5 فاکتور مهم در تعیین هزینه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

پنج فاکتور مهم در تعیین هزینه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

در تعیین هزینه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام باید چه فاکتورهایی را در نظر گرفت؟

حتما تا به حال برایتان این سوال پیش آمده که فرآیند تعیین هزینه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام به چه صورتی می باشد؟

تبلیغات در اینستاگرام به شیوه‌ای هدفمند و دقیق که بتواند جامعه مشخصی از مخاطبان را هدف بگیرد، تا پیش از تبلیغات اسپانسر اینستاگرام غیرممکن بود. تبلیغات اسپاسنر اینستاگرام یا استفاده از دکمه پروموشن که در پایین هر پست صفحه تجاری وجود دارد، شیوه‌های قبلی را کم رنگ و بی‌اثر کرده است.

در شیوه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام یا اینستاگرام اسپانسر صاحبان کسب‌وکار می‌توانند براساس جنسیت کاربران، سن، موقعیت مکانی، وضعیت تاهل، علاقه‌مندی و ویژگی‌های رفتاری، ایمیل و بسیاری از پارامترهای مختلف دیگر جامعه مخاطبان خود را تعیین کنند

ما در وی‌ دیجیتال مارکتینگ به‌عنوان مجری تبلیغات اسپانسر اینستاگرام در ایران تا به امروز کمپین‌های مختلفی را برای مشتریان خود راه‌اندازی و مدیریت کرده‌ایم. در پست‌های قبلی درباره هزینه تبلیغات اسپانسر اینستاگرام صحبت کردیم.

حتما بخوانید: میزان هزینه و راهنمای سفارش تبلیغات در اینستاگرام

اجازه دهید در این پست نگاه نزدیک‌تری به این پنج فاکتور بیندازیم و شرایطی را بررسی کنیم که بر میزان تخمینی اقدام و کیفیت نتایج تأثیرگذار هستند. و همچنین چگونگی تأثیر آن‌ها را مشخص کنیم.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای کلینیک زیباییتبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای کلینیک زیبایی

۱- مبلغ درخواست‌ شده توسط شما

ازآنجاکه تبلیغ‌ کنندگان، تبلیغات اینستاگرامی را از طریق نوعی سیستم حراجی به‌دست می‌آورند، می‌ بایست برای هر تبلیغ، درخواست مشخصی صادر کنند. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند این درخواست را هم از طریق دستی و هم اتوماتیک ارسال کنند:

درخواست‌ دستی: تبلیغ‌کننده مبلغی حداکثری را مشخص می‌کند که مایل به پرداخت آن برای کسب نتایجی مشخص است (برای مثال: ۵ دلار برای هر کلیک).

درخواست اتوماتیک: به‌جای اینکه تبلیغ‌کننده مبلغ درخواست را برای نتایج تبلیغ مشخص کند، این فیس‌بوک است که مشخص می‌کند چگونه هزینه را برای بهینه‌شدن نتایج تبلیغات معین کنید. این گزینه برای کاربرانی پیشنهاد می‌شود که مطمئن نیستند به چه مقدار می‌خواهند هزینه کنند.

این نکته حقیقت دارد که تبلیغ‌کننده می‌تواند با قراردادن درخواست دستی، هزینه‌ی تبلیغ را پایین‌تر بیاورد. اما این کار با این ریسک همراه است که تبلیغ شما کمتر نمایش داده شود یا در میان تبلیغاتی که درخواست بیشتری داشته‌اند، گم شود.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای آموزشگاه زبان
تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای آموزشگاه زبان

 

در هر صورت کاربران نباید نگران درخواست هزینه زیادی برای تبلیغات باشند؛ زیرا برای برنده‌شدن در هر حراجی مقدار بسیار کمی را باید پرداخت کنند که این نشان می‌دهد تصور آن‌ها از شیوه‌ی بهینه‌کردن فعالیت تبلیغی چگونه است.

۲- نرخ تخمینی فعالیت تبلیغات در اینستاگرام

به هنگام تصمیم فیس‌بوک مبنی بر نمایش‌دادن یا ندادن تبلیغ اینستاگرامی شما به کاربر، آن‌ها ضریب تخمینی فعالیت را برای تبلیغ شما محاسبه می‌کنند. این ضریب نشان می‌دهد که آن‌ها چه فکری دربارۀ بهینه‌بودن فعالیت تبلیغی شما دارند.

ضریب تخمینی فعالیت با‌توجه‌به فعالیت‌های گذشتۀ کاربر و همچنین داده‌های عملکردی تاریخی تبلیغات اینستاگرام محاسبه می‌شود.

برای مثال، اگر شما تبلیغ اینستاگرامی را منتشر می‌کنید که کلیک روی آن، کاربر را به وب‌سایت شما منتقل کند، ضریب تخمینی فعالیت با‌توجه‌به اینکه تبلیغ شما چند کاربر را به سایت شما منتقل کرده است، محاسبه می‌شود و اینکه آیا کاربر بر تبلیغات اینستاگرامی دیگری همچون تبلیغ شما کلیک کرده است یا نه.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای خدمات آرایشی

بسته به نوع درخواست شما، ضریب تخمینی فعالیت، بر هزینه‌های تبلیغاتی اینستاگرامی‌شده مستقیماً تأثیر می‌گذارد. اگر تبلیغ شما ضریب تخمینی پایینی داشته باشد و شما نوع درخواست اتوماتیک را انتخاب کرده باشید، درخواست بالاتری (در محدودۀ بودجه‌ای شما) برای افزایش شانس برنده‌شدن شما قرار خواهد گرفت. برای کاربرانی که تمایل به درخواست‌دهی دستی دارند، ضریب تخمینی فعالیت پایین به‌معنی این است که بازدید‌کنندۀ کمتری تبلیغ شما را خواهد دید.

 

۳- کیفیت تبلیغ و مرتبط‌ بودن آن با موضوع

فاکتور کیفیت تبلیغ و مرتبط‌بودن آن نمایانگر این نکته است که اینستاگرام چگونه می‌خواهد یک کاربر در تبلیغ اینستاگرامی شما قرار بگیرد. این مورد با‌توجه‌به سه فاکتور بررسی می‌شود:

*  بازخورد منفی: نمره‌دهی مبتنی بر تعداد دفعاتی که کاربرها تبلیغات شما را مخفی می‌کنند یا ترجیح می‌دهند آن را نبینند.

*  بازخورد مثبت: نمره‌دهی مبتنی بر اینکه از کاربران در برخورد با تبلیغ شما چه انتظاری می‌رود (مثلاً کلیک‌کردن بر لینک).

*  فعالیت اینستاگرامی گذشته‌ی کاربران: این مورد را بررسی می‌کند که آیا علاقه‌ای به مورد تبلیغ‌شده توسط شما داشته‌اند یا نه.

هرچه بازخورد تبلیغی مثبت‌تر باشد، کیفیت تبلیغ شما و مرتبط‌بودن آن با موضوع بیشتر خواهد بود و بالعکس. به همین ترتیب، اگر کاربری به مورد تبلیغی شما در گذشته علاقه‌ای نشان داده است، این کار باعث افزایش کیفیت تبلیغ و مرتبط‌بودن آن با موضوع می‌شود. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند به‌سادگی از کیفیت و مرتبط‌بودن تبلیغ خود مطلع شوند و این کار را با استفاده از Facebook Ad Manager  انجام دهند. در این گزینه می‌توانید تبلیغ مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بازخوردهای مثبت و منفی و نتایج مرتبط را متوجه شوید.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام آژانس مسافرتی

درست همچون میزان تخمینی اقدام، کیفیت تبلیغات و مرتبط‌بودن آن‌ها در اینستاگرام می‌تواند بر هزینه‌ی تبلیغ، بسته به نوع درخواست شما تأثیر بگذارد.

برای درخواست‌های اتوماتیک، درخواست‌های با مبالغ زیاد توسط اینستاگرام مشخص خواهد شد؛ البته اگر کیفیت تبلیغ و مرتبط‌بودن آن به اندازه‌ی رقیبان بالا نباشد. با درخواست دستی، کیفیت پایین تبلیغ و نمره‌ی پایین مرتبط‌بودن آن، به دیده‌نشدن تبلیغ منجر می‌شود اگر مبلغ پیشنهادی به اندازه‌ی کافی بالا نباشد.

۴- هدف‌گیری مخاطبان تبلیغات در اینستاگرام

اگر برندهای زیادی مخاطبانی که شما آن‌ها را هدف قرار داده‌اید، هدف‌گیری کرده‌اند، رقابت برای برنده‌شدن تبلیغ اینستاگرامی، بر سر بیشترین ارزش موجود خواهد بود. در این رقابت، هدف‌گیری مخاطبان بر هزینه‌ی تبلیغات اینستاگرام تأثیر خواهد گذاشت.

معمولاً تبلیغاتی که از مخاطبان هدف محبوب برخوردارند، هزینه‌ی‌ بیشتری دارند. اگر تبلیغات زیادی برای یک قشر خاص از مخاطبان وجود داشته باشد، این شانس وجود دارد که بسیاری از این تبلیغات از یک میزان تخمینی اقدام یکسان و کیفیت و مرتبط‌بودن یکسان برخوردار باشند که این بدان معنی است تبلیغات باید درخواست‌های با مبلغ بیشتری قرار دهند تا ارزش تبلیغ خود را افزایش دهند.

گفتن این نکته بسیار مهم است که تبلیغات اینستاگرام با هر شرکتی که می‌خواهد به کاربر هدف دسترسی پیدا کند، در رقابت است و لزوماً رقابت با برندهای داخل آن صنعت نیست. مردم معمولاً از علاقه‌های بسیاری برخوردارند؛ پس به مخاطبان هدف بسیاری از برندها تبدیل می‌شوند.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای کلینیک زیبایی - 2
تبلیغات اسپانسر اینستاگرام برای کلینیک زیبایی – ۲

 

نکته‌ی مهم: ازآنجاکه تبلیغ‌کنندگان می‌خواهند تاحد‌ممکن برای تبلیغاتشان پول کمی بپردازند، بنابراین انتخاب یک جامعه کوچک از مخاطبان هدف برای پس‌انداز بودجه، گزینه خوبی نیست. ماهیت و مزیت تبلیغ اینستاگرام، هدف‌قرار‌دادن مخاطبان صحیح است؛ پس اگر مخاطبان شما جزو اقشار محبوب باشند، نمی‌توانید کاری برای آن انجام دهید.

۵- بازه زمانی در سال

توضیح دادیم که چگونه هزینه‌ی یک تبلیغ اینستاگرامی می‌تواند افزایش یابد اگر مخاطبان آن توسط برندهای متعددی هدف قرار داده شده باشند. یکی از دلایلی که برندها مخاطبان هدف را انتخاب می‌کنند، می‌تواند زمان‌هایی در سال باشد که کاربران فعالیت بیشتری در اینستاگرام دارند.

تبلیغ‌کنندگان می‌دانند که اینستاگرام در زمان‌هایی همچون تعطیلات و کریسمس و دیگر موارد، از ترافیک بیشتری برخوردار است؛ پس تلاش بیشتری برای دسترسی به مخاطبان هدف خود می‌کنند.

روزهای جمعه‌ی سیاه و کریسمس، ظاهراً روزهایی هستند که تبلیغ‌کنندگان در آن به‌شدت درحال قابت هستند؛ اما روزهای تعطیل دیگری را نیز می‌توان در ذهن داشت. مواردی همچون روز کارگر، سال نو و دوشنبه‌ی مجازی.

تبلیغات اسپانسر اینستاگرام جواهرآلات

همچون دیگر پلتفرم‌های تبلیغی، اینستاگرام در تعطیلات از ترافیک عظیمی برخوردار است و سرمایه‌گذاری برای تبلیغ در آن روزها بی‌ارزش نیست. اگر به‌دنبال تبلیغ در اینستاگرام در یک زمان شلوغ هستید، مطمئن شوید که هزینه‌های خود را بالاتر تعیین می‌کنید.

حتما بخوانید: پاسخ به سوالات متداول تبلیغات در اینستاگرام

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک مقاله:
Picture of حسین افسان
حسین با زمینه طراحی سایت تونسته توی چند سال اخیر صد ها هزار دلار از بودجه کسب و کار ها رو صرف کمپین های موفقیت آمیز تبلیغات گوگل کمپین های سرچ کنه. همچنین در زمینه تبلیغات متا هم تجربه زیادی داره Linkedin

10 Responses

    1. خیلی زرنگی برای سئو سایتت نوشتی این کامنت رو ولی برای اینکه یک آموزشی برای ویزیتورهای سایت باشه که اگر یک همیچین کامنتهایی مینویسند حداقل یکم روش فکر کنند و مثل شما مثبت بنویسند اکسپتش میکنیم. به نظر شما اینکار به سئو این صفحه ضرر خواهد زد؟

  1. تعیین هزینه برای ما ایرانی ها که میخوایم تبلیغات بگیریم چجوریه؟ که هم به صرفه باشه برای طرف مقابل هم برای ما. آخه قیمت به دلار دادن چه کمکی میکنه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *