords منبع مناسبی برای ایجاد فهرست‌های قدرتمند کلیدواژه است. کیورد پلنر (Keyword planner) ابزاری رایگان از AdWords است. با استفاده از ابزار کلیدواژۀ AdWords می‌توانید کلیدواژه‌ها و ایده‌های گروهی تبلیغی را جست‌وجو کنید و ببینید که کلید واژه‌های مختلف مختلف چه ارزشی دارند و در ماه چقدر سرچ می‌شوند. کلیدواژه‌های گران‌تر به شما این ایده را می‌دهد که رقبای شما احتمالاً از آنها درآمد زیادی کسب می‌کنند بنابراین هزینه بالایی از به ازای هر کلیک آن کلیدواژه پرداخت می‌کنند.

حتما بخوانیذ: نقش کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

برای مثال، تصور کنید کسب وکار شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا تبلیغات گوگل ادوردز است. کیورد پلنر AdWords به شما کمک می‌کند که واژه‌ها، عبارات و مشتریان بالقوه‌ای را شناسایی کنید که به‌دنبال کسب‌و‌کارهایی همچون شما می‌گردند. شما شاید از کلیدواژه‌های «تبلیغ در گوگل» و «تبلیغ کلیکی گوگل» و «تبلیغات کلیکی» استفاده کنید؛ اما ابزار کلیدواژۀ AdWords به شما کمک می‌کند که واژه‌های مرتبط و زیاد‌جست‌وجو‌شده‌ای همچون «تبلیغات گوگل» و «گوگل ادوردز» را پیدا کنید.

زمانی که اصول استفاده از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner) در AdWords را فهمیدید، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با به‌کارگیری آن‌ها کمپین خود را به مرحلۀ بعد ببرید. دربارۀ چگونگی استفاده از این ابزار برای تبلیغ خود، این نکات را مطالعه کنید.

1- استفاده از فیلترینگ برای پالایش مخاطبان و بودجۀ شما

در زمان شروع استفاده از ابزار کیورد پلنر (Keyword planner)، به شما چهار گزینه داده می‌شود:

 • جست‌وجو به‌دنبال کلیدواژه‌های جدید: به شما اجازه می‌دهد که یک عبارت، وب‌سایت یا دسته‌ را برای تولید ایده‌های جدید وارد کنید.
 • فهرست‌های چندگانۀ کلیدواژه: دو فهرست جداگانۀ وارد‌شده توسط شما را برای ایجاد ترکیبات کلیدواژه‌ای جدید با هم ترکیب می‌کند.
 • دریافت حجم جست‌وجو و ترندها: ترندهای تاریخی و داده‌های حجم جست‌وجوی کلیدواژه‌ها را نشان می‌دهد.
 • دریافت کلیک و پیش‌بینی‌های عملکردی هزینه: پیش‌بینی عملکردی فهرست‌های کلیدواژه‌ای شما را با‌توجه‌به میانگین‌ درخواست‌ها و بودجه در اختیار شما می‌گذارد.

زمانی که کلیدواژه‌ها را در هرکدام از این گزینه‌ها وارد می‌کنید، فهرست یا گزارشی دریافت می‌کنید که می‌توانید آن را بسته به متغیری از المان‌ها فیلتر کنید.

هرچند که کلید‌واژه ممکن است از حجم بسیاری از جست‌وجو در سطح ملی یا در بسیاری از مناطق برخوردار باشد، فیلتر هدف به شما کمک می‌کند تشخیص دهید آیا این واژه در حوزۀ شما محبوب هست یا خیر.

Keyword Planer – 2هدف‌گذاری

 • مکان: داده‌های حجم جست‌وجو و ترندها را مبتنی بر یک مکان یا رنج ویژه به شما می‌دهد.
 • زبان: داده‌های حجم جست‌وجو و ترندها را برای یک زبان مشخص به شما ارائه می‌کند. این گزینه به‌طور ویژه‌ برای زمانی که از چند نسخۀ زبانی یا چند صفحۀ مختلف زبانی در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، بسیار مفید است.
 • شبکۀ جست‌وجو: مشخص می‌کند داده‌های ارائه‌شده از کجا می‌آیند. منبع داده‌ها به‌طور پیش‌فرض از گوگل است؛ با‌این‌حال می‌توانید هم گوگل و هم شرکای جست‌وجوی گوگل را با هم انتخاب کنید.
 • کلیدواژه‌های منفی: واژه‌ها یا عباراتی را فیلتر می‌کند که نمی‌خواهید در نتایج جست‌وجو مشاهده شود. برای مثال، اگر نمی‌خواهید مدخل‌هایی که کلمات ارزان یا رایگان را در خود دارند هدف گیرید، باید از این محدودکننده‌ها استفاده کنید.

رنج داده

به شما اجازه می‌دهد که رنج داده‌ای مشخصی را وارد کنید تا بتوانید جست‌وجوهای میانگین ماهانه را برای آن بازه زمانی مشاهده کنید. همچنین می‌توانید دو نوع رنج دادۀ متفاوت را با هم مقایسه کنید. این مورد، به‌خصوص در تشخیص اینکه آیا فلان کلیدواژه از عملکرد بهتری در بعضی روزهای سال برخوردار است یا نه مفید است. این به شما کمک می‌کند که زمان‌بندی کمپین خود را از نظر استراتژی مشخص کنید.

فیلترهای کلیدواژه

 • میانگین جست‌وجوهای ماهیانه: کلیدواژه‌ها را بسته به میانگین جست‌وجوی ماهیانه برای داده‌های مشخصی فیلتر می‌کند. کلیدواژه‌هایی که از حجم بسیار جست‌وجو برخوردارند (معمولاً میانگین جست‌وجوی ماهیانه از ۱۰هزار واحد بیشتر است) رقابت با آن‌ها با یک درخواست پیشنهادی بالاتر سخت‌تر است. اگر به‌تازگی کمپین خود را به راه انداخته‌اید، تمرکز بر کلیدواژه‌هایی با حجم جست‌وجوی متوسط می‌تواند به شما کمک کند هزینۀ زیادی برای کمپین خود مصرف نکنید.
 • درخواست پیشنهادی: به شما اجازه می‌دهد گزینه‌های کلیدواژه‌ای را ببینید که به شما کمک می‌کنند در وضعیت بهتری برای کنترل بودجۀ خود قرار بگیرید. درخواست پیشنهادی شما با حساب‌کردن هزینۀ هر کلیک ( که دیگر تبلیغ‌کنندگان برای کلیدواژه‌ها در همان مکان و همان شبکۀ جست‌وجو می‌پردازند، محاسبه می‌شود.
 • سهم دیده‌شدن تبلیغ: تعداد دفعاتی که مردم تبلیغ شما را می‌بینند، تقسیم بر کل تعداد جست‌وجوهایی که با کلید‌واژۀ شما در ماه اخیر در مکان یا شبکۀ هدف شما همخوانی داشته‌اند.
 • سهم دیده‌شدن ارگانیک: درصد دفعاتی که یک صفحه از وب‌سایت شما به‌دنبال یک مدخل جست‌وجوشده در یک صفحۀ معمولی رایگان دیده شده است.
 • میانگین موقعیت ارگانیک: درصد دفعاتی که یک صفحه از وب‌سایت شما به‌دنبال یک مدخل جست‌وجوشده در یک صفحۀ جست‌وجوی معمولی دیده می‌شود.
 • میانگین موقعیت ارگانیک: نشان می‌دهد که کدام صفحات از وب‌سایت شما در مقایسه با دیگر وب‌سایت‌ها در نتایج جست‌وجوهای رایگان دیده می‌شود.
 • رقابت: به شما اجازه می‌دهد کلیدواژه‌ها را فیلتر کنید. شما می‌توانید سه سطح سختیِ بالا، متوسط و پایین را مشخص کنید. برای کسب‌و‌کارهای کوچک، معمولاً توصیه می‌شود که سختی متوسط تا پایین را انتخاب کنند؛ زیرا این کسب‌و‌کارها از میزان درخواست‌های پایین‌تری برخوردارند. پس می‌توانید از بودجۀ خود برای موارد دیگری استفاده کنید.

 

keyword planer filter

گزینه‌های کلیدواژه

به شما اجازه می‌دهد تحقیق خود را فیلتر کنید تا تنها ایده‌هایی را ببینید که به‌طور نزدیکی با واژگان یا محتوای جست‌وجوی شما مرتبط هستند و از قبل در برنامه‌ریزی شما موجودند.

ازآنجاکه هدف از فیلتر، محدود‌کردن فهرست کلیدواژه‌ها و گزارش‌هاست، به خاطر داشته باشید که زیاد خود را محدود نکنید. سعی کنید به‌طور جامع شروع کنید و در ابتدا از فیلتر استفاده نکنید یا تنها یک بار آن را انجام دهید. سپس آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید هیچ فرصتی را از دست نداده‌اید. مادامی‌که با کلیدواژه‌های صنعت خود بیشتر و بیشتر آشنا می‌شوید و گزینه‌های فیلتر را بهتر می‌شناسید، متوجه می‌شوید که کدام گزینه‌های فیلتر برای شما بهتر کار می‌کنند.

اکنون که شما از اصول کار با ابزار کیورد پلنر برخوردارید. زمان آن است که بعضی از استراتژی‌ها را برای استفادۀ مؤثر از آن شرح دهیم.

2- در استفاده از کلیدواژه‌ها کیفیت را به کمیت ترجیح دهید

اگر در انتخاب کلیدواژه‌ها این مشکل را دارید که نمی‌توانید از بیرون به صنعت خود بنگرید، یا اینکه نمی‌توانید موارد مرتبطی با کسب‌و‌کار خود پیدا کنید، ابزار کیورد پلنر می‌تواند در کشف واژگان و عبارات جدیدی که مشتریان به‌طور بالقوه‌ای از آن‌ها برای پیدا‌کردن کسب‌و‌کارهایی همچون شما استفاده می‌کنند، به شما کمک کند. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که کلیدواژه‌های پیشنهادی گوگل را که توسط موارد زیر تهیه شده‌اند، مشاهده کنید:

 • کلیدواژه: واژگان یا عبارات مرتبط با کسب‌و‌کار یا وب‌سایت خود را وارد کنید تا ایده‌ها و کلیدواژه‌های مفصل‌تری را دریافت کنید که شاید قبلاً به آن‌ها فکر نکرده بودید.
 • صفحۀ فرود: یک صفحه از سایت خود (یا هر سایت) را وارد کنید. ابزار، صفحه را مرور می‌کند و کلیدواژه‌های مرتبط را تولید خواهد کرد.
 • دستۀ محصول: انتخاب کنید کدام دسته محصولات به بهترین نحو ممکن کسب‌و‌کار شما را توصیف می‌کند تا بتوانید از این طریق کلیدواژه‌های محبوبی که به‌طور مکرر در صنعت شما استفاده شده است، انتخاب کنید. این به شما در شناسایی کلیدواژه‌هایی کمک می‌کند که مشتریان بالقوه برای پیدا‌کردن کسب‌و‌کارهایی همچون شما استفاده می‌کنند.

به هنگام بررسی پیشنهادهایی که این ابزار به شما می‌دهد، به خاطر داشته باشید که اگر یک کلیدواژه از حجم جست‌وجوی فراوانی برخوردار است، شاید رقابت زیادی نیز بر سر آن باشد و همین باعث می‌شود نرخ درخواست پیشنهادی افزایش یابد. سعی کنید کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که برای کمپین شما واقع‌گرایانه هستند و اینکه بخش عمده‌ای از بودجۀ شما را مصرف نخواهند کرد.

3- مخاطبان را در مناطق مختلف، هدف تبلیغات خود قرار دهید

هدف‌گذاری مؤثر می‌تواند به‌طور ویژه‌ای برای کسب‌و‌کارهایی مناسب باشد که از بودجۀ بازاریابی کوچک‌تری برخوردارند. فیلترهای هدف‌گذاری کیورد پلنر به شما اجازه می‌دهند مشخص کنید تبلیغات شما کجا و بسته به چه زبان یا مکانی نمایش داده شوند. این به‌ویژه زمانی مفید خواهد بود که کسب‌و‌کار شما از یک مکان فیزیکی برخوردار باشد و شما سعی کنید به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

در‌حالی‌که یک کلیدواژه شاید از نظر ملی یا در نواحی گسترده‌ای، از حجم جست‌وجوی بسیاری برخوردار باشد، فیلتر هدفمند می‌تواند به شما کمک کند تا افراد مرتبط با واژۀ انتخاب‌شدۀ شما به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند. اگر به مثال اول خود دربارۀ  «آژانس دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات گوگل ادوردز» باز گردیم، شما می‌توانید فیلترها را طوری قرار دهید تا افراد را در شهر، استان و روستاهای اطراف محل زندگی خود پیدا کنید. نتایج نشان‌داده‌شده در ابزار برنامه‌ریزی کلید‌واژه، حجم میانگین جست‌وجوی ماهیانه، ترندهای جست‌وجو، درخواست‌های پیشنهادی و… را نشان می‌دهد.

این فیلترها همچنین به شما اجازه می‌دهد کمپین‌های خود را در زبان‌های مختلفی طراحی کنید. اگر احساس می‌کنید شرکت شما در میان انگلیسی‌زبانان و همچنین اسپانیولی‌زبانان محبوب است، استفاده از ابزار کیورد پلنر AdWords به شما کمک می‌کند که مرتبط‌ترین کلیدواژه‌های هر زبان را پیدا کنید و از این طریق می‌توانید گروه‌های مخاطب خود در هر دو زبان را از هم جدا سازید.

4- آمادۀ مبالغ پرداختی رقبای خود باشید

سطح رقابت برای انتخاب‌های کلیدواژه می‌تواند به‌طور مؤثری بر هزینه‌ها تأثیر بگذارد. بسته به اینکه چند نفر درخواست فرستاده‌اند، یک سطح کلیدواژه در یک رقابت، یا پایین، یا متوسط یا بالا رتبه‌بندی می‌شود. کلیدواژه‌های رقابتی با ضریب بالا هزینه‌برتر خواهند بود و استفاده از آن‌ها برای نشان‌داده‌شدن در موقعیت بالایی هزینه‌بر خواهد بود.

استفاده از ابزار کیورد پلنر AdWords به شما در پیدا‌کردن کلیدواژه‌های مؤثری که با بودجۀ شما همخوانی دارند، کمک خواهد کرد. این ابزار به شما نشان می‌دهد که دیگر تبلیغ‌کنندگان چه مبلغی را برای کلیدواژه‌ها هزینه می‌کنند. ستون درخواست‌های پیشنهادی، میانگین مبالغ هزینه‌شده را برای هر کلیدواژه نشان می‌دهد. شما می‌توانید مشاهده کنید که کدام‌یک از کلیدواژه‌های مدنظر شما با بودجۀ شما همخوانی دارد. سپس می‌توانید کمپین خود را در اطراف آن به‌منظور بهبود شانس خود برای دیده‌شدن توسط مشتریان بالقوه ایجاد کنید.

ازآنجاکه گزینۀ درخواست پیشنهادی، تخمین مناسبی از هزینه‌های کلی را به شما می‌دهد، ابزار تخمینی درخواست صفحۀ اول گوگل شما را با تخمینی از هزینۀ قرارگرفته‌شدن در اولین نتایج گوگل رو‌در‌رو می‌کند.

برای دیدن معیار دیده‌شدن تخمینی صفحۀ اول برای کلیدواژه‌های شما، این مراحل‌ را دنبال کنید:

 • تب keywords را باز کنید و بر گزینۀ columns کلید کنید.
 • گزینۀ modify columns را از منوی بازشونده انتخاب کنید.
 • در منوی بازشوندۀ attributes، مورد first page bid را اضافه کرده و آن را ذخیره کنید.
 • شما می‌توانید همین مورد را برای درخواست تخمینی بالای صفحۀ خود انجام دهید.

اگر تخمین درخواست صفحۀ اول بالاست، شاید به‌معنی آن باشد که رتبۀ کیفیت کلیدواژۀ شما ضعیف است. شما می‌توانید بر گزینۀ کمک در کنار کلید‌واژۀ خود کلیک کنید تا جزئیات بیشتری را مشاهده کنید.

5- برنامه‌ریزی خود را به‌منظور عملکرد بهتر، تحلیل کنید

به محض کشف کلیدواژه‌های درست، بر دکمۀ سمت راست ستون برای اضافه‌کردن آن‌ها به برنامه‌ریزی کلیدواژه کلیک کنید. این به‌طور موقت کلیدواژه‌های بالقوۀ شما را ذخیره می‌کند. زمانی که کلیدواژه‌ها در برنامۀ شما قرار گرفتند، شما می‌توانید بودجۀ روزانه‌، حداکثر درخواست و مکان را به آن اختصاص دهید و یک پیش‌بینی با جزئیات را دربارۀ آن دریافت کنید.

زمانی که فهرستی شامل ۱۰تا۲۰ کلیدواژه برای گروه خود پیدا کردید، کلیک‌کردن روی دکمۀ پیش‌بینی به شما کلیک‌های تخمینی، موقعیت میانگین و میانگین نرخ دگرگونی را برای کلیدواژۀ بالقوۀ شما نمایش خواهد داد و شما متوجه خواهید شد که آیا با‌توجه‌به بودجۀ خود واقع‌گرایانه عمل کرده‌اید یا خیر. از مشاهده‌های خود برای اضافه‌ و حذف کردن کلیدواژه‌ها استفاده کنید تا زمانی که فهرست پالوده‌تری داشته باشید.

کیورد پلنر AdWords ابزار مفیدی برای زیرساخت هر کمپین موفق است. مهم نیست سایز بودجه یا کمپانی شما چقدر است، این ابزار می‌تواند به شما در شخصی‌کردن کلیدواژه‌ها کمک کند. این استراتژی‌ها را برای چگونگی استفاده از ابزار برنامه‌ریزی کلیدواژه در ذهن داشته باشید تا در کمپین بازاریابی آنلاین خود موفق عمل کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *