تبلیغ در فیس ‌بوک چقدر برای برند شدن مهم هست؟


بستر تبلیغ در فیس ‌بوک برای برندها و شرکت‌ ها چقدر مهم است؟ در طول سال گذشته شرکت ‌ها و برندها به دلیل اطلاعات نادرست نتوانستند بهره لازم از تبلیغ در فیس ‌بوک را ببرند و این موضوع برای فیس ‌بوک بسیار ناامیدکننده است.

بر اساس آمارها و اطلاعاتی که Forrester منتشر کرده است، تحریم تبلیغات در فیس‌ بوک بر اکثر شرکت‌ کنندگان مورد مطالعه تاثیر منفی نداشته است.

بر اساس یافته ‌های Sucharita Kodal، معاون رییس جمهور و تحلیل‌گر اصلی Forrester، از 43 شرکت تجاری عمومی که توسط Forrester مورد بررسی قرار گرفتند و در تابستان امسال در تحریم تبلیغ فیس ‌بوک شرکت کردند، تنها هفت شرکت در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه دوم کاهش درآمد داشتند. درآمد 36 شرکت دیگر نسبت به قبل افزایش یافته است.

در مقایسه سه ماهه دوم و سه ماهه سوم سال 2020، درآمد شرکت ‌ها افزایش داشته است. شاید درآمد سه ماه سوم سال 2020 نسبت به درآمد سه ماهه سوم سال‌ های گذشته کاهش داشته ولی Kodali این امر را به تاثیر COVID-19 بر درآمد شرکت ‌ها نسبت داد.

بیشتر بخوانید: تبلیغات فیسبوک

تحریم تبلیغ در فیس ‌بوک در ژانویه گذشته شدت گرفت و برندهای مختلفی از جمله آدیداس، Birchbox، Best Buy و Clorox در این تحریم شرکت کردند. با هدایت و حمایت گروه ‌های مدنی، این تحریم در تلاش برای تحت فشار قرار دادن فیس ‌بوک به عنوان غول رسانه ‌های اجتماعی و یکی از بزرگ ‌ترین سیستم‌ های تبلیغات دیجیتال به دلیل ارائه اطلاعات غلط در سیستم عامل آن بود.

10 جایگزین تبلیغ گوگل و فیس بوک
مشاهده مطلب

طبق تخمین ‌های eMarketer، انتظار می ‌رود فیس ‌بوک و گوگل در سال گذشته بیش از 60% از بازار تبلیغات دیجیتال را کنترل کرده باشند. در سال 2019، فیس ‌بوک درآمد تبلیغاتی خود را 70 میلیارد دلار اعلام کرده است.

“کودالی فاستر” در مصاحبه ‌ای گفته است که تبلیغ در فیس ‌بوک، همراه با گوگل، برای فعالان بازار تجارت الکترونیکی بسیار مقرون به صرفه است. با این حال وی افزود، “تا به امروز افراد اطلاعات دقیقی را از میزان افزایش خود از طریق تبلیغ در فیس ‌بوک اعلام نکرده اند.” این به آن معنا است که تبلیغ در فیس ‌بوک برای معاملات آنلاین، اعتباری کسب می ‌کند که از طریق سایر شبکه‌های  اجتماعی به دست نمی ‌آید.

کودالی می ‌گوید: “به همین دلیل فکر کردیم که این تحریم در ماه ژانویه بسیار جالب خواهد بود. تعداد بسیار کمی از شرکت ‌ها آنقدر جسور بودند که بتوانند تبلیغ در فیس‌ بوک یا گوگل را کامل کنار بگذارند تا تاثیر آن را بر کسب و کار خود ببینند. ولی به یکباره برخی از شرکت ‌ها و برند ها به صورت دسته جمعی این کار را انجام دادند.”

بیشتر بخوانید: با سیاست‌ها و قوانین تبلیغاتی فیسبوک آشنا شویم

با توجه به شیوع بیماری COVID-19 و کاهش درآمد شرکت‌ ها نسبت به سال‌ ها گذشته بررسی دقیق تاثیر این تحریم بر درآمد آن ها بسیار دشوار بود. اما به طور کلی با توجه به اینکه شرکت ‌ها کانال تبلیغاتی بزرگی را کنار گذاشتند، نتایج آن چنان که انتظار می ‌رفت بد نبود.

همچنین کودالی اضافه کرد که این تحریم تاثیر منفی آن چنانی بر کار و درآمد شرکت ‌ها نداشت.

10 جایگزین تبلیغ گوگل و فیس بوک
مشاهده مطلب

کودالی می‌ گوید: “وقتی به نمودار درآمدی و هزینه ‌ای یک شرکت نگاه می ‌کنیم، این طور به نظر می ‌رسد که مثلا شرکت امسال 50% بیشتر هزینه صرف تبلیغ در فیس‌ بوک کرده است، اما درآمدش کمتر از حالت عادی رشد داشته است. پس صرف این هزینه واقعا چه ارزشی دارد؟” این موضوع می‌ تواند شرکت ‌ها را بیشتر ترغیب کند تا در این تحریم شرکت داشته باشند.

در همین حال، ممکن است تاثیر تحریم فیس ‌بوک، که تقریبا تمام درآمدش از طریق تبلیغات است، برای سایر شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام محدودیت ایجاد کند. بر اساس گفته “دیو ونر”، مدیر مالی فیس ‌بوک، در ماه جولای یعنی زمانی که تحریم‌ ها بیشتر شد، درآمد تبلیغات این غول فناوری رشد 10 درصدی را نشان داد.

منبع:   retaildive

این پست مورد علاقه شما بود؟

برای امتیاز دادن انتخاب کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. امتیاز دهندگان: 1

تا الان به این پست امتیازی داده نشده

مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *